'De strijd tegen water is niet voorbij' Wouter Bos waarschuwt voor 'staatsschuldfetisjisme' 'Kuddegedrag media slecht voor democratie' DNB onderzoekt 'raam'biljetten binnenland/politiekmaandag 3 februari 2003 Nederlands Dagblad 3 Vos: bouwfraude nauwelijks te verhalen DEN HAAG - Gemeenten en ande re opdrachtgevers van bouw werken lijken weinig kans te ma ken om bouwfraude via de rech ter te verhalen op de betrokken aannemers. Ook als er concrete projecten bekend zijn waarbij bouwers illegale prijsafspraken hebben gemaakt, is nauwelijks aan te tonen hoe groot de bena deling van de opdrachtgever is geweest. Dat blijkt uit de ant woorden van de parlementaire enquêtecommissie Bouwnijver heid op de schriftelijke vragen die de Tweede Kamer had ge steld over het eindrapport van de commissie-Vos. Onder meer de gemeenten Amsterdam en Arnhem en het waterschap Groot Sailand willen bekende ge vallen van bouwfraude op aan nemers verhalen. Sneeuw betekent geluk in Chinees nieuwjaar DEN HAAG - De Chinese gemeen schap in Nederland heeft zater dagmiddag in Den Haag het ei gen nieuwjaarsfeest gevierd. De opkomst bij deze landelijke vie ring viel door het slechte weer wat tegen, maar de festiviteiten gingen gewoon door. „Het was misschien een beetje fris", zei woordvoerder J. List namens de nieuwjaarsorganisatïe met ge voel voor eufemisme. Er woedde immers urenlang een heuse sneeuwstorm in het vrieskoude stadscentrum. List: „Wij bekij ken het liever positief. Sneeuw tijdens nieuwjaar brengt volgens de Chinese traditie geluk". Kabelbreuk veroorzaakt stroomstoringen ROTTERDAM - Een deel van Hille- gersberg in Rotterdam heeft za terdag negen uur zonder stroom gezeten. De oorzaak was een ka belbreuk, maar energienedrijf Eneco kon de locatie van de breuk in eerste instantie niet vin den. Even nadat Hïllegersberg in Rotterdam-Noord weer stroom had, viel de stroom in Katen- drecht, in Rotterdam-Zuid, uit. Deze storing was rond zes uur 's middags verholpen. Ongeveer 1500 aansluitingen in Hïllegers berg zaten vanaf zeven uur 's ochtens in het donker. In de loop van de middag kwamen de hulpdiensten bij elkaar om de stroomstoring gezamenlijk aan te pakken. Politieke partij verliest geschil met fiscus DEN HAAG - Het was een politiek novum, maar wel een met een pijnlijk financieel staartje. Toen de Nederlandse Middenstands Partij NMP, die in 1998 meedeed met de Tweede-Kamerverkiezin gen, in datzelfde jaar nieuwe le den probeerde te werven met een gratis Hotelbon, dacht zij de daarover verschuldigde BTW te kunnen terugvorderen, een mee valler van dik 23.000 gulden (cir ca 10.000 euro). De Hoge Raad heeft echter bepaald dat een po litieke partij geen bedrijf is en daarom wel BTW moet betalen. Gijpend gebrek aan psychiaters' UTRECHT - Er heerst in Neder land een nijpend tekort aan psy chiaters. De vraag om psychiatri sche zorg is sinds een aantal ja ren erg groot. Zeker 72.000 mensen staan op wachtlijsten in afwachting van geestelijke hulp. Een belangrijke oorzaak van het tekort is dat er onvoldoende psy chiaters worden opgeleid. Dat hangt samen met het algehele gebrek aan opleidingsplaatsen voor artsen en specialisten, zegt secretaris Suzy Bollen van de Ne derlandse Vereniging voor Psy chiaters (NVvP). Gevolg van het tekort is dat patiënten het risico lopen niet de juiste zorg te krij gen waardoor hun ziekteproces te lang duurt, constateert de se cretaris. Dat heeft onder andere consequenties voor het aantal wao'ers. Otter doodgereden bij Delfzijl DELFZIjL - Een zeldzame visotter is donderdagnacht in Delfzijl doodgereden. Het forse manne tje werd vorig jaar