KERKDIENSTEN WATERSNOODRAMP 1953-2003 Scheveningers naar rampgebied Een ooggetuigenverslag van een Scheveninger ZititlwestNieiiws Tuinebreijer Tentoonstelling "1953 Watersnoodramp 2003" in Museum Scheveningen DE SCHEVEiNINGSCHE COURANT WOENSDAG 28 JANUARI 2003 3BR ZONDAG 2 FEBRUARI Hervormde gemeente Scheveningen Oude Kerk, Keizerstraat 10.00 uur ds. J. Quist 17.30 uur WJ. Bouw, Utrecht Bethelkerk, Jurriaan Kokstraat 175 10.00 uur ZOW-dienst. ds J. Maasland Nieuwe Badkapel in de Lourdeskerk 10.00 uur ds. L.J. de Leeuw, dienst voor jong en oud Prinses Julianakerk, Vlielandsestraat 10.00 uur ds. E Bouman, Katwijk 17.30 uur ds. P Vermaal Zorgvlietkerk, Prins Mauritslaan 10 10.00 uur ds. HJ. Hemstede, Leiderdorp Elke vrijdag 20.00 uur Avondgebed Verpleeghuis Nebo, Scheveningseweg 106 11.30 uur ds A S. Rienstra Gereformeerde Kerk Scheveningen Bethelkerk, Jumaan Kokstraat 175 10.00 uur Z.O.W.-dienst, ds. J. Maasland Pniélkerk, Tesselsestraat 65 10.00 uur ds. A.S Rienstra 17.00 uur ds. J. Maasland Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland te Scheveningen Westduinweg 194 K 10.00 uur leesdienst 17.00 uur leesdienst Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) Ichlhuskerk, Duinkerksestraat 9 10.00 uurds. J.M. Batteau 17.00 uur ds. R. IJbema, Voorburg Gereformeerde Gemeente Scheveningen Keizerstraat 179, (tevens ingang Nieuwe Laantjes 120) 10.00 uur ds. J.B. Zippro 17.00 uur ds. J.B. Zippro Christelijke Gereformeerde Kerk Prins Mauritslaan 15 10.00 uur ds. G,J. Capellen 17.00 uur ds. GJ. Capellen Ned. Hervormde Evangelisatie, Hoge Prins Willemslraat 214 10.00 uurds. A. den Hartog. Kesteren 17.00 uur ds. A. den Hartog. Kesteren Baptistengemeente Scheveningen Nieuwe Laantjes 44 10.00 uurbr. G. Smit St. Antonius Abtkerk Scheveningseweg 235 donderdag 30 januari 09.30 uur Woord- en Communiedienst vrijdag 31 januari 10.30 uur Eucharistieviering in Huize Mechropa 15.00 uur Eucharistieviering in Huize Ncbo zondag 2 februari 10.00 uur Eucharistieviering Onze Lieve Vrouw van I.ourdes Kerk Berkenbosch Blokstraat 9a zaterdag I februari 18.00 uur Eucharistieviering met Pastor W. v d. Heuvel zondag 2 februari 12.00 uur Eucharistieviering met Pastor W. v.d. Heuvel donderdag 6 februari 11.00 uur Eucharistieviering in Huize 'Deo Gratias' De Lourdeskapel is dagelijks van 8.00-19.00 uur geopend voor stil gebed en bezinning. Deutschsprachige Katholische Gemeinde in den Niederlanden Badhuisweg 35 10.30 Uhr Hl.Messe Evangelisatiekring 'De Goede Herder' Mcidoornstraat 9, Den Haag 10.00 uur Wijnstok Evangelische Gemeente Morgenstond in Scheveningen Westduinweg 151 10.00 uur Maarten Roeleveld Maranathakring Westduinweg 151, ingang poort maandag 3 februari 14.15 uur evang. A.B. Stier Vrije evangelische Gemeente Den Haag, Zoutkeetsingel 112-114 10.00 uurds. H. Onderstal Pinkstergemeente "Scheveningen" Badhuisstraat 219 10.30 uur dhr. N. v.d. Brugge Het Apostolisch Genootschap, Pansierstraat 14 09.30 uur eredienst Lokatel Iedere zondag van 11.00-12.00 uur. Zuivere Evangelisatie. Leger des Heils korps Scheveningen Wassenaarsestraat 8 10.00 uur Majoor Y. Wagenaar Grote Opdracht Gemeente Scheveningen (Pinkstergemeente), adres: Wijkgebouw het Trefpunt, Tesselsestraat 71 Diensten iedere zondag 10.00 uur Voorganger: Jaap Keus, info: 0252-220566 Scheveningen - Scheveningen 31 januari 1953; de havenbediende-seimvachter op het seinhuis meldde die middag om 12.00 uur een weersgesteldheid van windkracht 8 uit het Westen met hevige regenbuien. In de binnenvoorhaven liep nog slechts