VS diep geschokt door ramp met ruimteveer Irak: VS komen met vervalste bewijzen Commentaar 8 15 Talent Jongen (13) uit Rotterdam doodgeschoten Vier FILIAAL GOUDA GESLOTEN OP D.V. 4 FEBRUARI fleurige voorjaarscollectie 1 komt binnen! Reformatorisch Dagblad DIRECTEUR: ING. J. KOETSIER - HOOFDREDACTEUR: DR. C. S. L. JANSE PRIJS PER NUMMER 1,20 ZATERDAG 1,70 www.refdag.nl Simonis bezorgt over crisis-in Nederlandse kerken. Partijvoorzitter Eenhoorn van de WD stapt dit jaar op. Kanselboodschap hervormd Veenen- daal over commo tie stichting Freule Lauta van Aysma. Schröders SPD verliest zwaar in Hessen en Nedersaksen. ^3 FNV pleit voor jaarlijks 2,5 procent loonstijging tot 2007. maandag 3 februari 2003, 32e jaargang nr. 261 De tijd is voorbij dat maar drie mensen in een kelder naar het Matangi Kwartet luisteren. Van onze correspondent NEW YORK - Publiek, pers en media in Amerika vragen naar het waarom van de ramp met het ruimteveer Columbia, die zaterdag zeven astronauten het leven kostte. Op een hoogte van 63 kilometer spatte de shuttle, die op dat moment een snelheid had van ruim 20.000 kilometer per uur, bij terugkeer in de dampkring boven Texas in dui zenden stukken uiteen. Deskundigen vragen om geduld en zeggen dat het weken, maan den, misschien zelfs jaren kan duren voordat men de oorzaak achterhaalt - als dat al ooit lukt. Wrakstukken en stoffelijke res ten van de astronauten liggen verspreid over een strook van honderden kilometers. Het enige dat ruimtevaartorganisatie NASA voorlopig kwijt wil, is dat men aan de linkerkant van de Colum bia vlak voor de ramp een sterke temperatuurstijging constateer de. Het ruimtevaartcentrum in Houston meldde dat kort voor 8.00 uur 's morgens (lokale tijd) aan de bemanning. Na een bevestigende reactie van de Columbia viel alle com municatie weg. Het duurde daar na niet lang voor de eerste ama teuropnamen van de ramp wer den uitgezonden: de traditionele condensstreep van de shuttle die zich plotseling opsplitste in een waaier van strepen. Na anderhalf uur zei NASA-chef Sean O'Keefe het ergste te vrezen. Op dat mo ment werden in Texas de eerste wrakstukken al ontdekt. Er was geen enkele hoop meer voor de zeven bemanningsleden onder leiding van kolonel Rick Hus band: zes Amerikanen en de eer ste Israëlische astronaut Ilan Ra mon. Zaterdagmiddag prees presi dent Bush de zeven omgekomen astronauten om hun inzet en hun „dienst aan de hele mens heid." Donderdag woont Bush in Houston een herdenkingsdienst voor de astronauten bij. Vanwege de aanwezigheid van een Israëlische astronaut werd al snel de vraag gesteld of er moge lijk sprake was van een terreur aanslag. Deskundigen ontken nen dit, omdat geen enkele raket de Columbia op een hoogte van 63 kilometer zou kunnen raken. Blijft nog de mogelijkheid dat ie mand een explosieve lading heeft achtergelaten in de Co lumbia. om die bij terugkeer naar de aarde te laten ontplof fen. Die mogelijkheid zal worden onderzocht door het (nieuwe) ministerie van Binnenlandse Vei ligheid. Voorlopig concentreert het on derzoek zich op de linkervleugel, die kort na de start mogelijk werd beschadigd door een losge raakt stuk isolatie van een van de draagraketten. Dit zou het be schermende isolatiemateriaal van de vleugel beschadigd kun nen hebben, waardoor de tempe raturen in een deel van de vleu gel bij terugkeer in de damp kring sterk opliepen. Een ket tingreactie zou vervolgens de ramp veroorzaakt hebben. Maar de NASA houdt ook rekening met andere scenario's. „Een ex plosie van de brandstoftanks die normaal onder druk staan, een -r ";.j. v - ;.