Broüwersdam krijgt 'antieke' spoortram Goedgeefse ambachtsvrouwe Suzanna Maria Lonque was geliefd bij Oosterlandse bevolking Scholen in Waarde krijgen nieuw gebouw Krabbendijke krijgt distributiecentrum Grote winst voor CZAV Wemeldinge H ISTORI E Museum met rijtuigen en oude ambachten Arbeidsbureau Walcheren wil sollicitantenbank uit stad en streek Extra activiteiten in Zeeuwse musea „Middelburg biedt fietser weinig plezier" Vorig jaar minder voertuigen over Zeelandbrug REFORMATORISCH DAGBLAD pagina 19 IN DE REGIO WOENSDAG 20 JANUAR11988 Van onze correspondent GOEDEREEDE - Tussen het strand "De Punt" bij Oud dorp en het nog te bouwen bungalowpark "Port Zeelandc" op de Kabbelaarsbank, halverwege de Broüwersdam, wordt een tramlijn aangelegd van 5 kilometer. Op deze smalspoor- baan zal rollend materieel van de voormalige NV Rotter- damsehe Tramweg Maatschappij (RTM) worden ingezet, daterend uit het begin van deze eeuw. Openbaar en christelijk onder één dak De stichting Rijdend Tram Mu seum (RTM) exploiteert sinds 1966 een tramlijn in de gemeente Helle- voetsluis. De mogelijkheden om de tramlijn te Hellevoetsluis op verant woorde wijze te exploiteren, zijn door diverse oorzaken altijd beperkt ge bleven. Het nieuwe tracé over de Broüwersdam is om vele redenen aantrekkelijk. Ook zullen de doelstel lingen van dé RTM beter tot hun recht komen dan nu het geval is. De realisatie van het RTM-project omvat de aanleg van een tramlijn en van de bijbehorende infrastructurele werken. Begin dit jaar zal met fase één worden begonnen. Deze fase om vat een nieuwe loods van 30 bij 80 meter en de aanleg van de eerste 1500 meter rails. Het is de bedoeling dat in het vroege voorjaar van 1989 met fase twee wordt begonnen. Deze Van onze correspondent Vanaf 1983, toen er in het kader fase behelst de aanleg van de rest van \va ap hf 7 van de Verruimingswet voor het eerst de baan en zal vermoedelijk in het- VVAAKÜL Zowel de cnriste- een'eigen'kleuterschool kon worden zelfde jaar worden voltooid, lijke als de openbare basisschool le gesticht, waren de kleuters namelijk Waarde opent zaterdag 23 januari ondergebracht in het gebouw "Jong het verbouwde en uitgebreide Waarde". Dat de verbouwing zo lang schoolgebouw. De christelijke keeft g«>uurd, wii' B°ven- j kamp vooral aan de strenge winter school wordt geopend door de van afgelopen jaar. Overigens is voorzitter van het schoolbestuur, hij goed te spreken over het huidige J. M. Goud, terwijl de openbare onderkomen, school geopend zal worden door In de loods wordt een museum in gericht, waar ook in het wintersei zoen het publiek zich op de hoogte kan stellen van stoomexpansiemachi- nes, rijtuigbouw en bijbehorende oude ambachten. Een aan het regio nale karakter aangepast pakket van Verder is hij tevreden over de con- voorzieningen zal worden geboden, n(iiiuuuu x ijiiiutiii;ii i<ia tacten die er zijn met de collega's van dat vergelijkbaar is met dat van het flflpnrT'vnnhefofficiél'p"Vereelte de °Penbare basisschool. Problemen Nederlands Spoorwegmuseum te ar loop van ner omcicic geaeeire ht eezamenliike SDceliokaai Utrecht (mc wethouder I. N. Lindenberg. Na liet officiële gede< zijn beide scholen te bezichtigen. Een opvallend facet van het geheel is dat beide scholen onder één dak zijn gehuisvest. Ook maken de twee scholen thans gebruik van een ge meenschappelijk speellokaal. De christelijke basisschool is bij de over het gezamenlijke speellokaal