Wat is kerst zonder kaarsen? Prettige feestdagen Voorspoedig 2007 Directie en medewerkers wensen u en een Kalkoen? Fitness en fysio centrum Afvallen op een eenvoudige, sportieve en gezonde wijze? Dat kan met "SPORT JE FIT"!! "Sport Je Fit" is een programma van 12 weken gericht op conditieverbetering, wijziging van voedingsgewoonten en gewichtsvermindering. Voor meer informatie over "Sport je Fit" bent u op donderdag 29 december 2006 tussen 19.00 en 21.00 uur van harte welkom op de informatie avond in ons sportcentrum. Ook voor niet-ledenüü Voor iedereen die verantwoord aan zijn gezondheid wil werken MIGRON SPORTS MIDDELBURG Goudend 10-10,-4337 NA Middelburg, Tel.0118 650006 Naast winkelcentrum "Dauwendaele" www.migronsports.nlmigronsports@zeelandnet.nl Sociale Dienst Bekendmaking sluitingsdata PALLADIUM Het centraal kantoor is gesloten van 22 december 2006 tot en met 2 januari 2007 Tuiv/":^N Ai ill De Faam Woensdag 20 december 2006 Pagina 6 ofvkreeft? De kreeft staat bij menig restaurant op het menu, of gaat de Zeeuw toch voor een simpele boeren koolmaaltijd thuis? FOTO: JAAP WOLTERBEEK DOOR BO VAN SCHEYEN VLISSINGEN - Nederland viert kerst massaal thuis volgens het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel. Maar hoe zit het met de Zeeuw, volgt die de landelijke tendens of wordt kerst in Zeeland toch buiten de deur gevierd? De Faam vroeg het de lezers op straat. Wat staat er in Zeeland op het menu? Maaike van Dueren-den Hollan der (47), uit Vlissingen, doet dit jaar helemaal niks. Ze gaat voor het eerst in haar zesentwintigjari ge huwelijk eens een keer niet naar familie en doet ook niets thuis. "We gaan samen naar een hotel in Oltmarsum en daar zit het kerstmenu erbij in, heerlijk genieten", zegt ze. Anita Verhage (44) uit Vlissingen houdt hele maal niet van een zes-gangen- menu. "We hebben zelfs een keer uit protest stamppot boerenkool gegeten", lacht ze. "Dit jaar hou ik het simpel. Dat moet ik wel, want mijn ouders komen eerste kerst dag en die houden alleen van aardappels, vlees en groenten. Dus als ik dan iets Italiaans maak, zoals een pasta carbonara, vin den ze dat al heel bijzonder. Pas ta of rijst, dat wordt het wel dit jaar denk ik. En als toetje een heerlijke tiramisutaart." Familie De Wit uit Goes houdt het tradi tioneel. "Bij ons komt gevulde kalkoen met een kastanjepuree op tafel." Oma Dommesse (69) uit Vlissingen gaat gezellig met haar dochter en de kleinkinderen steengrillen. Konijn, varkens haas, zalm en de oer-Hollandse rollade staan toch bij velen op het menu. Ook mevrouw De Vroe (62) uit Vlissingen gaat rollade maken. "Da's makkelijk, je kunt het ruim van tevoren maken en dan wat gebakken appeltjes erbij, dat is toch lekker", knikt ze beslist. Iris de Regt (18) legt aan haar vriendin Monique van der Hak (22) uit dat ze kipfilet op spiesjes doet en daar een chocoladesaus overheen serveert. "Ik moet het Tijdens de middeleeuwen stond er heel vaak gans, pauw of zwaan op het menu. In de zestiende eeuw kwam daar echter verandering in. De ontdekkingsreizen brach ten de exótische vogel de kalkoen naai' ♦Europa. Vooral in Engeland werd de kalkoen veel gefokt. Deze vogel won aan popu lariteit nadat koningin Victo ria in 1851 haar goedkeuring had gegeven om in de plaats ;van zwaan, kalkoen op het I menu te zetten. De kalkoen was een grote vogel en daar door uitermate geschikt voor grote gezinnen. De Engelse toneelschrijver john Gray schreef: "van kleine boer tot grote lord, kalkoen ligt met kerstmis op ieders bord." nog uitproberen, maar