Mr. Burger kandidaat formateur Opzoek naarh°ge rente? Inspecteur mes op huik gezet Weer hart-chiriirg op non-actief Nog geen zekerheid over houding gemeenteraad U krijgt tot 61% bil de postspaarbank PTT MAAKT WEINIG ONGELUKKEN Andere indeling telefoongids Broer van dr. Van der Schaar Oudjes doen het nog best Collegegeld Nieuwe testapparatuur voor chauffeurs Gaswinning op Ameland altijd safe REFORMATORISCH DAGBLAD pagina 3 WOENSDAG 31 JANUARI 1973 BURGER DEN HAAG Informateur Ruppert zal naar alle waar schijnlijkheid morgen koningin Juliana adviseren een socialistische formateur aan te wijzen. Gaat de Koningin op het advies in, dan zal zo wordt in Den Haag aangenomen mr. J. A. W. Burger, lid van de Raad van State en oud-fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, wor den belast met de formatie van een progressief minderheidskabi net onder leiding van Den Uyl. De Informateur kan moeilijk tot een andere conclusie van zijn uitputtende arbeid komen, omdat alleen de progres sieve fracties hem suggesties aan de hand doen, waarmee hij uit de weg kan. Daar komt nog bij, dat de drie pro gressieve partijen (PvdA, D'66 en PPR) ((Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De PTT werkt aan tele foongidsen met nummers voor de naam en een andere alfabetische op somming. Hoewel een definitieve be slissing nog niet is genomen, is vrij wel zeker dat de nieuwe telefoonboe ken in 1975 in gebruik zullen worden genomen'. De nupimers voor de naam vergemak kelijken het opzoeken, zegt de PTT, die zich daarbij baseert op onderzoe kingen in Amerika. Bij veel voorkomende namen, zoals Jansen, De Vries en Pieterse, zal de alfabetische volgorde worden bepaald door de straatnaam en niet meer door de voorletters. Het gebruik van de straatnaam wordt al toegepast als bij dezelfde achter naam ook gelijke voorletters worden gebruikt. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat 75 procent van de telefoongidsgebrui kers de straatnaam van de abonnee kent en slechts vijftig procent precies de voorletters weet. met elkaar een grotere minderheid vor men dan de drie confessionele partijen (KVP, ARP en CHU): 56 om 48 zetels in de Tweede Kamer. Den Uyl zelf beveelt in zijn gisteren geschreven brief aan Ruppert een pro gressief minderheidskabinet (voorbereid door een socialistische formateur) van harte aan. Uitgangspunten voor zo'n kabinet zijn volgens hem het linkse re geerakkoord en het „deelkabinet" dat zich vóór de verkiezingen aan de kie zers heeft gepresenteerd. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA schort haar standpunt over een confessioneel minderheidskabinet op tot het moment waarop zou zijn gebleken dat het optreden van een progressief minderheidskabinet onmogelijk is. In dat geval zou Den Uyl op een der gelijk kabinet niet onmiddellijk „kin dermoord" plegen. Een progressief kabinet zou moeten gaan regeren als er een redelijke ze kerheid is dat ten minste de helft van de Kamerleden zo'n kabinet steunt. „Het moet geen wildwest-vertoning worden van toe-maar-jongens, we zien het wel. Daar is niemand mee gebaat," aldus Den Uyl. NAMEN Ruppert heeft deze week de fractie leiders van de PvdA, D'66, de PPR, KVP, ARP en CHU gevraagd namen te noemen van politici die een formateur- schap zouden willen aanvaarden. De PvdA denkt in de eerste plaats aan Burger. De confessionelen hebben nog geen keus gemaakt voor het geval een christelijk minderheidskabinet zou moeten gaan regeren. Gisteren leken de kansen van de KVP'er Veldkamp (oud-minister van sociale zaken) te zijn In de lift zitten: minister TILBURG De hartchirurg dr. H. van der Schaar, een broer van de om streden Eindhovense hartchirurg, is eveneens op nonactief