Kanselboodschap na rel rond stichting Zestig mensen bij tocht voor hond Natuurclub boos over sneeuwsafari Hoge Veluwe Gedenkwaardig j Redactie: Johan Leeflang „Kerkenraad is niet hoofdelijk aansprakelijk" Politieactie tegen diefstal gsm's Directie park ontkent aantijgingen Reformatorisch Dagblad Regio maandag 3 februari 2003 PAGINA 8 Verboden wapen bij automobilist BUREN - Een 26-jarige automobi list uit het Gelderse Aalst is afge lopen nacht in Buren aangehou den wegens verboden wapenbe zit. De man stond met zijn auto in de omgeving van een horeca gelegenheid en had naast zijn bestuurdersstoel een metalen pijp liggen. De pijp lag onder di rect handbereik en werd door de agenten als verboden wapen aan gemerkt. Hierop is de verdachte aangehouden. Op het bureau wilde de man niets over het doel van de wapenstok verklaren. Jongen overlijdt na verkeersongeval DONGEN - Een 19-jarige inwoner van Dongen is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Eindse- straat in zijn woonplaats om het leven gekomen door een ver keersongeval. Hij vloog met zijn auto uit de bocht en botste op twee bomen. Het slachtoffer werd uit zijn auto geslingerd en was vrijwel op slag dood. De poli tie denkt dat een combinatie van snelheid en gladheid het onge luk heeft veroorzaakt. Jongen opgepakt na vernieling GELDERMALSEN - Een 15-jarige jongen uit Geldermalsen en een 16-jarige jongen uit Deil zijn za terdagnacht aangehouden nadat zij zich schuldig hadden ge maakt aan vernielingen. Agen ten zagen beide verdachten in een telefooncel staan waarbij de 16-jarige tegen het interieur be gon te schoppen. Hierop zijn de verdachten aangehouden en ge hoord op het bureau. Nieuwerkerk wil meer jeugdzorg NIEUWERKERK A/D IJSSEL - Nieuwerkerk wil onderzoek naar een vestiging van jeugdzorg in zijn eigen gemeente. Dit is nodig om de bekendheid te vergroten. Bovendien vindt het college de afstand tussen Nieuwerkerk en Gouda „letterlijk te groot." Uit actuele gegevens van het bureau jeugdzorg Gouda blijkt dat het jaarlijks rond de honderd Nieu- werkerkse cliënten telt. Al 2 afgesloten na zwaar ongeval NOOTDORP - Door een ongeval met vier personenauto's zijn gis termiddag vijf gewonden geval len op de Al 2 richting Den Haag. vlak bij de afslag Nootdorp. De politie sloot de snelweg in die richting af en leidde het verkeer om. Aan het begin van de avond werd de weg weer vrijgegeven. Over de oorzaak van het ongeval is nog weinig bekend. „Het is mo gelijk dat een van de betrokke nen pech heeft gekregen", stelt een politiewoordvoerder. Rotterdammer (18) sterft na aanrijding ROTTERDAM - Een 18-jarige pas sagier uit Rotterdam is zaterdag nacht omstreeks 2.00 uur overle den nadat de bestuurder van het voertuig waarin hij zat op de Bosdreef een flauwe bocht miste. De auto belandde daardoor al slingerend met de achterzijde te gen een boom. Het slachtoffer zat op de achterbank. De drie overige inzittenden werden met diverse verwondingen overge bracht naar het ziekenhuis. Bedrijfsongeval met ammoniak TIEL - Een container met ammo- niakoplossing is vrijdagavond op een terrein aan de Papensteeg in Tiel van een heftruck gevallen in een opvangbak waardoor uit de container vloeistof liep. De chauffeur, die van de heftruck sprong, raakte lichtgewond. Di rect hierop werd de oplossing met water verdund. Mishandeling in Zaltbommel ZALTBOMMEL - Een 19-jarige au tomobilist uit Zaltbommel is za terdagnacht aangehouden nadat hij even daarvoor een 25-jarige plaatsgenoot een vuistslag in zijn gezicht had gegeven. Aanlei ding was een woordenwisseling. Volgens de verdachte had het slachtoffer een sneeuwbal tegen zijn auto gegooid waarin een steentje zat. Hierop was de auto mobilist uitgestapt en had een