een matige deining. Om 18.00 uur noteerde de seinwachter een windkracht 9 uit het Westnoord westen in zijn journaal. De loods- diensten van Rotterdam werden gestaakt. Kort daarna schoot de wind uit naar het Noordwesten. Een ongekend hoge zee stuwde het water van de Noordzee in de richting van de Nederlandse kust. welzijn scheveningen Deelnemers gezocht Scheveningen - Afdeling Ouderenwerk van de Stichting Welzijn Scheveningen biedt voor ouderen Meer Bewegen voor Ouderen (MbvÓ) aan. MbvO staat voor bewegingsactiviteiten voor mensen van 55 jaar en ouder. De activiteiten zijn aangepast aan de wensen en mogelijkheden van ouderen. De lessen worden gege ven door speciaal hiervoor opge leide mensen en vallen onder de verantwoordelijkheid van Welzijn Scheveningen. Naast het verant woord bewegen is ook de gezellig heid en de mogelijkheid tot ont moeting en contact belangrijk. Activiteit gymnastiek op woens dag van 12.45 - 13.30 uur in de Basisschool De Kubus, 2e Mess straat 31 en donderdag van 12.30 tot 13.15 uur in De Blinkerd. Seinpoststraat 150. 1 leeft u helnngslcllipg? U fopi'- altijd vrijblijvend een keer mee doen. De kosten per maand bedra gen 4,55. Met ooievaarspas wordt hel bedrag 3,65. Voor meer informatie over de gymnas tiek- en volksdansgroepen bij u in de buurt, kunt u contact opnemen met Salima Draji van het ouderen werk. Tel. 070-350 06 94. Een stuurloos geraakte vrachtvaar der naderde, overgeleverd aan de woeste elementen, de kust van Zuid-Holland. Het vaartuig, de "Carthage' uit Tunis, strandde uit eindelijk ter hoogte van het Savoy hotel in Scheveningen. Intussen had de waterhoogte een zodanige stand bereikt dat door de aanstor mende golven het seinhuis gevaar Door Gijsbert van der Toorn liep. De borstwering voor het sein huis was kort daarvoor al bezwe ken. Het zeewater stroomde ver volgens door de deur van het sein huis naar binnen. Het water reikte tot enkele meters achter het sein huis. Op hel hoogtepunt van de storm stonden de tuien van de sein- stelling op knappen. De lantaren- verlichting op de basaltglooiing begaf het door de metershoge gol ven. Op de havenhoofden had het groene licht het begeven, terwijl het rode licht kuren begon te vertonen. Aan de Duindorpkant van de bui tenhaven was door het woeste water een diep gat in de basaltglooiing geslagen. Een oud-mitrailleurkaze mat raakte daardoor ondergraven en tuimelde om. Op de peilschrijver, bij de spui sluis van het Verversingskanaal, werd op het hoogtepunt van de storm vloed een waterstand van 3.97 m N.A.P. gemeten. Een stand die zelfs hoger was dan tijdens de hommen- ramp van december 1894 Hel gegeven dat op Sches-eningen van 1965 t/m 1995 het hoogste hoog water uitkomt op gemiddeld 2.45 m N.A.P. zegt mogelijk genoeg. Aan kaden van de haven lag juist in die dagen een groot aantal kantjes haring gereed om met coasters ver scheept le worden naar Oosi- Duitsland. Door hel extreem hoge water raakten circa 10.000 kantjes haring in de haven. Het water stroomde door de visafslag en reik te door de Dalheenstraat heen tot aan de Koppelstokstraat toe. In de zuidelijke oever van het Vcrvcr- bittgfekitiiaal was-ctsn van 7«> x 10-meter geslagen.