-'1 breuk in de structuur van de Co lumbia die al 22 jaar oud was. een falend gecomputeriseerd na vigatiesysteem dat niet in staat was om de problemen van het ruimteveer tijdig op te lossen, of een botsing met een meteoriet of een overblijfsel van een oud ruimtevaartuig", aldus Eugene Covert, een ruimtevaartdeskun dige die 17 jaar geleden betrok ken was bij het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Challenger. Behalve de NASA heeft het Congres een eigen on derzoek naar de ramp aangekon digd. Het Witte Huis verklaarde giste ren dat de ramp met de Colum bia geen invloed heeft op het Irak-beleid van Washington. „De president beschouwt dit ongeluk als een tragedie voor alle Ameri kanen, maar dit heeft geen in vloed op andere gebeurtenissen", aldus Witte Huis-woordvoerder Ari Fleischer. „De president heeft de plicht om het Amerikaanse volk te beschermen", verklaarde Dan Bartlett, chef communicatie van het Witte Huis. Praktisch be tekent dit dat minister van Bui tenlandse Zaken Colin Powell woensdag volgens plan de VN- Veiligheidsraad inlicht over in formatie die volgens de VS be wijst dat Bagdad zich niet houdt aan de VN-afspraken. Zie ook pag. 6 en 7. CAPE CANAVERAL - Grote brokstuk ken van het uiteengespatte ruim teveer Columbia trekken licht en condenssporen terwijl ze door hun hoge snelheid in de atmosfeer verbranden. Het ruimteveer was zaterdag op weg terug naar de aarde toen op 63 kilometer hoogte het ongeluk zich voordeed Foto EPA Weerbericht Weersverwachting van Meteo Consult tot morgenavond min. -2° max. 4° Winterse buien Vannacht buien met mogelijk een sneeuwdekje. Morgen win terse buien met kans op onweer en windstoten. Vrij krachtige tot aan zee stormachtige wind, kracht 5 tot 8, bij circa 3 graden. Zie voor uitgebreid weeroverzicht pag. 10. Postdief UDDEL (ANP) - TPG Post heeft aangifte gedaan van diefstal van post. Een nog onbekende man heeft met een valse sleutel brie venbussen in Uddel en Otterlo geopend en de post meegeno men. Dat meldde de politie van daag. Getuigen zagen de man 20 januari de brievenbussen legen. Hij viel op doordat hij in een wit te bestelbus reed, in plaats van in de gebruikelijke rode auto van het postbedrijf. TPG Post deed vo rige week aangifte. 4,2 miljoen mensen in Z-Azië met aids besmet KATHMANDU - In het zuiden van Azië zijn ongeveer 4,2 mil joen mensen met aids besmet en hun aantal neemt snel toe, zeg gen gezondheidsdeskundigen van de VN en van acht Zuid-Azia tische landen die vandaag en morgen bijeen zijn in de Nepale- se hoofdstad Kathmandu. „In 2001 leefden 4,2 miljoen mensen met aids in Zuid-Azië. vergeleken met 2 miljoen in 1994", zei Peter Piot, directeur van Unaids. Regio Bank mikt op groei netwerk AMSTERDAM - Regio Bank, on derdeel van ING, is bezig met de uitbreiding van haar kantoren netwerk. De onderneming met ongeveer 450 vestigingen streeft naar 600 tot 700 filialen in Ne derland. Dat heeft het bedrijf vanmorgen bevestigd. De plan nen van Regio Bank komen naar buiten in een periode dat grote banken als ABN Amro, Rabo bank, Fortis en ook ING kantoren sluiten om kosten te besparen. „N-Korea is klaar voor aanval van Amerikanen" SEOUL (AP) - Noord-Korea is vol ledig voorbereid op een Ameri kaanse invasie. De Amerikaanse pers meldt intussen dat Wash ington plannen maakt om extra troepen naar Zuid-Korea te stu ren. „Vol