1 n üblicatiën KERSTBOODSCHAP van de Koningin 5 oekarno als president van e nieuwe staat beëdigd V iersekse en thoolse courant WAARIN OPGENOMEN Dit blad verschijnt iedere Vrijdag Kosteloze inënting Eenmaal in Bethlehem Samenwerking met T.N.I. vlot goed De Souvereiniteitsoverdracht ook door de Eerste Kamer met 34 tegen 15 stemmen aanvaard Openbare vergadering No. 51 Vrijdag, 23 December 1949 Drie en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma j. M.C. Pot Hoogstraat l.Tel. 16, Postrek. 1043 eVrtegenwoordiger J. Deurloo Simon Lindhoutstraat 2 rgemeester en Wethouders n Tholen maken bekend, dat Woensdag 28 December 49, des middags te 12 uur, huize van dr. P. J. Duinker gelegenheid zal zijn open- iteid tot kosteloze inenting herinenting van de itige- ;enen, die zich daartoe op joemd tijdstip bij dr. P. J. inker aanmelden. mlen, 21 December 1949. irgemeester en Wethouders n Tholen maken bekend, dat Woensdag 28 December a,s. ilaats van om 9 uur om 10 30 zal worden begonnen met halen van huisvuil. iolen, 19 December 1949 ?ra Pr. ree jpi I d ir nli bo me bbi ,t at ;cb t, ieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, StMaartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland Een sterre straalt In stille nacht, Een kindje slaapt, Een moecer lacht. Vanavond zal de Koningin om kwart over zes over beide zenders een Kerstboodschap tot het Nederlandse volk richten. ikarno is als president van de Republiek Indonesia Serikat «ir de president van het republikeins hooggerechtshof beëdigd, plechtigheid geschiedde in de pendopo van het Kraton te icja en werd op het plein daarvoor, door duizenden mensen gewoond werden gebeden voorgelezen uit de Koran, die tijdens de saflogging hoven hel hoofd van de president werd gehouden, karno hield een rede, waarin hij o.m. zeide, als gelovig man eed te hebben afgelegd „De ll.I.S. aldus de president, is niet einddoel. Moge God ons zegenen en ons tot een grote natie ten. Onze positie is strategisch, politiek, economisch en lair goed". karno deed ten slotte een beroep op de wereld, de nieuwe I 1 met welwillendheid te bejegenen de Republiek „Indonesia Serikat" een feit is geworden is het 2C'fte kabinet samengesteld. volgende heren zijn de gezagdragers: lisierPresident Hatla buitenlandse zaken Idatta (ad interim) sllienlandse zaken: Anak Agoeng G de Agoeng; defensie en lenlandse veiligheid Sultan Djocjazonder portefeuille Sulian lid II: en Mohamed Roem; van justitie: prof. mi'. Soepotno lom. zaken irDjoeanda; gezondheid: dr. Leimena verkeer ivaterst. ir. li. Laoh; financiën: mr. SjafroeddinPrawiranegara alc zaken: mr. Kosasih arbeid: Wilopo onderwijs dr. Aboe lifagodsdienst zaken: Wahid Ilasjim Voorlichting: Mono- to. benoeming van dr. Leimena tot minister van gezondheid zou verwachting wettigen, dat Moh. Roem zal worden benoemd tot e Commissaris van Indonesië in Nederland, wordt Minister zonder portefeuille in het kabinet eerste regering vae de R.I.S. heeft onmiddellijk na haar vor- g een programma hekend gemaakt. Het omvat: lc Een ganisatie van de KNIL en de vorming ener federale slrijd- lit; liet bevorderen van een zo spoedig mogelijke terugkeer de K.L.-troepen naar Nederland handhaving van orde en rust, opdat op de korst mogelijke niju de uitoefening van democratische rechten mogelijk zal zijn het op wettige wijze voorbereiden van de wijze en de middelen irdoor het volk door middel van verkiezingen uiting zal kun- goven aan zijn wensen, een en ander volgens de grondwet RIS met alle middelen te streven naar een verbetering van de nomische toestand, de financiën, de verkeersmiddelen, de Een herder knielt Aanbiddend neer. Een engel waakt Bij 't kindje teer. Engelenzang Ruist hoog en rein, O blijdschap groot Om 't kiudje klein. De hemel glanst In zachte pracht, O zoete vrêe, O heil'ge nacht. huisvesting, de gezondheid, sociale veiligheid, versteviging van de sociale structuur, uitvaardiging van wetten voor de vaststelling van een minimum salariëring voor de arbeiders, regeringscontróle op het economische leven uit een oogpunt van algemeen welzijn 5e liet op hoger peil brengen van het onderwijs voor de massa, de stichting van een nalionaal cultuurcentrum en een intensive ring van de strijd tegen liet analfabetisme; 0e het op vreedzame wijze regelen van de kwestie inzake Nieuw Guinea 7e organisatie van de buitenlandse dienst op zodanige wijze, dat de positie van de Ris in de familie der Naties zal worden verstevigt, het medewerken aan de idealen van de wereldvrede en de vriendschap tussen de volken, het versterken van de morele economische en politieke betrekkingen lussen de landen van Zuid Oost Azië, liet verwerkelijken in het kader van de Nederlands- Indonesische Unie van een politiek ten gunste van de RIS en liet bevorderen van de toelating van de PJS tot de organisatie dei- Ver. Naties Tijdens ean persconferentie heeft generaal-majoor Scheffelaar medegedeeld, dat in Oost-Java de samenwerking tussen het Nederlandse en het republikeinse leger niets te wensen overlaat De laak, welke de T.N.1. wacht, noemde de generaal zeer zwaar, maar hij geef! de T.N.I. een faire kans en zegt straks nietziet ge wel, de T.N.I. brengt er niets van terecht, want vannacht is er weer ingebroken dit zou niet eerlijk zijn. De militaire hulp van Nederlandse zijde wordt thans in een zodanig tempo verstrekt, dat de T.N.I. 