verwacht hij niet, omdat er bij de in vulling van het activiteitenplan goede afspraken zijn gemaakt. Ook het hoofd van de openbare basisschool, J. J. L. de Kunder, verwacht geen pro blemen. Hij is blij dat de samenwer king goed verloopt. Utrecht (modellen, films, video, foto verzameling en educatieve voorzie ningen). De stichting verwacht de toeristi- GOEDEREEDE Op de Broü wersdam wordt een toerisische tramlijn van 5 kilometer aangelegd. Van onze correspondent MIDDELBURG - Het Gewestelijk Arbeidsbureau Walcheren zal dit jaar overgaan tot het instellen van een solli citantenbank. De instelling betekent Bedrijfsterrein Oostpolder slaat aan markt, Centra, Mikromarkt, Paraat en Kopak. Na Albert Heijn en Edah sche museumtramlijn kostendekkend een welkome aanvulling van het dien- te kunnen exploiteren door het bie- stenpakket dat de arbeidsbureaus de den van vervoer aan dagrecreanten werkgevers en werknemers te bieden De christelijke basisschool telt mo- en windsurfers in speciaal daarvoor hebben. Verwacht wordt dat in mei of verbouwing uitgebreid met een ge- menteei 63 leerlingen. Er zijn drie ingericht rollend materieel. Met tour- juni gestart kan worden met de sollici- meenschapsruimte. die overigens ook kernleerkrachten aan de school ver- operators zijn voorbesprekingen tantenbank. gebruikt wordt b.j verschillende les- bonden en drfe t.timers Daar_ §||de oïer jjet contractukei ke. sen. Verder is er eén okaal omge- naast worden de handwerklessen ver- men van tramritten in dagtochten Het GAB-Walcheren heeft toestem- bouwd tot kleuterlokaal. Er is berg- d d0Qr ju££rouw j M D dje al over de Deltadammen met bezoeken mmj= Eekregen om een projectmede- ruimte gerealiseerd een keukentje bijnEa dertj jaar aan de schJol aan Port Zeelande en Neeltje Jans. werker aan te lrekken 'n h0t kader geplaatst en een toilet geschikt ge- hnnf)pn i* maakt voor gehandicapten, De openbare basisschool is uitge- TV» Ahlrpr breid met een nieuw kleuterlokaal en /i/t/cer Van onze correspondent KRABBENDIJKE - Vesti- ÏÏKTbtaïï gingsmanager fi. van Zweden de levensmiddelenmarkt. heeft donderdag de eerste paal ge- Schuitema Delta, toen nog Duve- slagen voor de bouw van een kot-Roset geheten, verhuisde in 1964 nieuw regionaal distributiecentrum va" poes naar Krabbendijke. In 1971 van Schuitema Delta RV te Krah- volgde overname door Schuitema. van acnmrema ueita uv re Kran- Het bedrijf is nog steeds-onderge- bendijke. Het nieuwe pand wordt bracht in een oude conservenfabriek. gebouwd op het bedrijfsterrein De expansie van activiteiten leidde Oostpolder en zal, als alles volgens tot een sterke toename van het aantal een gemeenschapsruimte. Verder is Bij de officiële opening zal de ook daar een toilet aangepast, is er christelijke basisschool ook een naam bergruimte gemaakt en is een keu- krijgen. In tegenstelling tot de open- kentje geplaatst. bare basisschool, die "D'n Bogerd" werker aan te trekken in het kader van het JOB-plan (jeugdontplooiings- banen). Deze medewerker krijgt tot taak 75 jongeren in de leeftijdsklasse van 18-25 jaar die meer dan twee De benodigde financiën voor fase jaqr werkloos zijn, aan een baan te één van 900.000 gulden zijn op onge- helpen. Een werkgever die zo'n werk- veer 50.000 gulden na toegezegd, nemer in dienst neemt, krijgt gedu- Voor de bouw van de remise heeft de rende maximaal één jaar 33 procent Subsidie aangesloten detaillisten. Mede daar door verviervoudigde de