Ons Eiland watersnoodramp De Ramp blijft onvoltooid verleden tijd r mm PAGINA 15 editie Schouwen-Duiveland ■f9gr DONDERDAG 6 FEBRUARI 2003 SCHOUWEN-DUIVELAND - Herdenken, herinneringen, tranen, weerzien, aangrijpende verhalen. Vijftig jaar na dato herdacht zuidwest Nederland de Watersnoodramp van 1953. Hare Majesteit Koningin Beatrix was aanwezig bij de nationale herdenking in OudeTonge en Ouwerkerk. „Tot op de dag van vandaag missen we familieleden, daarom zal de ramp onvoltooid verleden tijd blijven," zei dorpsraad voorzitter J. W. Prins bij de herdenking in het dorpshuis van Nieuwerkerk. Door Anja Romijn Het was in een bar winterland schap dat koningin Beatrix en minister-president J. P. Balkenen de, arriveerden bij het Watersnood- museum in Ouwerkerk. Beeldend kunstenaar Gust Romijn gaf Hare Majesteit een korte uitleg over hel door hem ontworpen watersnood monument. „Ik was blij haar te kunnen vertellen, dat juist vanuit de bevolking veel begrip is voor mijn ontwerp, want daar ben ik heel blij mee," vertelde hij na de onthulling. Oosterlands Fanfare speelde koraalmuziek en het Prins Maurits Brugklaskoor onder leiding van M. van 't Hoff bracht liederen gehore. In het Watersnoodmuseum werden de koningin en haar gevolg rondgeleid door voorzitter Ria Geluk. Daarna ging het gezelschap naar restaurant De Vierbannen waar Hare Majesteit gesprekken voerde met slachtoffers en nabe staanden uit de getroffen gebieden. Uit de slachtofferlijst van het Rode Kruis uit 1953 bleek dat op Schou wen-Duiveland de meeste slacht offers waren te betreuren, 534 men sen. De drie dorpen die het zwaarst werden getroffen waren Ouwerkerk met 91 slachtoffers, Nieuwerkerk met 288 en Oosterland met 65. Zo'n vierhonderd genodigden waren bij de rampherdenking in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. Ds. J. H. Overbeeke uit Heinkenszand, geboren en getogen in Nieuwer kerk, maakte als tienjarige de ramp mee. Hij entte zijn overdenking op de passage uit bijbelboek Deutero- nomium 4, vermeld op een gedenk plaat aan een kerkmuur in Nieu werkerk: „Neem u ervoor in acht en hoed u er terdege voor, dat gij de Burgemeester J. Asselbergs gaf aan, dat herdenken goed is om het ver driet te verwerken. Volgens hem ontstaat bij een herdenking - ook bij mensen die de ramp niet mee maakten - een goed beeld van het verdriet van toen en de hulpverle ning, die van overal ter wereld op gang kwam. Herinneringen aan 1 februari 1953 werden opgehaald door B. Zwaai - Verhoek. Ze vertel de hoe zij met haar man, hun twee kinderen en dertig anderen op een dak vluchtten en werden gered door W. Schot uit Zierikzee met een roeiboot. Voor anderen kwam hulp te laat. Mevrouw Zwaai: „Op zulke momenten krijg je zo'n kracht, daar heeft een mens geen weet van, dat die in je schuilt." Na de herdenking was er een stille tocht naar de begraafplaats en een kranslegging bij het monument. Namens de dorpsraad legden J. W. Prins en A. van den Hoek een krans. Namens de nabestaanden deden Lenie van den Bos en Stoffel van de Wekken dat. Beiden verloren naas te verwanten. Voorzitter van de dorpsraad Oos terland Heieen Clerx zei na afloop van de herdenking in dat dorp: „Ik denk dat we tegemoet gekomen zijn aan de gevoelens van velen. Er liepen zeker 250 mensen mee in de stoet naar de begraafplaats, waar we de slachtoffers hebben her dacht". Daar werden de namen en leeftijd opgelezen, van mensen die omkwamen." Namens de nabe staanden legden A. de Rijke en J. Bolle een krans, namens de dorps- Overal op het eiland hingen vlaggen halfstok, ook bij museum Waters nood 1953. foto luan fazuu. raad N. de Bruine en J. Dorst. Bij de herdenking was ook helikopterpi loot R. Idzerda (79), die met de toen enige helikopter ten lande veel mensen redde. Hij kwam speciaal over uit Genève. Heieen Clerx: „Als hij niet te hulp was gekomen, waren er nog veel meer slachtoffers geweest. Hij is een vriendelijke en bescheiden man die de uitnodiging als heel bijzonder heeft ervaren. Er waren bij hem dubbele gevoelens, om zo veel mensen die hij niet heeft kunnen redden." In heel Schouwen-Duiveland zijn herdenkingtentoonstellingen inge richt en in de kerken op Schouwen- Duiveland werden op 1 en 2 febru ari speciale herdenkingsdiensten gehouden. In het kader van de her denking schreef Mar van der Veer een lied, dat in de kerken werd gezongen. In Zierikzee en Ouwer kerk richtten zendamateurs nood- studio's in, van waaruit zij de ether ingingen, net als in 1953. Kunstenaar Gust Romijn geeft de koningin uitleg over het watersnoodmonument dat hij ontwierp. foto luan fazuu in de Nieuwe kerk in zierikzee was een expositie van tekeningen en kast jes waarmee kinderen hun visie gaven op de ramp. foto marieke mandemaker Helikopterpiloot Idzerda kwam vanuit Geneve om de herdenking in Oos terland bij te wonen. foto marieke mandemaker Aandacht voor het herdenkingsiied geschreven door Mar van der Veer uit Zierikzee. foto luan fazliu Kranslegging op de begraafplaats in Nieuwerkerk. foto marieke mandemaker H M koningin Beatrix wordt in Ouwerkerk ontvangen door burgemeester J. Asselbergs. foto luan fazuu dingen die gij met eigen ogen zou je kunnen vergeten" overdacht gezien hebt, niet vergeet.." „Hoe ds. Overbeeke. „De radeloosheid van je vader en moeder. Hoe zou je kunnen vergeten, al degenen die anderen gingen redden. De hon derden wit geschilderde kruizen in de donkere aarde van de begraaf plaats. Die beelden staan ons in het geheugen gegrift. Velen hebben gebeden en psalmen gezongen in die nacht. Voor veel mensen was het geloof een houvast in bange uren. Datzelfde geloof gaf velen de kracht om weer op te krabbelen." In Zierikzee en Ouwerkerk werden weer noodstudio's ingericht, van waaruit zendamateurs met apparatuur uit 1953 de lucht ingingen. foto marieke mandemaker Kranslegging bij het watersnoodmonument in Ouwerkerk. zaterdagmorgen.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 2003 | | pagina 2