StichtingWelzijnMiddelburg s&Em Interview met Jos Wight Seniorengroep Middelburg Zelfstandig 50 jaar Welzijnswerk Uw ervaring op papier Veranderingen in het werk Voorbeeld van een klankbordgroep Straatwerk, verwijzing en doorstroming Kansen en uitdagingen Kracht Waarom zelfstandig? Leefbaarheidsbudget Woonqoed Geen financiële verantwoording Het jongerenwerk ondergaat momenteel grote veranderingen. Het gaat zaken anders aanpakken en met ingang van 1 januari 2007 komen er twee jongerenwerkers bij om Jos Wight, de enige overge bleven jongerenwerker van SWM, te helpen bij die nieuwe aanpak. Jos Wight: 32 jaar, geboren en getogen in Vlissingen, verzeild geraakt in het jongerenwerk door zijn vrijwilligerswerk bij o.a. Jongerencentrum de Walk-lnn en het Straat- en Bevrijdingsfestival van die stad. In 1999 kon hij van zijn hobby zijn werk maken, toen hij werd aangenomen bij de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) en ging werken in het jongeren- gebouw Poortershove. Jos is blij met de versterking. In de beginperiode lag het accent van Jos' werk voornamelijk op het beheer van het jongerengebouw, het organiseren van activiteiten en het begeleiden van de vrijwilligers. Door de jaren heen heeft een verschuiving plaats gevonden. Jos verzorgt nu de begeleiding van twee jongerenge- bouwen op afstand. De uitvoering van de activiteiten wordt gedaan door vrijwilligers, een beheerder en stagiaires, die wel een beroep op hem kunnen doen. Verder biedt Jos ondersteuning aan bewonersinitiatieven en zelforgani saties van jongeren. Veel tijd besteedt hij aan het onderhouden van externe contacten in een zo breed mogelijk netwerk. Daarnaast steekt hij heel wat uren in het opzet ten van klankbordgroepen. Zo'n klankbordgroep is bijvoorbeeld die van Nieuw-Middelburg/Veerse Poort. De groep bestaat uit vrijwilli gers, stagiaires en jongeren van Meker, Nieuw Middelburg en de Veerse Poort. Indien nodig vult iemand met een bepaalde expertise de groep aan. Dat kan een ambte naar van de gemeente, een brand weerman of een bouwkundige zijn. De klankbordgroep denkt momen teel na over de indeling, de program mering en verdere invulling van het nieuwe, nog te bouwen jongerencen trum. De groep inventariseert de behoefte aan activiteiten, aan mate rialen die nodig zijn en stelt (gedrags)regels op voor deelname aan de activiteiten en omgang met de materialen. Belangrijk is ook te onderzoeken, hoe meer jongeren en vrijwilligers te betrekken bij het jon gerencentrum. De klankbordgroep wil leren van wat elders werd ont wikkeld en werkt daarom nauw samen met o.a. Meker, AZZ, Midgard en het stedelijk centrum de Spot. In de toekomst zal het ambulante werk een prominenter rol gaan ver vullen. Het betekent voor Jos: "Gewoon de straat op en de jonge ren opzoeken; weten wat er speelt en waaraan behoefte is; samen met hen kijken naar mogelijkheden die al bestaan of op zoek gaan naar ande re, die nog verwezenlijkt moeten worden." Het onderhouden van een goed net werk is voor dit alles een must. Je moet weten waarnaar je jongeren kunt verwijzen. "Waar er vroeger een natuurlijke doorstroming vanuit het kinderwerk was, zul je nu actief de groepen moe ten opzoeken en werven. Verder sig naleer ik een tekort aan activiteiten voor jongvolwassenen, een tekort dat ervoor zorgt dat jongeren langer in de jongerengebouwen blijven hangen." Zeer positief vindt Jos de betere samenwerking met de sociaal - cultureel werker en de opbouw werker. Die samenwerking maakt het mogelijk tot een brede, integrale aanpak te komen. Ook andere samenwerkingsverbanden zijn belangrijk, bijvoorbeeld met (basis) scholen, het