EIIAf1DH1-f1IEIJW5 HET KIJKVENSTER Jeugdsolistenconcours dit jaar op zaterdag 9 april 2005 Overdenking uit de Heilige Schrift Effatha! Goeree A Overf lakkee Daad Goeree A Overf lakkee Gemeenten leven VROM-regels bij eigen bedrijven slecht na Cursus speksteen bewerken (%e\fangenen in de taiga PAGINA 5 VRIJDAG 28 JANUARI 2005 Blik op kerk en samenleving - Het Amsterdamse incident - De rol van het O.M. - Bevolkingsgroepen Het is net of er elke week weer iets gebeurt in Nederland, waarover iedereen een mening heeft, en waarover dan de media met elkaar gaan stoeien. Vorige week was dat het inci dent in Amsterdam, waarover al veel gespro ken en geschreven, maar waarover bepaald het laatste woord nog niet gezegd is. De feiten mogen bekend zijn. Een automobi liste werd beroofd van haar handtasje. Zij reed vrij snel achteruit en klemde daarbij de dader tussen haar auto en een boom, met het gevolg dat hij ter plaatse overleed. De vrouw werd gearresteerd en enkele dagen vastge houden, het Openbaar Ministerie beschul digde haar van doodslag. Het geval bracht de gemoederen niet weinig in beweging. De jongen, een Marokkaan, die de dader was, werd al gauw het slachtoffer... Met name zijn Marokkaanse vrienden zei den openlijk dat hij door de automobiliste was vermoord. Een stille tocht, die oor spronkelijk op het programma stond, werd door de burgemeester van Amsterdam toch maar afgeblazen. Familie en vrienden hiel den toen een soort herdenkingstocht die ein digde in een moskee, waar een herdenkings dienst werd gehouden. Merkwaardige reacties waren er van beide kanten te horen. Vanuit de Marokkaanse gemeenschap werd de diefstal gebaggatelli- seerd. 'ledereen pikt weieens een tasje", zo werd opgemerkt. Burgemeester Cohen en later ook minister Verdonk stelden vast, als de jongen de tas niet had gestolen, hij nu nog op zijn brommer zou rondrijden, en de vrouw niet in een politiecel zou zitten... Later heeft ook premier Balkenende zich in deze geest uitgelaten. Volgens mij en vele anderen was dat slechts de constatering van een feit maar dat mochten ze niet zeggen, want daarmee liepen ze de rechterlijke macht voor de voeten. Het komt mij voor dat het Openbaar Minis terie toch wel een beetje buiten z'n boekje is gegaan... Terwijl het onderzoek door de rechter-commissaris nog in volle gang was, en deskundigen al hadden uitgemaakt dat er in geen geval opzet in het spel kon zijn, beschuldigde het O.M. de vrouw van dood slag. Later heeft het, ik denk onder druk van de publieke opinie, toch de vrouw vrijgela ten. Zij blijft overigens verdachte en zal te zijner tijd voor de rechter moeten verschij nen. Maar zoals het er nü naar uitziet, zal dood slag zeker niet te bewijzen zijn en kan haar hoogstens dood door schuld worden verwe ten. De hele affaire was aanleiding om het con flict tussen bepaalde bevolkingsgroepen nogeens te accentueren. Het is natuurlijk gemakkelijk om de vraag te stellen wat er gebeurd zou zijn als het slachtoffer eens geen Marokkaan, maar een autochtoon zou zijn geweest. Je kunt je ook afvragen of de vrouw zou zijn vastgehouden als zij iemand anders zou hebben doodgereden. Maar dat zijn hypothetische vragen, die geen relatie hebben met de werkelijkheid. Feit is dat veel straatroof wordt gepleegd door allochtonen. Feit is ook dat je dat nauwelijks hardop mag zeggen. Dat betekent wel dat we eigenlijk in de ban zijn van de angst. En dat het O.M. bij de hechtenis van de automobiliste daarmee rekening heeft gehouden. Ik ben erg benieuwd naar de uitspraak van de rechter. WAARNEMER Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. nalatenschap Een alleenstaand iemand komt onverwacht te overlijden. En er is niets geregeld, zodat iemand van de familie dit onverwachtse gebeuren, in samenspraak