GROEI BLOEI Pioenen, wat zijn én blijven ze toch mooi! ■Pr wm Plafondl PLAMECO Sierlijsten Verlichting Leifruit kan in elke tuin een plaatsje vinden Bezoek onze plafondshow op.., .M Pioenen zijn prachtige plan ten die al in mei met hun rijke bloei, kleuren en geu ren de zomer aankondigen in de tuin. In grootmoeders tuin was de boerenpioen of Paeonia officinalis steevast te vinden. Er bestaan zeker 30 soorten, waarvan je een klein deel in onze tuinen aantreft. Toch zie je veel verschillende, want er zijn nog eens duizend varianten in kleur en bloemvorm. De beste planttijd voor pioen rozen met kale wortelstok ken is september of oktober, maar een pioen in pot mag je de hele zomer door planten. Pioenen kunnen wel een levenlang meegaan en hoe langer ze op dezelfde plaats staan, hoe rijker de bloei. Zoek dus even het perfecte plekje, met voldoende licht en lucht en beschermd te- gen de wind, zodat de zware bloemen niet afbreken. Pi oenen houden erg van zon: minstens vijf uur per dag. Zet ze niet te diep; een laag je van 3 centimeter grond bovenop de wortelstok is genoeg. De grond moet bij voorkeur humusrijk zijn en kalkhoudend. Pioenen kun nen behoorlijk goed tegen droogte: aan nattigheid heb ben ze een hekel. Oei, kruipend onkruid Onkruiden die zich uitzaai en bestrijd je met regelmatig schoffelen. Bij kruipende wortelonkruiden zoals heer moes en zevenblad heeft dat minder zin. Elk achtergeble ven wortelstukje loopt weer uit! Probeer dus met een riek of spitvork alle wortels nauwkeurig te verwijderen. Kijk voor instructiefilmpjes op www.groei.nl/tuinier- eninbeeld. Druiven groeien hard Druivenranken hebben een enorme groeikracht. Het is dus belangrijk om ze in toom te houden. Als de tak ken in de winter netjes zijn gesnoeid, is er een stelsel van lange, oudere takken ontstaan. De zijscheuten die hieruit groeien, kun je nu aanbinden met kunststof binders of tuindraad. Overlopende hangmanden Vervelend, als bij het water geven van hanging baskets het nat steeds over de rand stroomt. De grond neemt het water blijkbaar niet snel ge noeg op. Hier is een slimme truc: zet een leeg terracot tapotje tussen de planten. Als je daar het water ingiet wordt dat langzaam afgege ven aan de aarde. Van een gewone fruitboom maak je door snoeien en binden een leiboom. Omdat leifruit altijd smal blijft en nooit te hoog wordt, is het bijzonder geschikt voor de kleine tuin. Een waaier van pruimen tegen een muurtje, appels in een pot, sierlijke peren tegen een schuur, een haagje van stoofperen, het kan allemaal. Voor een plek tegen een muur of schutting kun je het beste een peer kiezen. Pruimen groeien tegen elke muur die minstens vier uur per dag zon krijgt. Hoewel plaatsing van leifruit voor een muur of schutting het meest voor de hand ligt, kun je evengoed een vrijstaande leiboom vormen. Hiervoor is een appelboom (zie foto) de beste keus, die groeit namelijk liever in de wind dan tegen een warme ach tergrond. Leifruit is verder heel leuk als lage haag in de moes tuin of als een wat hogere afscheiding van een tuin- gedeelte. Zelfs in een pot kun je leifruit kweken, dat lukt vooral goed bij appels. Je kunt variëren in soorten fruit èn in snoeivormen. Er zijn allerlei mogelijkhe den en de ene snoeivorm is ingewikkelder dan de an dere. Bij gespecialiseerde kwekers zijn fruitboompjes te koop waarbij de basis van de leivorm al is gemaakt. Tussen half oktober en half maart kun je fruitboompjes met kale wortels planten. In pot gekweekte fruitbomen kun je het hele jaar door in de tuin zetten. I iif J03 I!é* 1 Si iik i Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f., Columbusweg 3,4462 HA GOES Bezoek onze showroom of bel: 0113 - 27 00 00 www.plameco.nl vrijdag 10 mei (14:00 -18:00) zaterdag 11 mei (10:00 -16:00) Voor elke interieurstijl Verlichting naar wens Uit één geheel op maat - Schone montage - Zonder hakken en breken - De meubels kunnen blijven staan Z) www.de-faam.nl De Faam woensdag 8 mei 2013" 28 Foto: Shutterstock Foto: Modeste Herwig A V De laatste 30 jaar heeft bewezen dat Plameco de ideale oplossing heeft voor u. Het beproefde flexibele plafond van Plameco kent eigenlijk alleen maar voordelen. Het hoogwaardig materiaal is geschikt voor natte ruimtes (schimmel-, algen- en bacteriën werend), gemakkelijk schoon te houden en bestand tegen vocht, koude en warmte. Een Plameco plafond heeft een isolerende werking en zorgt voor akoestische optimalisatie, zodat u geen last meer heeft van galm of echo's. De ontwikkelingen staan niet stil wat betreft keuze mogelijkheden in kleur en structuur. Elk plafond wordt als één strak geheel - scheur- en schilfervrij - voor u op maat gemaakt en vervolgens zonder hakken en breken in één dag gemonteerd. Uw bestaande verlichting kan volledig geïntegreerd worden, maar het is ook mogelijk het plafond te verfraaien met inbouw- verlichting. Daarnaast kunt u bij Plameco kiezen uit bijzonder veel randafwerkingen en ornamenten. Er zit altijd wel iets naar uw smaak tussen! PLAFONDS

de Faam | 2013 | | pagina 28