sportbuurtwerk, wijk- verenigingen, gemeente, Woongoed, politie en jeugdhulpver leningsorganisaties. "Je kunt veel willen", zegt Jos, "maar je moet wel zicht hebben op de geldstromen voor je projecten en activiteiten!" Jos bespeurt erkenning voor het jon gerenwerk en ziet veel kansen en uit dagingen. Naast de uitbreiding van uren is er de bouw van het stedelijk centrum De Spot en het jongeren centrum Nieuw-Middelburg/Veerse Poort. Hij hoopt dat er in de toe In 2007 wordt herdacht dat het vijftig jaar geleden is dat het welzijns werk vaste vorm begon te krijgen. Het werk dat onder allerlei vormen en namen op vele plaatsen in ons land meestal door vrijwilligers tot stand was gebracht kreeg in 1957 een vaste structuur en werd beroepsmatig begeleid. We zullen in volgende edities van de welzijns- kracht uitgebreid aandacht besteden aan dit jubileumjaar. De mede werking van vrijwilligers is voor het welzijnswerk altijd onontbeerlijk gebleven. Alleen al bij de Stichting Welzijn Middelburg zijn zo'n 500 vrijwilligers enthousiast bezig met de één of andere vorm van welzijnswerk. De redactie van deze krant wil de vrijwilligers van nu en van vroeger graag het woord geven om in de kolom Spiegeltje, spiegeltje hun erva ring met het werk in een artikeltje van ongeveer 250 woorden op te schrijven. Wij zullen uw hartenkreet of anekdote graag publiceren. Het redactieadres vindt u links bovenaan de pagina. Wij rekenen op u. komst nog een centrum voor de Stromenwijk wordt gebouwd, zodat ook de jongeren daar op faciliteiten in de eigen woonomgeving en beroep kunnen doen. Maatschappelijke kansen ziet hij ook. Zo worden jongeren tegenwoor dig op de scholen gestimuleerd vrij willigerswerk te doen, of deel te nemen aan maatschappelijke stages. "De kracht die de jongeren zelf in zich hebben, moetje ook niet onder schatten. Het geeft mij een kick als ik zie dat ze die kracht ontdekken en er op durven vertrouwen. Jongeren zijn eerlijk, spontaan en ontvankelijk. Als het kwartje eenmaal is gevallen, zijn ze flexibel en krachtig genoeg om een andere kant op te gaan. Het is geweldig om daaraan een steentje te mogen bijdragen!". Carla van de Schraaf Jos Wight: "gewoon de straat op en de jongeren zoeken.(foto Ivo Sekhuis) Voor sommige seniorengroepen en wijkposten in Middelburg was het even wennen toen zij afgelopen voorjaar vernamen dat zij zelfstandig gingen worden en voortaan zonder financiële of organisatorische inmenging van derden zouden gaan werken. Andere groepen hadden met die verzelfstandiging al een begin gemaakt, voor hen was de overgang naar de nieuwe situatie vanzelfsprekend. Voor alle senio rengroepen en wijkposten is besloten 2007 tot een overgangsjaar te maken. Ze kunnen in die periode met hun vragen en problemen terecht bij de Stichting Welzijn Middelburg. Beroepskrachten van de stichting begeleiden hen zonodig in het veranderingsproces en bieden ondersteuning om tot een nieuwe manier van verantwoord functione ren te komen. Onder die voorwaarde hebben de seniorengroepen en wijkposten op 28 juni jl. formeel ingestemd met de komende veran dering. Huib Kilsdonk, directeur van SWM: "De verzelfstandiging van de senio rengroepen en wijkposten past in de visie en manier van werken die de SWM voor de nabije toekomst wil ontwikkelen. Die werkwijze komt hierop neer: minder directe bemoeienis vanuit de stichting met de uitvoering van activiteiten, stre ven naar een meer ondersteunende en een faciliterende rol ten aanzien van bewonersinitiatievën en waar mogelijk vrijwilligers inzetten op wijk- en buurtniveau." De aangeduide verandering heeft te maken met een