met de autoritei ten en de begrafenisondernemer, probeert in goede banen te leiden. Als dan later blijkt dat volgens het testament de gehele nalaten schap voor iemand anders is, heeft dan degene die de begrafenis en alles daar omheen geregeld heeft recht op 1% van de totale nalatenschap? Antwoord: In dergelijke gevallen is het ver standig om allereerst bij een notaris te infor meren of er een testament bestaat. In het algemeen is het aan te raden om een execu teur te benoemen die tot taak heeft om de nalatenschap af te wikkelen en de uitvaart te regelen. De executeur kan één van de erfge namen zijn, maar het kan ook een buiten staander zijn. Vanaf 1 januari 2003 kan hij alleen in een testament worden benoemd, niet meer bij codicil zoals eerst. Benoemin gen in een codicil van vóór die datum blijven wel geldig. De wet regelt het loon voor de executeur: 1 procent van het vermogen op de dag van het overlijden. Als er geen execu teur is benoemd kunnen de erfgenamen ook iemand een volmacht geven, bijvoorbeeld één van de erfgenamen of een notaris, om de nalatenschap voor hen te regelen. In het door u beschreven geval is er geen sprake van een executeur of een gevolmachtigde. Als u alles regelt dan kunt u wettelijk geen aanspraak maken op de genoemde 1 procent. Het lijkt ons echter haast wel vanzelfsprekend dat de later opgedoken erfgenamen u de gemaakte kosten zullen vergoeden. veprlichte rookruimte.' Van mijn twee werknemers rookt er één in de koffiepauze, de ander niet. Ben ik nu ver plicht om hem een aparte rookruimte aan te bieden. Antwoord: Ons antwoord kan kort zijn: u bent als werkgever niet verplicht een rookruimte in te richten voor uw werkne mers. Aldus de door ons geraadpleegde overheidsinstantie. WE verliezen krik'. Twee leeftijdgenoten uit ons tehuis hebben hun heup gebroken bij een val. De dokter zegt dat dit komt doordat we zoveel kalk ver liezen. Daardoor verdwijnen weefsels en zakken wervels in en ga je krom lopen en breek je gauw een arm of been. Is daar iets tegen te doen Antwoord: Voor degenen die er op tijd bij zijn wel. Niet alle kalktabletten die u bij een MELISSANT - In verenigingsgebouw 'Melishof' wordt zaterdag 9 april weer het jaarlijkse Jeugdsolistenconcours gehou den. Deelnemers tot en met 18 jaar worden tot dit concours toegelaten. Het belooft weer een dag te worden van muzikaal genieten voor de toehoorders. Maar voor al voor de deelnemers is het een spannend gebeuren om zich te presenteren en naar het concours toe te werken. Deze meer dan 40-jarige traditie kent veel winnaars, die inmiddels een zeer geslaagde professione le muzikale carrière hebben opgebouwd. Geen wonder dat veel muziekleerlingen graag aan dit concours meedoen, met behulp van hun docenten. Nu reeds wordt geïnformeerd naar de datum van inschrij ving! Maar ze moeten nog even geduld hebben, want de aanmeldingsformulieren worden in februari naar de muziekleer krachten en muziekscholen gezonden. Het maximum aantal deelnemers bedraagt 75. Wacht u dus niet te lang met het inzenden van de aanmeldingsformulieren, om teleurstellingen te voorkomen. De categorieën waarin meegedaan kan worden, zijn: 1. Klavierinstrumenten: piano, orgel, kla vecimbel; 2. Kleine instrumenten: blaasinstrumen ten, gitaar, cello, viool, accordeon, enz.; 3. Zang: solo's, duo's, trio's, enz.; 4. Instrumentaal: solo's, duo's, trio's, enz. Iedere deelnemer mag uitkomen met één of twee nummers van in totaal 7 minuten, en ontvangt een diploma en een jury-rap port. Voor nadere inlichtingen kan men contact opnemen met de heer F. van Leersum, tel.: 0187-602792 of de heer C.J. Smit, tel.: 0187-601270. drogist haalt, helpen echter. Ons lichaam neemt geen extra kalk op zonder de vitami nen D3, waarvan 80 a 90% uit onze huid komt