vuistslag uitgedeeld. CdK: Meer geld voor bibliotheek ZWOLLE - Ex-burgemeester van Zwolle en huidig commissaris van de Koningin in Zuid-Holland Jan Franssen roept het kabinet op om te investeren in de open bare bibliotheek. De voorzitter van de Stuurgroep Bibliotheken deed zijn oproep zaterdag tij dens een bijeenkomst voor cul- tuurgedeputeerden in Zwolle. Regioredactie VEENENDAAL - De centrale ker kenraad van de hervormde ge meente in Veenendaal heeft gis teren een kanselboodschap doen uitgaan en zal deze week in het kerkblad een toelichting geven op de financiële proble men rond de stichting Freule Lauta van Aysma. Volgens inte rim-voorzitter ds. B. J. van Vrees wijk moet daarmee een tegen wicht worden gegeven aan „de meest extreme publicaties die in de pers verschenen zijn." De kanselboodschap werd gisteren in alle hervormde wijkkerken van Veenendaal afgelezen. In de gemeente ontstond onrust nadat vorige week grote financië le problemen openbaar kwamen bij de stichting Freule Lauta van Aysma. Die is eigenaar van een seniorenflat en heeft historische banden met de hervormde ge meente. De stichting raakte in zwaar weer door een soloactie van de penningmeester. Die in vesteerde zonder ruggespraak met het bestuur alle reserves van de organisatie, ruim 10 miljoen euro. in een dubieus Amerikaans luchtvaartproject. In de kanselboodschap maakte de kerkenraad bekend twee afge vaardigden te hebben benoemd om het bestuur van de stichting bij te staan. „Wij verzoeken u als leden van onze hervormde ge meente terughoudendheid te betrachten in uw uitingen over de gerezen problemen. Met na druk vragen wij u bij alle beroe ring die is ontstaan de oud-be stuursleden, allen die hun dier baar zijn en alle overige betrok kenen te gedenken in uw voorbe de." Met betrekking tot de geheim houding die sinds oktober vorig jaar tot vorige week is betracht, zegt de kerkenraad dat dit als enige motief het voorkomen van onrust had. Ook de onduidelijk heid over de vraag of de belegde gelden op korte termijn nog te ruggestort zouden worden, speelde een rol. Volgens ds. Van Vreeswijk heeft de kerkenraad formeel slechts in geringe mate met de stichting te maken. „Onze invloed beperkt zich tot het benoemingsrecht van bestuursleden. Wij hebben afgevaardigden in het bestuur, zoals we die in vele stichtingen hebben." De predikant is ervan overtuigd dat die betrokkenheid geen financiële gevolgen heeft voor de leden van de centrale kerkenraad. Hij reageert daar mee op uitlatingen van een woordvoerder van stichting De Keursteen afgelopen zaterdag in dagblad De Gelderlander. De stichting, die financiële mal versaties in reformatorische kring aan de kaak wil stellen, be weerde bij monde van initiatief nemer M. van der Hoeven dat het „zeer wel mogelijk is" dat leden van de kerkenraad hoofdelijk aansprakelijk zijn voor het mil joenentekort. Van Vreeswijk meent dat dit onmogelijk is. „De stichting is een zelfstandige rechtspersoon. Ik kan niet begrij pen dat Van der Hoeven deze conclusies trekt zonder dat hij ooit de statuten van de stichting heeft gezien. Maar ik reageer op een krantenbericht. Ik weet na tuurlijk niet of hij dit exact zo heeft gezegd of dat in het betref fende artikel juist deze zinsnede is uitvergroot." De fractievoorzitters van de ge meenteraad vergaderen, op initi atief van de WD-fractie, morgen avond in het gemeentehuis over deze kwestie. De vergadering is openbaar. BREDA - Ongeveer zestig mensen uit het hele land hebben zaterdagmiddag in Breda samen met hun honden een stille tocht gehouden. Zij trotseerden de sneeuwbuien om de hond Bronx te gedenken. Het dier werd begin januari door zijn baas, een 23-jarige Bredanaar, doodgeschopt. De stille tocht ging