Zoektocht naar 'paeremessen' 69.- 29.95 KOM NAAR DE WINKEL OF DE NIEUWE WEBSHOP SO la Fabriekswinkel Sterling zilveren set met armband en hanger met twee colliers, nu 59,95 Maak kans op een prijs met je foto van winterse belevenissen bestekset kookset "Een Zeeuws boerenmes met een ziel" Ventimiglia sieraad Winter in beeld Deze week een ruim aanbod aan geweldige koopjes? 70-delige bestekset J3P9T- 8-pers., zilverwit edelstaal 18-10, Palermo 70-delige bestekset 4S9T- 8-persoons, zilverwit edelstaal, Florence 9-delig messenblok WT- onmisbaar in elke keuken kwaliteitsartikelen van Sola voor weggeef prijzen! 52-delig, 6-persoons edelstaal, Monique 12 cocktaillepels IMS zilverwit edelstaal, Toledo 12 cocktailvorken VMS zilverwit edelstaal, Toledo T T T T M T 1 f 4-delige kookset WT- Im zilverwit edelstaal, Fanfare braadslee met grilldeksel J99^ aluminium, anti-aanbak kookpan met deksel zilverwit edelstaal 18-10, 0 24 cm, Monaco zilverwit edelstaal 18-10-M^ wok met steel WT- aluminium, 0 32 cm, anti-aanbak 4-delig, Profiline Magdalenastraat 2-4 Goes www.sola-fabriekswinkel.nl Sola: de grootste keus, de beste kwaliteit, de hoogste korting! Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 25 januari 2012 De Faam pagina 17 Zo'n vijftig jaar geleden had iedere Zeeuwse boer een paardenmes, 'Paeremes' in het Zeeuws. Kenmerk van het mes is het prachtig bewerkte houten heft. Als de streekdracht langzamerhand verdwijnt, duikt het paar denmes onder. En daarmee bijna het ambacht van heftensnijder. Slechts een enkeling pakt het weer op. Carien Midavaine Middelburg Met engelengeduld, uiterste precisie en bevlogenheid han teert Janneke Jacobs de gutsjes. Op haar werkblad een paar denmes met een prachtig heft, gemaakt door haar overleden vader Willem Jacobs. Verder een mesheft waar ze binnenkort de sterrenbeelden van haar kin deren uitsnijdt; boogschutter en vis. Dit indrukwekkende beeld maakt nieuwsgierig. "Het pae- remes hoort bij het kostuum van de Zeeuwse boer. Het werd op het land en aan tafel gebruikt. De houten mesheften zijn mooi versierd met allerlei afbeeldin gen. Vaak op verzoek van de opdrachtgever, bijvoorbeeld de initialen, voorwerpen die bij het beroep horen, bloemen of een jaartal. Door de jaren heen veranderen de voorwerpen van thema", vertelt Janneke enthou siast. Een gemiddeld mesheft is der tien centimeter lang, ovaalvor mig en gemaakt van buxushout. Het Zeeuwse paeremes heeft een aantal vaste onderdelen. Bo venop het heft meestal een span paarden dat eet uit een bagge, de voerbak. Janneke: "Daar onder het zogenaamde kooitje met echte zuilen. Hierin zit een balletje, het zieltje van hef heft. Als de zuilen zijn uitgesneden, wordt met een smal beiteltje ie dere keer een stukje hout uit het binnenste weggesneden. Totdat het zieltje overblijft. Boeren en knechten droegen het mes in de zijnaad van hun broek, waarbij het prachtige mesheft deels zichtbaar bleef." In de vorige eeuw waren hef tensnijders gemakkelijk te vin den, tegenwoordig wordt het ambacht door een kleine groep mensen uitgevoerd. Janneke was ooit in de leer bij haar va der, maar stopte. Sinds vorig jaar is ze weer begonnen met het snijden van de mesheften, haar vaders passie. Beeldsnij der Frans Dingemanse leert haar de kneepjes van het vak. "Het heft waar ik nu mee bezig ben, is deels gemaakt door mijn vader. Ik ga ermee door, nu nog oefenend maar op termijn sta ik open voor opdrachten." Janneke werkt aan het mes waar haar overleden vader aan bezig was. FOTO: INGRID BORGER Na het overlijden van haar vader heeft Janneke een fotoboek sa mengesteld van de paardenmes- sen die door Willem Jacobs tus sen 1986 en 2010 zijn gemaakt. Zelfheeft ze er één in bezit, een klein aantal messen is inmid dels getraceerd. "Ik weet niet hoeveel hij er gemaakt heeft en waar ze zijn. Ik zou graag meer willen zien van zijn passie." Wie heeft een mes van Willem Jacobs? Janneke Jacobs wil graag we ten hoeveel messen er door haar vader Willem Jacobs zijn gemaakt. Wie was de opdrachtgever en waar zijn de messen nu? De messen zijn gemaakt tussen 1986 en 2010. Heeft u een mes in bezit of weet u iemand? Email dan naar jansjacobs@zëeland- net.nl. www.deweekkrant.nl/webwinkel www.de-faam.nl 59; m Me Sola-pannen zijn geschikt voor elke warmtebron. Braadslee is niet geschikt voor inductie. Op alle Sola-producten krijgt u levenslange garantie. tussen Beestenmarkt en de Opril Grote Markt telefoon 0113-21 11 11 ma 13.00-17.30 uur,di wo vrij 09.30-17.30 do 09.30-21.00 uur za 09.30-17.00 uur

de Faam | 2012 | | pagina 17