en waarin het gevormd wordt onder invloed van het zonlicht. De aanmaak daar van kunnen we bevorderen door naar buiten te gaan als de zon schijnt. Liefst met blote armen en benen, zodat de zon zoveel moge lijk van de huid bereikt. Dan spaart u dure vitaminepreparaten uit. Uit onderzoek is ondertussen gebleken dat flink gebruik van onze arm- en beenspieren de botcellen sti muleert en de aanmaak van botweefsel bevordert. Door veel buiten te wandelen en wat werkzaamheden te blijven verrichten, kunnen we onze botcellen actief houden. De verder benodigde vitamine D kunt u ver krijgen uit melk en kaas, vette vis als haring en makreel, eieren, boter en margarine. Ook voor jongere mensen is dat van belang, want de kalkvorming in het menselijk lichaam stagneert al vroeg, indien we te weinig melk en melkproducten en vitaminen D voor ons inwendige kalkfabriekje aandragen. Kies wel halfvolle melk en halfvolle yoghurt of bijv. karnemelk, want te veel vet is niet goed. Fosfor, fosfaat en het uronzuur, dat in kalkrijk zeewier voorkomt, voeren de kalk ongebruikt af. Gepensioneerden kunnen vanwege het fosforgehalte dus beter minder vlees eten en vleeswaren op brood vervan gen door kaas. De ontkalkende rabarber en zuring moeten zij beslist schrappen. Verder is het verstandig om matig te zijn met alco hol en vet. Peulvruchten zijn voor hen ook beter dan aardappelen en wie minder aardap pelen neemt, heeft ook minder jus nodig. Want dat vet is niet zo gezond als het meer voudig onverzadigd vetzuur van haring, makreel en bepaalde margarine, die met linolzuur bereid is. Wie verstandig eet en veel lichaamsbeweging neemt, heeft straks geen speciale behandeling tegen botontkal- king (osteoporose) nodig. rond ejen Wat bedoelde een onderwijzer vroeger, als hij zei dat hij 'rond-eet'? Antwoord: Een herder had vroeger het recht, elke dag bij een andere boer te eten als Markus 5 34). Eenzaam is hij, die dove man. Hij kan niets horen en ook kan hij maar heel moeilijk spreken. Wat is dat erg. Niet te kunnen horen wat andere mensen tegen je zeggen. Afge sloten te zijn voor het wondere lied van de vogels. En evenmin niet goed in staat te zijn om je gevoelens onder woorden te brengen. En wat het ergste was: die dove man kan zo óók het evangelie niet horen! In hem komt openbaar, wat de psalmist in zijn klacht onder woorden heeft gebracht: "Ja, ik ben als één, wiens oren niet meer horen, wat men zegge, kwaad of goed; wien de tegenreên ontbreken, om te spreken en die daarom zwijgen moet". En dan wordt hij bij de Heere Jezus gebracht. Door wie? Dat weten we niet. Ze worden niet bij name genoemd. Maar vast en zeker hebben ze van de Heere Jezus gehoord en vertrouwen zij er op, dat Hij die dove man zal helpen. Heerlijk, die zorg voor elkaar. Niet alleen in de dingen van het dagelijks leven. Brengen wij elkaar ook bij de Heere? De Heere Jezus neemt de dove man apart. Hij gaat telkens weer verschillend met de mensen om. Soms helpt Hij een zieke temid den van een groot aantal omstanders. Dan moet er kennelijk een getuigenis uitgaan van wat Hij doet. En dan weer gaat het om een heel persoonlijke ontmoeting. Zo ook in het leven van deze man. Vreugdevol is dat. Door de Heere apart genomen te worden. Daaruit blijkt, hoe bewogen de Heiland is. Maar is dat ook op ons toe te passen? Zeker wel. Ook nu wil de Heere heel persoonlijk tot het hart spreken. Wanneer wordt dat doorleefd? Wanneer we in ons gebed 's Hee- ren aangezicht zoeken. Als de Schriften opengaan voor ons hart, in Bijbellezing en prediking. Kennen we die tijden van Gods ontmoeting? Er is zoveel bij de Heere te brengen. De zonden van hart en hand, de zor gen van het leven. En er valt zo veel te vra gen: vergeving van de zonden en de tekenen van Gods genade. Zo gaat deze