- Elektriciteits kabels en de persleiding van het riool kwamen aan de oppervlakte. De duinen ten zuiden van het Verversingskanaal raakten sterk afgeslagen. In het oude dorp was het niet veel beter. Wat vrijwel niemand voor mogelijk had gehouden was toch gebeurd. Het ongekend hoge zee water sloeg, omstreeks 05.00 uur in de ochtend van de eerste februari, met grote golven over de Boule vard. Voor hotel Rauch was een diep gat in het wegdek geslagen. Het water kreeg daar de vrije loop en drong de huizen en winkels van de lager gelegen Keizerstraat bin nen. Tussen 07.00 en 08.00 uur verloor de storm haar grootste kracht en verbeterde de situatie. De kerkdienst in de Oude Kerk kon door wateroverlast die ochtend echter niet doorgaan. Op de boule vard was de bestrating voor een groot gedeelte weggeslagen en voor het verkeer onbegaanbaar. Desondanks reden die zondagoch tend overvolle trams, met massa's dagtoeristen, af en aan om de rava ge aan de boulevard en havens te aanschouwen. Het rampgebied Eveneens massa's burgers waren zich die zondagochtend nog onbe wust wat voor een ramp ons land daadwerkelijk had getroffen. De slechts materiële schade op Scheveningen stond in geen enkele verhouding tot wat er op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden had plaatsgevonden. Om 02.00 uur 's nachts, nog drie uur voor het verwachtte hoogwater, luidde daar de kerkklokken en loei den er sirenes over de kleine steden en dorpen. Op tientallen plaatsen stond daar het water tot aan de kruinen van de dijken. Niet minder dreigend werd het water in Zceuws-Vlaanderen, West-Brabant en de Krimpenerwaard. Bij Bath, achter in de flessenhals van de Westerschelde. bereikte de water hoogte een stand van 5.60 m N.A.P. Die zondagmorgen vroeg, terwijl het gespaarde Nederland nog sliep, begon de verschrikking over die gebieden. Bij Schouwen liep het Finse schip Bore VI aan de grond. Het zou 's nachts de eerste alarmberichten over dat eiland naar de gespaarde gebieden zenden, 's Zondagmorgens om 4.22 uur deed iiet ANP de eerste melding van overstromingen. Twee uur eerder was in Zwijndrecht al de noodtoe stand afgekondigd. Stellendam was rond die tijd van twee kanten door het water besprongen. Tussen 04.00 en 05.00 uur dreigde Willemstad geheel te verdrinken. In Vlissingen sloeg de zee vijf gaten in de Boulevard en zette de stad tot twee meter onder water. Die zondag deed de reddingboot bemanning van Stellendam de eer ste melding van slachtoffers: veer tig doden. Heel langzaam drong iets van een ramp tot ons land door. Maar het waren slechts de getrof fen grotere steden die alarmberich ten op een telex konden zetten. Tot maandag, in veel gevallen zelfs tot dinsdag 3 februari, bleef hel zwij gen van de veel afgelegen dorpen op de eilanden. In Dordrecht. Zwijndrecht, Maassluis, Rotter dam, en West-Brabant kwam de hulpverlening reeds die zondag al op gang. Maar over de eilanden hing nog de stilte. Nog niets was bekend van de duizenden die in hun slaap waren verrast en, op daken, zolders, en zelfs in bomen, op redding wachtten. Door het uit vallen van telefoonverbindingen bleven veel noodgebieden geïso leerd. Nog tot donderdag 5 februari braken daar, de door water verza digde, binnendijken door. Het aan tal slachtoffers steeg daardoor met honderden per dag. De Rijksvoor lichtingsdienst speurde intussen de ether af en kreeg verbinding met zendamateurs. Mede daardoor kwam het hulpapparaat, van het Rode Kruis en militairen, ook voor die gebieden, in beweging. Hulpverlening Al op zondag I februari reden enkele bussen vol Urker vissers vanuit hun woonplaats via België naar Breskens. Daar lagen hun kot ters. waarvan er drie op de dijk waren geslagen. Met de overigen gingen zij de woeste Westerschelde op en bereikten als eersten de zwij gende noodgebieden. Met hun zen ders vroegen zij via Radio Scheve ningen om het benodigde materi aal. Van maandag