Wintercampogne tegen ratten en muizen Dit blad verschijnt iedere Vrijdag WAARIN OPGENOMEN DE IERSEKSE EN THOOLSE COURANT ontröle op pachtovereenkomsten De Televisie Een Duitse beul stond terecht No. 5o Vrijdag, 16 December 1949 Drie en Zestigste Jaargang Prijs per kwartaal f 0.95 met 15 ct. disp.-kosten Druk en uitgave Firma J. M. C. Pot Hoogstraat I.Tel. 16, Postrek. 1043 Vertegenwoordiger J. Deurloo Simon Lindhoutstraat 2 Nieuwsblad voor Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, ho StMaartensdijk, Stavenisse, St-Annaland, Oud-Vossemeer en St-Philipsland ok in deze winter zal in ge- 1 Nederland een bestrijdings- mpagne tegen rat en muis orden gevoerd ln de afgelo- n zomer hebben de weersom- andigheden aan alle knaagdie- nsoorten uitzon der lijk gunstige il wikkeling? mogelijk bed en ge- 1 pden, zodat ook de bruine rat ijwel overal belangrijk in ntal schijnt te zijn toegenomen bor de in vorige winters reikte resultaten isvuldoende deken, dat een gemeenschap- lijke actie, gelijktijdig in neengesloten gebied uitgevoerd rre te verkiezen is boven cidentele verdelgingen Groie i'delgingsaclies zullen worden voerd over het gehele land Plantenziekten kundige Dienst Bedt hij de campagne op als iilinggeveiid en .Coördinerend gaan, terwijl de gemeenten organisatie scheppen en de rdelgingsacties uitvoeren met iliulu van organisatie's en ijwilligers et verdient aanbeveling, dat dereen aan de a.s. bestrijdings- lie tegen de bruine rat me- iwerkt Dit kan geschieden lor de van gemeentewege te ven richtlijnen en adviezen ipt op te volgen Ieders me- werking is juist daarom ver- t omdat slechts eer. geza- ïniijke actie succes kan heb ben In de vorige winter hebben de organisatoren van de cam pagne zeer vee! medewerking van de bevolking ondervonden Ook dit jaar doen zij weer een beroep op allen Het is ook aller belang Denkt maar eens aan de schade, die het onge dierte aan voedselvoorraden aanricht, nog afgezien van het grote gevaar voor de versprei ding van besmettelijke ziekten. De bestrijdingscampagne begint op 14 December 11)49 in bet gedeelte van Noordbolland ten noorden van bet Noorzeekanaal in Zeeland en op de Zuidhol- landse eilanden Vierdagen lang zullen best rij H itigsploegen op daarvoor in aanmerking komen de plaatsen vergiftigd lokaas uitleggen Van 4 t/m 7 Januari 1950 wordt de actie gevoerd in de rest van Noordholland, in Zuidholland ten noorden van de Lek en de Nieuwe Waterweg en in Utrecht Van 11 t/m '14 Januari is het gebied tassen de grote rivieren, Noordbrahanl en Limburg aan de beurt Van 18 t/m 21 Januari volgen Gelder land ten noorden van de Rijn en Overijssel en tenslotte zullen van 25 t/m 28 Januarie Drente Groningen en Friesland in hel teken van de strijd tegen de' bruine rat staan t zal een ieder bekend zijn, It de Overheid zich de laatste 1 van bepaalde onderdelen van t economische Iven terugtrkt daarmede de ondernemer de ibtjheid geeft zijn handelwijze ir eigen inzicht te bepalen, lorgaans is men bereid de dernerner deze vrijheid te tjven, zodra men enigszins de antie heeft, dat de eeono- atilsche verhouditigee zeive Je ndelingen van de individuele r iernemer bepaalde beper- V ng in tert e an tna v 89 001' gen opdringen, zal het in volledige vrijheid men van een prijs mede tankeiijk zijn van de vraag ïr en het aanbod van een paald product n vraag en aanbod mei el- ir in evenwicht, dan kan men n lelijkerwijze veronderstellen, prijsschommelingen zich isen bepaalde grenzen zullen bel iven bewegen, ïe toestand is echter op dit ment ten aanzien van be- saiide sectoren nog niet he it en om het verstoren van rtjmomische verhoudingen te irkomen, kan het nog steeds lig zijn de één een bepaalde tcherming te blijven bieden en de eisen van de ander, irvan is ongetwijfeld nog ake voor zoveel betreft het en betaling in gebruik geven 1) landbouwgronden door een pachter aan een pachter. men het verpachten van gelijke objecten nog steeds er toezicht heeft gehouden van daartoe speciaal in bet leven geroepen organen, de Grondkamers, heeft verschei dene redenen, waarvan er bier enkele worden weergegeven. - 1. de vraag naar landbouw grond is groter