raar ïramp Delta haalt ruimer adem Drs. Ver burg: Ik ben somber ,ONS BED STOND OP ZOLDEROP VIER STOELEN... Nieuwe lijnen in oude structuren De grote industrieën komen over de brug De rampnacht gooide eiland ondersteboven TOEN... NU ZATERDAG 27 JANUARI 1973 AlbcMLk DAGBLAD Mevrouw Meyer voor haar huis. „Ik ben niet eens 20 erg geschrokken, het was al de vierde keer. Drs. M. C. Verburg: Een even wichtige ontwikkeling van de provincie wordt nu in de weg gestaan door de bewindslieden in Den Haag, „cchtc recreatie-politiek is ge vonden". Bovendien verwacht hij een toeneming van het aantal re creanten in de nieuwe gebieden: Grevelingen en Oosterschelde. De Zeeuwen zelf zullen daar echter vrij kalm ondc-r blijven. Zij gaan rustig hun gangetje on danks al het gewoel rond hen heen. „U moet niet vergelen", zegt provincie-ambtenaar De Jonge, „dat er voor Zeeland eigenlijk niets nieuws onder de zon is. Hel is alleen onstuimig gegroeid, maar echt nieuw is het allemaal niet. Ook voor de ramp had Zee land al vakantiestranden, dag jesmensen en industrieën." ..Bovendien is liet incasse ringsvermogen van de Zeeuwen vrij groot", voegt drs. Verburg daaraan toe. Van een onzer verslaggevers J^RUININGEN - Me vrouw Chr. Meyer ver- lelt: ..Om twee uur die zon dagmorgen kwami de buur man ons waarschuwen: De dijk is door. Even later kwam mijn vader met de zoon van de buurman om onze dochtertjes van zeven en twaalf te halen. De kin deren gingen naar hei huis van mijn vader in het dorp. De sloten stonden toen al vol." Die gebeurtenissen vroeg in de morgen van 1 februari 1953 maakten mevrouw Meyer uil Kruiningen niet eens zo erg aan het schrikken. Ze had al meer overstromingen meege maakt. ..In 1939, toen de Wa terlinie werd geprobeerd, in 1940 met de oorlog, in 1945 met de bevrijding. Al die keren hadden we zeker een meter water in huis". (.11,1,ES Met een soort routinegebaar werd in de rampnacht daarom de kachel op de aanrecht gezet. Het water was immers nooit hó ger gekomen Maar dè kinderen waren nog maar net weg, of het water kwam door de brie venbus. ..Op de trap stonden schoenen van de kinderen. Ik moest ze steeds een treedje ho ger zetten." Het water kwam hoger dan ooit, het steeg tot de zolder en het steeg verder, „Op de zolder hadden we een bed op vier stoelen gezet. Bo venop dat, bed bleven we net droog. Het raam was los. Over al buiten hoorden we gillen. Het was verschrikkelijk. We zullen zelf ook wel gegild heb ben." BOOTJE De volgende morgen kwam er in de vliegende storm een bootje langs. Aan boord een vader en twee zonen, onbeken de vissers uit Wemeldingc. ..Die hebben bij ons in de buurt hele gezinnen eruit gehaald. Die mensen ben ik dankbaar". Mevrouw Meyer dacht niet meer aan haar huisraad toen ze in liet bootje sprong, ze dacht alleen maar aan haar kinderen, „Maandagmiddag pas zag ik ze weer, toen we naar Goes waren gebracht. Ze waren ook met een boot naar Goes gekomen. De kinderen hebben het veel erger gehad dan wij. Zij 'neb ben mensen zien verdrinken". TOESPAS „In Goes hoorden we pas wat er allemaal in Zeeland gebeurd was. Dat was dagen later, want niemand wist het precies. Ver bindingen waren er niet. In Goes hoorde je wie er allemaal verdronken waren, 61 in Krui ningen." Een half jaar later kon het gezin Meyer terug naar het eigen huis in Kruiningen. hele maal opnieuw beginnen- De boomgaard was kapot. De scha de was niet verzekerd. Dankzij de actie „Beurzen open. dijken dicht" konden ze starten. ..Die actie was fijn. maar net fijnste waren de mensen, die ons met gevaar voor eigen leven hebben gered." Mevrouw Meyer kan de ramp nooit vergeten. Op haar zolder ligt nog altijd een touw 0111 in geval van nood uit