uitgezet in de Weerribben in Overijssel. In het kader van een project om de vis otter in Nederland te herintrodu ceren, werden toen ongeveer vijftien otters uitgezet. De laat ste inheemse visotter was in 1988 doodgereden. De otter is voor nader onderzoek naar de universiteit van Utrecht ge bracht. De otter was een manne tje van ongeveer zeven kilo en, inclusief de staart, 1,10 meter lang. De vlaggen hangen overal weer halfstok vervolg van pagina 1 Zwartwitte filmbeelden van de ramp en het klagend spelen van een koperkwintet, brengen het onvoorstelbare leed van de Ramp dicht bij de 750 genodig den in de dorpszaal. „Wat een gek idee dat de grond waar ik op sta, eens verzwolgen was door de zee", leest de elfjarige Eliza Mari Maliepaard haar winnende watersnoodgedicht voor. Het oratoriumkoor Laudando zingt 'Beati mortui' (Zalig de doden die in de Heere sterven), op nieuw met aangrijpende beelden van ravage en redders. Sneeuwballen Intussen staan buiten tientallen nieuwsgierigen te wachten om een glimp van de Koningin op te vangen. Overal hangen vlaggen halfstok. De winkels zijn dicht. Enkele jongeren vermaken zich met een sneeuwballengevecht, een vader zeept zijn dochtertje in met sneeuw. „Daar komt ze, daar komt ze", roepen plots een paar toeschouwers. Camera's ko men tevoorschijn, kinderen gaan op de nek. In twee grote bussen rijden Ko ningin en hoogwaardigheidsbe kleders naar de begraafplaats aan de andere kant van het dorp. Terwijl het publiek op afstand wordt gehouden, legt de vorstin namens de Nederlandse bevol king een krans en maakt een korte wandeling langs de ge denkstenen. Even later is ze ver trokken. om in Ouwerkerk het watersnoodmonument te be zichtigen. een bezoek te brengen aan het caissonmuseum Waters nood 1953 en met nabestaanden en overlevenden te spreken. Terwijl agenten en militairen hun voeten warm stampen en de ruggen keren naar de jagende wind. verzamelen bij het dorps huis de inwoners van Oude Ton- ge zich voor een stille tocht naar de begraafplaats. Na de officiële nationale herdenking is het de beurt aan de dorpelingen. Met zachte trom lopen ze langzaam door de straten, met bossen bloemen in de hand. Van Vollenhoven: onderzoek 'niet onafhankelijk' Koningin Beatrix staat zaterdag bij het nieuwe monument Watersnood 1953 in Ouwerkerk. De ramp, die vijftig jaar geleden plaatsvond, werd zaterdag in aanwezigheid van koningin Beatrix en premier Balkenende officieel herdacht in Oude Tonge en Ouwerkerk. foto's ANP/Robin Utrecht ZWOLLE - PvdA-leider Bos wil niet dat de aflossing van de staatsschuld de noodzaak van extra investeringen in zorg, on derwijs en natuur helemaal gaat overvleugelen. Op een par tijbijeenkomst zaterdag in Zwolle waarschuwde hij voor „staatsschuldfetisjisme". „Het gaat om het zoeken van een verstandig evenwicht tussen het aflossen van schulden en investeren in de toekomst", al dus Bos. De afgelopen dagen discussieer den PvdA en CDA aan de onder handelingstafel van informateur Donner over het begrotingsbe leid voor de komende jaren. Het wegwerken van het begrotings tekort is noodzakelijk om de to renhoge staatsschuld snel te kun nen aflossen. CDA-leider Balkenende wilde van Bos keiharde garanties dat ook de PvdA bereid is flink te bezuinigen om in 2007 een overschot op de begroting te kunnen hebben. Za terdag benadrukte Bos dat zijn partij de aflossing van de staats schuld belangrijk vindt, maar dat hij volgende generaties niet ook wil opschepen met slecht onder wijs en wachtlijsten. Bos hield zijn partijgenoten voor dat de PvdA bereid is mee te doen aan een nieuw kabinet, maar dat dat niet ten