AcLvertentien Openbare Y7erkooping. op Vrijdag den 22 Februari 1895, doen hebben. Tusschen Hoedekenskerke en Hansweerd zijn niet minder dan drie tonnen losgeslagen. Zy zyn alle drie door kustwachters of sluisbeheerders met veel moeite op de dijken gebracht. De tonnen zijn te 's-Gravenpolder, te Hoedekenskerke en te Biezelinge in bewaring genomen. Woensdag is de zoogenaamde Crinoline, een baak aan het eind van den Ruigendijk, tusschen de beide eerste kustlichten van Hoedekenskerke, door de ijsschotsen omgestooten. Zij ljjkt een wankelende dame op een spiegelgladde balvloer. De Schelde is zeer mooi. Men meldt uit Bruinisse aan de M. Ct. Thans verneemt men hier, bij gerucht, dat het tram-comité geslaagd zo* zjjn in zijn streven om het benoodigde kapitaal te verkrij gen voor de exploitatie der verbin ding van Schouwen Duiveland Steen bergen, door een stoomtramlijn. Onder voorwaarde, dat het postverkeer daaraan verbonden moet worden, zon met een paar Amsterdamsche huizen een overeenkomst gesloten moeten zijn. Dit laatste beding zal vermoedelijk de tot standkoming niet in den weg staan ot geen beletsel voor de uitvoering van het schoone plan zjjn. De Koningin en de Koningin- Regentes hebben Donderdag eene poos bijge woond don wedstrijd in hard- en Bchoonrjjden op schaatsen, door manschappen van bet reg. grenadiers en jagers op het Ververschingskanaal bij den Haag gehouden. De baan was versierd. Op het feestterrein waren, behalve de kolonel-kommandant van het regiment, jhr. Laman Trip, tal van hoofd- en andere officieren. H.H. M.M. kwamen in eene arreslede, het gevolg in rijtuigen op het terrein. Een tentje was inderhaast in orde gebracht, waarin de Vorstin nen en haar gevolg plaats namen. De Koninklijke Militaire Kapel begroette de Vorstinnen met het Wilhelmus. Vooral Koningin Wilhelmina volgde met groote belangstelling de oefeningen der man schappen, en reikte ten slotte persoonlijk, met eenige vriendelijke woorden, aan de drie eerste-prjjswinners zilveren horloges (waarachter het Ned. wapen ge graveerd) met ketting over. Generaal Vetter is bevorderd tot ridder 3e klasse en tot commandeur der Militaire Willems orde. Deze aan den held van Mataram en Tjakra- negara toegekende koninklijke onderscheiding zal zeker met groote ingenomenheid worden vernomen. De Indische legercommandantluitenant- generaal Ge ij van Pittius,is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, als welverdiende hulde aan de uitnemende voorbereiding der Lombok-expeditie. Frankrijk, Duitschland, Nederland, Portugal, Zweden, Spanje en Rusland zijn voornemens regle menten uit te vaardigen tot voorkoming van aanvaringen ter zee. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de Ned. Her v. Gem. te Willems oord (prov. O.) ds. P. J. Kromsigt te Scherpenisse; te St.-Filipsland ds. F. A. Van Schaick te Burg op Tesselte Arnhem ds. A. S. Talma te Vlissingen. Op initiatief van den heer J. Sturm, van Kats, waren er gelden onder de Noord-Bevelandsche onder wijzeressen en onderwijzers verzameld, teneinde den heeren J. H. Thiol, sedert 1 Februari JJ. oud-boofd- onderwijzer van Kamperland en H. A. Eversdijk, sedert 16 Januari rustend onderwijzer te Wissen- kerke, bij het verlaten van hun werkkring een sou venir aan te bieden. Ook de arrond.-schoolopziener van Tolen had zijne medewet king toegezegd. Zaterdagmiddag bffgaven zich een vijftal order- wijzers naar den hoer Thiel te Kamperland, waar de heer J. Sturm onder eene gepa3te toespraak dezen, uit naam van den arrond.