vertrouwen dat wij zullen winnen hebben de soldaten en het volk hun lot en hun toe komst toevertrouwd aan de Noord-Koreaanse leider Kim Jong II", zei een ongeïdentificeerde militair op Radio Pyongyang. De grootste staatskrant, Rodong Sin- mun, roept de Noord-Koreaanse reservisten op alert te blijven. De Verenigde Staten sturen een extra vliegdekschip naar het Ver re Oosten, meldt ABC News. De bevelhebber van het Amerikaan se leger in de Stille Oceaan heeft volgens CBS News gevraagd om 2000 extra soldaten. Op dit mo ment zijn er 37.000 Amerikaanse soldaten in Zuid-Korea. Het leger bevestigt noch ontkent. Volgens Noord-Korea drijven de VS het conflict rond het Noord- Koreaanse atoomwapenprogram ma bewust op de spits om zo een invasie te rechtvaardigen. De VS zeggen geen plannen te hebben om Noord-Korea binnen te val len. Het Noord-Koreaanse leger telt 1,1 miljoen soldaten, op een be volking van zo'n 22 miljoen mensen. Daarnaast kan Noord-Korea een beroep doen op naar schatting 1,8 miljoen reservisten. Buitenlandredactie BAGDAD - De VS vervalsen be wijsmateriaal tegen Irak. zegt Bagdad. De Amerikaanse inlich tingendiensten beklagen zich erover dat de regering de bete kenis van de beschikbare infor matie schromelijk overdrijft. Washington heeft aangekondigd dat minister van Buitenlandse Zaken Colin Powell woensdag in de Veiligheidsraad materiaal pre senteert waaruit blijkt dat Irak banden heeft met terroristische organisaties en nog steeds pre beert massavernietigingswapens te ontwikkelen. Irak ontkent alle beschuldigin gen. Powell komt vermoedelijk met vervalste lucht- en satelliet foto's, zegt de Iraakse officier die verantwoordelijk is voor het con tact tussen de regering in Bag dad en de wapeninspecteurs, Hossam Mohamed Amin. De Amerikaanse krant The New York Times meldt op basis van anonieme regeringsbronnen dat de FBI verbijsterd is dat de regering blijft hameren op ban den tussen Saddam Hussein en al-Qaida. „We kijken hier al meer dan een jaar heel inten sief naar, maar we denken dat zo'n verband er niet is". Ook bij de CIA zou men van mening zijn dat de Amerikaanse regering beschikbare inlichtingen over drijft in een poging een aanval op Irak te rechtvaardigen. De directeuren van FBI en CIA hebben zich de afgelopen maan den niet in het debat over Irak gemengd. De laatste keer dat CLA-directeur George Tenet een rol in het debat speelde was in oktober vorig jaar, toen de Se naat een brief van hem openbaar maakte. In de brief zei Tenet dat Irak niet van plan was aanslagen op de VS te plegen. Dat zou kun nen veranderen als een VS-aan- val op het punt van beginnen stond, aldus Tenet destijds. Voor zover bekend is de enige aanwijzing voor mogeüjke ban den tussen Irak en al-Qaida dat Osama bin Ladens medewerker Abu Musab Zarqawi in 2002 in Bagdad is geopereerd. Een bron van The New York Times meldt dat de Amerikaanse inlichtin gendiensten geen verder bewijs hebben. .Alles wat zij weten is dat Zarqawi daar in het zieken huis heeft gelegen." Er zijn berichten dat Zarqawi inmiddels in Noord-Irak zou zit ten, bij de Koerdische radicale or ganisatie Ansar al-Islam van de onlangs Nederland uitgezette mullah Krekar. Ansar al-Islam heeft volgens het Pentagon ban den met Bagdad, maar andere Amerikaanse inlichtingendien sten vinden het bewijs daarvoor op zijn best fragmentarisch. Zie ook pag. 9: "Irak dreigt met zelfmoordaanslagen". Van onze correspondent ROTTERDAM - Een 13-j^rige jongen uit Rotterdam is za