In de rij staan voor een postzegel ava '^vÊSoM Karo*,ng ^september Het strand en de zee missen WERELDZEEUWEN De Faam WOENSDAG 5 SEPTEMBER 2018 op alie witgoed, inbouw, audio-installafies en TV's Op zaterdag 8 september 2018 is het weer feest in Souburg en AVA Electro pakt uit! Op alle witgoed, inbouw, audio-installaties én TV's krijgt u alleen die dag 10% kortingl Mis het niet en kom langs! www.avaelectro.nl KRAKAU - "Ik heb me zelf eerlijk gezegd noojt zo speciaal Zeeuws gevoeld", geeft Lotte toe. Maar dat veranderde toen ze de pro vincie verliet om te gaan studeren. "Ik ging in Am sterdam studeren en ik merkte dat mensen nogal wat vooroordelen hebben over Zeeland en sindsdien ben ik er eigenlijk trotser op om uit Zeeland te komen. Nu ik in Polen woon, mis ik voornamelijk het strand en de zee. Polen; heeft de Bafti- sche kust, maar die is letter lijk aan de andere kant van het land. Het kost aardig wat uren om daar vanuit Krakau te komen." Een reis je naar Nederland duurt wel wat langer dan een paar uur, maar toch probeert Lotte om zo'rt twee keer per jaar terug te komen naar Nederland om een bezoek te brengen aan haar familie in het Zeeuwse." Ben jij of ken jij een Zeeuw die (tijdelijk) in het buitenland woont? Tip de redactie door een mailtje te sturen naar redactie. bevelander@persgroep.nl Lotte Dieleman vertrok zes jaar geleden naar de Poolse stad Krakau. Destijds had ze geen idee hoe lang ze in Polen wilde blijven, maar ze kwam in dit land haar liefde tegen en enkele maanden geleden werd hun dochtertje geboren. geweest voor controles, hoé- Als je echt wijt, kun je ook wel ik en de baby in orde waren wel ik geen complicaties had. thuisbevallen, maar in dat hebben we toch vier dagen in Bevallen gebeurt, hier eigenlijk geval wordt dat niet gedekt het ziekenhuis doorgebracht per definitie in het ziekenhuis, door de verzekering. Hoewel en bij thuiskomst was er geen kraamhulp", blikt Lotte terug. "Mijn verlof is ook veel ruimer dan het in Nederland geweest zou zijn. Ik heb de mogelijk heid om een vol jaar (deels betaald) verlof op te nemen, want je kunt hier zwanger schapsverlof verlengen met een familieverlof dat ook deels betaald is. Ik heb gekozen om dit verlof parttime op te ne men om de oveijgang van ver lof naar werk iets minder groot te maken, maar ook daarmee ben ik weer een uitzondering. Parttime werk wordt hier nog niet zo normaal gevonden als in Nederland." Poolse stad. "Krakau is wèl wat groter dan Goes, maar na mijn studie in Amsterdam, Utrecht en Groningen was ik wel wat gewend. Iets wat me wel me teen opviel was het feit dat fietsen hier niet zo gewoon is als thuis. Mensen fietsen wel, maar meer als recreatie, in het weekend en bij mooi weer. Het verkeer is niet echt ingericht op fietsers. Er zijn wel wat fiets paden, maar die houden dan soms ineens op. Ik moet wel zeggen dat daarin langzaam aan wel dingen veranderen. Krakau heeft een stadsfietsen systeem, zoals bijvoorbeeld in Parijs, en er komen meer en meer fietspaden en fiet senstallingen bij. Een ander grappig verschil met Zeeland is dat hier postkantoren nog heel veel gebruikt worden. Je staat er altijd in de rij! Terwijl je bij wijze van spreken in Zee land moeite moet doen om nog ergens een postzegel te kunnen kopen. Maar tijdens mijn zwangerschap vielen mij pas echt grote verschillen op tussen Nederland en Polen. Ik ben steeds bij de gynaecoloog Lotte Dieleman vertrok zes jaar geleden naar de Poolse stod Krakau. Ze kwam haar grote liefde tegen en enkele maanden geleden werd hun dochtertje geboren. FOTO: Archief Lotte Dieleman KRAKAU - Lotte groeide op in Goes en ging op haar acht tiende in Amsterdam studeren. "Voor mijn studie vertrok ik een semester naar Krakau", vertelt Lotte. "Later, na het afronden van mijn studie in Nederland kreeg ik via een vriendin een tip over een baan in Krakau. Cisco, mijn huidige werkgever, was op zoek naar mensen die Nederlands spreken, en die zijn in Polen zelf niet zo makkelijk te vinden. Omdat ik in Neder land een aflopend contract had dat niet kon worden verlengd, én ik Krakau als stad al ken de uit mijn studietijd, besloot ik de sprong te wagen." Lotte voelde zich al snel thuis in deze "Nu ik hier woon, mis ik vooral het strand en de zee." De St. Mary's Basilica werd in de dertiende eeuw gebouwd op het grote marktplein in hartje Krakau. FOTO: Archief Lotte Dieleman Nét wit makkelijker. Kanaalstraat 22, Oost-Souburg 10% korting!

de Faam | 2018 | | pagina 15