tot woensdag stroomden de vissers, van het Usselmeer, Katwijk. IJmuiden. Vlaardingen en Scheveningen, toe naar het rampgebied. Op Scheveningen kwam het eerste initiatief tot hulpverlening van Jac. Vrolijk van de rederij Frank Vrolijk. Al op zondagmiddag van die eerste februari liet hij met per soneel en vrijwilligers een aantal sloepen van zijn loggers halen. De firma's Knoester. Jac. den Duik. Thijsse en Van der Zwan stelden hun vrachtauto's beschikbaar voor het vervoer van de sloepen. Een twintigtal sloepen kon daarop naar Erfpersoneel van de rederij A. van der Zwan en Zn. laden een sloep op van de SCH 302. foto: PR de noodgebieden worden vervoerd. Bemanning voor de sloepen werd gevormd uit vissers, naast erf- en kantoorpersoneel, van de diverse rederijen. Vissers welke die winter juist aan hun stuurmansopleiding tweede Scheveningse hulpvloot naar de Zeeuwse eilanden. Even eens volgestouwd met hulpgoede ren vertrokken de schokkers en botters: SCH- 10 ,12, 38, 62, en 74 naar het rampgebied. De grotere waren begonnen vertrokken onder rederijen lieten zich ook niet onbe- leiding van leraar T. Bruin even eens naar het rampgebied om de sloepen te bemannen. Om 17.30 uur die zondagmiddag vertrok de eerste colonne vrachtauto's en bus sen van Scheveningen naar het rampgebied. Rond Abbenbroek en Zuidland op Voome en Putten werd elke sloep bemand met vier roeiers en een schipper. Daar konden door de Scheveningers ongeveer zevenhon derd verkleumde mensen van zol ders, daken, en uit bomen worden gered. Uit een molen daar redden zij er ongeveer driehonderd. Weer andere Scheveningers sjorden wat onwennig aan koeien, varkens en paarden, en brachten die in veilig heid. Dikwijls moesten de zware sloepen over de binnendijken wor den getrokken die het later alsnog begaven. Eén sloep sloeg om bij een dijkdoorbraak. De roeiers kon den ternauwernood worden gered. Uileindelijk gingen vier sloepen verloren. Op Scheveningen zat men onder tussen niet stil. Op maandag 2 februari vertrok van Scheveningen tuigd. Op 3 en 5 februari vertrok ken de loggers SCH- 57,79, en 132 met, kleding, dekens, meubels en aan boord waren tevens artsen en verslaggevers. KNRM station Scheveningen Ook de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaat schappij van station Scheveningen kwam in actie. Op de late zondag avond van de eerste februari ver trok de motor-strandreddingboot "Prins Bernhard' van Schevenin gen. Schipper A.K. Groen, motor- drijver A. Veldman en C. Bal, D, Roos, en J Groen bemande deze open boot. Zij meldden zich in de Rotterdamse Waalhaven en werden direct ingezet voor het vervoer van dieselbrandstof en noodrantsoenen voor Stellendam. Van daaruit naar Ooligensplaat waar honderden inwoners op evacuatie stonden te wachten. Circa 150 daarvan, onder wie veel vrouwen en kinderen, werden er door de Scheveningse redders op grotere en verwarmde chepen overgezet. Na verschillen- weer een vrachtwagen met vissers de hand- en spandiensten werd op naar fret rampgebied om de eerste 4 februari naar Scheveningen toestanden, verdere orders uil. Naarmate de leiding meer in han den kwam van militairen en het Rode Kruis keerden veel schepen terug. Militairen uil geheel Europa, met onder andere amfibievoertui- gen namen veel van de hulpverle ning over. Op 9 februari meerde de 'Prins Bernhard' weer af in de Scheveningse haven. Daar was men inmiddels een eind gevorderd met het uit de haven ophalen van de duizenden kantjes haring. Het exportartikel bleek nauwelijks te hebben geleden. Op de