dove man méé. Kennelijk heeft hij vertrouwen gekregen in die voor hem nog onbekende helper. Maar hoe moet hij gehol pen worden? De Heere kan niet met hem in gesprek gaan. Daar hoort hij niets van. Wel, dan daalt de Heere af tot wat hij kan bevatten. Hij kan niet horen, maar natuurlijk wel vóelen. Daarom steekt de Heere Zijn vin gers diep in zijn oren. Dat is wel wonderlijk. We zouden zeggen: "Nu hoort hij natuurlijk helema&l niets meer!" Het is, alsof de Heere hem zijn nood nog eens extra op het hart wil binden. De onmogelijkheid om genezen te worden, wordt daarmee nog eens duidelijker onderstreept. Maar niet alleen zijn oren, ook zijn mond heeft genezing nodig. Daarom raakt de Heere zijn tong aan. Wat zal daarvan de bedoeling zijn geweest? We kunnen den ken aan wat Jesaja meemaakte toen hij bij het altaar stond. Toen raakte een engel met een kool van dat altaar zijn lippen aan. Dat was een teken van de verzoening. Zo draagt de Heere door deze wonderlijke handeling Zijn genade over. Ook deze komende genezing staat niet op zichzelf. Het gaat daarbij om de volle zaligheid. En dan gaat de Heere ook spreken. Sommige mensen hebben geopperd dat het hier gaat om een aantal magische handelingen. Tegen woordig zouden we spreken over magneti seurs. Ook in de tijd van de Heere Jezus waren er tovenaars. Die deden allerlei geheimzinnige dingen en spraken daarbij onverstaanbare en onbegrijpelijke woorden. Zo doet de Heere niet. Duidelijk spreekt hij een woord uit: "Effatha - word geopend!" De Heere spreekt altijd door Zijn Woord. Daar moeten we goed op letten. Ook als het gaat om de bekering van ons hart en leven. Het is maar één woord. In het hebreeuws. In de taal die een ieder goed kon verstaan. Zo wil de Heere tot ons spreken. In verstaanbare taal. Zeker, ons hart is van nature gesloten voor het Woord. We begrijpen de dingen niet die de Heere openbaart. We sluiten maar al te dikwijls ons hart voor wat ons wordt gezegd. Dat is een gevolg van de zonde. Daarom heb ben we nodig dat ons hart ontsloten wordt voor het getuigenis van Gods Woord. Maar dat we het niet verstaan, ligt niet aan de Heere! Het wordt ons zo eenvoudig en helder verklaard: hoe wij kunnen zalig worden. Het is zo duidelijk: wij zijn zondaren en kunnen alleen zalig worden door het geloof in Chris tus' Middelaarswerk. Maar laten we niet denken, dat het voor de Heere Jezus een simpele handeling was! Hij zuchtte er bij. De Heere ging in gebed tot de Vader. Hij leed onder de gevolgen van de zonde. Hij worstelde met de machten van de afgrond. Het kostte Hem zware inspanning om Zijn roeping te volbrengen. Hier zien we dus iets van het lijden van de Middelaar. Straks zal het nog veel erger worden. Als de Heere Jezus in Gethsémané Zijn nood zal uit schreien en nóg later aan het kruis door de smarten der hel heen zal gaan. Dat gebeurt later. Nü staat daar een mens bij de Heiland, die genezen is. Hij kan weer lui steren en hij kan weer spreken. Graag zouden we willen weten hoe zijn levensweg verder is geweest. Zal hij zijn oren gebruikt hebben om naar de Heere te luisteren? Zal hij met zijn lippen gesproken hebben tot Gods eer? De Heere heeft het voor ons verborgen gehouden. Maar is het niet veel meer de vraag, welke vruchten in óns leven zichtbaar worden? Is het ons een wonder, dat wij hóren kunnen? En is het dan een vreugde om te luisteren naar 's Heeren Woord? En begeren we goed van Hem te spreken? Het is een wonder als een welgeschapen kindje geboren wordt. "Alles erop en eraan", zeggen we dan. Maar het is toch van het begin af aan het verderf onderworpen. Dat heeft de zonde teweeg gebracht. Groter won der is het als we naar lichaam en ziel verlost worden van het verderf, om de Heere te die nen met hart en mond. Daarom spreken we