koste van alles gaat. „Wordt Nederland er sterker en socialer van als de PvdA mag meedoen of worden we gebruikt als schaamlap voor beleid waar we niets mee hebben", vroeg Bos zich hardop af. Hij gaf aan dat hij niet zijn geloofwaardigheid te genover partijgenoten en de 2.6 miljoen kiezers van 22 januari op het spel gaat zetten voor rege ringsdeelname. Concessies om alleen maar te mogen meedoen met de onder handelingen. doet Bos daarom niet. „Ik laat me geen examen af nemen door het CDA. En ik ga ze ker niet weggooien wat we de af gelopen maanden heel voorzich tig met elkaar aan herkenbaar heid hebben opgebouwd." Hij voegde er aan toe dat de zetelver- houding tussen CDA (44) en PvdA (42) „geen van beide partijen het recht geeft de andere het vel over de neus te halen". Behalve voor de kabinetsforma tie spant Bos zich momenteel erg in om de PvdA intern te verande ren. De PvdA-leider wil naar „een partij die nooit klaar is met ver nieuwen". De partij moet opener zijn. resultaten bieden aan bur gers en naar hen luisteren. „Het vergt een Partij van de Arbeid die beseft dat haar geloofwaardig heid minstens zoveel in het Laak kwartier. de Geitenkamp en de Millinxbuurt wordt bepaald als op het Binnenhof." Bos wil voorkomen dat zijn partij terugvalt in oude fouten. Hij zei zaterdag beducht te zijn voor een herhaling van de jaren tachtig, toen de PvdA zich vernieuwde in de oppositie en vele rapporten schreef maar „zich rot schrok" toen zij weer regeringsverant woordelijkheid moest dragen. Tijdens de partijbijeenkomst in Zwolle van het zogenoemde poli tiek forum, een soort denktank van de PvdA, werd verder vooral veel lof uitgesproken over de ge voerde verkiezingscampagne, waarin PvdA'ers stad en land af liepen om in contact te komen met de kiezer. Veel partijgenoten riepen zaterdag op deze strijd vol te houden in een soort perma nente campagne. Alom werd ge steld dat het herwonnen vertrou wen in de PvdA nog broos is. Onder de aanwezigen was ook voorzitter Leijnse van de HBO- raad die wordt gezien als de be langrijkste kandidaat om namens de PvdA als informateur op te treden tijdens de kabinetsforma tie. ANP Koningin Beatrix woont herdenkingen bij van onze redactie binnenland OUWERKERK - Op tientallen plaatsen in Zeeland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant zijn za terdag de slachtoffers van de Watersnoodramp van 1953 her dacht. Koningin Beatrix en mi nister-president Balkenende woonden de nationale herden king in Oude Tonge en Ouwer kerk bij. De vorstin sprak ruim een uur met nabestaanden en overledenen van de ramp van vijftig jaar geleden. „De strijd tegen het water is niet voorbij", aldus de Zuid-Hollandse commissaris van de Koningen J. Franssen bij de herdenking in Oude Tonge. De Deltawerken zijn volgens hem geen garantie dat een ramp als van 1953 uitgeslo ten is. Bodemdaling en de stijging van de zeespiegel betekenen dat bescherming tegen het water hoog op de politieke agenda moet blijven. Hij riep overheden, waterschap pen en burgers op gezamenlijk aan de slag te gaan. „Neem de les uit het verleden en de kennis van nu ter harte. We moeten ons voorbereiden op wat ons moge lijk te wachten staat. Er is geen garantie dat er niet opnieuw een ramp gebeurt, want de natuur krachten zijn ongewis. Te weinig doen kan desastreuze gevolgen hebben." Ook wees Franssen op het gevaar achter de dijken: overstromende rivieren en on toereikende waterberging. Zaterdagmiddag bezochten ko ningin Beatrix en premier Bal kenende eerst de begraafplaats in Oude Tonge en legden daar een krans. In het dorpshuis kreeg de vorstin een programma