't niet kan bijhouden. Tot Maandag werden in Oost Java overgediagen 7 personenauto 's 20 driekwai'ltonners, 3 gmc wagens, 120 vrachtwagens, 24 jeep- trailers, 71 motorrijwielen, 11 brenncarriers en 5 ambulances. Wat liet verbindingsmateriaal betreft is alles geleverd wat er werd gevraagd, evenals munitie. Uilrustingstukken als koppels, draagriemen en patroontassen zijn in zulke hoeveelheden verstrekt dat de T.N.L de aanvoer ervan niet heeft kunnen verwerken. Onlangs zijn 23.000 uniformen geleverd en aan de T.N.I. is me degedeeld, dat zij gebruik kan maken van alle hooldhulp en locale werkplaalsen en smeerslations voor de autodienst in Oost Java. De concentratie der Nederlandse Iroepen verloopt op volkomen bevredigende wijze. Dit vraagstuk was uiterst moeilijk, daar liet gaat om het onderbrengen van 25 a 30.000 Nederlandse militairen waarhij nog vele vrouwen en kinderen komen. Woensdagmiddag om vijf minuten over half een begon in de Eerste Kamer de stemming over het ontwerp-souvereiniteitsoverdracht. De verschillende fracties stemden homogeen: voor stemden de k.v.p., de P. v. d. A, en de v.v.d., tegen de a.r., de c.h. en de c.p.n. De stemverhouding was 341 5. Er waren dus 49 leden aanwezig. De afwezige was de a.r. mr. de Wilde, die al enige tijd ziek is. De ver eiste meerderheid van twee derden was thans 33. zodat nog één stem meer gehaald is dan voor aanneming noodzakelijk was. De vergadering was om elf uur begonnen met enige korte re plieken en een nog kortere dupliek alleen van minister Van Maarseveen. Bij de replieken had de c.h. fractievoorzitter, mr. Kolff gezegd dat voorstemmen voor hem en de zijnen wel zeer moeilijk zou zijn. Op dat ogenblik wist men nog niet precies hoe de c.h. zonden stemmen omdat moeilijk nu eenmaal iets anders is dan onmogelijk. Prof. Molenaar, de fractieleider der v.v.d. had hij de replieken te kennen gegeven dat zijn fractie zou voorstemmen. van de Raad der gemeente OUD-VOSSEMEER gehouden op Maandag 19 December 1949 SLOT. De contributie lijkt deheerlstha ook laag toe. Hij is er voor dat men eerst begint de contributie te verhogen en rekening te houden met de uitgaven. 1 Cent per inwoner wordt nu al veel. De voorzitter is van mening dat de uitgaven worden beperkt. Eerder genoemde reis door de voorzitter werd ook door de leden afgekeurd, het Was een fout van de voorzitter. De heer van Gorsel is er voor dat ze de contributie eerst maar eens op minstens f 10 per lid moeten brengen. De lieer Daane merkt op dat de vereniging eerst het nut maar eens moet laten zien. In stemming gebracht zijnde wordt met algemene stemmen besloten geen subsidie te ver lenen. Vervolgens wordt besloten tot verleiiging van de overeenkomst tol verzekering der gemeente gelden. De heer Aarnoudse verklaart principieel tegen ver zekeren te zijn, de andere leden gaan accoord met verlenging. Hierna wordt mededeling ge daan omtrent de gemeenschap pelijke regeling schooltandver- zorging met voorstel. De voorzitter deelt mede dat volgens deskundigen de cijfers welke in de vorige vergadering zijn genoemd, verantwoord zijn. De heer Aarnoudse zegt direct voor tand verzorging te zijn, doch hij meent dat de zorg voor de lichamelijke toestand van het kind in de eerste plaats bij de ouders berust. Dit is een begin punt van wat Rusland doet, de gehele opvoeding van het kind door de staat. De voorzitter merkt in dit ver band op, dat dit ook is gezien, maar dat deze vereniging een particulier is in de vorm van een slichting, waarin ouders, ziekenfondsen en gemeenten vertegenwoordigd zijn. Als er geen tekorten waren, zouden de gemeenlebesturen niet nodig zijn. Dit moet gezien worden als iets dat van de ouders uitgaat. Men heeft de school aangegrepen als de plaats waar men de kinderen bij elkaar heeft, maar niet als plaats van behandeling. De heer y. d. Klooster vraagt of ouders die niet verzekerd zijn, verplicht kunnen worden hun kinderen te laten onder zoeken? Deze vraag wordt door de voor zitter ontkennend beantwoord. Als de ouders niet verzekerd zijn, en ze wensen hun kinderen aan de verzorging te doen deel hebben, dan moeten ze f 2.50 betalen. De lieer Istha verklaart het met de voorzitter eens te zijn. De heer Aarnoudse behoeft naar zijn mening niet bang te zijn voor te ver doorgevoerde over heidszorg. Spr zegt vorige vergadering wel wat te optimistisch te zijn ge weest ten opzichte van de me egedeelde cijfers, maar nu hij da raming heeft bezien leek hem deze voor het 7e leerjaar

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1