naar de dierenbegraafplaats in Prinsenbeek. Foto anp BREDA (ANP) - Ongeveer zestig mensen uit het hele land heb ben zaterdagmiddag in Breda samen met hun honden een stil le tocht gehouden. Zij trotseer den de sneeuwbuien om de hond Bronx te gedenken. Het dier werd begin januari door zijn baas, een 23-jarige Breda naar, doodgeschopt. De stille tocht ging naar de die renbegraafplaats in Prinsenbeek. Daar legden de deelnemers bloe men op het graf van Max, die be gin vorig jaar door verwaarlo zing om het leven kwam. De dood van Bronx heeft in de Bredase Oosterstraat tot veel commotie geleid. Buurtbewoners gooiden de ruiten van het huis van zijn baas in en hingen een spandoek aan de gevel. De ge beurtenissen waren voor Nanda Lina uit Goes aanleiding een stil le tocht te organiseren. Het plan was eerst de tocht langs de Oos terstraat te laten gaan, maar de gemeente Breda gaf daarvoor geen toestemming. Ook LPF-Tweede-Kamerlid Joost Eerdman, die de tocht een fan tastisch initiatief noemde, legde bloemen op het graf van Max. Hij wil dat de Kamer een apart debat wijdt aan dierenwelzijn en dat de bescherming van dieren wordt opgenomen in de grond wet. „Het is te gek dat in de wet het mishandelen van een dier wordt gelijkgesteld aan het be krassen van een auto", zei hij za terdagmiddag. Van onze correspondent ZWOLLE - Met de hulp van de directies van scholen in het middelbaar, voortgezet en ho ger beroepsonderwijs, stads wachten en lokale politiemen sen start morgen in de regio IJs- selland een project waarmee de diefstal van gsm-telefoons moet worden tegengegaan. Met de actie moeten naar schat ting ruim 100.000 jonge mensen worden bereikt. Er worden actie folders uitgedeeld, die ook ver krijgbaar zijn bij de lokale poli tiebureaus. Korpschef Jan Wil- zing geeft morgen ter gelegen heid van de start van het project een gastles op een scholenge meenschap. Het zogeheten "Yunu and Imei- project" heeft als voorbeeld suc cesvolle acties in de politieregio's Amstelland, Haaglanden en Utrecht. Yunu en Imei zijn de na men van de symbolische figuren voor deze antidiefstalcampagne, die met name de jeugd aanspre ken. Yunu staat voor Your Uni que Number (de beveiligingscode van de gsm) die, na invoering in het toestel, voorkomt dat er na diefstal met het toestel kan wor den gebeld. Imei staat voor het unieke se rienummer van de gsm. Zodra er bij de politie aangifte is gedaan van diefstal van een gsm, wordt dit serienummer niet alleen ver werkt in de politiebestanden, maar ook op www.yunu-imei.nl geplaatst. Op die site kunnen po tentiële kopers nagaan of een aangeboden gsm 'eerlijke' han del is. Vooralsnog gaat de politie IJs- selland niet over tot de zogehe ten sms-bombardementen die de politie Amstelland vorig jaar wél uitvoerde. Hiermee zijn hoge te lefoonkosten gemoeid en het ef fect is aanzienlijk geringer. Diftarsysteem in Kampen werkt goed Van onze correspondent KAMPEN - Uit een evaluatierap port van een extern bureau blijkt dat het diftarsysteem, waarbij huishoudens betalen voor de hoeveelheid afval die wordt afgevoerd, in Kampen goed werkt. Desondanks moet er nog wel een aantal knelpun ten worden opgelost. Dat is za terdag bekend geworden. Zo is de bedrijfsvoering voor ver betering vatbaar en wordt er on voldoende gestuurd op de afval- cijfers en de financiële gevolgen. Daarnaast wordt er onvoldoende gecommuniceerd met de burgers om draagvlak, en daarmee min der afval, te creëren en zijn de diftardoelstellingen niet goed ge formuleerd. Aanleiding voor een plan van aanpak om het diftarsysteem te verbeteren waren de forse kosten waarmee de gemeente Kampen twee jaar geleden te maken kreeg. Het ophalen van het ge scheiden huisvuil is nog steeds niet