het schijnt heel erg lekker te zijn", giechelt ze. De Vlaamse Mirjam de jonge (48) gaat Chinees fonduen. Met een Antwerps accent legt ze uit: "Stuukskes vlees en vis in echte bouillon, ge loat 't een bitje sud deren en kloar om te nuttigen." Jessica van Helsdingen (31) heeft een belangrijke tip: "Ga niet op het laatste moment boodschap pen doen, doe het bijtijds zonder stress en zonder je te ergeren aan overvolle karren." Het is duidelijk: de Zeeuwen kopen groot in, ruim van tevoren, spelen op safe en gaan allemaal achter die 'kachel' staan, want met kerst moet er hoe dan ook verwend worden. Een kaars betekent gezel ligheid. Sfeer. Maar bij alle soms zogenaamde gezel ligheid vergeten we dat kaarsen eeuwenlang het enige middel waren om licht te krijgen. En dat was misschien wel niet zo ple zierig... Kerst en kaarsen horen onaf scheidelijk bij elkaar. Het feest van het licht wordt opgeluis terd door duizenden kaarsen. Nooit worden er zo veel kaar sen gekocht gemaakt of ca deau gegeven als rond Kerst mis. Kaarsen geven een zacht intiem licht op een feestelijk gedekte tafel. Ze staan te schit teren in een hulstkrans of ook nog wel eens in een kerst boom. Dat leidde nogal eens tot ongelukken. Niet zo vreemd trouwens als we we ten dat vierhonderd kaarsen in een boom van drieënhalve meter in het achttiende-eeuw- se Duitsland normaal was. In het Victoriaanse tijdperk stond een jongste bediende trouw de hele dag in de buurt van de kerstboom zolang de kaar sen branden. Hij stond gewapend met stok, emmer en dweil om de eerste de beste brand haard te doven. De kaars - als licht fal lisch symbool verwijst hij wellicht ook naar vruchtbaarheid - heeft als belangrijkste functie licht te verschaffen. Christus kwam als het licht in een-duistere we reld. Zo werd hij aangekon digd door de profeet Zacharia: "God zal de heldere morgen stond over ons laten schijnen over allen'die leven in de don kere schaduw van de dood." Alle lichten die ten tijde van Kerst branden verwijzen naar het licht dat naai' de wereld kwam. In de kerk gebeurt dat door elke zondag van de Ad vent een extra kaars aan te ste ken. Daarnaast kan de kaars ook de ster van Bethlehem vertegenwoordigen. De christelijke traditie sluit wederom naadloos aan bij het heidens gebruik van de joel- kaai's. In Noord-Europa werd die aangestoken tijdens het joelfeest. Bedoeld om de zon op haar schreden te doen te rugkeren. Kaarsen. Ze zijn er tegenwoor dig in allerlei soorten en ma ten. Klein. Groot Lang. Kort. Rond. Vierkant. In allerlei figu ren en vormen. Maar de enige echte originele moeten lang zijn ge weest. Op donderdag 21 december 2006 zijn de kantoren van de Sociale Dienst Walcheren vanaf 14.00 uur gesloten. De kantoren van de Sociale Dienst Walcheren zijn op maandag 25 december 2006 en dinsdag 26 december 2006 de gehele dag gesloten. Van woensdag 27 december 2006 tot en met vrijdag 29 december 2006 is de balie van de Sociale Dienst Walcheren geopend van 9.00 tot 13.00 uur. 's Middags is de balie gesloten. Maandag 1 januari 2007 zijn de kantoren van de Sociale Dienst Walcheren de gehele dag gesloten. Op 8 januari 2007 is er tussen 9.00 en 10.30 uur geen telefonisch spreekuur. Alleen voor dringende zaken kan na 11.00 uur met de medewerkers van de Sociale Dienst Walcheren contact opgenomen worden via telefoonnummer 0118-432700. STICHTING Stadhuisplein 12 Postbus 51 4380 AB Vlissingen Telefoon 0118 - 43 04 60 Fax 0118-43 18 71 E-mail: info@stichtingpalladium.nl Website: www.stichtingpalladium.nl

de Faam | 2006 | | pagina 6