Een feest voor ons allemaal Zeeland kan nu opgelucht gaan slapen, maar... door PiETER DEN HOLLANDER NEELTJE JANS Het gat van Nederland is niet meer. Met een ma jestueuze druk op de knop sluit Ko ningin Beatrix vandaag de duurste sluisdeur die ooit werd gebouwd: de pijlerdam in de Oosterschelde. Met deze vorstelijke geste bezweert ze het gevaar dat tot op heden nog ie dere winter op de loer lag: een storm op het springtij, die zich net als in 1953 met vernietigend geweld op de dijken rond de Oosterschelde zou storten. Het 80.000 vierkante meter grote gat van de geulen Hammen, Schaar en Roompot, waarlangs de watersnood ramp van '53 binnendrong, is met de bouw van de stormvloedkering bijna zesmaal zo klein geworden. Bij storm vloed wordt de resterende opening naar zee gesloten door de 62 stalen schuiven tussen de reuzepijlers in de stroomgeu- len. De ingebruikneming van de kering betekent tevens dat aan de Deltawet van minister Algera is voldaan: Zuid- west-Nederland is met de afsluiting van drie grote zeearmen praktisch on bereikbaar geworden voor de woedende aanvallen van de Noordzee. Zeeland haalt dezer dagen dan ook opgelucht adem. Een deel van de bevol king waakt 's nachts nog steeds als stormen de kust beuken. De dood van 1835 mensen als gevolg van de storm ramp staat velen nog zo levend voor de geest. Het leven van de Zeeuwen wordt be heerst door de zucht naar bescherming tegen het water. Rijkswaterstaat heeft die gebracht met een huzarenstuk dat zijn weerga niet kent. Daarvoor tonen de eilanders zonder enige uitzondering hun dankbaarheid. Vele voorgangers geven zondagmorgen dan ook graag gehoor aan de oproep van bouwprojectleider ir. Tj. Visser om God te danken voor deze beveiliging te gen de helse krachten van de zee. Maar de Zeeuwen zijn minder te spreken over het feestje voor 25.000 ge nodigden, dat Rijkswaterstaat vandaag viert op zijn eigen eiland, Neeltje Jans. De van huis uit toch al zo nuchtere en sobere eilandbewoners zien de invasie van feestgangers met lede ogen aan zich voorbijtrekken. Ze voelen zich niet erg betrokken bij de festiviteiten, om dat deze zich letterlijk en figuurlijk buitengaats afspelen. „Verwacht geen feestvreugde onder de bewoners van Schouwen-Duiveland", zegt burgemeester J.L. Niemants- verdriet-Leenheer van de gemeente Westerschouwen. Haar gemeente vormt het noordelijke bruggehoofd van de stormvloedkering. „We zijn natuurlijk blij met de bescher ming. Maar dit is niet de dam van de Zeeuwen. De miljarden die hier zijn uit gegeven, terwijl het veel goedkoper ook had gekund, hebben heel wat mensen tegen de haren in gestreken. „Het feest dat bij de ingebruikneming wordt gevierd, onttrekt zich groten deels aan de plaatselijke bevolking. De mensen voelen zich er nauwelijks bij betrokken, ja zelfs enigszins gepas seerd." Die stemming heerst ook aan de zuid kant van de pijlerdam, weet T. Minnaar in Goes, oud-strijder voor een open Oos terschelde. „We voelen ons eindelijk veilig, da's vast", zegt hij. „Dat lucht enorm op. „Maar de meesten vinden dat er mil jarden in het water zijn gegooid. En nu er dan eindelijk wordt gefeest, kan er geen geld af om ook in de dorpen rond de Oosterschelde wat te vieren. We moeten het bij de televisie meemaken." Het was vooraf duidelijk dat dergelij ke kritiek zou komen. „Als je wegens de omvang zo moet selecteren op de feest- gasten, doe je het natuurlijk nooit goed", had medeorganisator L. Kneep- kens al gezegd. Veere's burgemeester mevrouw G. van Montfrans-Hartman valt hem nu bij: „25.000 mensen in 7000 auto's, meer kan Neeltje Jans eenvoudig niet heb ben. Dus voelt een aantal mensen zich verongelijkt. „Aan de andere kant kim je ook zeg gen: waar heeft de Nederlandse over heid ooit zoveel inwoners betrokken bij een feest naar aanleiding van het ge reedkomen van een waterstaatkundig bouwwerk? Ik waardeer dat zeer, alle teleurstelling bij de mensen die thuis moeten blijven ten spijt. Ik ben ervan overtuigd, dat het een fantastische