DRUKWERK VOOR UW ZAAK Aanbevelend FIRMA J. M. C. POT - THOLEN aiilleeo, doch dat vrijwel alle kerksieraden etoleD waren. Ook de brandkast jan den pastoor, aaibeer Hoogveld was geopend en daaruit was 'panzienlijk bedrag aan effecten ontvreemd, Ongeveer f 200 aan geld. k-èn direct ingesteld onderzoek wees uit, dat laders eerst getracht hebben de sacristie n te komeD. Dit is hun evenwel niet gelukt, hebben toen een spanjolet van een raam pacristie geforceerd, waardoor het hun lijk was bet raam te openen. Uit een kamer pastorie stalep zij uit de schrijftafel het g van ODgeveer f 200 aan contanten en een 1 sleutel?. Nadat zij eerst den iuwendigen ;h versterkt hadden met hetgeen zij in de op tafel vonden, begaven zij zich met p van de gevonden sleutels naar de sacristie, de kluis kon met de gevonden sleutels nd worden. Uit de kluis ontvreemdden zij 11 antal gewijde vaten. Daarna werd eveneens gevonden sleutels, de brandkast van den or geopend. Uit deze stalen zij een pak ter waarde van f21.687. Ook uit de uakel in de kerk werden daarna eenige ieraden o.a. twee cibories met de H. hostie eemd. politie stelde dadelijk een uitgebreid on- k in, waaraan de bevolking ijverig deelnam, ekeele omtrek werd afgezocht, den namiddag ontdekte de politie op een Dven in den omtrek een vreemdeling, die nadering van de politie de- vlocht nam. liep toen evenwel in de armen van een 1 dorpelingen, die mede op onderzoek waren, dat de politie ter plaatse was, werd de man ardhandige wijze afgestraft en het zou zeker met hem zijn afgeloopen, indien de in- els toegesnelde politie er niet in geslaagd den man te ontzetteD. vreemdeling gaf op geDaamd te zijn slaus Waldowski, een Duitsche Pool. Hij nde iets van deu diefstal te weten, let onderzoek werd ter plaatse voortgezet en loedig vond de burgemeester de heer Vos RTael in een sloot de gestolen kerksieraden, een monstrans, drie kelken en twee cibories tiaar hadden de dieven gedacht, dat deze P^len van goud waren, toen zij echter ont- "■n, dat het slechts verguld zilver was, hebben bÉe weggeworpen, na de edelgesteenten, die n deD monstrans bevonden, daaruit verwijderd lebben. De voorwerpen wareu alle ernstig idigd. Spoedig vond meD onder het zand pt ook het pakje effecten. Het bedrag van werd uiet gevonden. Op den Pool zelf vond slechts een bedrag van f 10. Hesseliük had inmiddels op de ruiten pastorie vingerafdrukken gevonden, die enkwameu met die van den arrestant. Deze »n ook naar het huis van bewaring te Arnhem ;ebracht. andagmorgen is te Zevenaar nog een tweede on gearresteerd, een Duitscher, dien men d mededader verdenkt. De eerst gearresteerde 4 n.l. medegedeeld, dat hij in gezelschap was est van een Duitscher, die zich Fischer ide. Deze persoon werd door de marechanseéfs evenaar te Loo, gemeente Duiven gearresteerd lok hij is naar Arnhem overgebracht, vermiste steenen uit den monstrans zijn niet :hl gekomen. Oud-Kamerlid gearresteerd. Den Haag is dezer dagen gearresteerd het Tweede Kamerlid, afgevaardigde van den ouiischen Bond, de heer W. H de Buisonjé. had zich schuldig gemaakt aan oplichtiDg een boekhandelaar uit de Lnogebrugsteeg msterdam. 5 aangehoudene heeft eenige jareD in Berlijn iond en daar o.a. voor deo boekhandelaar ;e zaken gedaan. Het geld, dat hem daarbij ter hand gesteld, een bedrag van f 2450, hij ten eigen bate aangewend. Er was niets van over. nds eenigen tijd vertoefde hij weer in den eu zocht, daar hij geen middelen van &n had, een betrekking. De politie van het au Singel heeft hem, in verband met de nelde oplichtiDg, in de Residentie doen teereB, Hij is naar Amsterdam overgebracht er beschikking van de justitie gesteld. Broekhuijs gearresteerd. e politie te Autwerpen heeft Zaterdagmorgen em Broekhuijs gearresteerd, die onder den to van zijn broer sedert weken aldaar verbleef, het verzoek der Nederl. Justitie om zijn iveriüg zal voldaan worden. Kerkbrand. Zuuderdorp, een