lie Qterdag z drie pagina's over de watersnood ramp van 1953 door Aad Wagenaar Er was eindelijk uitzicht op wat beter weer. Hei jaar 1953 was al een maand kil geweest. Maar het weeroverzicht in de krant van zaterdag 31 januari gaf hoop; het zou nu'| snel gedaan zijn met de troosteloze waterkou, die de Hollan der al weken dee& rillen. Dus ging men die avond voldaan bij de radio zitten. Za terdagavond: de Showboat van de VARA. En berichten over de successen, die schaatsers als Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huyskes in de Noorse plaats Hamar bereikten, in de wedstrijden om het Europese kampioenschap. Maar toch begon de wind hoe langer hoe harder om het huis te waaien. Zo hard dat het KNMI in De Bilt die avond een heel ander, nieuw weeroverzicht moest opstellen. En toen hebben we de radio uitgezet en gingeri we naar bed. Op wat enkelingen na, die de melding van „gevaarlijk hoogwater" hadden gekregen en die wisten dat er die zaterdagavond 31 ja nuari dok nog zoiets als een „spring vloed" op komst was. Ze gingen toch maar even kijken op de dijken. Ze schrokken. Maar dat was aanvankelijk dan ook alles. Wie is een Hollander, dat hij gelijk in paniek raakt van stormgeloei en hoge golven, die een dijk aanranden? "Maar de noordwesterstorm werd een 'complete orkaan. Na tien uur 's avonds werd er een windsnelheid van bijna 100 km. per uur gemeten. En in Vlissingen registreerde men een windstoot van 120 km. per uur. Om 3.24 uur in de vroege ochtend van 1 februari zou de spring vloed komen. De waterstand liep op. In Vlissingen zou hij 4.55 boven NAP wor den, in Hellevoetsluis 4.10, in Bergen op Zoom 5.17. Ooit, in 1906 was het water in Bergen op Zoom wel eens tot 4.50 meter opgelo pen... Het loeien van de wind uit het noord westen! was bulderen geworden. In het gebied van de Zeeuwse en Zuidholland se eilandeh merkten mensen, die ver ontrust uit bed stapten, dat ze met hun voeten in het water stonden. En dat was dan het begin. Zondag 1 februari 1953 was aangebro ken. In de, meerendeels verlaten, loka len van kranteredacties begon de telex van het Algemeen Nederlands Persbu reau hard te rinkelen. Dat doet zo'n te lex alleen als het ANP zeer gewichtig nieuws heeft. Nieuws dat dan naar traditie nerveus uitgetikt wordt. Eerste bericht: 213 noodtoestand in Zwijndrecht. Den Haag 1 februari Zwijndrecht is in verhand met het hoge water de noodtoestand afgekondigd. Het water slaat reeds over de ringdijk, ook het eiland van dordrecht schijnt ge vaar te lopien.- Tweede bericht: Willemstad Ook in Willemstad is noodtoestand afgekondigd, de polders ruygenhil en oude heyningen (gemeente Fijnaart) lopen vol. Het stadje Willem stad loopt onder. Nog zo'n bericht: noodtoestand in diverse plaatsen maassluis 1 februari - ramp van water dreigt, een polder tussen maas-, sluis en hoek van holland loopt reeds onder water, de boeren hebben het vee losgesneden, het gehele bovendijkse ge deelte dat meer dan 3000 inwoners telt wordt door water bedreigd. Waarna de telex Maassluis liet voor wat het was omdat ^r ander, belangrij ker rampnieuws te melden was. Belangrijk? Wie in dat Haagse nieuws centrum van het ANP had op dat mo ment ook maar enig besef van de ver schrikkingen, die op dat moment van de vroege ochtend beleefd werden in plaatsjes als Nieuwe en Oude Tonge op Flakkee, Nieuwerkerk en Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland, in Klundert, Kort- gene, Halsteren 's-Gravendeel, Nieuw Vossemeer, Serooskerke, Stavenisse...? en toen begon het hoe langer hoe harder te waaien

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1973 | | pagina 1