dag wordt." Of deze dam ooit van de Zeeuwen wordt, betwijfelen ook de horeca-onder- nemers. Bestuurslid mevrouw L. Evert- se van Horeca-Nederland op Schou wen-Duiveland verwoordt hun twijfels. Ze gelooft nauwelijks in de uitstraling die de pijlerdam straks op de lokale economie moet krijgen. „Ons wordt vaak verweten dat we zit ten te slapen, in plaats van met plannen te komen. Er heerst op ons eiland in derdaad een apatische stemming, zo wel bij de ondernemers als onder de be volking. Maar dat komt doordat onze initiatieven telkens stuklopen. Iedere keer als wij met plannen komen, blij ken ondernemers van buiten de provin cie ons in het geheim vóór te zijn ge weest." De horeca in het expositiecentrum Topshuis op Neeltje Jans bijvoorbeeld. Heel wat horeca-ondernemers op Schouwen-Duiveland zouden er hun vingers bij aflikken om die publiek strekker te bezetten. „Maar die stek is vergeven. Daar kwamen wij helemaal niet aan te pas." Hetzelfde overkwam de plaatselijke ondernemers op Westerschouwen met hun plannen voor een eigen bungalow park. Het initiatief liep stuk, toen bleek dat de grond al was toegezegd aan een groot-ondernemer elders in Nederland. „En zo zal het met de attractiepunten op Neeltje Jans ook wel gaan", vreest mevrouw Evertse. „Daar komen straks de Hollanders om de uitgaven van hon derdduizenden bezoekers te verdienen. Wij moeten het dan doen met de krui mels die van tafel vallen. „Volgens onze schatting zullen dat er weinig zijn: De busladingen met toeris ten zitten na een bezoek aan Neeltje Jans zo weer in de Randstad. „Toegegeven, de Zeeuw is niet de meest fanatieke ondernemer", voegt mevrouw Evertse er haastig aan toe. „Hij kijkt misschien te veel naar zijn buurman en wacht zijn kansen wellicht te lang af. Maar hoe moet dat verande ren, als je telkens met je hoofd tegen de muur loopt?" vraagt ze zich af. Desondanks dwingt het 'achtste we reldwonder' als technisch meesterstuk bij alle Zeeuwen bewondering af. Het behoud van het getij, het zoutwatermi lieu en de oester- en mosselvisserij is iets wat allen aanspreekt. Mevrouw Van Montfrans-Hartman, burgemeester van Veere, is ervan over tuigd dat die waarden tot ver in het na geslacht behouden zullen blijven. „De Oosterschelde heeft een kritieke, maar geslaagde hartoperatie ondergaan", meent ze. „De levensgrote bedreiging is weggenomen, en er is een prachtig mi lieu gebleven. Zowel onder de bevolking als de bestuurders heerst de vastbeslo ten wil om die natuur tegen elke bedrei ging te beschermen." De Getijdendienst van Rijkswater staat, die de Oosterschelde de afgelo pen jaren met uitgebreide metingen aan de monitor legde, is enthousiast over het behoud van het getijdenmilieu. Door de verkleining van de getijde beweging is hier en daar weliswaar sterfte opgetreden onder de bodemdie- ren. Enkele tientallen soorten zeewier op een beperkt dijkgebied zijn vermoe delijk voor vijf tot tien jaar verdwenen. Maar de rijk geschakerde waterbe volking van vogels, planten en dieren als geheel blijft volkomen intact, zo blijkt uit de metingen van de milieu dienst. De waterkwaliteit verbetert door het toegenomen zout- en zuurstof gehalte, nu het binnendringen van zoet en vervuild rivierwater achterin de zee arm onmogelijk wordt gemaakt. Nog deze maand wordt immers de Oester- dam gesloten, in april volgend jaar komt de Philipsdam gereed. De vis- en schelpdierenstand blijft op peil en de toegenomen helderheid maakt de zeearm tot een paradijs voor watersporters, zegt ir.J. Leentvaar van de Getijdendienst. De meetresultaten zijn verkregen dank zij het monitorsysteem van snuf- felpalen voor zoutgehalte, stroming en waterkwaliteit, de systematische tellin gen van vogels en de praktijkproeven met water- en bodemdieren. Dit in de Oosterschelde ontwikkelde meetsys teem is volgens Leentvaart zo succes vol, dat het binnenkort in alle Neder landse zoutwatergebieden wordt toege past en een belangrijk exportprodukt kan worden. Onder de huidige omstandigheden