plaatsje aan den overkant het Y naby Niouwendam, dat in 1921 bij erdam is geannexeerd, heerschte Dinsdagavond e consternatie, bewoners werden ongeveer kwart over zeven een geweldigen slag opgeschrikt. Een zwaar er had zich boven de plaats ontlast en na den en slag trol het hemelvuur aan den rechter bant de spits van den eeuwenouden kerktoren. koene mannen nit het dorp snelden langs louten trap door de kerk naar boven op den waar reeds een begin van brand was waar te n. Zy wilden een poging doen om met emmers het vuurtje te blussqhon, maar dit bleek on- lijk. ogewakkerd door deu sterken wind, vrat het verder en binnen enkele oogenblikken stond iheele houten spits met loodbedekking in lichte maonen grepen toen ten einde raad naar de klok, welke zch in de brandende kerktoren* °d. Zij lieten de klok laiden, als een teekea de vrywillige brandweer om er direct op nit ikken. Spoedig verschenen de Zanderdorpelingen oude handspuit. Het was echter niet mogelijk n*de iets uil te richten. Niettemin trachtte men de dorpupuit de neervallende vonken te dooven e voorkomen dat de omliggende hoaten huisjes «Q worden aangetast. Inmiddels slaagde men er na veel moeite in telefonisch de Amsterdamsche brandweer te waar schuwen, die daarop onmiddelijk uitrukte met de aan den overkant van het Y gestationueerde baby- spnit alsmede met de polderspuit van het Centraar Bureau aan de Nieuwe Achtergracht. Een auto- motorspuit uit de brandweerkazerne aan de Ruyter- kade kon langs den landelijken weg de plaats van den brand niet bereiken. In afwachting van de komst der Amsterdamsche brandweer trachtten verschillende menschen zooveel mogelijk verdienstelijk werk te doen. Dit werk eiichte helaas een slachtoffer. Toen eenige mannen het kerkgebouw passeerden viel de spits van den kerktoren met geraas uaar beneden. De politie agent Ligtermoed uit Ransdorp werd daarby door een brandenden balk getroffen, tengevolge waarvan hy zoer ernstige brandwonden en een beenfractuur opliep. Hot kostte zeer veel inspanning den armen man nit zijn benarde positie te bevryden doordat de brandende spits op de electrische draden van het bovengrondsche net was terechtgekomen, die daardoor atknapten. Een dier draden kwam in contact met een ijzeren hondenketting, wnaraan een hond lag, die door den electrischen stroom, werd gedood. Onmiddellijk werd» het net stroomloos gemaakt, met het gëvolg dat ge heel Zunderdorp in duisternis werd gehuld. Maar de ver boven het dorp uitstekende brandende kerk toren wierp lichtstralen at. alsmede de brandende fakkols van de inmiddels gearriveerde Amsterdamsche brandweer. Een moeilyke taak was het voor de Amsterdamsche brandweerlieden om het vuur te benaderen. De stralen van buitenaf op het vuur richten zou geen resultaat kuunen opleveren. Daarom gat de commandant, de keer Gordyn, order, de slangen binnen in den kerk toren te brengen om zoodoende het vuur met grooter kracht te kannen bestrijden. Levensgevaarlijk was de gang der wakkere brandwachts naar de spits van den kerktoren. Op bon weg ontmoetten zy de oude toren klok, die in het jaar 1710 was gegoten door Claes Noorden en Jan Albert .de Grave. Van den eonen trans was de klok op dea anderen gekomen. Op de tweede verdieping was de val ge broken en bleef de klok daar in een gat hangen. Da brandweerlieden hadden onderweg ook al kennis gemaakt met het gesmolten lood, dat van den bran denden toren naar beneden druppelde. Niettemin klauterdeu zij dapper, al deze gevaren trotseerend, tot op een plaats boven de naar beneden gevallen klok, zoodat hun dit gevaar niet meer boven liet hoofd bleef hangen. Toen zy den hoogsten rop hadden bereikt konden eerst met good sacces de krachtige stralen op de vlammen worden gericht. Zienderoogen vorminderde het vuur dat de gebeele torenspits in de asch legde en den Gotischen kerktoren zelf ernstig havende. In het kerkgebouw, dat geheel gespaard bleef, had