Boulevard, en in de Keizerstraat, vorderde reeds het herstel van het wegdek. De draad van het gewone leven kon hier weer worden opgepakt. In het rampgebied waren er echter 1835 doden te betreuren en bleef men achter met 89 stroomgaten. Tienduizenden stuks vee en ruim honderdduizend stuks pluimvee verdronken er. Toch zou de stormramp voor de Hollandse kust niet alleen bij mate riële schade blijven. Na 1 februari was er ernstige ongerustheid ont staan over het lot van de stoom trawler IJM 60 'Catharina Duyvis'. Het vaartuig was tijdens de orkaan thuisstomende en IJmuiden lot op circa twintig mijl genaderd. De trawler kon echter door het slechte weer IJmuiden niet binnenlopen. Zondagmiddag 1 februari had schipper A. Glas nog radiocontact met schipper Gj"g<jn yap de IJM 16 Afgesproken werd om die namid- DE SCHEVENINGSCHE COURANT - onafhankelijk weekblad - POSTADRES: Postbus 84099 2508 AB Den Haag KANTOOR: Uitgeverij Rodi b.v. Vissershavenweg 62B Scheveningen tel. 070 - 352 05 65 fax: 070 - 358 49 52 redactie 070- 358 59 01 bezorging 070 - 358 62 43 e-mail schevcou@euronet.nl ISDN 070-3589872 (E.T.) bij digitaal aanleveren van advertenties altijd opzichtmodel per fax sturen' Advertentie aquisitie: Patrick den Heijcr Vormgeving: Miranda Rog Suzanne van der Schaft Redactie: Klaas-Jan Droppert Nico van Dijk Bezorging: Gerda Taal SLUITINGSTIJDEN: Redactie. Algemene berichten: vrijdag 15.00 uur Sport: maandag 09.00 uur Advertenties: dinsdag 12.00 uur Verschijnt iedere woensdag en wordt gratis huis-aan-huis verspreid in een oplage van 23.000 exemplaren. Verspreiding in geheel Scheveningen. Belgisch Park, Duindorp, Duttendcl, Geuzenkwartier. Renbaankwarticr, Van Stolkpark en Wittebrug. DE SCHEVENINGSCHE COURANT is een zelfstandig weekblad dat een commercieel samenwerkingsverband heeft mei: EDITIE*. EDITIE B, EDITIE RIJSWIJK Oc nieuwe lOOlPIIIWM HUW! HaaqWiiiNiiuwi Deze bladen vormen samen de IAAGLANDEN MEDIA COMBINATIE en hebben een gezamenlijke oplage van 192.000 exemplaren. De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van advertenties, advertorials en ingezonden mededelingen. Niemand dacht aan Zeeland Scheveningen - Op meer dan 350 plaatsen in Nederland zal rond 1 februari de stormramp van februari 1953 worden her dacht. Onze Koningin zal, volgens de Rijksvoorlichtings dienst, een herdenkingsdienst bijwonen in het Zuid-Hollandse Oude Tonge. In dat Oude Tonge waren vlak na de ramp in 1953 ook twee Scheveningers actief, Eén van hen, oud-politie agent Jaap Pronk, doet zijn verslag. Jaap Pronk, in 1919 in de Kolen- alhoewel de schade aan huizen en wagenslag geboren trok op zijn dergelijke wel meeviel. Op diverse achttiende naar zee, zoals vele plekken was het zeewater over de Scheveningse jongelui. In 1939 boulevard de straten ingelopen, moest hij in militaire dienst. Wat Ook de kerk in de Keizerstraat hij m de eerste oorlogsjaren beleef- stond onder water. En de duinen de is een verhaal apart. Tijdens de rondom Scheveningen hadden te Tweede Oorlog was hij trambe- lijden onder een gevaarlijk afslag, stuurder bij de HTM. Na die oorlog Op het 'stille strand' was de helft trad hij in dienst bij de Gemeente- van het duin weg. En het Zee- politie als sirandagenl. Van 1954 hospitaal in Kijkduin hing gevaar tot en met 1979 werkte hij bij de verkeerspolitie. Tijdens zijn werk als sirandagenl heeft hij van veel mensen het leven gered. Hiervoor ontving hij meerdere medailles, waaronder de eremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau. Jaap Pronk was overigens