terecht van de énige troost. Kennen we die? Werkendam, ds. W. Arkeraats hij met zijn kudde voorttrok. Later kregen ook ongehuwde onderwijzers het (onge schreven) recht om dagelijks bij andere ouders van de schoolkinderen een maaltijd te gebruiken. Hij bracht het misschien ter sprake omdat u hem niet uitnodigde voor het avondeten: maar nu weet u het, voor het geval hij of zij nog eens over uw kinderen komt praten... zeepsteen Ik kocht een peper- en zoutstel van 'zeep- steen'. Er werd bij verteld dat het nogal breekbaar is. Wat voor materiaal is dat dan Antwoord: Zeepsteen is de verzamelnaam voor verscheidene zachte mineralen zoals steatiet, talk en saponiet. Het wordt ook wel speksteen genoemd. Steatiet heeft in de geschiedenis van onze kunst nu en dan een toepassing gevonden die enigszins verge lijkbaar is met die van ivoor. Het zachte mineraal wordt evenwel op vele plaatsen in de wereld gevonden en is niet zo waardevol. accu mim houden Hoe voorkom ik slecht starten in de winter? Antwoord: Door o.a. gebruik van een iets dunnere motorolie en het op spanning hou den en warm inpakken (Bijvoorbeeld in kranten) van de accu als de vorst invalt en uw auto buiten moet overnachten. Ruim tweederde van de gemeenten leeft bij eigen bedrijven de VROM- regels slecht na. Dit concludeert de VROM-Inspectie uit een steekproef bij 27 gemeenten in de provincies Zuid-Holland en Zeeland. Bij het onderzoek is gekeken hoe gemeenten omgaan met bedrijven waarvoor Burgemeester en Wethouders zich zelf een milieuvergunning verlenen. Daarnaast is onderzocht of de overheidsbe drijven binnen de bestemmingsplannen pas ten en of bouw- en gebruiksvergunningen waren verleend. Het gaat hierbij vooral om gemeentewerven, al dan niet in combinatie met een brandweerkazerne. In zeven geval len heeft de inspectie proces verbaal opge maakt. De aangetroffen tekortkomingen zijn inmiddels opgelost. Steekproef Volgens de Wet milieubeheer van 1 maart 1993 moeten Burgemeester en Wethouders eigen bedrijven - indien nodig - een milieu vergunning verlenen. Uit de steekproef van de VROM-Inspectie blijkt ruim de helft van deze milieuvergunningen niet in orde. De vergunningen zijn verouderd, onvolledig of niet aanwezig. Daarnaast passen sommige bedrijven niet binnen de gemeentelijke bestemmingsplannen. Ook is in een aantal gevallen de gebruiksvergunning niet ver leend. De bouwvergunningen zijn over het algemeen wel in orde. Verbeteren Om de handhavingsprestaties van gemeen ten te verbeteren, heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) een aantal maatregelen genomen. Zo wordt de niilieu- wethandhaving geprofessionaliseerd. Alle gemeenten zijn gevraagd de naleving van de VROM-regels bij de eigen bedrijven komend jaar te controleren. De VNG heeft de Colleges van Burgemeester en Wethou ders eveneens geadviseerd in het milieujaar verslag aan te geven wat de situaties bij de eigen bedrijven is. Dit is wettelijk verplicht. Eerder onderzoek van de inspectie laat ech ter zien dat dit niet vaak gebeurt. De VNG en de VROM-Inspectie hebben daarnaast kwa liteitscriteria voor de milieuwethandhaving opgesteld. Gemeenten moeten op basis van deze criteria jaarlijks een handhavingspro- gramma opstellen. Ook wordt binnenkort een handhavingsplan voor bouwregels wet telijk geregeld. De VNG wil dit veranderen in een VROM-handhavingsbeleidsplan maken. De VROM-Inspectie gaat in 2005 en 2006 het naleven van de VROM-regels bij eigen bedrijven landelijk onderzoeken. Dit om te kijken of de inspanningen van de gemeenten daadwerkelijk tot een verbetering van de situatie leiden. OUDE TONGE - De Stichting Welzijns werk Oostflakkee organiseert in samenwer king met Michaela Scholz een cursus spek steen bewerken voor beginners. Speksteen is een marmerachtige