Columbia verongelukt Kijk omhoog naar de sterren' Ook na vijftig jaar gaan we met storm nooit rustig slapen' If 4° W 4 'Al kort na de lancering ging er iets mis' Verontrustend het verschil Nederlands Gereformeerde ochtendkrant voor christelijk Nederland Dagblad Volgens dr. Peter Roelofsma zitten christelijke studenten beter in hun vel dan niet-gelovigen. Hoofdredacteur. P.A. Bergwerff BK De sterrenhemel van februari biedt de winterzeshoek. Op dit moment staat de planeet Saturnus daarin. KB De aardappelchip, onze favoriete hartige knabbel, bestaat 150 jaar. Tijd voor een verjaardagsfeestje. HH Hans Ester vond De Pianist zo indringend dat hij het niet langer dan een uur uithield in de bioscoop. prijs losse nummers op maandag tot en met zaterdag 1.20 jaargang 58 no. 15.165 maandag 3 februari 2003 Condoleances uit Nederland voor VS RIJSWIJK - Koningin Beatrix en premier Balkenende hebben za terdag hun condoleances over gebracht aan de Amerikaanse president Bush en de Israëlische minister-president Sharon we gens de ramp met het ruimte veer Columbia. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst bekend gemaakt. Aan boord van de spaceshuttle waren zes Ameri kaanse en een Israëlische astro naut. Het was de eerste keer dat een Israëliër de ruimte inging. WD-voorzitter Eenhoorn stapt op DEN HAAG - WD-voorzitter Bas Eenhoorn stapt dit jaar op. Hij legt zijn functie neer om de ver nieuwing van de partij meer ruimte te geven, zo maakte de partij zaterdag bekend. Een hoorn vindt het „zuiver" om nu al aan te geven dat hij afziet van een nieuwe termijn. In mei houdt de WD een congres over vernieuwing in de partij. Daarbij wordt ook gepraat over een an dere positie van het voorzitter schap. Blix en El-Baradei op 8 februari naar Bagdad BAGDAD - De leiders van de wa peninspecteurs in Irak, Hans Blix van het VN-team Unmovic en Mohammed El-Baradei van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), worden op 8 februari in Bagdad verwacht. Dat heeft woordvoerster Melissa Fleming van het IAEA zaterdag avond gezegd. Een ontmoeting met president Saddam Husayn is niet voorzien, zo had de Iraakse vice-premier Tareq Aziz eerder zaterdag meegedeeld. Irak had Blix en El-Baradei uitgenodigd voor 14 februari naar Bagdad te komen nadat zij op 27 januari in de Veiligheidsraad verslag had den gedaan van hun bevindin gen in Irak. Internet verslaat boek als informatiebron LOS ANGELES - Van de Ameri kaanse internetgebruikers be schouwt een overgrote meerder heid het internet als belangrijk ste bron van informatie. Acht jaar na de algemene beschik baarheid van het wereldwijde netwerk is het internet erin ge slaagd boeken, televisie, radio en kranten als informatiemiddel te verslaan. Tot die conclusie ko men wetenschappers van de uni versiteit van Californië in Los An geles (UCLA) in het derde jaar van hun lopende onderzoek naar het internetgebruik in de VS. In middels benut ruim 70 procent van de Amerikanen het internet. Belgen verdacht van banden met al-Qaeda BRUSSEL - Een echtpaar uit de Belgisch-Nederlandse grensge meente Putte wordt verdacht van banden met het terreurnet werk al-Qaeda. Het Belgische mi nisterie van Financiën heeft hun bankrekeningen laten blokkeren, na een verzoek van de VN-Veilig- heidsraad. De man is een Liba nees met een Belgisch paspoort, zijn vrouw is een Vlaamse die zich heeft bekeerd tot de islam. Het paar drijft een islamitische stichting voor noodhulp die ban den zou hebben met de Ameri kaanse organisatie Global Relief Fund. Eenhoorn volgt Zalm in de oppositie HOUSTON - Het Amerikaanse ruimteveer Columbia is zater dag kort voor de landing op Kennedy Space Center in Flori da verongelukt. De zeven astro nauten aan boord - zes Ameri kanen, onder wie twee vrou wen, en een Israëliër - hebben het ongeluk niet overleefd. Dat heeft de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA beves tigd op een persconferentie. Over de oorzaak van het onge luk is nog niets bekend. Volgens het schema