-schoolopziener en van vele Noord-Bevelandsche collega's, esu mooien barometer ter band stelde. Zichtbaar geroerd dankte de heer Thiel voor dit blijk van vriendschap, dat, naar hij betuigde, hem steeds dierbaar zal blijven. Na aldaar eenigen tijd aangenaam te hebben door gebracht, begaf men zich naar Wissenkerke ten huize van den heer Eversdijk, die door den heer Sturm aldaar werd gecomplimenteerd en wien hij eene sier lijke hanglamp alö souvenir namens 't schooltoezicht en vele collega's op dit eiland aanbood. Nadat deze, blijkbaar getroffen, onder hartelyken dank dit sou venir aanvaard had, bleef men nog geruimen tijd recht vriendschappelijk in den familiekring van den beer Eversdijk bijeen. Een album, do namen dar geefsters en gevers bo- vattende, zal elk hunner al spoedig worden aan geboden. Volgens bericht uit Indië is dezer dagen te Magelang (res. Kedoe) overleden: de inspecteur van het inlandsch onderwys in de tweede afdeeling op Java, Raden Mas Ismangoen Danoe Winoto. Deze merkwaardige figuur in de Indische amb tenaarswereld heeft indertijd veel van zich doen spre ken. Hy vertoonde, naast Raden Saleh en enkele anderen, het zeldzame voorbeeld vau een inlander die zich geheel tot de Europeesche beschaving wist op te heffen. Raden Ismangoen, de zoon van een Javaanschen groote, werd opgevoed ten huize van den predikant Van Steeden, te Batavia, bezocht het gymnasium »Willem III" en studeerde daarna aan de Indische instelling te Delft, waar hij, naar wij meenen in het jaar 1878, op loffelijke wyze het ra dicaal van ambtenaar verkreeg. Toen hij in Indië was teruggekeerd hij was toen gehuwd met eene dochter van den reeds genoemden predikant aar- telde de Indische regeering om hem te benoemen by het binuenlandsch bestuur, omdat de eigenaardige positie van een adellijken inlander als Europeesch ambtenaar licht tot moeilijkheden aanleiding kon geven tegenover de iulandsche hoofden. Nadat hij dus eenigen tyd bij een der departe menten was werkzaam geweest, ging de Raden met ïLi f i4ar Eu op.i en ward bij terugkomst benoemd by het inlandsch onderwys. Sedert 11 Juli 1893 bekleedde bij de bovengenoemde betrekking, ter standplaats Magelang. Van de vijf inspecteurs in den gebeelen Archipel was hij de eenige inlander. Nv. d. D.) Rechtszaken. Naar men verneemt, komt Klaas Bloes niet in hooger beroep van bet vonnis waarbij hij tot levens- laag® gevangenisstraf werd veroordeeld wegens de moorden te Schagen. Gemengde Berichten. Hein ken» zand. Vrijdagavond werd door de leden der harmonie fanfare »Eutorpe" alhier in de zaal van C. Rijk Pz. voor de tweede maal ia dezen winter eene muziekuitvoering gegeven, afgewisseld door de opvoering van een paar tooneelitnkjas, waarvan oen met zang, benevens door een paar voordrachten. Zoowel over de muziekuitvoering als over de tooneelstukjei ging het talrjjk aanwezige publiek zeer voldaan hniswaarts. Hansweerd. Eerstdaags zal bet fanfaren ge zelschap »Scheldegalm" een concert geven ten voor- deele der armen alhier. Hortgene. De winter levert sedert eenige dagen voor onze gemeente eene vormeldens waardige eigen aardigheid op. Terwyl de veerschipper in ziju over zetveer kan overvaren zonder den minsten last van ijs te hebben, ziet men, een driehonderd meters Oostelijk op, geheele gezelschappen het ijs in de Zandkreek over gaan. Er heeft zich aldaar eene groote baan ijs tusschen de twee oevers vastgezet, waar over van den 12n tot heden 17 dezer eiken dag personen komen, zoo van Kortgene als van Wol- fertsdyk. Uit Wolfertxdijk meldt men ons dienaangaande De »post" en het reizend publiek kunnen nog altijd geregeld overgezet worden. Ook wordt Noord- Beveland thaas langs dezen weg van winkelwaren en petroleum voorzien, daar de booten al lang den dienst hebben gestaakt en ook aan het »Katsehe veer" sedert 6 dezer niet meer is overga vat en. Even beoosten den steiger looperi velen echter over de Zandkreek. Zondag had iemand bij den overtocht het ongeluk door het broze ijs te zakken; gelukkig