omzet van de vestiging in Krabbendijke tot 80 miljoen gulden. Naast een explosieve groei van de fysieke distributie had dit ook een nijpend ruimtegebrek tot gevolg. De nieuwbouw beslaat een totale oppervlakte van 8200 vierkante me ter. Om een snelle en efficiënte be voorrading van de aangesloten de- Tijdens de verbouwing, die onge- .heet, heeft men het tot nu toe zonder gemeente Goedereede een subsidie van de loonskosten van een mini- veer een jaar heeft geduurd, zijn de naam gedaan. Toen er tijdens een be- leerlingen op drie verschillende stuursvergadering echter over ge- plaatsen ondergebracht: in het lokaal sproken werd, kwam spontaan de van de kleuterschool, in het Her- nam "D'n Akker" naar voren. Omdat vormd Centrum en in het Dorpshuis, iedereen zich daar goed in kon vin- Volgens directeur C. van den Boven- den, werd besloten om de school kamp was dit niet zo ideaal. Hij is voortaan zo te noemen. Volgens Van dan ook erg blij dat deze periode vaii "den "Bóvérikamp 'heeft de naam een ongemak achter de rug is en dat het tweeledige betekenis. In de eerste van 100.000 gulden beschikbaar ge steld, De kosten voor fase twee wor den geraamd op een bedrag van 1,8 miljoen gulden. Het meest unieke van het project is de locatie, zo vindt de RTM. Ten eer ste komt de trambaan te liggen op een Nederlands technologisch hoog- mumjeugdloon terugbetaald. Het GAB-Walcheren heeft zich te vens tot taak gesteld dit jaar 80 jon geren in het kader van de wet-Ver- meend/Moor aan een baan te helpen. Vorig jaar was het streven gericht om 30 jongeren aan een baan te helpen. Dit aantal is echter ruimschoots overschreden. Het GAB heeft voor dit lesgebeuren weer normaal verloopt, plaats is de school de akker waar het waardig waterstaatkundig werk van jaar een budget van 2 miljoen gulden plan verloopt, in september in ge bruik worden genomen. Vanuit het nieuwe pand zullen zo'n 60 bij Schuitema aangesloten levens middelen-detaillisten in West-Bra bant en Zeeland van goederen wor den voorzien. Naast kruidenierswa ren zullen in de naaste toekomst ook verse groenten en fruit worden gedis tribueerd. De vestiging ih Krabben dijke doet tevens dienst als centraal taillisten te garanderen, wordt ge- overslagpunt voor diepvriesproduk- bruik gemaakt van de modernste ten, tabak en cosmetica, en is een van technieken en inzichten op het, gebied de negen regionale distributiecentra. van goederenopslag, orderverwerking en interne distributie. Bekende winkelformules van Zo is bij voorbeeld de hoogte van Schuitema zijn C 1000 Voordeel- de laad- en losperrons variabel aan te passen aan de laadvloerhoogte van het wagenpark. Verder kon met rol- WEMELDINGE - In het kader leilbaansystemen in het intern trans van het saneringsplan Nieuwendïjk Port een aanzienlijke tijdsbesparing te Wemeldinge heeft het gemeentebc- worden geraliseerd. Ook is Van den Boven kamp blij dat zaad van Gods Woord op gestrooid de kleuters en de oudere leerlingen wordt. Daarnaast wijst de akker op nu onder hetzelfde dak zijn gehuis- het landelijke karakter van het dorp vest. Waarde. wereldformaat en ten tweede is de RTM (de afkorting kon behouden blijven) weer thuis in haar eigen streek. toegewezen gekregen. Volgens het ar beidsbureau kunnen hiermee de reeds bestaande en de nieuwe activiteiten goed worden begeleid. stuur van Kapelle overeenstemming bereikt over de aankoop van het pand Nieuwendijk 10. Met de aan koop is een bedrag gemoeid van 