voorge schoteld met onder andere mu ziek. film en verhalen over de ramp. In Ouwerkerk bracht de Koningin een bezoek aan het caissonmuse um Watersnood 1953. Daar sprak ze ongeveer een kwartier met Ria Geluk, de oprichtster van het mu seum, en kreeg een rondleiding. Nadat koningin Beatrix het mu seum uitkwam, liep ze naar het publiek en schudde enkele men sen de hand. Eerder op de middag had de Ko ningin gesproken met Gust Ro- mijn. de ontwerper van het mo nument dat herinnert aan de Watersnoodramp van 1953. Ruim tweehonderd mensen trot seerden de sneeuw en de harde, koude wind om de vorstin te zien en naar een jongerenkoor te luis teren, dat het speciaal voor de herdenking gecomponeerde lied 'Het water, de storm, de stilte' van Mar van der Veer zong. Daarna bleef de vorstin meer dan een uur napraten met mensen die de watersnoodramp aan den lijve hebben ondervonden en na bestaanden van slachtoffers. De bijeenkomst, in een restaurant in Ouwerkerk op Schouwen-Duive- land, was besloten en duurde on geveer een half uur langer dan gepland. Op allerlei plaatsen in Zuidwest- Nederland vonden zaterdag her denkingen plaats van de Ramp. Ondanks de felle wind en sneeuwjacht kwamen velen naar kerken en gemeenschapshuizen en legden kransen op de begraaf plaatsen waar slachtoffers van de ramp liggen. Verwerking De massale belangstelling, waar onder een marathon-uitzending van de NOS zaterdag op de televi sie, heeft de organisatoren ver rast. „Ongelooflijk wat er bij de mensen los wordt gemaakt", re ageerde projectleider Albert Hol land van de coördinerende her denkingsorganisatie Delta 2003 in Middelburg. „Misschien hangt het samen met de manier waarop destijds de ramp door de overle venden verwerkt is. Toen werd er nauwelijks over gepraat", aldus de projectleider. Anderen wezen op het feit dat de oorlogsjaren net achter de rug waren of op de zwijgzame Zeeuwse volksaard. Commissaris van de Koningin Franssen zocht geen verklaring, maar vatte de ernst van de cata strofe bondig samen: .Als het hier stormt, gaan bij velen de ge dachten terug naar 1953. Dat was voor hen ingrijpender dan de oorlog. Vaak praten ouderen in deze regio over het leven 'voor of na de ramp'." De herdenkingsactiviteiten rond vijftig jaar De Ramp duren tot 6 november als de sluiting van het gat van Ouwerkerk herdacht wordt. Op 18 september vindt er in Bergen op Zoom en Tholen een nationale bedankdag plaats voor de hulpverleners. Foto boven: Koningin Beatrix en premier Balkenende houden een minuut stilte bij een monument op de begraafplaats voor de slachtoffers van de watersnood in Oude Tonge. Foto onder: Mariniers waken in de kou op de begraafplaats in Oude Tonge bij de krans die koningin Beatrix en premier Balkenende later zullen leggen. ChristenUnie-fractievoorzitter André Rouvoet: van onze redactie politiek UTRECHT - De mondige burger vertoont onvoorspelbaar ge drag. Daarom is het geen goed idee die burger meer inspraak te geven op het overheidsbe leid. De overheid moet juist te gen de waan van de dag in dur ven te regeren en een visie op de lange termijn hebben. Die stelling poneerde Christen Unie-fractievoorzitter André Rouvoet zaterdag op een sympo sium van het Nederlands Ge- spreks Centrum. In zijn lezing gaf de politicus een duiding van de verkiezingen van 22 januari. Rouvoet vroeg zich af vanaf welk moment de overwinning van PvdA-leider Wouter bos is be gonnen. „Mijn taxatie is: bij het vrijwel unanieme oordeel van de media dat Bos het RTL4-debat had gewonnen." Na dat veelbesproken debat steeg de PvdA in de peilingen. De di verse opiniepeilers gingen onder ling zelfs