ook van 1946 tot 1970 vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging "de Reddingmedaille". Op de dag van de beruchte febru aristorm (1 februari 1953) had Jaap Pronk middagdienst. Hij hield kan toor op het politiebureau tegenover hel toenmalige spoorwegstation Scheveningen bij het Gevers Deij- nootplein/Zwolschestraat. Ook had hij een strandpaviljoen onderaan de trap naar hel strand aan hel eind van het Zwarte Pad. Jaap Pronk: "Het waaide enorm en Jaap Pronk: Ik redde niet het water sloeg op de Boulevard omwille van een medaille." over de strandmuur legen de di jk foto: DSC bij de Naald. Zelfs alle bankjes op de Boulevard werden weggevaagd lijk in de lucht, omdat het duin door het hoge water. Ik had dienst eronder was weggespoeld, van 15.00 lot 23.00 uur. 's Avonds Jaap Pronk overlegde met zijn col- ging ik mijn vrouw halen, wij lega Maarten van der Toorn hoe zij woonden in de Rotterdamsestraat, in Zeeland zinvol hulp konden ver- om naar een verjaardagsfeestje te lenen. De strandpolitie had name- gaan. Na het feestje zijn we naar lijk de beschikking over een zoge huis gegaan en hebben rustig gesla- naamde TOM-boot, een rocivaar- pen. niet wetende wat zich die tuig, bestaande uit drie drijvers met nacht in Zuid-Nederland afspeel- op de middelste drijver ruimte voor de". De volgende dag was in een brancard. Twee personen kon geheel Scheveningen duidelijk te den achter elkaar zittend dit vaar- zien wat er die nacht was gebeurd, tuig roeien. Aangezien het te lang duurde voor dal zij van hun bazen toestemming kregen om naar Zeeland af te rei zen, namen Pronk en Van der Toorn vijf dagen verlof en reden met een vrachtwagen de TOM-boot naar Rotterdam. Aldaar aangekomen was het een drukte van jewelste door de aankomst van redders en geredde mensen vanaf de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden. Al snel bleek dat er mei een roeiboot niets uit te halen viel, dus liet men het idee van de TOM-boot maar varen en reed een collega de boot terug naar Scheveningen. De Hoop "Schipper Dirk van het binnenvaar tuig "De Hoop* kon wel wat hulp gebruiken", aldus Pronk, ""alhoe wel hij geen ruimte aan boord had. Hij had ruim 2000 dekens aan boord en, hetgeen ik pas later ont dekte. ook honderden lijkkisten. Maarten en ik hebben van die vele dekens een slaapplaats voor ons zelf gemaakt en zo voeren we mee richting Zierikzee. Onderweg zagen we een enorme troep in het water en er waren veel dijken kapot. Ook hadden we het koud, want we waren er eigenlijk niet op gekleed". Onderweg zagen de red ders een schip liggen met enkele marineofficieren erop. Het schip lag vast omdat het door de stro ming in een gal van een dijk was gezogen. Bij hoog water slaagde men erin om het schip los le trek ken en naar Zierikzee te slepen. Aldaar kregen de Scheveningers een bak snert aangeboden. Pronk kreeg tevens van vlootpredikant R.J. Wakkelstein (Protestant Gees telijke Verzorging der Koninklijke Marine), die ook op de gestrande boot aanwezig was, een bijbeltje "in herinnering aan watersnood ramp 1953 - (5-2-1953) Oude Tonge". Pas bij aankomst in Zierikzee zag Pronk dat het schip waarop hij zich bevond ook doodskisten aan boord had. "De bedoeling was om 's nachts die kisten te lossen en onder dekzeilen op de kade te verber gen", vertelt Pronk, die zich herin nert dat iedereen deed wat men kon. "Amerikaanse militairen, die de beschikking hadden over amfi- bievoertuigen konden mensen van de daken redden, want met een normale boot kon men niet dichtbij komen. Vele boerderijen