terdagavond omstreeks 22.00 uur neergeschoten op het parkeerdek bij metrostation Slinge. De jongen bezweek later aan zijn verwondingen. Het slachtoffer hoorde bij een groepje jongeren dat zich op het parkeerdek bij het station ophield. Plotseling werden de jongens vanaf de straatzijde door onbe kenden beschoten. De jongeren doken naar de grond en wisten uiteindelijk weg te komen. De 13-jarige raakte echter ern stig gewond en bleef achter. Hij overleed later in het Erasmus Medisch Centrum. Volgens de politie is de aanlei ding voor de schietpartij nog on bekend, alsook wie er op de jon gens heeft geschoten. Een team van 25 rechercheurs van het dis trict Rotterdam-Zuid is begon nen aan een uitgebreid onder zoek. OUDE-TONGE - Koningin Beatrix en premier Balkenende waren zaterdag aanwezig bij de nationale herdenking van de watersnoodramp 1953 in het Zuid-Hollandse Oude-Tonge en het Zeeuwse Ouwerkerk. De vorstin maakte onder meer een rondgang langs graven in Oude-Tonge. Zie ook pag. 2 en 5. Foto rd, sjaak Verboom In verband met renovatie werkzaamheden is ons filiaal in Gouda D.V. dinsdag 4 februari de gehele dag gesloten. je vm-je Aet weet aiSIAtN 35-39 9B93KM w«>935 599 ZKffiljM't COMA (C'üSSiUI 535355S39313 KBDEWRKIS -35 'R' 035''.'CCR553335 33 3-3 535 333 weken voor Onbeperkte mogelijkheden NIEUW-LEKKERLAND - Stichtin gen, verenigingen en maatschappelij ke instellingen worden steeds meer geconfronteerd met de noodzaak hun "product" op een verantwoorde én aantrekkelijke manier onder de aandacht van het publiek te brengen. Presentatie door middel van het uitgeven van een eigen blad, het verspreiden van fol ders en ander drukwerk blijkt nog steeds een zeer effectief en noodzakelijk middel te zijn om dit doel te bereiken. Zoals bekend levert dit voor de betrokken bestuurders veel extra werk op. De werk druk die dit met zich meebrengt, kan aan merkelijk worden verminderd indien men gebruikmaakt van de vrijwel onbeperkte mogelijkheden en voordelen van Drukkerij Van der Perk BV in Nieuw-Lekkerland U bent van harte welkom aan de Lekdijk 444 om uw voordelen te laten voorrekenen. Inlichtingen kunt u ook verkrijgen op num mer 0184 - 68 83 77 of via de website www.vanderperk.nl Ruimtevaartdrama Opnieuw zijn de Amerikaanse samen leving en de ruimtevaartindustrie we reldwijd opgeschrikt door een drama tisch ongeval. Dit keer ontstijgt de ont zetting zelfs de aarde. De bemanning van het inmiddels permanent bewoon de internationaal ruimtestation dat op 400 kilometer hoogte om de aarde cir kelt, zal zich de afgelopen dagen onge twijfeld hebben afgevraagd hoe lang het zal duren voor er weer een Ameri kaanse spaceshuttle met een nieuwe bemanning daar boven zal afmeren. Met de crash van de Columbia verliest de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA voor de tweede keer een ruimteveer met voltallige bemanning. Challenger is in ruimtevaartkringen nog altijd synoniem met ramp. Op 28 januari 1986 explodeert, 73 seconden na de lancering, de Challenger. Ook bij die ramp laten alle zeven bemannings leden het leven. Pas een kleine drie jaar later gaat de volgende spaceshuttle weer richting ruimte. Op 16 januari dit jaar vertrekt de Columbia, het oudste van de vijf ruimteveren die NASA heeft gebouwd, richting ruimtestation. Het is zijn 28e vlucht. Op de dag dat Nederland de watersnood herdenkt, krijgen de pessi misten die niet geloven in veilige ruim tevaart, gelijk. Dit keer niet tijdens de gevaarlijke start, maar