zou de Co lumbia om 15.16 uur (onze tijd) landen in Florida. Zestien minu ten daarvoor raakte de vluchtlei- ding van de NASA in Houston het contact met het ruimteveer hele maal kwijt, zowel de gesproken contacten met de bemanning als de ontvangst van de gegevens over de voortgang van de vlucht. Tot dat moment was er geen sprake van enig probleem. Nog geen twee uur later hingen bij de ruimtevaartorganisatie NASA de vlaggen halfstok. Bij 'Mission Control" in Houston en in Florida, waar familie en vrienden van de astronauten zich hadden verzameld bij de lan dingsbaan. sloeg de ontzetting toe toen duidelijk werd dat de Columbia vermist werd. Even la ter waren in de hele wereld beel den van de televisiezender CNN te zien. waarop duidelijk werd dat de shuttle in stukken uiteen was gevallen. vervolg op pagina 5: Niets wijst op een aanslag Foto boven: op televisbeelden was te zien hoe het ruimteveer Co lumbia in de atmosfeer brandend uiteenviel. Direct na het onge luk waarschuwde NASA voor vallende brokstukken. Foto beneden: een deel van het verongelukte ruimtevaartuig kwam neer in de staat Texas. Volgens NASA vormen de brokstuk ken een gevaar, omdat ze zwaar giftig zijn. foto's AP EPA JT LOSS OF SPACE SHUTTLE COLUMBIA door onze correspondent John Elliot WASHINGTON - In zijn eerste of ficiële reactie op het ongeluk met de Columbia, verklaarde NASA- directeur Sean O'Keefe zaterdag dat er geen indicatie is dat 'ie mand of iets op de grond' het on geluk veroorzaakt heeft. Daar mee sloot hij terrorisme als oor zaak uit. Meer dan dat wilde O' Keefe niet kwijt. Maar na 113 Shuttle vluchten kent de VS veel oud-astronauten en NASA-ingenieurs die wel be reid zijn iets te zeggen. Die rich ten hun aandacht vooral op een minieme gebeurtenis 70 secon den na de lancering van het rui- meteveer op 16 Januari 2003. Volgens ex-NASA ingenieur Jim Oberg vloog er een stuk isolatie materiaal of ijs tegen de linker vleugel van de Columbia. Veilig heidscamera's op de stuwingsra ketten van het ruimteveer heb ben dat vastgelegd. Overigens breken bij de lancering van een Shuttle vaker kleine stukken van de stuwingsraket af. De camera's zijn bedoeld om de impact van de afgebroken stukjes te filmen, zo dat de NASA-medewerkers de schade kunnen beoordelen. Bij voorbeeld om te zien of de hitte- schildjes nog vastzitten. Zelf kon de bemanning van de Columbia met geen mogelijkheid de opgelopen schade inspecte ren. De 28e vlucht van het ruim teveer was hoofdzakelijk bedoeld om het ruimtestation ISS de be voorraden. De bemanning voerde slechts enkele wetenschappelijke experimenten uit. Daarom was de shuttle niet uitgerust met een lange arm. die met een camera de onderkant van het ruimteveer zou kunnen bekijken. Ook kon den de astronauten niet naar bui ten voor een inspectie, omdat ze daarvoor niet uitgerust waren. Maar net als de NASA-experts die de beelden bestudeerd hebben, denkt ook Jim Oberg niet dat los zittende hitteschildjes de oor zaak van de ramp zijn. Volgens de ingenieur heeft het stukje ijs of isolatiemateriaal dat op de beel den te zien is, de linkervleugel van de Columbia een beetje ver bogen. Dit werd pas merkbaar toen het ruimteveer de damp kring binnenkwam. Op dat mo ment bracht de licht gebogen vleugel een kettingreactie op gang: de Columbia kwam niet precies in zijn baan. wat de druk op de licht verbogen vleugel ver hoogde. Uiteindelijk brak die af door de enorme snelheidsdruk van 19000 kilometer per uur en de grote hitte, denkt Oberg. Enkele uren na het ongeluk met het ruimteveer Columbia richtte president Bush zich via de televisie tot het Ameri kaanse volk. Hieronder volgt de tekst van zijn korte toe spraak. Landgenoten. Deze dag heeft vreselijk nieuws en groot verdriet over ons land gebracht. Om negen uur van ochtend verloor Mission Con trol in Houston het contact met ons ruimteveer. Korte tijd later zag men boven Texas brokstuk ken uit de lucht vallen. De Columbia is verloren. Er zijn geen overlevenden. Aan boord