natuursteen die u op de cursus leert bewerken. Michaela geeft al 6 jaar les in steen bewerken. Haar motto is 'iedereen creatief, dus iedereen kan mee doen. De cursus begint op maandagavond 7 februari om 19.00 uur in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te oude Tonge. De cursus bestaat uit 4 lessen van elk 2 uur. De data zijn: 7,14, 21en 28 februari. De lessen kos ten 35 euro, inclusief koffie. De te bewerken speksteen en het gereedschap kost ongeveer 40 euro. U kunt zich opgeven tot uiterlijk dinsdag 1 februari a.s. bij de SWO, tel.: 641344. ïaiga-<ril«gje deel -27- Vrachtwagens worden zo goed en kwaad mogelijk naar hun laadplaats gedirigeerd; en nog geen vijf minu ten nadat de trein is binnengelopen, worden de goede ren al overgeladen. De adem wordt de mannen bijna afgesneden, maar onafgebroken sjouwen ze de wagens leeg in de auto's die er vlak tegenaan rijden. Nauwelijks een half uur later gaat een langzame stroom wagens naar het kamp. Later wringt zich de donkere slinger van wagens en mensen, van het kamp naar het station en terug. Het wordt een gevecht tegen de elementen. Maar met meer dan duizend man die de wagons lossen, is het karwei nog redelijk vlug geklaard. Twee wagons zijn er die extra bescherming genieten, het zijn degene die het materiaal bevatten voor de ont worpen projecten. Een groep soldaten die de trein bewaakt, maakt bezwaren als Franz zich meldt om zijn spullen te halen. Zulk belangrijk spul haalt men niet met een van plan ken en balken in elkaar geprutste slee. Nee vrienden, zo gemakkelijk gaat dat niet. Er moeten papieren aan te pas komen. Heel officieel met veel stempels en voorzien met dure, onleesbare handtekeningen. Er volgt een discussie, waarbij Karl-Heinz dreigt de bewakingsmanschappen één voor één met hun hersens tegen de wagons te zullen slaan. Pas als er een kapitein aan te pas komt, mogen ze met lossen beginnen. Voor het zover is, moeten allen die bij de groep horen op commando van Karl een plas plegen over de glijders van de slee. Dan loopt het spul beter, volgens Karl. Het wordt een vreemde vertoning; zes mannen, die naast elkaar over de planken, die als glijders dienst doen, staan te plassen. De urine bevriest dadelijk en vormt een ijslaagje over de planken. 'Zo broeders', brult Karl tevreden, 'nu zullen jullie eens zien hoe ons sleetje glijden wil.' Ze zullen minstens vijf keer heen en weer moeten, voor ze de lading uit de wagons hebben. De wind is nog in kracht toegenomen en de sneeuw valt zo dicht, dat het zicht hooguit enkele meters bedraagt. Bij de trein is het een wriemelende massa van soldaten en gevangenen die alles op alles zetten om de wagons leeg te krijgen. Het bevel uit Moskou mist zijn uitwerking niet. Als slaven storten zowel Russen als Duitsers zich op hun werk, dat ze zo vlug mogelijk klaar willen hebben. Het is duidelijk dat de trein deze winter niet meer terug kan gaan. Via de radio is contact opgenomen met het hoofd bureau voor het vervoerswezen en dit heeft begrip voor de situatie. De trein mag achterblijven. Het personeel moet in het kamp worden ondergebracht. Soldaten van de genie kleven als mieren aan de loco motief om water af te tappen en er verder voor te zor gen dat de zware machine veilig de strenge vorst kan doorstaan. Onder bewaking van een lichtgewonde worden goede ren, bestemd voor Franz' project, achtergelaten. Dan haasten ze zich terug naar de trein. De sneeuw valt in vrachten naar beneden en er is geen tijd meer voor deze te ruimen. Onder de wielen van de zware vracht wagens wordt de massa tot harde brokken gereden, die het lopen ernstig bemoeilijken, maar toch de zaak zo walsen, dat de weg met vallen en opstaan begaanbaar blijft. De wagon waaruit Franz zijn goederen moet halen is één van