kostendekkend. De Kamper wethouder Th. Piederiet ver wacht dat de reserves van het diftarsysteem dit jaar zijn uitge put. Twee meisjes in huis overvallen Van onze correspondent SCHIEDAM - Twee meisjes van 13 en 15 jaar zijn zaterdagmid dag in hun woning aan de Van Ruijsdaellaan in Schiedam door een aantal mannen overvallen. Op het moment dat de ouders niet thuis waren, drongen de on bekende overvallers rond zes uur de woning binnen en bonden de meisjes vast. Nadat de mannen hel huis had den doorzocht, namen ze een kluis mee. Hoewel kort daarop de politie werd gewaarschuwd, zijn de overvallers nog steeds voort vluchtig. ASSEN (ANP) - Een 55-jarige bewoner van een woning aan de Wilgenbeemd in Assen is zater dagochtend door een brand in zijn slaapkamer om het leven ge komen. Het vuur ontstond nadat de man met een brandende siga ret in slaap was gevallen. Buurt bewoners roken rond halfacht een brandlucht bij de woning. De brandweer had het vuur snel onder controle, omdat het slechts een binnenbrandje be trof. Na het blussen werd het li chaam van de man ontdekt. Aanhoudingen voor vernielingen in Nijmeegse wijk NIJMEGEN (ANP) - Twee jongens van zeventien en achttien jaar zijn dit weekeinde aangehou den omdat zij koperen leidin gen en kranen gestolen hadden uit sloopwoningen in de Nij meegse wijk Wolfskuil. In die wijk maakten jongeren zich vorige week zondagavond op grote schaal schuldig aan ver nielingen en brandstichtingen. De wijk staat op de nominatie om gesloopt te worden. Daarom is een groot aantal huizen verla ten en dichtgetimmerd. Volgens woningstichting Portaal, eige naar van de huurwoningen, ver laten sommige mensen zonder enig bericht hun huis. Anderen willen juist niet weg, omdat ze geen vervangende woonruimte hebben. Portaal zoekt nu samen met de gemeente voor enkele noodgevallen een oplossing, al dus een woordvoerder. Het buurtpreventieteam probeert verdere vernielingen te voorko men. In de afgelopen week zou een aantal jongeren, onder wie een jongen van twaalf jaar, aange houden zijn voor de vernielingen en brandstichtingen. Ook zou een man zichzelf hebben ge meld. De politie in Nijmegen wil daarover niets zeggen. Deel Rotterdam opnieuw uren zonder stroom ROTTERDAM (ANP) - Een deel van Hillegersberg in Rotterdam heeft zaterdag negen uur zon der stroom gezeten. De oorzaak was een kabelbreuk, maar energiebedrijf Eneco kon de locatie van de breuk in eerste instantie niet vinden. Even nadat Hillegersberg in Rotterdam- Noord weer stroom had, viel de stroom in Katendrecht, in Rotter dam-Zuid, uit. Deze storing was rond zes uur 's middags verhol pen. Ongeveer 1500 aansluitingen in Hillegersberg zaten vanaf zeven uur 's ochtends in het donker. In de loop van de middag kwamen de hulpdiensten bij elkaar om de stroomstoring gezamenlijk aan te pakken. Er is nog gekeken naar locaties waar de bewoners bij elkaar ge bracht konden worden om weer op te warmen, maar dat was niet meer nodig. Juist toen Hillegers berg weer aangesloten was. viel het licht uit in Katendrecht. Man komt om bij woningbrand HAARLEMMERMEER (ANP) - Door een brand in een woning aan de Bennebroekerweg in Rij- senhout (gemeente Haarlem mermeer) is zaterdag de 43-jari- ge bewoner om het leven geko men. De oorzaak van de brand is nog onbekend, zo heeft de politie la ten weten. Het vuur werd 's ochtends rond zeven uur ontdekt door een buurtbewoner. Toen de brand weer arriveerde, sloegen de vlammen uit het dak. De bewo ner was op dat moment al over leden. OTTERLO/LUNTEREN (ANP) - Echte natuurliefhebbers laten de dieren in het bos met rust. Het organiseren van een sneeuwsafari door stiltegebie- den van Nationaal Park De Hoge Veluwe heeft niets met na tuurbeheer of natuurbescher