10.000 gulden. Dóór K. Keijman OOSTERLAND - „Haar leven was weldoen". „Nog nooit hebben wij een betere ambachtsvrouwe gehad". Zo typeert men in Oosterland Suzanna Maria Lonque. Dat "Is geen wonder, want deze vrouw heeft veel voor het dorp Oosterland gedaan. Een van de tastbare bewijzen van de vele activiteiten van deze goedgeefse dame is nu nog te vinden aan de Sint Joostdijk. Daar staat, in vol le glorie hersteld, het 236 jaar oude Gasthuis. In 1750 mochten de* bewoners van Oosterland kiezen: een spits op het zadeldak van de toren, of een gasthuis voor de armen van Oosterland. Blijkbaar waren er nogal wat behoefligen, want men koos voor de bouw van het gast huis. Suzanna Maria Lonque stel de de grond beschikbaar en men kon gaan bouwen. De geefster heeft de voltooiing niet- meer mo gen beleven, want vlak daarvoor stierf zij, in 1752. Veertien gezinnen vonden er destijds hun woning, ruim zal dat echter niet zijn geweest. Het ge bouw, dat na de stormvloedramp geheel werd gerestaureerd, wordt nu nog bewoond door zes gezin nen. Op het fronton (het schild OOSTERLAND - Het Gast huis aan de Sint Joostdijk. boven de hoofddeur) is nog duide lijk te lezen dat het de ambachts vrouwe was die ervoor zorgde dat Oosterland een gasthuis kreeg. Linksboven in het schild is een drietal kauwen -een soort kraai en- te zien. Volgens de volks mond is dat de oorsprong van de bijnaam der Oosterlanders: kraai- Wie was eigenlijk Suzanna Ma ria Lonque? Voor die vraag moe ten we terug in de geschiedenis van Oosterland, dat sinds oude tijden een heerlijkheid was. Oos terland werd geregeerd door am bachtsheren en -vrouwen. Een van deze ambachtsvrouwen, Henriëtte Jacoba de Jonge, had geen erfge name en verkocht de ambachts heerlijkheid Oosterland aan een luitenant-kolonel der infanterie in het Staatse leger, Charles Lonque. De overdracht vond plaats op 14 november 1702. OOSTERLAND - op het Gasthuis. Het fronton Erfenis Suzanna Maria Lonque erfde dit van haar vader in 1715. Toen zij dus ambachtsvrouwe werd, was geheel Oosterland en omge ving haar eigendom. Zij vestigde zich ook in het dorp en kon met de bevolking goed opschieten. Dit blijkt ook wel uit de vele dingen die zij de dorpelingen schonk. Allereerst gaf zij de inwoners een nieuwe molen, ter vervanging van de oude, die geheel versleten was. Voor de Oosterlanders was dit een hele uitkomst, want nu hoefden zij niet meer naar de om liggende dorpen om t» malen. Deze molen staat er nog en wordt door Monumentenzorg in stand gehouden. Verder liet zij de Plan tage aanleggen, met watergangen en mooie lanen. Voor het reeds beschreven Gast huis schonk zij de geldelijke mid delen, maar ook een groot deel van haar nalatenschap was voor de inwoners van het dorp be stemd. De overleden vrouwe wilde in de kerk, bij haar ouders, begraven worden. Iedere lijkdrager kreeg een gouden ducaton van 6,50 gul den, een hoge hoed en een paar zwarte handschoenen. Stille armen De rente a 2,5 procent van vijf duizend gulden moest dienen ter ondersteuning van de 'stille' ar men. Dit waren diegenen die niet aanklopten bij de diaconie. Tien mensen kregen ,1000 gulden om hun huisje op te knappen. Het dorp ontving voor plaatsing van een torenspits 3000 gulden. Aan de armen van Sirjansland ver maakte Suzanna 1800 gulden. De beide kerken ontvingen ieder een zilveren avondmaalsstel, dat nog gebruikt wordt. Ds. Van Kleef ontving 3000 gulden. Het is geen wonder dat het ge