de laatste. En daar ze met de slee een heel eind langs de trein moeten zeulen, valt het niet mee om de plaats te bereiken. Overal zijn mannen die gehaast lossen. Het gaat zo vlug dat de vrachtwagens het niet meer bij kunnen houden, daar het rijden steeds moeilijker wordt. Langs de trein staan enkele goederen die men reeds in de sneeuw heeft gezet en die nu in een oogwenk onder een witte massa worden bedolven. In de trein werpen olielampen een spookachtig licht naar buiten. In de sneeuwstorm werkt men bijna op het gevoel, slechts hier en daar bijgelicht door de lampen van de vrachtwagens of olielantaarns. Naast de wagon waaruit Franz moet laden, wordt met vaten kapoesta en grote mandflessen gesleept. De laat ste hebben Karl-Heinz' aandacht getrokken; hij is voor bepaalde zaken erg gevoelig en heeft soms een heel fij ne neus. De laatste vracht die ze moeten halen, bestaat uit drie kisten en twee grote kasten. Bij elkaar heel wat, maar aan gewicht het minste wat ze tot nog toe hebben ver voerd. Franz, die de kasten het eerst wil laden, wordt daarin tegengehouden door Karl, die boven het gehuil van de storm uit brult: 'Eerst de kisten, dan de rest'. 'Dat is onhandig, ze vallen eraf, roept Franz terug. 'Dat moet ook. Laat mij m'n gang maar gaan', schreeuwt Karl. Franz, die begrijpt dat Karl wat van plan is, laat hem begaan. Nauwelijks is hun slee geladen of ze gaan weg! Twee man trekken; de rest loopt erachter en duwt. Ze zijn nog maar een tiental meters op weg of wat Franz voorspelde, gebeurt. Langzaam zakt de kast die boven op de vracht ligt, opzij en glijdt sierlijk in de sneeuw. 'Sufferds', brult Karl, 'kunnen jullie je rommel niet een beetje steviger vasthouden?' Hij rolt de kast om, waarbij de deuren open vallen, rommelt er wat aan en wat er verder gebeurt kan niemand precies zien. Karl schuift de kast heel voorzichtig op de slee en zegt: 'Kom op, kerels, weg wezen hier.' Hij gaat zelf vóór de slee staan en trekt hem haastig van de trein weg. In het gebouw waar de spullen worden ondergebracht, zeult hij zelf de kast naar binnen. Niemand mag hem daarbij helpen. Aan zijn gezicht te zien, is de kast blijkbaar nogal zwaar. Maar wie de kracht kent die in dat lichaam schuilt, verbaast zich dat hij nu zo'n moeite heeft met het meubel, dat hij bij wijze van spreken, normaal onder z'n arm zou slaan. Maar nee, Karl heeft er werkelijk zijn handen vol aan. 'Zeg kerel, je doet net of je het er slecht mee hebt'zegt Günter Martin eerlijk verbaasd. Karl grijnst: 'Inderdaad jochie, het kastje is werkelijk zwaarder dan ik dacht.' En tegen Franz: 'Hé kameraad, waar wil je dit meubel geplaatst hebben, dan zal ik het even op z'n plaats zetten.' Jupp Schenk en Hans Sch- lomann schieten te hulp en willen de kast beetpakken. Karl hoeft niet alleen het zware werk te doen. Maar die is in het geheel niet van hun hulp gediend. 'Afblijven. Ik doe dat zelf.' Ze kijken hem met stomme verwondering aan, niet begrijpend dat hij hun hulp niet accepteert. Wat er buiten gebeurt, begint op een wonder te lij ken. De mannen slagen erin om, ondanks de sneeuw storm, de trein te lossen, hoewel de laatste vrachten slechts kunnen gehaald worden door de zware trucks, die van rupsbanden zijn voorzien. Deze weten nog met moeite door de sneeuw te ploegen, die nu ondanks dat ze steeds wordt vastgereden, bij na een meter hoog op de wagen ligt. Het kamp 22-12 raakt van de wereld afgesloten. Ook het lopen buiten is niet meer mogelijk; de laatste mannen komen op de trucks van de trein terug. Allen zijn aan het einde van hun krachten. Met de trucks wordt ook het eten naar de barakken gebracht. De Russen hebben de inspanning van de plennies weten te waarderen. (wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2005 | | pagina 2