huis te komen. Als hel stormt, slaapt ze 's nachts niet. ..En dan die huizen, die zc nu bou: wen. Ik gelooi' niet. dal ook maar één zo'n huis er na een ramp nog staal." J'\E heer M. F. de Jonge (54) is chef van de vierde afdeling van de provinciale griffie in Middelburg. Deze afdeling houdt zich bezig met ruimtelij ke ordening, industrialisatiere creatie en woningbouw. Koriom: De ontwikkeling van Zeeland. De heer De Jonge werkt sinds 1943 bij de provincie. De wa tersnoodramp heeft hij aan den hjve meegemaakt. Op de zondag direct na de verschrikkelijke stormnacht xverd hij opgetrommeld om de organisatie van de hulpverle ning in de rampgebieden mede ter hand te nemen. Op de foto staat de heer De Jonge naast hel monument op de dijk die hel V<eersche Meer afsluit. Deze dijk was de eerste afsluitdata van het Deltaplan, die gereed kwam. door CAREL DE GROOT ƒ1/TIDDELBL RG Het water lieeft de Zeeuwen in een economische stroomversnelling gebracht. Vóór 1953 bewoog zich in deze provincie vrijwel alles in een rustig vaarwater. Of zoals liet in officiële taal heel: Twintig jaar geleden vertoonde deze eilanden-provincie alle kenmerken van een achtergebleven groei". De miljarden guldens- die re gering. rampenfonds en buiten landers 111 het voormalige ramp gebied hebben gepompt, hebben hun vruchten afgeworpen. Gezond Provincie ambtenaar M. F. de Jonge somt op: Door aanleg van nieuwe we gen en vasie oeververbindingen is de bereikbaarheid van het ge bied aanzienlijk verbeterd: Herindeling van gemeenten heeft een betere bestuurbaar heid mogelijk gemaakt; De zeehavens zijn sterk ge groeid: De ruilverkaveling in de agrarische gebieden is vrijwel voltooid; De bouwnijverheid en de in dustriële bedrijvigheid zijn sterk toegenomen; De dagrecreatie is met spron gen vooruitgegaan; 0 Het verlrekoverschot van de bevolking v* omgebogen in een vestigingsoverschot Het Deltaplan heeft de veilig heid van have en goed van de Zeeuwen aanzienlijk vergroot; Het tekort, aan woningen is 1 ngehaald. De provincie heeft een grote vooruitgang geboekt. Maar dat is geen reden om nu op de lau weren te gaan rusten. Zeeland heeft 'nogal wat problemen in het verschiet liggen. De Deltawerken naderen hun voltooiing. En dat betekent dat er veel arbeidsplaatsen in Zee land zullen vervallen. De werk loosheid ligt nu al geruime tijd boven het landelijk gemiddelde: er is weer 'n stagnatie opgetre den. Grote bedrijven staan nu niet meer te springen om een plaats je te veroveren in het voor ves tiging zo gunstig gelegen Delta gebied. Zeeland moet. nu knok ken tegen de Zuiderburen, die met allerlei gunstige regelingen de industrieën naar België we ten te lokken. Toerisme Heiemaai rouwig zijr. vele Zeeuwen daar niet om. Milieu vervuiling is ..in het land waar het lever, goed is", een extra zwaarwegende aangelegenheid. Dc toegenomen welvaart van ilc Zeeuwen is ook danig beïn vloed door het toerisme, voorna melijk kampeerders en dagjes mensen. Vooral de Westhoek van Schouwen-Duivcland, de stranden van Walcheren en West-Zeeuws-Vlaanderen zijn bij de toeristen erg in trek. Van een onzer verslaggevers -IDDELBURG Drs. M. JV1 C. Verburg (52), al ruim 25 jaar directeur van het Economisch-tech- nologisch instituut (ETI) in Zeeland, kijkt vrij somber aan tegen de toekomst van zijn provincie. Van ren onzer verslaggeefsters Middelburg dc in dustriële activiteiten in Zeeland hebben de afgelopen twintig jaar een geweldige vlucht genomen. Voor de ramp was het aan tal middelgrote en grote be drijven in Zeeland op de vin gers van één band te tellen. Eigenlijk waren alleen De Schelde, de Vlissingse scheepswerf met 3.500 man personeel en zware industrie in de kanaalzone van