dan het aan bod zodat bet oplopen van pachtprijzen, zonder ingrij pen van Overheidswege, voor de hand ligt 2. men meent het oplopen van pachtprijzen te moeten voorkomen om de land bouwer te beschermen wil men immers de land bouwer de mogelijkheid verschaffen zijn bedrijf ren dabel te maken, waarbij men enerzijds als gegeven beeft de prijs die men voor landbouwproducten in bet algemeen, kan maken dan zal men er anderzijds voor moeten zorgen, dat de koslprijsfactoren niet boven bepaalde maxima uitkomen waarbij men uiteraard geenszins de belangen vati de verpachter uit liet oog verliest De strekking van bet hierboven- vermeld is dan ook terug te vinden in het Pachtbesluit 1941, bescherming van de pachter, zonder afbreuk te doen aan de belangen van de verpachter ln dit besluit, heeft men getracht de pachter een bescherming te geven op tweeërlei wijze In de eerste plaats heelt men voorgeschreven, dat iedere pacht overeenkomst in geschrift zou worden gebracht, waarna het ter beoordeling en ter goedkeu ring wordt voorgelegd'aan de Grondkamer Heeft men nagelaten aan deze voorschriften te voldoen, dan is de pachter niet verplicht tot enige betaling Alles wat hij reeds betaald heeft, wordtin dergelijke gevallen beschouwil als een onverschuldigde betaling Bovendien heeft rtien op het niet nakomen van de bovenge noemde verplichtingen straf bedreigd en wordt iedere beta ling, bedongen of aanvaard uit hoofde van een pachtcontract, dat niet overeenkomstig de voorschriften werd goedgekeurd beschouwd als een ongeoorloofd voordeel, waarvan het bedingen en of aannemen dus strafbaar is De Grondkamers hebben tot taak in bun ressort „goede pacbtloestanden" te bevorderen zij beoordelen dus aan de hand van daartoe verstrekte richtlij nen alle pachtovereenkomsten, die partijen ter beoordeling en ter goedkeuring moeten inzen den De Grondkamer is echter lij delijk, d.w.z. hij wacht af, tot dat partijen ertoe besluiten de pachtovereenkomst ter goed keuring in te zenden Weliswaar moet het inzenden van het contract binnen 30 dagen na het sluiten daarvan plaats vinden, doch indien enig toezicht op deze voorschriften zou ontbreken, ligt hef voor de hand, dal men op de duur ge neigd is de Grondkamer buiten beschouwing te laten Men bepaalt de inhoud van het contract (waaronder de pacht prijs) in dergelijke gevallen naar eigen inzicht Een dergelijke toestand heeft verscheidene nadelen o.a. 1. Men is geneigd de pachter verplichtingen op te leggen die redelijkerwijze, mede gelet op de bedrijfsuitkom- sten, niet van hem kunnen worden verlangd 2. Men verlangt doorgaans betaling van een pachtprijs die te hoog is 3 Dientengevolge is de Grond kamer op de duur niet langer in staal het algemene niveau van pachtprijzen in de hand te houden, immers een teder bepaalt de aan hem te betalen pachtprijs naar eigen inzicht 4. De verpachter is niet lan ger bereid zijn hoeve voor 12 jaar of zijn los land voor de tijd van G jaar te verpachten (deze tijdsduur is voorgeschreven, slechts de Grondkamer kan afwij kingen toestaan) Het gevolg is, dat men b.v los land verpacht voor één seizoen tegelijk, waarmede de pachter nimmer de ze kerheid heeft, dat hij de grond gedurende het vol gende seizoen nog zal kun nen pachten Hij is dientengevolge geneigd zoveel mogelijk van zijn land te profiteren, ter wijl hij de noodzakelijke hulpmiddelen tot een on verantwoord minimum be perkt Hij zal b.v. de grond in onvoldoende mate be mesten, hetgeen de kwali teit' van de grond op de duur doet verminderen Zondagsdienst Artsen 18 Dec. 1949 Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland dr. Duinker Tholen 4 (Tel. 40) en dr Vermet te Nieuw-Vosmeer (Tel 10) Al deze factoren zijn aanleiding geweest, dat men de Economi sche Controle Dienst heeft ver zocht op liet naleven van het Pachtbesluit 1941 enig toezicht te houden Dit toezicht bestaat in grote lijnen hieruit, dat men nalatige pachters en verpachters ertoe beweegt hou pachlcontact ter goedkeuring aan de Grondka mer voor te leggen, bij ernsti ge nalatigheid wordt proces verbaal opgemaakt Bovendien wordt ingegrepen, indien blijkt, dat de verpach ter boven de door