waren kapot of weggespoeld. Ook het wrakhout dat op het water dreef maakte veel kapot. Mensen zaten soms drie dagen op het dak van hun huis. Op hooggelegen stukjes grond waren paarden en koeien bij eengedreven, maar ook vele dieren hebben het niet overleefd. Merk waardig genoeg is er weinig ver nield door de wind. die toch ook windkracht 12 had. Maar tegen water, dat over of door een dijk breekt, is niets bestand". Jaap Pronk is ongeveer tien jaar later terug geweest in Oude Tonge. De Nederlandse Vereniging "'de Reddingmedaille" organiseerde toen een busreis naar het getroffen dorp. "Maar ik heb geen mens ooit terug gezien, ook schipper Dirk niet", klinkt het ietwat triest uit de mond van oud-politieman Jaap Pronk, "ik heb zelfs nooit zijn ach ternaam geweten". Na vier dagen helpen in Zeeland keerde hij met zijn maat Maarten van der Toorn met een lege boot naar Rotterdam terug. De brigadier van Politie in Rotterdam en tevens toenmalig secretaris van "de Red dingmedaille", Jan Walraat, regel de een auto om de twee redders naar Scheveningen terug te rijden. Voor zijn reddingen uit zee rondom het Scheveningse strand heeft Jaap. zoals hiervoor gemeld, enkele medailles ontvangen Na zijn terugkomst in Scheveningen heb ben hij en Maarten van der Toorn een zeer lange nacht geslapen om bij te komen van de vermoeienis sen en gingen de volgende dag gewoon weer aan het werk. "Die vrije dagen hebben we nooit terug gekregen. Vreemd, maar ik zit er niet zo mee", aldus Pronk, die zijn persoonlijke belevenis afsluit met een relativerend "ik redde niet omwille van een medaille". "*pIöëgïifTë"T:>ssch Op dezelfde dag teruggekeerd 'aTWhar een nieuwe was Tïet een offuktë van' belang aan bemanriïftf KTaürstbnd"SchippSr* 'tfhg Öpnieuw é£n rtïdtogësprek te de havens. Kotters en botters wer- Den Heijer, motordrijver P. de voeren. De 'Catharina Duyvis' den geladen met dekens, kleren. Ruiter en C. den Duik. A. de werd echter niet meer gehoord levensmiddelen, medicamenten en Ruiter, J. Groen, en A. v. d. Linden Een uitgebreide zoektocht naar het radiozendinstallaties voor de ramp- vertrokken daarop eveneens naar vaartuig en bemanning had geen gebieden. In de namiddag vertrok- de Waalhaven. Daar werd verzocht enkel resultaat. Zestien vissers, ken, met de Rode Kruisvlag in top, door ie varen naar Dinteloord. Na onder wie de 59-jarige Schevenin- de SCH- 1II. 18, 67, 68, 71en hier en daar assistentie te hebben ger A. Pronk, kwamen bij deze 76, met als bestemming het eiland verleend bleven, door veranderde ramp om. Tholen. Sommige schepen sleep- ten nog een extra sloep achter zich i» aan. en één van de kouers had een Speciale SOW-dieiist in Bethelkerk arts aan boord. Het konvooi werd begeleid door het visserij-onder- scheveningen - In verband met de de voorganger is ds. Maasland, ter- zoekingsvaartuig 'Anthonie van Watersnoodramp van februari 1953 wijl de heer De Vries de organist Leeuwenhoek'. Eenmaal in het 's er °P 2 februari een speciale van dienst is. De aanvang van de rampgebied aangekomen evacueer- Samen-Op-'Wegdienst in de Bethel- dienst is 10.00 uur. Voor de kleinste den zi| honderden inwoners, van kerk, Jumaan Kokstraat 175. Het kinderen is er oppas en voor kinde- het zwaar getroffen Stavenissc. thema."Een ramp treft ons alle- ren van de basisschool, kind en naar het dorp Tholen. Voorts werd maal". De medewerking wordt ver- nevendienst. Na afloop is er koffie, er drinkwater en voedsel gelost leend door het Rijswijk Strijdkoor, thee en limonade, de getroffen bevolking. voor Schippers