gesteld. Oorzaak van de conflicten: beiden wilden de af deling hartchirurgie onafhnakelijk van de algemene chirurgie in hun zieken huizen uitbouwen. In het Tilburgse Eli- sabethziekenhuis werden vorig jaar de open hartoperaties stopgezet. Dr. H. van der Schaar bleef echter wel als algemeen chirurg in dit zieken huis doorwerken. Een door de voorzit ter van de maatschappij voor de ge neeskunst ingestelde arbitragecommis sie heeft dr. H. van der Schaar in het ongelijk gesteld. Hij zal het ziekenhuis moeten verlaten. Het bestuur van het ziekenhuis heeft gezegd de uitbouw van de hartcentra in ons land nauwlettend te zullen volgen. „Alle ellende is begonnen met de on zekerheid over de toekomstige universi teitsstad in het zuiden", meent de voor zitter van de vereniging van hartpa tiënten, H. S. Fievet. Zowel Eindhoven als Tilburg dacht Maastricht een stap voor te zijn door vast een hartcentrum op gang te brengen. Toen de hartafde- lingen eenmaal in het Eindhovense Binnenziekenhuis en het Tilburgse Eli- sabethziekenhuis begonnen te lopen, kwamen de consquenties voor de chi rurgen die lange tijd geweigerd hebben de thoraxchirurgie als apart specialis me te erkennen." Dr. H. van der Schaar heeft in 1971 vijftien open hartoperaties kunnen verrichten. „Wéér een op non-actief", reagert de hartpatiëntenvereniging ver ontwaardigd. „We hebben na een affai- re-Wièberdink, die onderzocht is door de commissie-Donner, de affaire P. van der Schaar, voor wie de hulp van oud-minister Veldkamp is ingeroepen, wiens advies niet is opgevolgd. Nu volgt een derde. We kunnen moeilijk stellen dat dit bij een tekort aan bekwame hartchirurgen in het be lang van de patiënten gebeurt." De hartpatiëntenvereniging over weegt om de resultaten van het onder zoek rond de Utrechtse hoogleraar Wie- berdink het rapport van de commis sie-Donner dat in haar bezit is open baar te maken. „Iedereen heeft er recht op te weten hoe dergelijke wantoestan den kunnen ontstaan. Wellicht zijn ze dan in de toekomst beter te vermijden. Er dreigt namelijk nog een conflict en wéér in de hartwereld." Schmelzer (buitenlandse zaken) en oud-informateur Steenkamp. Andriessen (KVP) liet gisteren weten, dat de bezwaren tegen een kabinet—Den Uyl, aangevuld met enige christen democraten en enkele niet-partijgebon- denen, na het gezamelijk gesprek van maandag niet zijn weggenomen. Hij blijft 1 geestverwanten ontraden in zo'n kabinet zitting te nemen. Ook Biesheuvel (ARP) en Tilanus (CHU) denken er niet aan Den Uyl zon der meer in het zadel te helpen. Bies heuvel bracht gisteren Ruppert al dank voor al zijn pogingen. Bij KVP en ARP staat men overigens niet te dringen om een confessioneel minderheidskabinet aan de macht te helpen. Men vreest daar een „vermor zeling" tussen Wiegel en Den Uyl. LUISTEREN De Gaay Fortman (PPR) en Van Mierlo (D'66) blijven voorstander van een progressief minderheidskabinet. De laatste is echter wel bereid om naar de confessionelen te luisteren. Binnen de KVP gaan intussen steeds meer stemmen op om het bestaande kabinet-Biesheuvel maar gewoon te la ten zitten. Dat betekent dan wel snelle verkiezingen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwegen, die momenteel alle middelen te baat neemt om het reizi gersverkeer aan trekkelijker te ma ken en daardoor op te voeren, gaat een deel van het elek trische personen- materieel, de uit 1954 daterende vierwagenstellen, die aan een grote herstelling toe zijn. inwendig geheel verbouwen. Daarbij zal aan comfort worden gewonnen maar wat aan ca paciteit moeten worden opgeofferd. Minder, maar ge rieflijker plaatsen in de trein van de toekomst dus. Aan de hand van een enquête zijn de NS er nu, na een paar jaar, wel ach ter