Ter- neuzen de enige werkelijk grote bedrijven in deze pro vincie. Nadat de verbindingen over de weg door hel Deltaplan en de Zeelandbrug drastisch waren verbeterd, vestigde grote in dustrieën zich graag bij de Zeeuwse havenbekkens Terneu- zen en Vlissingen. Terneuzen is intussen uitgegroeid tot de derde havenstad van ons land MÉÉR Een greep uit de nieuwko mers: Dow Chemical (1600 man). Philips (1000 mam in Ter- neuzen. Hoechst Holland (800 man). Péchiney (550 man) en M T International (100 man) in Vlissingen-Oost. Volgend jaar zullen er bij de olieraffinaderij Total (Vlissingen-Oost/Borssele) 250 man werken. Om in de toenemende behoef te aan elektriciteit te kunnen voorzien, heeft de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij in Vlissingen-Oost een kernener giecentrale in aanbouw. De toenemende industrialisatie en afsluiting van de zeearmen hebben ook gezorgd voor een ta melijk sterk gewijzigd patroon van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Een stukje van het fabriekscomplex van Hoechst Holland, een van de economische steunpilaren van Zeeland. In 1959 waren de bezette ar beidsplaatsen als volgt verdeeld: nijverheid 31.640 (31,5 pet landbouw en visserij 26 590 (26.5 pet.) en dienstensector 42.040 (42 pet.). In 1970 waren de cijfers: nij verheid 43.330 (40.5 pet.), land bouw en visserij 13.670 (12,8 pet.) en diensten 50.020 (46.7 pet,) Vooral de Zeeuwse beroeps vissers dreigen het kind van de rekening te worden. Zij laten daarom vrijwel geen gelegen heid voorbijgaan om daarop te wijzen, Het plan om de Ooster schelde af te sluiten heeft voor hen de emmer doen overlopen De mossel- en oestercultuur zal waarschijnlijk hel loodje leggen, hoewel er nog naar oplossingen voor het behoud van deze be drijven in de Oosterschelde wordt gezocht. De Oosterschelde zal echter de vissers zeker niet behoeven te ontberen. Als de nieuwe dam er eenmaal ligt. zal deze oude zeearm een paradijs kunnen zijn voor de sportvissers. Wellicht dat de Zeeuwse be roepsvissers iets kunnen leren van hun Goercese collega's. Die hebben hun vloot geconcen treerd in Stellendam en bevissen van daaruit met succes de Noordzee Toeneming van de werkgele genheid verwachten de Zeeuwen vooral, wanneer „Den Haag" het licht op groen zet om te begin nen met de bouw van de vaste oeververbinding over de Westcr- schclde. Een project van 750 miljoen gulden, dat voor de werkers aan het Deltaplan een nieuw reuzekurwci betekent. De stormachtige ontwikkelin gen zijn een tikkeltje tot staan gebracht, vindt hij. De bouw stagneert, de ontwikkelingen in de zelfstandige dienstensector liggen vrijwel stil en er slaan geen grote industrieën meer bij het provincie-bestuur op de stoep om zich m Zeeland te ves tigen. Beheerst Erg veel tranen zal hij daar echter niet om laten. Hij ziet de toekomst van Zeeland liggen in ..beheerste groei". Beheerste groei van de sleden en beheerste groei van de industrieën. Een evenwichtige ontwikke ling van zijn provincie wordt nu volgens 'hem in de weg gestaan door de bewindslieden in Den Haag.'Zeeland is geen stimule ringsgebied meer en de gevolgen daarvan doen zich vrijwel dage lijks voelen. Drs. Verburg vindt het frus trerend dat Zeeland er zo goed afkomt in de tweede nota ruim telijke ordening van ex-minister Schut, maar als er iets uil deze nota moet worden gerealiseerd, geeft „Den Haag" niet thuis, zegt de ETI-directeur. Forensen Voor Schouwen-Duiveland verwacht hij een toenemende groei van het forensenverkeer uit Rotterdam. De recreatie, die in de jaren 1955-'65 onstuimig hard is gegroeid, ziet hij weer extra tot leven komen als er een

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1973 | | pagina 2