een concurentiestrijd aan. De voorspelde winst van de PvdA liet de kiezer niet onbe roerd. constateerde Rouvoet. Ter wijl Wouter Bos campagne voer de met een programma dat exact gelijk was aan het programma waarmee zijn voorganger Mel- kert vorig jaar het bos werd inge stuurd. Vanuit een oogpunt van demo cratische politiek was de opening van de Volkskrant dat het in de verkiezingsstrijd alleen nog maar ging om Bos of Balkenende een „dieptepunt". Zo werd er een sfeer gemaakt van 'Bos is hot' en de rest is 'not'. Rouvoet hekelt dat de media daarin zijn meegehobbeld. Het tv-programma Nederland Kiest paste halverwege de campagne de formule aan op grond van „mediamiek kuddegedrag". An dere politieke partijen werden geschrapt en waren niet meer welkom. Rouvoet stelt dat de uiteindelijke overwinning van Bos „in belang rijke. om niet te zeggen: in over wegende mate te danken is aan het zelfversterkende effect van de kans om het CDA naar de kroon te steken. Met dank aan NIPO. Interview en De Hond." De ChristenUnie-leider maakt zich zorgen over het feit dat het bepalender is „wie" iets zegt dan „wat" er wordt gezegd. Veel mensen, of het nu zwevende of mondige burgers zijn. aldus Rou voet, stemmen op een winnaar omdat hij winnaar wordt. Die mensen vertonen het gedrag van meelopers die kiezen voor de de monstratie met de meeste aan hang, zonder te letten wat er op het spandoek vooraan staat. Rouvoet sloot zijn analyse van de wonderbaarlijke overwinning van Bos af met een waarschu wing. „We zijn druk bezig ons kostbare stelsel van evenredige vertegenwoordiging prijs te ge ven voor een twee- of driepartij enstelsel. daarbij driftig geholpen door de media, die met dit type hypes en tweestrijd gouden tij den beleven." RIJSWIJK - Pieter van Vollenho ven vindt het onderzoek naar de Herculesramp door de In spectie Brandweerzorg en Ram penbestrijding (IBR) een voor beeld van een onderzoek „zon der onafhankelijke blik". Hij zegt dat in een gesprek met het Algemeen Dagblad van zater dag. Aanleiding is het verschil in de uitkomsten van het IBR-on- derzoek en dat van de Raad voor de Transportveiligheid, waarvan Van Vollenhoven voorzitter is. Naar de crash van het Hercules- toestel in juli 1996 op het vlieg veld Eindhoven werden talloze onderzoeken gedaan. Het onge luk kostte aan 34 van de 41 inzit tenden het leven. Niet de oorzaak van de ramp trok de aandacht, maar het feit dat hulpverleners niet wisten dat er een militair fanfarekorps aan boord was. Het IBR concludeerde dat eerder kon worden begonnen met het redden van de inzittenden. Van Vollenhovens raad zegt van niet „Dit geeft aan dat je met onaf hankelijk onderzoek tot een an der oordeel kunt komen", zegt Van Vollenhoven. ANP AMSTERDAM - De Nederlandsche Bank (DNB) gaat onderzoek doen naar de eigen munteenheid 'raam' van de spirituele bewe ging van leider Maharishi Yogi. Verschillende winkels in en rond Vlodrop, waar de goeroe re sideert. accepteren het geld. Het geld is in Nederland al sinds ok tober vorig jaar in omloop. Dat heeft de goeroe gedaan in sa menwerking met zijn huisbank, het kantoor van Fortis in Roer mond. Volgens een woordvoer der van DNB is de uitgifte van 100.000 biljetten gedekt met een tegenwaarde van 320 miljoen euro in de kluizen van de trans cendente beweging. De biljetten, van 1. 5 en 10 raam worden ge drukt bij Joh Enschedé, die ook de eurobiljetten vervaardigt. De raam is 10 euro waard, de uitgif te daardoor opgeteld 1 miljoen euro. De DNB weet nog niet zeker of de uitgifte al dan niet mag. ANP

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 2003 | | pagina 25