meentebestuur in dankbare herin nering aan deze vrouw een straat naar haar heeft genoemd. Buiten bebouwde kom Om het nieuwe pand te kunnen be reiken hoeft het vrachtwagenverkeer voortaan geen gebruik meer te maken van de bebouwde kom, omdat het be drijfsterrein aan de Oude Rijksweg is gelegen. Het leefklimaat in Krabben dijke wordt hierdoor aanmerkelijk verbeterd. Het nieuwe pand biedt werk aan 45 medewerkers. Het gemeentebestuur van Reimers- waal is erg blij dat Schuitema voor Krabbendijke behouden is gebleven. Dit, omdat er in de afgelopen jaren al heel wat arbeidsplaatsen in deze kern verloren zijn gegaan. Verder blijkt het bedrijfsterrein Oostpolder bijzon der goed aan te slaan. Momenteel is zelfs alle grond op het 7 hectare grote terrein verkocht of in optie gegeven, terwijl het terrein nog maar enkele maanden bouwrijp is. In verband daarmee worden nu al weer de nodi ge. voorbereidingen getroffen om in Yerseke een nieuw bedrijventerrein te ontwikkelen. Van onze correspondent MIDDELBURG In het kader van Nederland Museumland zal er in Zee land een aantal activiteiten worden ge organiseerd. Deze activiteiten worden georganiseerd door de museumconsu lent, in nauwe samenwerking met de Zeeuwse musea. Volgens de organisa toren kan er voorzichting gesproken worden van Zeeland Museumland 1988. Een van de activiteiten is om het publiek op een overzichtelijke wijze te confronteren met wat Zeeland al lemaal aan boeiende museale collec ties heeft te bieden. Hiertoe zal de expositie "Zeeuwse Musea tentoonge steld" worden ingericht. Deze exposi tie zal gedurende de periode mei tot en met september op drie locaties in Zeeland te zien zijn. Alle Zeeuwse musea zullen in principe op deze ex positie zijn vertegenwoordigd door middel van een of enkele min of meer respresentatieve objecten uit eigen collectie. Van onze correspondent MIDDELBURG Volgens een on derzoek dat de fietsbond ENFB vorig jaar in de gemeente Middelburg heeft verricht, biedt Middelburg dc fietser weinig plezier. De vele verkeerslichten, de grote hoeveelheid verkeer, de smal le straten en de klinkerbestrating ma ken Middelburg voor de fietser niet aantrekkelijk. Door de ENFB zijn twee drukbere- den fietsroutes onderzocht: de route van de Alemanstraat naar de Gort straat en de fietsroute van de Hake- will Smithlaan naar de Stations straat. Het onderzoek richtte zich op de verkeersveiligheid en het comfort. Het resultaat van het onderzoek was ontmoedigend. Zo wordt de eer ste fietsroute beoordeeld als twijfel achtig en de tweede route als onvei lig. Dit betreft vooral de kruisingen Hakewill Smithlaan/President Roose- veltlaan en de Vlissingsestraat en Koestraat. Deze scoorden niet hoog. Evenmin als de Stationsbrug, de Sta tionsstraat, de Noordweg, de Noord- singel, de Korte en de Lange Noord- straat en de Turf- en. Houtkaay. De resultaten van het onderzoek zijn aangeboden aan de Middelburgse wethouder van verkeer, E. van Brum- melen-van Wilgen. MIDDELBURG In 1987 passeer den 2.723.210 voertuigen de Zeeland- brug tegen 2.739.271 in het jaar daar voor. De daling is een gevolg van de openstelling van de weg over de storm vloedkering in de Oosterschelde. Het verkeersaanbod lag in de maanden no vember en december respectievelijk 17 en 21 procent lager dan in dezelfde maanden van 1986. De weg over dc stormvloedkering kwam 5 november voor het verkeer beschikbaar. Alleen in de categorieën zware vrachtauto's en lijndienstbussen