ais Hoefnagel. Bakker, en Wakker, goed bekend in de Zeeuwse wateren, kwamen daar uitstekend van pas. De SCH 71 met schipper J. den Duik fungeerde in Oude Tonge als lijdelijk noodra- diostation. Door enkele meegeva- ren radioamateurs werden radio- noodverbindingen gelegd. Ook het hospitaalkerkschip 'De Hoop' werd ingeschakeld bij de hulpver lening. Op dinsdag 3 februari vertrok een Tandprothetische praktijk - Gebitsprotheses - Voor spoedreparaties - Vergoeding door ziektekostenverzekeraars Geopend: maandag t/m vrijdag 08.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 17.30 uur Westduinweg 9 - Scheveningen Bereikbaar r Scheveningen - Vanaf zaterdag 1 februari is in Museum Scheveningen een kleine tentoon stelling te zien, gewijd aan de berichtgeving van 2, 3 en 4 februari 1953 over de Watersnood ramp die ook Scheveningen trof. Zo lezen we in de krant van 2 februari: "De loeiende orkaan die ons land teisterde, heeft in Scheveningen een noodtoestand veroorzaakt; wat vrijwel niemand voor mogelijk zou hebben gehou den is vannacht geschied: het kol kende zeewater, tot ongekende hoogte opgezwiept, sloeg in grote golven over de Boulevard en stroomde de Keizerstraat binnen. De gevolgen voor de Boulevard en de haven waren rampzalig. De bes trating van de Boulevard is voor een groot gedeelte losgeslagen en overal lagen de stenen van het wegdek en de tegels uit hel trottoir verspreid. Alle trappen van het stil le strand zijn weggeslagen. Hier en daar had het zeewater diepe gaten geslagen zoals voor hotel Rauch. Voor de bewoners van de Keizer straat en de naaste omgeving heeft de springvloed omstreeks vijf uur in de ochtend wel bijzonder onaan gename gevolgen gehad. Het water zette deze straat blank en drong zelfs de huizen binnen. Verschil lende bewoners werden door de politie uit hun bed gebeld. Pas om een uur of half acht begon het water terug te lopen en kon men de schade gaan opnemen. De kerk diensten in de oude Nederlands Hervormde Kerk konden niet door gaan, Ook in de Scheveningse haven is de schade groot. Duizen den vaten haring die voor de export gereed lagen zijn de binnenhaven in gespoeld. De buit. door de vis sers aan de zee ontworsteld, is door de golven in enkele tellen weer heroverd. De havenkaden boden een ruïneus aanblik. Het was één grote wirwar van stukgeslagen ton nen. touwen, netten en daar tussen dode vissen. Krijsend vlogen grote zwermen meeuwen boven dit slag veld om te trachten zoveel moge lijk van deze onverwachte maaltijd in de wacht te slepen. Verschillen de loggers zijn losgeslagen, maar in het algemeen valt in dit opzicht de schade mee. Alleen de SCH 61 kwam met zijn boeg op de wal te recht en liep ernstiger schade op". Ook lezen we dat zowel op 2 febru ari als op 3 februari een konvooi van zeven loggers richting Zierik zee vertrok en een groot aantal Scheveningers per vrachtwagen volgde om in de zwaar getroffen gebieden in Zeeland en de Zuid- Hollandse eilanden hulp te bieden. Op de tentoonstelling 1953 Waters noodramp 2003 zijn naast de dag bladen uit die dagen ook foto's te zien van de gevolgen en de schade van de stormvloed van 1 februari 1953. 1953 Watersnoodramp 2003, 8 februari tot en met 26 april. Museum Scheveningen. Neptunus- straat 92, 2586 GT Scheveningen. tel 070- 350 08 30. infotS'musem- scheveningen.nl www.museum- scheveningen.nl Openingstijden: dinsdag - zaterdag 11.00 tot 17.00 uur, zondag 13.00 tot 17.00 uur. maandag en feestdagen gesloten.

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 2003 | | pagina 28