liep het ongeval met een nat pak af. Te Tolttn heeft zich het ijs in de Eendracht zoodanig vastgezet, dat overtocht naar Noord-Bra- band niet meer per roeiboot kan plaat» hebben. Men bereikt nu over planken de tegenovergestelde zijde. Vlissingen. Behalve de twee personen, die door den brand op de mailboot Prinses Elisabeth om het leven zyn gekomen, hebben nog verschillende per sonen meer of minder ernstige brandwonden beko men. Een dezer laatsten, zekeren J. J. v. d. B. is ter verpleging in het Gasthui» alhier opgenomen. De belangrijke schade, die door den brand is ontstaan, is door assurantie gedekt. Hot schip zal aaa de Kon. Maatsch. »de Schelde" alhier gerepareerd worden. Vlissingen. Het itoomschip Prins Hendrik van de Maatsch. Zeeland", dat de vorige week op de Wielingen zijn krukas heeft gebroken, is thans we der in de vaart opgenomen, na van een© nieuwe krukas voorzien te zijn. Deze belangrijke reparatie werd door de Maatsch. »de Schelde" in drie dagen volbracht. Middelburg. Zaterdagavond is een begin van brand ontstaan in het kautoor van den heer J. Hackenberg, wijnhandelaar, in de Pypstraat alhier. Gelukkig dat de aldaar wonend© koetsier van den beer dr. Van dsr S wal me het ontdekte, er dus spoedig tot blusscbing kon worden overgegaan ©n daarin dan ook slaagdedo gevolgen hadden anders van ernstigen aard kunnen worden door den aanwe zigen voorraad spiritualiën. Men schrijft de oorzaak toe aan het naar bin- nenslaan der vlam in de gutta-percha slang van de gaskachel bij het dichtdraaien der kraan. Deze is gesmolten en daardoor heeft de vlam vrij spelen gehad. De schade is betrekkelijk groot. Middelburg. De door de IJsclub »Walcheren" tegen heden aangekondigde hardrijderij voor ama teurs in Zeeland om het kampioenschap voor Zee land is wegen6 het ingevallen dooiweder niet kunnen doorgaan. Terwijl zich jl. Zaterdag op de Zwarte-waal te Biezelinge eenige personen met een zoo genaamden ijsmolen vermaakten, gleed iemand met groote vaart van de slede tegen oen der toeschouwers, die daar door achterover op het ys viel. I* bewusteloozen toestand werd hjj naar zijne woning vervoerd en Zondagavond was hij nog niet tot bewustheid ge komen. Bij den heer B. te Amsterdam, wonende aan de Heerengracht, is Zaterdagnacht een bedrag van f 8000 aan bankpapier en f 300 aan specie uit de brandkast op het kantoor gestolen. De dief heeft zich waarschijnlijk in den vooravond toegang tot de wo ning verschaft, daar noch aan de buitendeur, noch aan den achtergevel van het huis iets bijzonders was te bespeuren. Op de deur van de brandkast waren enkele krassen merkbaar en op den grond werd een ijzeren haakje gevonden. De justitie doet onderzoek, maar heeft reden te gelooven dat de dief reeds de wijk heeft genomen naar het buitenland. Het bleek dat de dienstbode des avonds bezoek van haren vrijer had gehadhet verhoor dat deze beide personen ondergingen gaf echter geen reden op hen eenige verdenking te vestigen. Te Haarlem is Zaterdagnacht te 11/4 uur een hevige brand uitgebroken bij den winkelier in schoenen en laarzen J. H. van Doursen, aan de Zijlstraat, hoek Zoete8traat no. 53, boven bewoond door den heer M. O. De Kan ter, wethouder dier gemeente. In den tijd van eenige minuten, stond het perceel in lichte laai©, zoodat de bewoners zoowel beneden als boven zich slechts met moeite hebben kunnen redden. De heer De Kanter heeft zich aan beide voeten gebrand ©n is ter verpleging naar het St. Elizabeths-gasthxis overgebracht. Het geheele per ceel is uitgebrand, de belendende zijn behouden, maar hebben veel waterschade bekomen. Ruim 3 uur vras alle gevaar voor uitbreiding geweken. De brand is ontstaan in het kantoor achter den winkel. Vele zaken van waarde, het eigendom van den heer