in de relatief rustige afdaling vergaat de Columbia met man en muis. Nu blijkt dat niet alleen de start le vensgevaarlijk is -zoals eerder beweerd en in '86 aangetoond-, ook de landing kent zeer kritieke momenten. Criticas ters hebben ooit beweerd dat er bij de spaceshuttle een kans van 1 op 100 is dat het fout gaat; de Columbia-vlucht van januari 2003 is slechts nummer 113 op een vloot van vijf ruimteveren. De Amerikaanse hegemonie in de ruimte is daarmee voorlopig wel voor bij. Keken vriend en vijand nog geen drie jaar geleden meewarig naar de voormalige Sovjet-Unie omdat de Rus sen het ruimtestation Mir amper draai end konden houden, nu rijst de pran gende vraag hoe NASA denkt haar pro gramma te kunnen continueren. Het voorbestaan en de verdere uitbouw van het internationaal ruimtestation is de komende maanden, en misschien wel jaren, weer afhankelijk van Russi sche vluchten. De Russen hebben daar het geld niet voor, zodat de VS die vluchten zul len moeten financieren. Een shuttle- vlucht kost in totaal 400 miljoen euro, terwijl de kosten voor het ruimtesta tion niet minder dan 100 miljard euro bedragen. Dit geld had beter besteed kunnen worden. Bemande ruimte vaart vergt veel geld vanwege de voor zorgsmaatregelen voor de astronau ten. Deze ramp moet ruimtevaartor ganisaties dwingen zich opnieuw te bezinnen op de meerwaarde van be mande ruimtevaart. Het merendeel van de vruchten die de samenleving nu plukt, op het gebied van bijvoor beeld communicatie, weersverwachtin gen, spionagefoto's en milieuzorg, is ook binnen te halen met de veel voor deliger onbemande ruimtereizen. Pijnlijk voor vooral president Bush is dat hij vandaag of morgen Irak de oorlog had willen verklaren. Uiteraard zei Bush onmiddellijk dat „onze reizen in de ruimte zullen doorgaan", en dat deze tragedie geen gevolgen heeft voorde plannen rond Irak. En uiteraard doet deze ramp niets af aan de militai re slagkracht van de Verenigde Staten. Maar sinds de strijd in Vietnam we ten de Amerikanen dat zo'n oorlog niet alleen aan het front gevoerd wordt. Het moreel van de burger in het thuisland is minstens zo belangrijk. Het gevoel van Veiligheid kreeg op 11 sep tember 2001 al een knak, en nu heeft ook het idee van technische superiori teit een flinke deuk opgelopen. Giste ren hoorde Bush tijdens de kerkdienst al hoe de Iraki's het verlies van de shuttle beschouwen als een straf van God voor de Verenigde Staten. Er zijn nog maar een paar antraxbrieven no dig om de Amerikanen het laatste rest je zelfvertrouwen te ontnemen. Reformatorisch Dagblad O Ja, ik maak gebruik van dit aanbod en ontvang vier weken de krant voor 9,- O Ja, ik maak gebruik van dit aanbod en ontvang vier weken de krant voor 9,-. Ik neem aansluitend een vast abonnement en betaal per: O kwartaal 59,50 O jaar 229,00 Ik machtig het Reformatorisch Dagblad tot automatische incasso van het abonnementsgeld Naam dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer: Bank-/gironummer: Handtekening Stuur de bon in een open envelop zonder postzegel naar: Reformatorisch Dagblad BV, Abonnee- Bezorgservice, Antwoordnummer 92, 7300 V8 Apeldoorn. Of bel naar: 055-5390222. Mailen kan ook: abservice®refdag.nl Voor abonnementsvoor waarden zie de colofon in deze krant. Vanaf morgen 9.30 uur de gehele wintercollectie. uïgez. basisardkcten Barneveld Niouwstraat32 0342-400555 Veenendaal KerxewijK 19 0310-595099

Watersnood documentatie 1953 - krantenknipsels | 2003 | | pagina 19