bezuinigingsin spanning van 90.000 die de gemeente Middelburg aan SWM heeft opgelegd. In reactie daarop heeft de stichting bewust de keuze gemaakt geen accommodaties te sluiten en geen arbeidsplaatsen binnen SWM verloren te laten gaan. Met de seniorengroepen en wijkposten is bekeken hoe de eigen bijdrage van de deelnemers zou kunnen maken dat de groepen voortaan zelf voor hun inkomsten zorgen. Bijkomend voordeel daar van zou zijn, dat groepen die al jarenlang kostendekkend draaien, nu zien dat hun manier van functio neren voor alle groepen gaat gel den. In diverse groepen rees de vraag hoe de grotere aankopen bekostigd zouden gaan worden, waaronder spelmaterialen en dage lijkse uitzet van de groep. De oplos sing kwam van Woongoed. Huib «lisdonk: "Woongoed heeft mede het verzelfstandigingsproces een impuls gegeven door een één malige bijdrage te leveren uit zijn 'leefbaarheidbudget'. De senioren groepen en wijkposten zijn daardoor in de gelegenheid gesteld om diverse nieuwe spelmaterialen en dergelijke aan te schaffen. Ook heeft Woongoed een forse bijdrage geleverd aan het op peil brengen van de diverse biljartvoorzieningen, onder andere in het activiteitencen trum aan de Molstraat, maar ook binnen het wijkgebouw de Spring plank in Nieuw en Sint Joosland en in de woonvoorziening Beaufort te Arnemuiden. Ook de ZipZap Pas activiteiten voor kinderen werden op deze wijze extra ondersteund." Alvorens een beroep ,te kunnen doen op het Leefbaarheidsbudget van Woongoed hebben de groepen zelf geïnventariseerd waaraan ze behoeften hadden. Daarna dienden ze bij Woongoed een aanvraag in voor een tegemoetkoming. Woongoed heeft hierop positief gereageerd en eenmalig een bedrag toegekend, dat voor dit moment ruim voldoende lijkt om de groepen te voorzien van de nodige koppen, schotels, koersballen, sjoel bakken en elektrische apparatuur. Zo kunnen zij hun activiteiten blij ven aanbieden. Het overbruggings jaar 2007 is verder bedoeld om de groepen de tijd te geven andere bronnen van inkomsten te vinden, bijvoorbeeld giften of sponsoring. In geval van nood kan echter altijd een beroep op SWM worden gedaan. Huur, telefoon, gas, water en licht blijven voor rekening komen voor SWM. Huisvestings- en administra tiekosten zal de stichting naar de gemeente moeten verantwoorden. Daarom zullen de groepen elk half jaar een rapportage indienen, waar in ze een overzicht geven van de activiteiten die hebben plaatsge vonden en van het aantal drempel overschrijdingen (aantal deelne mers). Deze rapportages zullen aan de gemeente worden doorgestuurd, maar ze bieden tevens SWM de gelegenheid tijdig bij te sturen als zich problemen voordoen. In dat geval is agogische ondersteuning beschikbaar. De groepen hoeven dus geen financiële verantwoording meer te af te leggen aan SWM Ook mogen zij hun eigen vergaderingen beleggen en zelf beslissen welke activiteiten ze organiseren. Per 1 januari 2007 zullen de groe pen hun inkomsten niet meer afdra gen aan SWM. Omdat ze zelfstan dig zijn, mogen zij zelf de hoogte van hun contributie vaststellen. Om de verschillende contributies toch niet te ver uiteen te laten lopen, is aan de groepen gevraagd het con tributiebedrag bekend te maken, zodat onderlinge afstemming mogelijk wordt. Overigens is de tegemoetkoming van de gemeente aan uitkeringsge rechtigden verdubbeld. Ze bedraagt nu 100,-. Deelnemers aan de activiteiten van de groepen die in aanmerking willen komen voor deze tegemoetkoming, kunnen een afspraak maken met één van de welzijnsadviseurs, te bereiken via de lokatie Molstraat 13, telefoon 0118-627537. Thisbe Wessel

de Faam | 2006 | | pagina 43