De Kanter en van de gemeente, zyn verbrandalleen heeft de eigenaar eenige geldswaar dige papieren gered. Nadat de wethouder De Kanter en zijn beide dienstboden aich met levensgevaar langs de trap hadden weten te redden, keerde de eerste nog eens in het brandende gebouw terug, om eon kistje te redden. Dit gelukte, doch ten koste van hevige brandwonden aan de beide beenon en het gelaat. Om de beenen te kunnen verbinden moesten de schoenen van de voeten worden gesneden. Een schat van aanteekeningen omtrent gemeente zaken, door den heer De K. sedert jaren met groote moeite verzameld, een schat, die hem door zijn mede- raadsleden vaak werd benijd en waaruit door hen menigmaal werd geput, ging verloren. Zyn toestand is op het oogenblik vrij bevredigend. Door de felle vorst waren bij een arm, rond zwervend jongetje te Breda beide ooren bevroren. Medelijdende menschen namen het ongelukkige kind in huis ©n plaatston het bij de warme kachel, ten- eind© zyn bevroren ledematen te ontdooien. Dit mocht werkelijk gelukken, maar toen de ooren ont dooid waren, viel van één ervan het onderste deel af. Dat het arme kereltje hevige pijnen leed, kan iedereen zich voorstellen. Het gebruik van duiven als boodschappers is al eeuwen oud, of zooals de term luidt, verliest zich in de grijze oudheid." Plinius verhaalt daar reeds van by het beleg van Modena 43 jaren voor Christus en om «en sprongetje te maken bij de belegering van Haarlem en Leiden moeten ook duiven gebruikt zyn. Er is zelfs onder de geleerde heeren ruzie over, welk soort van duiven gebruikt is. Daar nu niemand recht weet wie de uitvinder is van de postduif," is er een dik boek geschre ven, om te betoogon dat de Chineezen deze lucht- boodschapper» het eerst hebben gebruikt. Hog dit zij, in den Fransch-Duitschen oorlog is het nut van de postduif weer schitterend geblekea en sinds dien hebben vele landen rijks-post- duivenstations opgericht. Ook ons land is thans daarmee begonnen en Za terdagmorgen waren we in de gelegenheid dat sta tion te zien. Het is gehuisvest in oen door >Artis" aan het rijk afgestaan in den dierentuin gelegen gebouwtje, dat echter voor een deel ook voor het publiek toegankelijk blijft. De le-luit. A. Holland, die de geheele inrichting heeft in orde laten bi*engen en het toezicht erover houdt gaf, er een korte verklaring van. Twee jaar geleden werd een begin gemaakt met de oprichting van een station in de >Orai?je-Nassau- kazerne." Daar bij een ryksgebouw echter gevaar bestond dat de duiven de drink waterbakken zouden verontreinigen, konden er daar maar weinig worden gehouden. In het nieuwe station in »Artis" zyn nu een 70 duiven, deels oude van de Oranje-Nassaukazerne, die niet ïecht meer zullen aarden in hun nieuwe verblijfplaats, deels jonge duiven. Elk jaar zullen er nieuwe aangekocht worden uit België, het ware land van de postduiven. De hokken in »Artis" zijn natuurlijk zeer doelma tig en het valt op zoo keurig netjes en zindelijk alles gehouden wordttrouwens hot zyn dan ook prachtige flink® dieren die er gehouden worden. Voorts kan men daar zisn de wyze waarop een ponneschacht met eeri berichtje aan den staart van een postduif wordt bevestigd. Door microphotographie kan men wel 2 3000 berichten in zoo'n pennenschacht opsluiten. Aardig is ook de zoogen. knip, waardoor de duiven worden binnengelaten. Een licht beweegbare plaat met elec- trische geleiding seint de aankomst van een duif, terwyl een stel van los en vaBt te zetten tralies de mog©lykheid opent om de duif al of niet door te laten gaan naar het groote hok. De duiven worden voor het gebruik in oorlogstijd afgericht op het vliegen van een bepaalde plaats. Wil men ze bv. voor Vlissingen gebruiken dan wordt haar met steeds grooter wordende afstanden