waren zeven be manningsleden: kolonel Rick Husband, luitenant-kolonel Mi chael Anderson, commander Laurel Clark, kapitein David Brown, commander William McCool, dr. Kalpana Chawla en Han Ramon, kolonel bij de Is raëlische luchtmacht. Deze mannen en vrouwen na men groot risico op zich in deze dienst aan heel de mensheid. In een tijd waarin ruimtevluchten bijna routine lijken te zijn ge worden, gaan we gemakkelijk voorbij aan de gevaren van het reizen per raket en de proble men met het navigeren door de onherbergzame buitenste at mosfeer van de aarde. Deze as tronauten kenden de gevaren en ze ondergingen ze uit vrije wil, in de wetenschap dat ze een hoog en edel doel hadden in het leven. Vanwege hun moed en durf en idealisme zul len we hen des temeer missen. Alle Amerikanen denken van daag ook aan de families van deze mannen en vrouwen die nu plotseling in schok en rouw zijn gedompeld. U bent niet al leen. Onze hele natie rouwt met u en uw geliefden zullen altijd respect en dankbaarheid van dit land genieten. De zaak waarvoor zij stierven, zal voort gaan. De mensheid wordt naar het duister buiten onze wereld getrokken door de inspiratie van het ontdekken en het ver langen om te begrijpen. Onze reis in de ruimte gaat verder. In de lucht zagen we vandaag vernietiging en rampspoed. Maar verder dan wij kunnen zien, is er troost en hoop. In de woorden van de profeet Jesaja: 'Kijk omhoog naar de sterren: wie heeft ze gescha pen? Hij die ze aanvoert als een veldheer, ze één voor één op roept! Zo groot is zijn kracht, zo sterk is zijn overwicht: niet één ontbreekt op het appèl.' Dezelfde Schepper die de ster ren noemt, kent ook de namen van de zeven die we vandaag betreuren. De bemanning van het ruimteveer Columbia is niet veilig teruggekeerd naar de aarde, maar we kunnen wel bidden dat allen veilig thuis zijn. Moge God de rouwende fami lies zegenen, en moge God Amerika blijven zegenen. De vlaggen hingen zaterdag halfstok in Oude Tonge. Daar, maar ook op andere plaatsen in ons land, werd zaterdag de watersnoodramp uit 1953 herdacht. foto ANP/Robin Utrecht door onze redacteur Gerhard Wilts OUDE TONGE - Zwijgend, een paraplu tegen snijdende wind, staat een vrouw peinzend bij een van de gedenkstenen op de Begraafplaats Slachtoffers Wa tersnoodramp 1953 van Oude Tonge. Zij heeft een bosje tulpen meegenomen. Sober, maar veel zeggend. Kort ervoor heeft ko ningin Beatrix bij het monument een krans gelegd. Nu de vorstin met premier Balkenende en mi nisters is vertrokken naar Ou- werkerk, wordt het weer rustig in Oude Tonge. Stilte om zelf te herdenken. 'Jacob Koert, 10 jaar' staat op een van de eerste gedenkstenen. Even verderop 'Gerda Fris. 4 jaar'. Behalve kinderen verdron ken bejaarden, mensen in de kracht van hun leven, en tussen al die namen ook de namelozen: 'onbekende jongen' of 'onbeken de vrouw'. Driehonderd van de 3000 inwoners van Oude Tonge kwamen om. Indrukwekkend was het nuchte re relaas van ooggetuige me vrouw C.J. van den Ouden-Huij- er. dat zij vertelde tijdens de herdenkingsplechtigheid in cul tureel centrum Grutterswei. „Mijn man stond bovenaan de trap toen met een hels kabaal een allesverwoestende golf aan kwam rollen die de ramen en deuren uit het huis sloeg." 'Je moet het huis uit, het stort zo in', kwam de buurman die nacht waarschuwen. Zijn vrouw was in het water terechtgekomen, met haar baby van negen maanden oud. „Bij de Wilhelminastraat zagen we haar drijven, met een arm over een balk. Haar kindje was ze verloren..." Twee dagen en nachten zat me vrouw Van den Huiden met ne gen anderen op het dag van een loods. Onder hen ook „een man met twee zoontjes, wiens vrouw en andere kinderen hij had zien wegdrijven en verdrinken. Uren hoorden we een man roepen 'help, help me'. Tot ook hij stil werd." Het echtpaar Van den Huiden werd gered en kreeg in 1954 een houten Zweedse wo ning in Oude Tonge. „Daar wo nen we nu nog, maar na vijftig jaar gaan we met storm nog nooit rustig slapen." vervolg op pagina 