zouden de deze Oosterscheldewerken geen schijn van kans meer maken, geeft Leentvaart toe. Ze vormen een eenmalig produkt uit een tijd van luxe en welvaart, dat veel goedkoper had ge kimd. „Maar die wetenschap heeft ons als milieumensen nooit gefrustreerd. Er is een prachtige samenwerking ontstaan tussen kustwaterbouw en ecologie, waarvan de resultaten voor de gehele- wereld van belang kunnen zijn." foto's Aerocameroa Bart Hofmeester/vormgeving Karei Strack va Een nacht die eeuwen duurde.., peg. 35 Het betonnen compromis. ..pag.37 De mannen van de dam........... Zeeland is Zeeland niet meer... .pag.43 en van de aardige gebruiken van de Nederlandse pers is het uitgeven van speciale edities bij bijzondere gele genheden. De bijzondere gelegenheid van de ingebruikstelling van de storm vloedkering Oosterschelde was ook voor deze krant aanleiding een 'special' te maken. Voor deze editie vroeg de redac tie mij zelf de pen te pakken en een paar kolommen te willen met iets dat ik kwijt wilde. Het Algemeen Dagblad heeft zelf al duizenden regels aan de Ooster- scheldwerken gewijd en zal er ongetwij feld nog heel veel meer over zeggen. Ik ben niet bang dat de redacteuren veel wetenswaardigs over het hoofd zullen zien, dus ik zal over het werk zelf nu niet schrijven. /k wil wel het volgende graag kwijt: wij van Verkeer en Waterstaat heb ben ruim 25 duizend mensen genodigd om vandaag de feestelijke ingebruik stelling op Neeltje Jans mee te maken. Dat klinkt veel en dat is ook veel. Toch hebben wij op het ministerie duizenden telefoontjes ontvangen van mensen die meedeelden ook graag uitgenodigd te worden en van mensen en daar waren vaak heel ontroerende argumenten bij die anderen aanbe volen voor een uitnodiging. In enkele ge vallen hebben wij direct gezegd dat we alsnog een uitnodiging zouden sturen. In de meeste gevallen moesten we nee ver kopen. En dat is nooit leuk. en poging om een en ander uit te leggen: De Koningin heeft zoals be kend de staatshoofden van de Rijnoe- verstaten gevraagd vandaag naar Ne derland te komen. T~\ e Hertog van York heeft al jaren- J-J lang belangstelling getoond voor dit werk en dat is ook beloond met een invi tatie voor hem en zijn vrouw. Ikzelf heb met de mensen van het ministerie be sloten een zeer groot aantal mensen te vragen naar Neeltje Jans te komen en dat zouden dan vooral de mensen zijn die meegewerkt hebben de afgelopen ja ren, zowel die van de particuliere be drijven als van Rijkswaterstaat. Zij zouden dan met hun familie nog eens een keer, maar dan op een versierd ei- Neelie Smit-Kroes. land, op een groot feest naar het 'werlc hunner handen' komen kijken. Daarnaast heb ben we grote aantallen Zee uwse schoolkin deren en men sen uit de om liggende Zee uwse gemeen ten uitgenodigd. /n de ruimte van het be dieningscen trum en ten toonstellingsge bouw waar de Koningin een rede zal uit spreken, kunnen ongeveer vijfhonderd mensen. Dan is het echt vol. Honderd plaatsen willen wij voor de schrijvende en fotograferende pers vrijhouden. De andere vierhonderd heb ik zo goed mo gelijk verdeeld. Wij hebben daar lang over nagedacht, advies gevraagd, nog eens nagedacht en de uitnodigingen op de bus gedaan. TT begrijpt waar ik deze ruimte voor CJ wil gebruiken: het was mij liever geweest als ik geen beperking had ge had en iedereen die er bij had willen zijn, had kunnen uitnodigen. Er zijn na melijk zoveel mensen die ik zou willen bedanken voor hun inspanningen, voor hun inzet en voor hun vernuft of gewoon hun medeleven met de vorderingen van dit gigantische werk. Laat ik hiermee eindigen. Aan al die mensen die er bij hadden willen zijn en er niet zijn: kom een van de vol gende weken, als het eiland weer zich zelf is, eens rustig kijken en wees ervan overtuigd dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mocht haar de tijd en ge legenheid gegeven zijn, u daar graag persoonlijk zou verwelkomen en rond leiden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1986 | | pagina 1