de weg van Vlissingen naar Amsterdam geleerd. Bij mobilisatie wordt dan de korf naar Vlissingen gestuurd en in den tijd van beleg kan men dan van Vlissingen brieven naar Amsterdam zenden. Om gekeerd moet men te Amsterdam duiven hebben die te Vlissingen thuis behooren en den weg daar heen kennen. Maandag 18 Februari wordt de inrichting in »Artis" voor het publiek opengesteld. Het is zeer de moeite waard eens te gaan kijken. Laatste en telegraphische berichten. Benoemd tot rijksontvanger te Middelburg de heer B. C. Charbon, thans ontvanger te Helder. Burgerlijke Stand van Goes van 15 tot 17 Febr. 1895. Overleden 15, Nikolaas, 4 j., z. v. Antoniu» Adrianus Ter Haar en Gerritje Wildeman. Levenloos aangegeven 17, eon kind van het mannelijk geslacht van Jacobus Bosdijk en Jacoba Willems. Rectificatie. In het berichtje, voorkomende in het Bijvoegsel der Goesche Courant no. 21 onder: Afloop Aanbe stedingen en Verkoopingen, Kolijasplaat, komt eene font voor. Er staat: Voor de massa werd 10,34 galden geboden, be halve de onkosten, dit moet zyn Voor de massa werd f 1054.geboden, enz. Marktberichten, ROTTERDAM, 18 Februari 1895. In Vlas op het land w*« iets minder handel de aanroer bedroeg 20195 steen blauw en 195 iteen Zeenwich, dat langzaam tegen oude prijzen werd opgeruimd. In Lpnzaad was xeer weinig handel; de prijzen waren onveranderd. Aardappelen als vorige noteerisg. Granen: bnitenlandsche «til, Meel onveranderd stil, van binnenlandsche was geen aanvoer, er werden weinig zaten gedaande prijzen bleven onveranderd vast. Heden trof ons de gevoeligste slag onzes levens, door de verpletterende tijding te ontvangen van de Mij. Zeeland" van het overljjden van onzen man en vader S. GELUK, in den ouderdom van 50 jaar, door een groote ramp aaa boord van bet stoom schip j> Prinses Elizabeth", te Queensboro Zeer zwaar valt ons dit verlies. Wed. S. GELUK. M. R. GELUK. H. JANSSENS. A. RIEMENS. Ellewoudsdyk, 14 Febr. '95. Strékt tot algemeene kennisgeving. Door deze verval ik den treurigen plicht, kennis te geven van het overlijden mijner dierbare echtgenoot® C. C. DE LEEUW—Dronkirs, in den ouderdom van ruim 27 jaren, mij nalatende één kind, te jong om mijn smartelijk verlies te beseffen. G. DE LEEUW. Tilburg, 15 Februari 1895. Heden werd ons zoontje, dat ons 14 dezer geboren werd, ons door den dood ontnomen. CHR. WELLEMAN en echtgenoote. Kloetinge, 17 Febr. 1895. Eenige en algemeene kennisgeving aan familievrienden en bekenden. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het oveilijden van onze geliefd© zuster, tante en oud tante JOHANNA PLEIJTE, betuigt ondergeteekende, ook namens de familie, zijnen oprechten dank. JOZ. PLEIJTE. Heinkenszand, 18 Febr. 1895. De Vrouwenvereniging: „Gezellie- lieid en Mulpbetoon" te Kruiningen betuigt haren dank aan allen, die prijzen schonken voor de gehouden verloting. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te s-Gravenpolder zal des voormiddags te 11 uren, ten verzoeke van en op de hofstede bewoond door de wed. Overbeeke, te Krabbendijkein het openbaar verkoopen 1 zwart Veulendra- gend paard oud 7 jaar, 1 bruin Merriepaard oud 4 jaar, 1 zwart Ruinpaard oud 4 jaar, 1 bruin Ruiupaard oud 3 jaar, 1 zwart Merriepaard oud 2 jaar, 2 Kalfkoeien, 1 Kalfvaars en 3 Mest- putloopers VOORTS 1 Manége met Dorschmachine, 1 Men wagen, Driewielskar, Rol- sleper, Ploegen en Eggen, 1 Peenmolen, 2 Koebakken, onge veer 15000 kilo Mangels en het geen meer zal worden geveild. Het echt Amerikaansch Orgel, my geleverd door den heer A. S. J. DEKKER te Goes, voldoet mjj uitstekend, en beveel ik dezen heer bij ieder aan als leverancier van een goed, prachtig ex goedkoop Orgel. GOES, 18 Februari 1895. JOH. «KEVSES?.

Goessche Courant | 1895 | | pagina 2