ming te maken; dat is egoïstisch natuurvermaak. Dat stelt L. Fraanje, voorzitter van de Jac. Gazenbeekstichting in Lunteren. Deze stichting zet zich in voor het behoud van cul tuur- en natuurhistorisch erf goed op de Veluwe. Zij werkt ge regeld met de directie van de Ho ge Veluwe samen. Een boswachter van De Hoge Veluwe is gistermorgen met een kleine twintig wandelaars op pad gegaan voor een safari door de besneeuwde bossen. Hij voer de de wandelaars door gebieden die normaal gesproken afgeslo ten zijn voor het publiek. De sa fari was in een mum van tijd vol geboekt. „Die stiltegebieden zijn er niet voor niets. Juist in de wintertijd, wanneer de dieren het al moei lijk hebben, moet je ze alle rust geven die maar denkbaar is", al dus Fraanje. Een woordvoerster van De Hoge Veluwe ontkent dat de sneeuw safari door stiltegebieden voerde. De boswachter liep volgens haar wel met de bewust klein gehou den groep wandelaars buiten de paden dwars door de bossen, ter wijl hij uitleg gaf over het die renleven in de winter. De voorzitter van de Jac. Gazen beekstichting is uiterst teleurge steld in natuurbeheerders die de Veluwse bossen commercieel ge bruiken. „Wandelen als een ever zwijn met een stompzinnig bril letje op je neus, een bronstexcur- sie over ongebaande paden dwars door een rustgebied, het wordt steeds gekker." Fraanje vindt dat natuurbescherming niet meer serieus kan worden ge nomen als dergelijke organisa ties tegelijkertijd de rust in de dierenwereld verstoren. De directie van De Hoge Velu we bestrijdt dat het natuurge bied in een soort pretpark veran dert. „We zijn ons zeer bewust van de frictie tussen recreatie en natuurbescherming. Daarom organiseren we grote activiteiten ook altijd in het centrum van het park bij de musea en andere bebouwing. Op die manier voor komen we juist verstoring van de leefgebieden van het wild. want het behoud van ongerep te natuur staat voor ons natuur lijk voorop", aldus de woordvoer ster. Echtpaar ernstig mishandeld door groep jongeren CAPELLE A/D IJSSEL (ANP) - Een 43-jarige man is zaterdagmid dag ernstig mishandeld omdat hij aan een groepje jongeren vroeg of ze wilden ophouden met het gooien van sneeuwbal len. Zijn echtgenote (47) kreeg schoppen en klappen toen zij haar man te hulp kwam. De mishandeling gebeurde op het Damsterdiep bij winkelcen trum De Terp in Capelle aan den IJssel. De man wandelde daar met zijn vrouw toen de jongeren hen lastigvielen. Nadat de man daar wat van had gezegd, werd hij beetgepakt, tegen de grond ge werkt en geschopt en geslagen, aldus de politie. Het slachtoffer werd met gebroken ribben, een ingeklapte long en een kapotte neus overgebracht naar het IJs- selland Ziekenhuis. Vorige maand werd in Rotter dam een jongen neergestoken, jongen neergestoken omdat hij sneeuwballen naar een auto zou hebben gegooid. ROTTERDAM - Het echtpaar Heij- stek-Hokke uit Rotterdam, beiden 75 jaar, hoopt morgen zijn 50-jarig huwelijksjubileum te gedenken. stek in dienst bij het Franse be drijf CGE. Na een aantal jaren verhuisde het paar naar Over- schie. Heijstek werd toen tech nisch hoofdambtenaar bij het energiebedrijf Delfland. Hij was daarnaast lange tijd ambtsdrager in de gereformeerde gemeente aan de Boezemsingel in Rotter dam. Zeventien jaar als diaken en elf jaar als ouderling. Het echtpaar kreeg drie kinderen en zestien kleinkinderen. Onderscheiding LEIMUIDEN - Burgemeester W. J. F. M. van Beek van de gemeente Jacobswoude heeft zaterdag een koninklijke onderscheiding uit gereikt aan P. Rietdijk. Dit ge beurde tijdens een bijeenkomst in Leimuiden. Rietdijk heeft za terdag afscheid genomen van de protestantse begrafenisonderne ming in Leimuiden, waarbij hij vijftig jaar lang nauw bij