wat de doorsnee treinreiziger als het meest prettige interieur in de in tercitytremen ervaart. En in plaats van te wachten op de nieuwe trein stellen die na 1975 over de spoorbaan moeten denderen de ontwerpen lig- „ZE WAREN DOOR HET DOLLE HEEN" DEN HAAG De overvallers Daan D. en Jantje B. hebben dinsdagavond bij hun aankomst in huize D. in Den Haag een Haagse hoofdinspecteur, een inspecteur en enkele recher cheurs, die in het huis aanwezig wa ren, met messen bedreigd. Dat heeft ertoe geleid dat de procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag mr. W. A. baron Van der Feltz besloot om direct over te g? i tot aanhouding van het tweetal en niet zoals was afgesproken te wach ten tot middernacht. Enkele van de acht politiepiannen, die in huize D. op de komst van Daan, en Jantje wachtten zijn letterlijk aan de dood ontsnapt. De recherche had in de middaguren het huis aan de Lange Beestenmarkt op wapens doorzocht en één alarmpistool gevonden. Toen om half zes waarschijnlijk werd, dat de twee van Deil naar Den Haag zou den gaan, betrokken acht politieman nen de wacht in het huds van D. Zij zouden er volgens de afspraak wach ten tot middernacht om het tweetal de avond in de familiekring te laten doorbrengen. HEEL ANDERS De thuiskomst van de twee liep echter heel anders dan de politie zich had voorgesteld. Daan kwam de kamer binnen met een 35 centimeter lang vleesmes, zijn broer Aadje had ook een mes gegrepen en Jantje stormde met twee tafelmessen op een hoofdin- sp cteur af. „Zij waren door het dolle heen. Daan hakte met het mee in de lambrizering en zette het mij toen op de buik. Hij dreigde ons overhoop te zullen ste ken", aldus de hoofdinspecteur. „Als wij het tweetal toen direct hadden aangehouden, zou het op een bloed bad zijn uitgelopen. Wij zijn daarom uit het huis weggegaan", aldus de hoofdinspecteur. Contact met de pro cureur-generaal, die op het Haagse hoofdbureau van politie met de Haagse hoofdofficier van justitie mr. A. W. Rosingh de actie volgde, lever de de beslissing van de PG op £>i direct tot aanhouding van Daan Jantje over te gaan. De recherche nam telefonisch contact op met het gezinshoofd in huize D., de stiefvader van Daan. In dat ge sprek, tegen acht uur, liet de politie weten zich gezien het gebeurde niet langer aan de afspraak te zullen hou den en dat Daan en Jantje vijf minu ten de tijd kregen om naar buiten te komen. De reactie van de man was dat hij zijn advocaat zou bellen en „dat hij het huis in brand zou ste ken". Na de capitulatie is de hele familie naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Daan en Jantje werden op het hoofdbureau opgesloten. Ze zijn" vandaag overgebracht naar Den Bosch. De rest- van defamilie kon. later op de avond naar het huis aan de Lange Beestenmarkt terugkeren. Bij hen was ook Daan's broer Lau rent, die in de loop van de avond naar het huis was gekomen en door de politie tijdelijk was vastgehouden. Bijna ontstonden in. Den Haag nog an dere verwikkelingen toen Jantje en Daan met zijn moeder in de auto met de Haagse politieman J. Syriër aan het stuur van Deil naar de Lange Beestenmarkt reden. In de Grote Marktstraat in Den Haag wilden Daan en Jantje uit de auto stappen en op eigen gelegenheid verdergaan. De heer Syriër heeft hen overreed zich aan de gemaakte afspraak te houden en mee te gaan naar de Lange Bees tenmarkt. Bij de actie aan de Lange Beesten markt had de Haagse politie hs.i- derdtien man ingezet om met twee „ringen" de omgeving van het huis af te grendelen. Twee pelotons van de mobiele eenheid stonden het dichtst bij het huis opgesteld en gingen ten slotte om acht uur tot de aanval over. Bij de afzetting hield de politie er, ge zien het „verleden" van D., rekening mee dat hij hulp van buitenaf zou krijgen. Wat D. in de tijd sinds zijn ontvluchtine heeft gedaan is nog een raadsel. Wel acht de Kaa; politie het niet uitgesloten dat hij zich in die tijd nog schuldig heeft gemaakt aan anHprp nv*»rvallpn. gen overigens nog op de tekentafels heeft men de knoop nu reeds door gehakt en wordt de grote opknap beurt, waarmee per treinstel zo'n an derhalf miljoen gulden gemoeid is, gecombineerd met de ombouw waarin overigens nog eens 170.000,- gulden extra gaat zitten. In eerste instantie gaat dat gebeuren met twaalf vierwa genstellen, later volgen er meer. De zittingen staan verder uit elkaar dan gebruikelijk waardoor meer „been" ruimte verkregen is, de zittin gen, naar Frans model gebouwd, zijn gerepareerd en de rugleuningen zijn verstelbaar gemaakt. Naar Zweeds voorbeeld heeft men de stoelen voorts in de ene helft van de wagon naar voren, in de andere helft naar achter en gericht. Dat kon omdat gebleken is dat ongeveer de helft van de treinrei zigers geen bezwaar tegen achterui trijden heeft. Alleen de zitplaatsen in de compar timenten (vier in eerste-klasrijtuigen, twee in de tweede-klasse) hebben de oude opstelling behouden. Een nadeel van de nieuwe indeling is dat nu niet iedereen meer vlak voor een raam kan zitten en dat de klerenhaken ook wel eens hinderlijk kunnen zijn. Het is voorts de bedoeling van de NS op de intercitytremen de con sumptie-compartimenten te laten ver dwijnen en de reizigers te doen bedie nen vanuit een rijdend mini-buffet. In eerste instantie gaan de omgebouwde treinstellen rijden op het traject Am- sterdam-Vlissingen, dat gebeurt a met ingang van de nieuwe dienstrege ling in juni. Later krijgen ook de dere lijnen, zoals die naar het oosten en noorden, de vernieuwde treinstel len. vervolg van pag. 1 Na een opsomming van de diverse stappen die de minister kan onderne men, kwam mr. Masman tot de conclu sie dat afdwinging van de collegegeld- betaling, langs welke weg dan ook, on mogelijk is. „De minister zal moeten erkennen", beklemtoonde de PvdA-er, „dat de collegegeldbepalingen niet pas sen op meerdere wetten, die het weten schappelijk onderwijs regelen". Doordat het studentenboycot derhalve niet le gaal kan worden gebroken ontstaat er een rechtsongelijkheid tussen de stu denten, die alleen dan opgeheven kan worden wanneer de regering erkent, dat hier fouten gemaakt zijn en deze „juridische gatenkar, die rammelt aan alle kanten" opheft. De PvdA-er brak een lans voor degenen die de wet wel nageleefd hebben. Laat hen niet tussen wal en schip vallen. Betaal die duizend gulden terug! pleitte de socialist. Het CH-kamerlid. drs. G. van Leijen- horst (mede namens de KVP en ARP) herleidde een belangrijk deel van de moeilijkheden rond de uitvoering van de collegegeldwet tot „de wijze waarop thans de wet universitaire bestuursher- vorming functioneert". De stelling van drs. Van Leijenhorst, dat het centrale probleem hierbij was, de vraag waar precies de bevoegdheden en de verant woordelijkheden van de universiteits raad en het college van bestüur lagen, kon minister Van Veen volledig onder schrijven. Koppeling van de collegegeldwet aan een bevredigend werkend stelsel van studiefinanciering was naar de mening van het SGP-kameriid Van Rossum niet meer dan een billijke eis. De SGP-er, dr. Verbrugh (GPV) en minis ter Van Veen vonden elkaar op het punt van de mentaliteit van de doors nee student. Hieraan moet nog veel veranderd worden, luidde hun eensge zind oordeel, want als de bereidheid om 'm na te leven niet bestaat, helpt niet een maatregel. Een motie Ingediend door vrijwel de gehele CPN-fractie, onderging hetzelfde lot als die van de socialist