Ook virtueel op een kerkorgel spelen Verhuisbedrijf van het jaar 2013 Mondial Vogel Verhuizingen bedankt zijn medewerkers, relaties en collega's voor het behalen van deze prijs r?f •'■WVU' jy* «V X/ V I moment zijn er programma's (samplesets) te koop met de geluidsopnames van de or gels van twee kerken; van de Torenkerk in Gapinge en van de Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk in Tholen. Hoe je dat doet, een heel kerkorgel in een computerprogramma vatten, daar weten Marien Stouten en zijn 'Hauptwerk- vrienden' inmiddels alles vanaf. Ze namen toon voor toon op en registreerden het geluid van elke orgelpijp vier keer. Marien: "Je hebt te maken met de klank van het orgel, maar de akoestiek van de kerk is minstens zo be langrijk. Dat alles bij elkaar maakt het eindresultaat zo realistisch." En inderdaad; met behulp van een orgel, het computerprogramma Hauptwerk en de samples kun je 'op het orgel van Tho len' spelen in je huiskamer, een bijzondere ervaring. Op het beeldscherm van de computer is ondertus sen een afbeelding te zien van het orgel, compleet met functionerende registers, toetsen en klavierkoppels. Marien Stouten wist van PROBEREN DE ZIEL VAN HET ORGEL TE VANGEN MET MICROFOONS het bestaan van Hauptwerk af en begon in 2009, samen met programmeur en or gelliefhebber Bert-Jan de Waard, met het opnemen van de klanken van het or gel van Gapinge. Omdat het een relatief klein orgel betreft, nam dat niet zoveel tijd in beslag. Het bewerken duurde wat langer; een paar maanden. De ruis -van de kerk zelf en het geluid van de windmotor- moet uit de samples gefilterd worden en er wordt een zogenoemde 'loop' gemaakt in de sample. Marien zorgde voor de op names en het bewerken van het geluid, Bert-Jan deed het softwaregedeelte. Uiteinde lijk kwam ook pijporgel- en pianostemmer Roland van den Berg erbij; hij zorgde ook voor de audiobewerking en ontwierp de lay-out. Na Gapinge werden de klanken van het orgel van de Grote Kerk in Tholen gesampled. Marien bracht er acht nach ten door, waarbij hij elke toets een tijdje ingedrukt moest houden. "Als je het resultaat hoort, dan weet je wel weer waar je het voor doet. In feite heb je dan 'de ziel' van het orgel gevangen met je microfoons." www. voxusorgans.com en www. marienstouten.nl Hauptwerk is een geavanceerde softwaresampler voor pijporgels. Het programma werd ontwikkeld door de Engelse wiskundige Martin Dyde. In 2008 werd het pro gramma overgenomen door een Amerikaans software bedrijf. Dankzij de technologie van Hauptwerk is het voor organisten over de gehele wereld mogelijk wereld beroemde orgels thuis te bespelen. Hans Haverkort Bart Combée Vogel Verhuizingen - C* t 3 www.de-faam.nl De Faam woensdag 8 mei 2013 15 Op een kerkorgel spelen; het blijft een magnifieke ervaring. Marien Stouten kent deze ervaring als geen ander; hij is organist van de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Samen met twee vrienden begon hij in 2009 het geluid van pijporgels te samplen, met behulp van het computerprogramma Hauptwerk. Op een kerkorgel spelen kan daarmee nu ook gewoon thuis! door Anneke Flikweert BROUWERSHAVEN - Op dit Marien Stouten, hier in de kerk in Dreischor, is in 2009 begonnen met het bijzondere project: het geluid van pijporgels samplen. Foto Marieke Mandemaker Directeur Mond ia! Vogel Verhuizingen Directeur Consumentenbond

de Faam | 2013 | | pagina 15