betrok ken is geweest als voorzitter en als uitvaartverzorger. Hij heeft zijn diensten vanuit maatschap pelijke en kerkelijke betrokken heid getoond. Vanaf 1979 is hij voorzitter van de evangelisatie commissie in Leimuiden. Daar naast is Rietdijk lid geweest van de kerkenraajl in Leimuiden. OPPERDOES - In Opperdoes her dachten W. de Groot (90) en G. de Groot-Goossensen (85) zaterdag dat ze 65 jaar zijn getrouwd. Briljant OPPERDOES - In Opperdoes her dachten W. de Groot (90) en G. de Groot-Goossensen (85) zaterdag dat zij elkaar 65 jaar geleden het jawoord gaven. De bruidegom is geboren in Broek op Langedijk, de bruid in Elburg. Na hun hu welijk gingen ze in Harlingen wonen, waar ze een kruideniers zaak hadden. De bruidegom was daar bovendien enige tijd diaken van de christelijke gereformeer de kerk. In 1944 verhuisde het echtpaar naar Sint Pancras, waar de bruid als schoonmaakster heeft gewerkt op het gemeente huis. In 1977 vertrok het paar naar Opperdoes. Het echtpaar kreeg twee kinderen, vier klein en twee achterkleinkinderen. Smaragd (I) VEENENDAAL - In Veenendaal gedenken H. van Tellingen en G. van Tellingen-de Groot vandaag dat ze 55 jaar zijn getrouwd. Van Tellingen is in 1923 in Zeist ge boren, zijn vrouw in 1924 in Slie- drecht. Na hun huwelijk in 1948 zijn ze in Zeist gaan wonen, waar ze de behang- en stoffeer- winkel van de ouders van de bruidegom overnamen. De win kel. die inmiddels is overgeno ROTTERDAM - Gerrit van Poelgeest en Marie Zuiddam hopen morgen te gedenken dat ze 55 jaar zijn ge trouwd. men door een zoon, bestond gis teren 75 jaar. In Zeist heeft Van Tellingen in het jeugdwerk van de kerk gezeten. Ook heeft het echtpaar achttien jaar in Wijk en Aalburg gewoond. Daar zijn ze samen erg druk geweest in het bejaardenwerk. Inmiddels wo nen ze alweer tien jaar in Veenendaal. Het echtpaar heeft drie kinderen, elf klein- en twee achterkleinkinderen. Smaragd (II) ROTTERDAM - Gerrit van Poel geest en Marie Zuiddam ho pen morgen te gedenken dat ze 55 jaar geleden in het hu- \welijksbootje stapten. Beide schipperskinderen voeren hun gehele jeugd op de binnen- \vaart. Na hun huwelijk beslo ten ze in Rotterdam aan de wal te gaan wonen. Gerrit (79) voer door de havens van Rotterdam met een victualiëntanker. Daar naast was hij vele jaren actief n het kerkelijk werk. Na het over lijden van haar moeder zorgde Marie (77) in haar jonge jaren voor haar vader en broer. Naast de zorg voor de zes kinderen was er ook altijd plaats voor een pleegkind. Op dit moment heeft het echtpaar 22 klein- en zes WIERDEN - In Wierden herdachten W. Tempert (77) en W. Tempert- Nijboer (74) woensdag dat ze vijf tig jaar geleden huwden. achterkleinkinderen. Goud (I) WIERDEN - In Wierden herdach ten W. Tempert (77) en W. Tem- pert-Nijboer (74) woensdag dat ze vijftig jaar geleden in het huwe lijk traden. De bruidegom is ge boren in Wierden. Hij heeft ge werkt in een vleesfabriek. Hij is nog steeds voorzitter van de plaatselijke SGP en in Hoge Hexel is hij ouderling geweest in de hervormde kerk. De bruid is geboren in Westerhaar. Er zijn vier kinderen en drie kleinkinde ren geboren. Goud (II) ROTTERDAM - Het echtpaar Heij- stek-Hokke uit Rotterdam -bei den 75 jaar- hoopt morgen zijn 50-jarig huwelijksjubileum te ge denken. Op het moment dat zij trouwden was er nog grote onze kerheid over het aantal familiele den dat was getroffen door de watersnoodramp. Gelukkig was er alleen materiële schade. In verband met de woningnood in de jaren '50 trok het pasgetrouw de stel in bij de ouders van de bruidegom. Na het afronden van zijn studie elektrotechniek aan de hts in Rotterdam trad Heij-

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 2003 | | pagina 22