“Live optreden, daar doe je het uiteindelijk voor” De Faam Xeno wil zowel nationaal, als internationaal doorgroeien en hoopt daar samen met een coach mee aan de slag te kunnen gaan. De band werd opgericht in 2008, toen nog met een andere formatie en naam. Ruben: “Onze huidige drummer Lars en ik zaten op dezelfde middelbare school en maakten weleens muziek samen. We startten met een black metal band. Door de jaren heen zijn we gewisseld van muzikanten en heel andere muziek gaan maken.” Inmiddels bestaat de band uit vier leden uit Zeeland en twee uit Amsterdam. Xeno maakt progressieve metal en combineert extreme metalsounds met verrassende twists en passages, getrokken uit verschillende genres. “Binnen dit genre kun je alles doen wat je wilt. We kunnen veel instrumenten erbij halen en wisselen tussen genres, dat is echt geweldig. Xeno betekent vreemd, dus die naam past perfect bij ons.” Gecombineerd met inspirerende teksten uit tal van filosofische en persoonlijke onderwerpen creëert Xeno een zeer unieke, verhalende atmosfeer waar luisteraars zich in kunnen verliezen. “In een band spelen, is bijna een spiritueel proces”, legt Sean uit. “Je voelt elkaar constant aan en deelt je creativiteit met elkaar. Je wordt uitgedaagd om anders te denken en met nieuwe ideeën te werken die je zelf nooit zou verzinnen. Je groeit als muzikant en maakt deel uit van iets groter, dat voelt bijzonder.” Een live optreden is Alta Luna Regelmatig kunnen optreden en gedraaid worden op de radio, dat is het doel van indierockband Alta Luna. Jeremy Lahr (zang), Marc Blom (drum) en Loek van der Linde (bas) begonnen in 2019 samen muziek te maken, toen Jeremy zijn mbo muziekopleiding afrondde. “Als eindopdracht moest hij een album maken en dat hebben we samen gedaan. Dat beviel heel goed”, vertelt Loek. “Later kwamen gitarist Mikey van der Poel en toetsenist Jonathan Poelman erbij.” De groep van vijf vrienden is te herkennen zo’n goed gevoel.” Weitjerock in IJzendijke was tot nu het meest bijzondere optreden voor de bandleden. “We hopen ooit op Lowlands en Best Kept Secret te kunnen staan, die festivals passen heel goed bij onze stijl.” Maar Zeeland uit komen, is best lastig. “In grote steden heb je meer publiek en veel plekken om te spelen. Het schrijven van nummers gaat goed, maar hoe je vervolgens deze liedjes aan de man krijgt... Daarin tasten we nog in het duister. Onze ultieme droom is dat we allemaal onze hypotheek kunnen betalen van de muziek. Al doen we dit natuurlijk in de eerste plaats, omdat we het heel leuk vinden. We hopen ieder jaar de leuke festivals te kunnen meepakken en vooral dat we het plezier erin houden.” Volg de bands via Instagram @xenoband en @altalunaband. 5 o z de kers op de taart. Dankzij Popaanzee staat de band deze zomer op verschillende Zeeuwse festivals, zoals Vestrock in Hulst en Klomppop in Ovezande. Ruben: “Alles waaraan je zo hard gewerkt hebt, komt samen op het moment dat je een podium opstapt. Natuurlijk is er altijd gezonde spanning, maar die overwin je met elkaar door een knallende show te geven en dat voelt heerlijk. We hopen mensen die ons nog nooit live gezien hebben, te verrassen. Het publiek kan een bepaalde intensiteit en diversiteit in onze show verwachten.” Verder op de planning staan nog optredens in België en Den Haag. De band hoopt daar snel nog meer shows aan toe te kunnen voegen en is daarnaast druk bezig met het schrijven van nieuwe nummers. Eerder bracht Xeno al de albums Atlas Construct (2016) en Sojourn (2020) uit en de EP Reconstruction (2022). “We hoeven echt niet de grootste band ter wereld te worden, maar voor duizenden mensen op een podium staan, lijkt ons ontzettend gaaf. Dat gaat ons vast lukken!” Jong Zeeuws talent dat staat te popelen om met een coach uit de muziekindustrie aan de slag te gaan. De indierockband Alta Luna en progressieve metalband Xeno worden door Popaanzee verwelkomd in het Academy-traject van 2023 en zijn daar maar wat blij mee. “Het brengt veel mogelijkheden met zich mee. We zijn al lekker op weg, maar alle hulp die je kunt krijgen, moet je aanpakken”, vinden Ruben Willemsen en Sean Lubbersen van Xeno. Daar sluit Loek van der Linde van Alta Luna zich bij aan. “Binnen Zeeland kennen de mensen ons, we willen nu ook buiten deze provincie stappen maken. Popaanzee kan ons daarbij helpen.” aan haar melancholische geluid, stuwende drums en eerlijke teksten. Als je van The National, The War On Drugs of Inhaler houdt, ligt Alta Luna zeker in je straatje. “We hebben het grote voordeel dat we een eigen studio hebben, waar we twee keer per week repeteren en onze nummers opnemen. We willen dit jaar iedere zes tot acht weken een nieuwe nummer uitbrengen. En deze zomer hopen we natuurlijk lekker veel op te treden dankzij Popaanzee.” Op welke Zeeuwse festivals Alta Luna staat, houdt de band nog even geheim. “We stonden vorig jaar al zo’n zes keer op festivals en vinden het nog steeds erg leuk. Dat live optreden, daar doe je het uiteindelijk toch voor. Als je het podium opstapt en daar mensen voor jou ziet staan, voel je je toch een beetje vereerd. Als alles dan samenkomt en lukt, geeft dat TEKST: GERTIE DE BOEY 3 O O u

de Faam | 2023 | | pagina 3