is een stijging te zien. Er passeerden 138.972 zware vrachtauto's in 1987 en 23.965 lijndienstbussen, wat een stijging betekent van respectievelijk 4.764 (3,55 procent) en 1.968 (8,95 procent). Daling was er in het aantal scooters en motoren, de personenau to's en de lichte vrachtauto's. Bij de motoren en scooters ging het om een daling met 5,04 procetn tot 19.656, bij de personenauto's om 0,73 procent tot 2.396.37 en bij de lichte vracht wagens om 3,06 procent tot 163.956. Goede afzet van graanoogst in '86 Van onze correspondent WEMELDINGE - De Coöpe ratieve Zeeuwse Aan- en Verkoop vereniging (CZAV) te Wemeldinge heeft een goed jaar achter de rug. Het boekjaar 1986/1987 kon name lijk worden afgesloten met een winst van ruim 1,1 miljoen gulden. De goede resultaten geven het be stuur reden tot voldoening, vooral nu de situatie op de akkerbouwbedrijven weinig florissant is. Door hoge prij zen te betalen voor de granen en lage prijzen te berekenen voor belangrijke bedrijfsgrondstoffen, hoopt het be stuur een positieve bijdrage te heb ben geleverd aan de bedrijven. De afzet van de graanoogst uit 1986 heeft een goed verloop gehad. Door de droogte in de zuidelijke lan den was de totale tarweproduktie in de EEG lager dan in voorgaande ja ren en ontwikkelden de prijzen zich op een bevredigend niveau. Ónder in vloed van de weersomstandigheden tijdens de groeiperiode was de op brengst in 1987 ongeveer 10 procent lager dan in 1986. Ook in kwalitatief opzicht was de tarwe veel minder dan in het voorgaande jaar. Ten aanzien van de gewasbescher mingsmiddelen wordt opgemerkt dat de klimatologische omstandigheden van jaar tot jaar een grote rol blijven spelen. Zo noodzaakte het natte weer van 1987 tot een veel groter aantal bespuitingen tegen aardappelziekte dan in 1986. Tegen insekten hoefde echter maar weinig te worden gespo ten. De omzettoename van 6 procent is niet het gevolg van een groter ver bruik, maar van een uitbreiding van de afnemerskring. In de nabijheid van het overslagstation te Lewedorp werd bij de Baar een opslagdepot voor gewasbeschermingsmiddelen in gericht. Het ziet ernaar uit dat dit in een behoefte voorziet. De omzet in aardolieprodukten bleef qua omzet ongeveer gelijk. In geld daalde de omzet echter van 13,8 naar 12 miljoen gulden. In vergelij king met twee jaar geleden is er spra ke van een prijsverlaging van 55 pro cent. Het voornemen om een nieuw ben zinestation te bouwen op het Agri- landterrein te Goes is gewijzigd. Het nieuwe benzinestation zal nu ge bouwd worden voor de Toyotagarage van De Jonge. De realisatie is ge pland in de eerste maanden van dit. jaar. Omzet De omzet van Agrimarkt en Agri- land samen daalde met 2 procent. De daling komt geheel voor rekening van Agrimarkt en vindt zijn oorzaak in de toegenomen concurrentie, die sa menhangt met een verdere vergroting van de winkels in Goes. Overigens is de financiële uitkomst van beide win kels goed te noemen. Ten aanzien van de verbeterings plannen voor het Kanaal door Zuid- Beveland wordt opgemerkt dat de nog steeds voortdurende onzekerheid over het tijdstip en de wijze van uit voering schadelijk is. Een belangrijk onderdeel in het geheel vormt de plaats van de nieuwe loswal. De on zekerheid blokkeert een aantal wen selijke investeringen, zoals een nieuw trafohuis, een nieuwe werkplaats en een nieuw meststoffenmagazijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1988 | | pagina 2