vroeger reeds eenige malen brand gewoed. Na afgebroken (e zijn werd het gebouw der Nederduitsch Hervormde Kerk iu 1710 herbouwd en later eveneens na een brand nogmaals in 1824. De kerktoren, die nu zoo ernstig ouder de vlammen had te lijden, werd iu de 15e eeuw tegen de kerk aangebouwd. De met een modern koepeltje bekroonden toren had zandsteenen hoekblokken en een geprofileerde spits- bogige nis, waarin zich de ingang bevindt. Onder enorme belangstelling bleef de brandweer tot laat in den avond, totdat de laatste vonk gedoofd was, het blusschingswerk verrichten. De zwaar ge wonde politieagent was door een autobrancard van deo Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis overgebracht, waar hij in zeer zorgelijken toestand bewusteloos was aangekomen. De eerste medische hulp was den armen man eerst anderhalf uur na het oDgeluk verleend. Hij is later in het Binnen gasthuis overleden. Loterijen op straat. Ons volk houdt nu eenmaal van //gokken." Van die omstandigheid weteu kooplui in Amsterdam heel handig partij te trekken. Loterijen zijn zonder spe ciale toestemming wel verboden, maar er gebeurt zooveel, dat niet mag. Als men maar zorgt uit de buurt van de politie te blijven. En dus zorgen ze voor een behoorlijk aantal uitkijkposten, die tijdig een waarschuwing geven, als er gevaar dreigt. Dan begipt de „verloting." „Drie kansen voor een dubbeltje", of voor een kwartje, zelfs wel voor een gulden, dat hangt er van af wat er verloot wordt: poppen, klokjes, fietsen, kinderwagens, zelfs wel eens een heel ameublement. De loten bestaan uit kaartjes met drie nummers en worden meestal door het publiek graag gekocht. Natuurlyk krijgr de koopman zijn waar dubbel en dwars betaald. Vo<»ral den laalsten tijd komen deze straailoterijen dikwijls voor. De winkeliers ziju over deze loterijen niet al te goed te spreken, zegf het Hbl., daar het pnbliek blijkbaar liever volgons deze „gok"-mo'hode koopt dan op de normale wijze in de winkels. Maar waf is er tegen te doen De politie kan slechts weinig uitrichten, omdat de „lootjes"-bazen haast nooit zyn te betrappen, 't Publiek helpt hen boven dien. Rechercheurs of agenten in politiek orop af sturen, is misschien mogelijk, maar ook dit levert niet veel succes op, omdat ook deze mannen in de buurt gauw genoeg bekend zijn. Intusschen heeft de zaak de aandacht van Jb politie en ook van de middenstandsorganisaties, die wollicht, door gezamenlijk optreden, iets zullen kunnon bereiken. Brutale aanranding. Een verpleegster werd 's avonds op de laan, welke leidt naar het St. Joris Buitengesticht te Delft, on verhoeds aangevallen door een man, die haar mee sleurde in een tuin naait de laan. De verpleegster werd daarna ernstig mishandeld, terwijl haar keel werd dichtgeknepen. Toen hulp kwam opdagen koos de aanrander ylings hef hazenpad. De dader is gearresteerd. Uit de gevonden corres pondentie en uit de verklaring van den verdachte is gebleken, dat hy het plan had, een meisje, met wie hy vrotger omgang had en die thans in genoemd gesticht werkzaam is, te dooden. Daartoe had hij een groot mes gekocht, dat op hem is bevonden. Verder bleek nog, dat hij zich in het duister in den persoon had vergist, en een verpleegster had aangerand, die geheel buiten de kwestie stond. De dader L. D., een oude bekende van de justitie en pas kort geleden uit de gevangenis ontslagen, is in arrest gesteld. Tabak en sigaren. Blijkens de thans door het Ceuir. Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijlers is in 1924 het ver bruik van sigaren afgenomen, dat vau sigaretten en tabak toegenomen, vergeleken bij 1923. ^Het aantal sigaren bedroeg 1.058.994 075 in 1926 en" 1.047.705.325 in 1924, dat van sigaretten resp. 1.997.671.800 en 2.542.488.300, dat van tabak, in K.G., resp. 12.855.103 en 14 781.799. Terwijl echter in 1923 de sigaar van 10 cents hei meest was gerookt, dus als „volkssigaar" kon worden gekwalificeerd, blykt zij in 1921 door de 6-cents sigaar te zyn verdrongen. Wat de aantallen betreft, zyn in 1923 gerookt van de sigaren van 10 cent 227 millioen, 8 cent 218 millioen en 6 cent 187 millioen. Voor 1924 is de volgorde jaist andersom en wordt het grootste aantal aangetroffen voor de 6 cents sigaren (226 millioen), daarna volgen de 8 cents sigaren (218 millioen) en de 10 cents sigaren (204 millioen). Voor de sigaretten komen de grootste aan tallen voor bij die van 1 cent (over 1923 en 1924 resp. 644 en 855 millioen) en van ll/2 cent (resp. 316 eu 490 millioen). Voor 1928 vormen deze ge tallen byna de helft en voor 1924 ruim de helft van alle gebanderolleerde sigaretten. Wat de tabak betreft, kwamen voor beide jaren kleinhandelsprijzen van omstreeks fl tot f3 per K.G. het meest voor. De terugkeer der Indië-vllegers. Met uitbundig gejuich en geweldig enthousiasme werden de vliegers v. d. Hoop, v. Weerden Poelman en v. d. Broeke bij hun aankomst in Indië begroet. Overal waar hel drietal zich vertoonde, kwam aan 't gejubel schier geen einde. En bij hun vertrek Deze vormde daarmee een schrille tegenstelling. Een modemerker van de Tel. schrijft daarover van uit Weltevreden, vanwaar ze zich den 14en Maart inscheepten naar Medan H(j vergelijkt dit vertrek door hem een uiterst pijnlijk gebeuren genoemd bij de aankomst op Indischen bodem, toen ze als zegevierende helden werden binueDgebaald en ontvangen. De eerste ijlkoorts van het enthonriasme was weldra gaan bedaren. Bij den dag nam de publieke be langstelling voor het drietal af; in iedere plaats, waar ze nederdaalden was de verkoeling duidelijker merkbaar. Hel publiek was als een klein kind, Mal in de eerste dagen, vol opgewondenheid over een nieuw stuk speelgoed niet weet boe zijn verrukking duidelijk genoeg tot uiting te brengen, doch als bel nieuwtje er eenmaal af is het weldra achteloos ip een boek slingert, bij de aangebeden speeldingen vau vroegere dagen. Zoo ging bet ook met dit drietal. Drie maanden waren ze in Indië na drie dagen was echter het nieuwtje er al weer af en zocht men Daar andere prikkels. Nn zijn ze heengegaan en zelden is de grilligheid van de publieke bewondering duidelijker en grievender gebleken dan bij dit vertrek. Want de drie lncbtbelden, kort te voren frenetiek verwelkomd door heel de Indische maatschappij, zagen bij hun vertrek, be halve een paar persoonlijko vrienden, absoluut niemand aanwezig om een blijk van belangstelling te geven. Moordaanslag. In de Poeldijkscbe slraat te's-Gravenbage vervoegde zich de koopman H.uit Rotterdam om zijn gescheiden vrouw te spreken, die hij gaarne terug wilde hebhen. Zij gaf evenwel" te kennen bij den man te willen blijven bij wien ze nu was. Daarop wilde H. zich met geweld van haar meester maken. De minnaar van de vrouw, een bloemenkoopman, loste uit een revolver een viertal schoten op den man, die zwaar getroffen nederviel. Hoewel zoowel de dader als de vrouw zich schuil hielden, werden beiden gearresteerd, doch de laatste ter stond in vrijheid gesteld, daar zij niets strafbaars had bedreven. De toestand van d,en getroffene is zorg wekkend. Te Soesterberg is een vliegtuig neder- gestort waarbij de sergeant-leerling-vlieger Verschuur op slag werd gedood, terwijl de waarnemer sergeant Van Weijnen door het nedergestorte vliegtuig ernstig werd ge wond, en spoedig overleed. De politie te Roosendaal kreeg be richt dat een verdacht uitziend persoon een ploeg wegwerkers met een revolver had bedreigd. Nadat een patroetje was uitgetrokken, hield ze iemand aan, die overeen komst had met de persoonsbeschrijving vanden man. Ten politiebureele weigerde hij elke in lichting. Alleen kwam men te weten dat hij uit Merxem afkomstig was. Douderdagm ddag is andermaal een stoomschip, geladen met ijzererts aan den Nieuwen waterweg aan den grond geraakt. Een uitgezonden sleepboot slaag de er in verbinding met het