de Grondka mer goedgekeurde pachtprijs betaling van extra bedragen verlangt Het is wel interessant hier ten slotte te vermelden, dat de bierbovengenoemde handelswij ze er blijkens mededelingen van de Grondkamers, toe heeft geleid, dat pachters en ver pachters, zich in het algemeen weer met het pachlcontact tot de Grondkamers wenden Zodra men zelfs in bepaalde gebieden het toezicht iets ver scherpt, is een stijging van het aantal aangemelde contracten te constateren Vergisten schriftkundigen zich weder? Het is ruim 15 jaar geleden dat in Nederland de gemoederen in beweging waren om een rechtzaak waarbij de predikant, ds. R. uit Winterswijk, werd veroordeeld wegens 't schrijven, van anonyme brieven, waarin beschuldigingen werden geuit in verband met toestanden iu 'n inrichting in de omgeving van Amersfoort. De doniiné bleef destijds ontkennen, maar werd veroordeeld omdat verschillen de schriftkundigen hem als de schrijver van de brieven aan wezen. Thans, meer dan 15 jaar later dus, Deelt iemand zich gemeld, die verklaarde, dat hij destijds een deel van de brieven heeft geschreven. De man is, naar de N. R. Ct. meldt, bereidt dit onder ede te bevestigen. Men hoopt, dat ook degene, die de overige epistels schreef zich nog zal melden. In dal geval zou ds. R. revisie van het vonnis kunnen vragen. Merkwaardig is wel, dat destijds de verdediger van ds. R. reeds de mogelijkheid naar voren heeft gebracht, dat de brieven door twee mensen zouden zijn geschreven (nl. in blokschrift en in gewoon lopend schrift), maar dat de schriftkun iigen pertinent verklaarden, dat alle brieven van één schrijver af komstig waren, nl. ds. R. Begin 1950 zullen in ons land de eerste televisieuitzen dingen vanuit Hilversum kunnen plaats hebben, hoewel deze de eerste twee jaar nog uit proef- uitzendingen zullen bestaan. Volgens mededelingen van de Minister van Waterstaat, van de directeur-generaal der P.T.T. en van andere deskundigen in bet niet de bedoelingzich meteen te binden aan vaste tijden va- uitzending of aan programma vormen. Daar de „moederzend der" geringe reikwijdte heeft, zal gepoogd worden door midd el van hulpzenders heruitzending in andere delen van het land mogelijk te maken. De Firma's v. d. Heem te Voorburg en Philips te Eind hoven zullen ontvangers gaan bouwen waarvan de prijzen ongeveer vijfhonderd a zeshon derd gulden zullen bedragen. Men verondersteld dat er na detwee proefjaren 30.000kijkers zullen zijn, welk aantal na zés jaren gestegen zal zijn to 225.000 waardoor f 23,550.00Öt binnen zal komen. Het hoofd van de,,Zentralstelle f r jiidische Ausuanderung" te Amsterdam de thans 40-jarige voormalige Haupsturmfübrer F. H. Aus der Fünten stond terecht voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof. Hem werden misdrijven tegen de menselijkheid ten laste gelegd en in enkele gevallen het toe laten daarvan. Behalve de depor taties die de „Zenstralstelle" in samenwerking met de „Ord- nungspolizei" en de polilie uit de Tulpkazerne via Wester- liork ten uitvoer legde ver melde de tenlaste legging het ontruimmen van 43 Joodse inrichtingen voor ouden van dagen en zieke en invalide personen en in het bizonder het ontruimen van de Joodse inrichting „Het Apeldoornse Bos" waarin Joodse geestes zieken werden verpleegd. Deze geesteszieken zouden in Januari 1943 op uiterst ruwe wijze in vrachtauto's zijn gesmeten en gepropt. Op het station te Apeldoorn werden zij in goede renwagens geladen. In elke wagen werden ongeveer 40 patiënten geborgen waarbij velen op elkander kwamen te liggen. In de hoeken van som mige wagons waren ernstige krankzinnige in dwangbuizen geplaatst. De meeste waren gekleed in nachtkleding anderen waren geheel ontkleed De trein werd rechtstreeks naar Ausch- witz gedirigeerd Prof D Cohen van de voor malige Joodse Raad verklaarde als getuige dat verdachte belast was met de algemene leiding van de Zentralstelle. Ook de Hollandse Schouwburg stond onder zijn oppergezag Prof Cohen vertelde dat Aus derFünten tijdens een bespreking in Januari 1942 hem had mede- vervolg op pagina 4)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1949 | | pagina 1