Masman. In de CPN-motie werd te berde gebracht, dat de „duizendguldenwet" niet alleen onhoudbaar geacht moeten worden maar tevens onuitvoerbaar gebleken is. Bovendien brengt deze wet, aldus de communisten, het „normaal functione ren van de universiteiten" in ernstig gevaar. Opnieuw staakten dinsdagavond tij dens de raadsvergadering van Ameland de stemmen omtrent het al of niet toe staan van aardgaswinning door de Ne derlandse aardolie maatschappij (NAM) op het eiland: drie stemmen voor en drie tegen. Van het zevende raadslid dat ziek is, Is bekend dat hij tegen aardgasboringen is. iSb beslissing zal nu verdaagd worden naar een volgende raadsvergadering. Wanneer de stemmen dan opnieuw staken, is volgens het re glement van orde het voorstel van het college verworpen. De raad vergaderde dinsdagavond onder grote belangstelling voor het eerst officieel over het bestemmings plan natuurgebieden. Het college wilde hierin op beperkte schaal gaswinning toestaan en wel op twee boorlocaties. De NAM had hiertoe sterk gewijzigde plannen ingediend om alle mogelijke wensen tegemoet te komen. Desondanks hliiven dp hpzwarpn van vpIp riidpn binnenstromen. Uit een enquête bleek dat tachtig procent van de bevolking tegen de aardgaswinning was, terwijl op het gemeentehuis 40.000 protestbrie ven binnenkwamen, waarbij die van de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee. De tegenstanders hekelden dinsdag vooral de houding van het regionaal gasbedrijf Noord-Oost-Friesland te Dokkum, dat aan de vooravond van de raadsvergadering besloot het eiland niet in het distributienet op te nemen, wanneer de gasunie geen leiding door het wad naar het vasteland zal aanleg gen. De gasunie is dit niet van plan te doen als de Amelander raad gaswin ning tegenhoudt. Men noemde het chantage. Burgemeester mr. J. Siderius, die woensdag afscheid neemt van het eiland als burgemeester, bestreed dit echter. Hij had het gasbedrijf in Dok kum om deze uitspraak gevraagd van wege de duidelijkheid bij de besluit vorming. De psychologische dienst van de PTT heeft dinsdag nieuwe apparatuur voor het psychologisch onderzoek van chauf feurs in gebruik genomen. Sinds 1935 zijn door de dienst 34.565 chauffeurs keuringen verricht. De tot dusver ge bruikte methode voldoet ntet meer aan de eisen van de tijd. Een vijf jaar gele den begonnen onderzoek leidde tot een geheel nieuwe testserie. Ook deze testserie is erop gericht de ongevalsvatbaarheid van chauffeurs te voorspellen. Door mensen met een hoge ongevalsvatbaarheid niet aan te wijzen voor chauffeurstaken hoopt de PTT het aantal ongevallen, waarbij personen en materieel betrokken zijn, te beperken. Dat het met die ongevallen nogal meevalt bleek uit de woorden bij de introductie van de nieuwe testserie, ge sproken door de directeur-generaal van de PTT, drs. Ph. Leenman, ongevallen met ernstig lichamelijk letsel of met dodelijke afloop komen slechts spora disch voor. In 1971 bestond het PTT wagenpark uit 4700 personen- en vrachtwagens, die in dat jaar te zamen 100 miljoen km aflegde. Over het gehe le jaar gerekend bedroeg het ongeval- cijfer nog niet één per auto, nl. onge veer 3200. Onder "ongeval wordt ieder schadegeval, hoe gering ook, verstaan, aldus drs. Leenman. Er worden twee categorieën chauf feurs onderzocht: de beroepsrijders, voor wie het chaufferen een essentieel deel van. de taak uitmaakt, en inciden tele rijders, die als zij rijden, dat veelal onder verzwarende omstandigheden doen. De nieuwe testserie bestaat uit eep persoonlijkheidsvragenlijst en twee ap- paratentests: een stuurtest en een test voor het schatten van snelheid. ADVERTENTIE De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1973 | | pagina 2