schip te krijgen en het af te sleepen, zoodat de boot hare reis naar Rotterdam kon voort zetten. Het Engelsche luchtschip R. 33 is tengevolge van den ernstigen storm los geslagen en heeft daardoor een onvrij willige stormreis gemaakt, met niet minder dan eene bemanning van 21 personen. In grooten angst verkeerde men over het loj van het luchtschip. In den avond kwam het in zicht boven onze kust. Het schip werd gezien in de richting Wijk aan Zee. Met het gaan liggen van den wind is het langzaam teruggekeerd naar Engeland. RECHTZAKEN. Door den rechtskundigen adviseor van de limonadehandelaren J. C. D. en 9. F. D. te Middelburg ia honger beroep aangeteekend tegen het voonia van bet Kantongerecht te Tholen, waarbij zij wegena orertrediog der Warenwet zijn veroordeeld ieder tot f 2000 boete of 6 maanden hechtenis. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. St-Maartensdijk, 11 April. Bij de gebonden aanbesteding vau den bonw eener woning met anDeze landbonwacbunr ten behoeve van den beer I. L. van Qorael ia het timmer- en metsel- werk gegnnd aan den laagalen inachrijver J. P. Deurloo te Tholen voor f 5149, bet schil derwerk aan D. L. Hage alhier voor f 245 en het rieldekken aan L. H. van Aa voor I 98. BURGERLIJKE STAND. Gein. THOLEN van 1016 April 1925. Geboren Maria Huberdiua, d. v. J. A. van den BergeDorst. Bozalia, d. v. E. de Letter Kaat. OndertrouwdP. Blaaa, Cappellen (B.) en N. A. Schot, Tholen. Overleden Adr.a. van Dijke, vr. van J. Kievit, 50 j. L. Deurloo, 8 mnd. KERKNIEUWS. Tholen. Bedankt voor het beroep ia de 2e pred. plaata der Ned. Herv. Kerk door da. F. de duits te Goedereede. Oud-Vosaeineer. Bg de Geref. Kerk alhier ia ibani beroepen ds. H. Bouman te Lopikerkapel. PRE DIK BEUKTEN Zondag 19 April. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Datema en nam. 2 uur ds. Verschoor. Geref. Kerk voorm>9.30 en nam. 2.30 uur ds. Hoek te Zonnemaire. Oud Gerei. Gein. voorm. 9,30 aam. 2 eo aveuds 6 uur leeskerk Ned. Protestantenbond afd. Tboion. GEEN DIENST. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorw. 9,30 ds. Verschoor eo nnm. 2 uur leeskerk. (Voorin. Bed. H. Avondm.) Gerëf. kerk, voorna. 9,30, nam. 2 our ds. Booma en 's avonds 6 our leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk, voorin. 9.30 leeskerk en nam. 2 nar ds. Keiler. Oud Ger. Gom. voorm. 9.80, nam. 2 en avonds 5.30 aar leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Van Doorn (Voorber. H. Avondmaal) en nain. 2 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm 9,30 nam. 2 en 'a avonds 5.30 uar leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds. Moerman. (Voorm. H. Avondmaal en nam. Dankzegging.) Oud Geref. Gem. voorm. 9,30, nam. t «ar en 'a avonds 5.30 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 5.30 «ur ds. Oskam. Oad Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en avonds 5 30 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9,30 ds. Keiler en nam. 2 nor leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, nam, 2 en avonds 5.30 cand. De Marei te Bilt. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avoids 5.30 oor leesdienst. St-Philipsland. .Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 geen dienst ea nam. 2.30 ds. Van Doorn. Chr. Ger. Gem. voorm. 9 uur, nam. 2 eu 's avonds 5.30 uur leeskerk. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 17 April 1925. Noteecing te Tholen. Buerenboter (1.per pond. Roomboter 11.15 Eieren 41/, cent per stak. Noteering te Middelbnrg, 16 April. Buerenboter (part. prijs) f 1.10. maken we steeds netjes en vlug voor U gereed tegen concurreerenden prijs Ons vakkundig personeel stelt ons in staat U in alle opzichten te bevredigen Over ons drukwerk zult Ge steeds te vreden zijn, we gebruiken steeds prima papier; we leveren Uw drukwerk af zonder fouten 54 32551

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1925 | | pagina 3