3: Overal hangen de vlaggen weer halfstok Natuurlijk had de Am sterdamse hoofdcommissaris Kuiper gelijk toen hij bij voorbaat zijn ongenoegen uitte over het eerbetoon dat een beruchte Am sterdamse crimineel vrijdag bij diens uitvaart ten deel viel. Van H. werd een week eerder op klaarlichte dag vermoord. Twee eerdere pogingen hem te liquide ren, mislukten. Wel raakte de man, die bekendheid kreeg door de ontvoering van Alfred Heine- ken en diens chauffeur, gewond. De provocerende manifestatie van de penoze, want daar kwam de pontificale tocht door Amster dam toch op neer, moest het dit maal doen zonder escorte van de motorpolitie. Politie in burger was wel aanwezig. Die zal onder weg ongetwijfeld veel van haar 'cliëntèle' herkend hebben. Toen twee jaar geleden een ande re beruchte gangster na zijn ge welddadige dood op vergelijkba re manier ten grave werd ge bracht. was dat escorte er wel. Dat kwam de politie te staan op veel kritiek. Kuipers uitval dient daarom wellicht ook als verlaat excuus. Hoewel, de hoofdcom missaris werd nadrukkelijk bijge vallen door burgemeester Cohen. Het gaat dan ook om een veront rustende ontwikkeling, He, i et is inderdaad veront rustend. dat de onderwereld zich hondsbrutaal in de bovenwereld manifesteert. Dat geldt niet al leen voor de provocerende wijze - afgekeken van Amerika - waarop gangsters tegenwoordig afscheid nemen van hun kompanen, maar ook de manier waarop zij met el kaar afrekenen. Dat gebeurt te genwoordig zonder enige terug houdendheid in het openbaar. Ook omstanders lopen groot ge vaar geraakt worden door de rondvliegende kogels. Van de po litie lijkt men zich niets meer aan te trekken. Maar er is meer dat verontrust. Het is niet alleen de onderwereld die eerloze mensen eert. Ook sommige journalisten en op sen satie belust publiek doen daaraan mee. Toen de begrafenisstoet van Van H. langskwam, werd er nog niet geklapt door de talrijke toe schouwers langs de route. Maar dat is dan ook een nieuwtje sinds Pim Fortuyn. Wegblijven, of op z'n minst de andere kant op kij ken. ware beter geweest. Zelfs de anders zo kritische Volkskrant noemt Van H. wereldberoemd. Alsof hij een soort Robin Hood was. v-riminelen van het kali ber Van H. leveren willens en we tens geen enkele positieve bijdra ge aan de maatschappij. Integen deel, de schade die elk van hen aanricht, is ettelijke malen groter dan de bijdrage die de gemiddel de burger in zijn leven kan leve ren. Waarom omroepen dan mas saal cameraploegen inzetten om de uitvaart van zo iemand te ver slaan - alsof ons land een groot verlies heeft geleden - is een raadsel. Dat geldt ook voor de pu blieke rol van een befaamde tv- verslaggever voor en bij de begra fenis. Macht, al komt die uit de loop van een vuurwapen, trekt aan. Machtelozen, slachtoffers krijgen veelal zoveel aandacht niet. Onbedoeld draagt de maatschap pij ook anderszins bij aan de mis daadcarrière van mensen als Van H. Welk toekomstperspectief heeft zij een ex-gedetineerde te bieden? De keuze tussen oneer lijk verkregen rijkdom en een bij standsuitkering is voor sommi gen geen keuze. Zeker als een deel van pers en publiek bekende boeven bejegent als volksheld. Daar helpt geen moedertjelief van de hoofdcommissaris aan. In derdaad. verontrustend. JC Ik zou ze wel over de finish willen praten. Tineke Koehoorn op pagina 8 Ja, ik wil het verschil proberen en ontvang graag het Nederlands Dagblad vier weken op proef voor slechts 9,00. Naam: Straat: Postcode: Telefoon: Woonplaats: m/v (voor de controle van de bezorging» Stuur deze bon in een open enveloppe zonder postzegel naar. Nederlands Dagblad. Afd. Abonneeservice, Antwoordnr. 1004, 3770 VB Bameveld of bel 0342-411711 of surf naar www.nd.nl (Het laatste halfjjar heb ik geen (proefabonnement gehad.) Wq gaan zorgvuldig om met inv gegevens, zie het ccfofon in de iaienfegedt': Nederlands Dagblad, krant voor betrokken christenen nd.nl

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 2003 | | pagina 24