s?ïm Boodschappen Bus Cursussen en activiteiten in kaart gebracht Spiegeltje, spiegeltje Cursussen: StichtingWelzijnMiddelburg WMO ^0118-614505 1e jaargang - nummer 8 Uitgave Stichting Welzijn Middelburg, Vrijlandstraat 33c tel. 0118 629004 e-mail red.: baiiens@zeelandnet.nl Redactie: Gerard Baijens Margot Piscaer Carla van de Schraaf Ivo Sekhuis Chris Stronks Thisbe Wessel (een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Het is een prachtige zondagmiddag in november, zonnig en warm nog. Wij besluiten tot recreatief fietsen over Walcheren. Dom werk is dat eigenlijk: zonder nadenken de pedalen rond laten gaan, kijken naar alles zonder veel te zien en terugkomen op de plek waarvan je vertrok. Mijn vrouw en ik hebben er iets op gevonden. Tellen gaan we vanmiddag, is de geest tenminste nog enigszins actief. Zij de fietsers, ik de paarden. Aan het eind van de rit stellen we de uitkomst vast: 13 fietsers en 57 paarden geteld. Bijna terug in onze wijk roept mijn vrouw: "Zie je dat?" Ik zou het niet hebben gezien wanneer zij me er niet attent op had gemaakt. Een hond wroet met z'n snuit in een grote hoop paardenstront. "Die vraagt om een tetahusinfectie", zegt ze. Het dringt even niet tot me door. Ik zie opeens voor me wat ik tot nu toe niet echt zag: de ontel bare paardenhopen op de lande lijke weggetjes en op de prachtig aangelegde fietspaden van West- Walcheren. Een gemiste kans. Die hadden we moeten tellen! Thuisgekomen filosoferen we nog wat over de toekomst. Eerst over de nabije, waarin er volgens ons een wet dient te komen die ruiters en andersoortige gebruikers van paarden verplicht tot het dragen van een pioniersschopje, wanneer ze met hun dieren van de publieke ruimte gebruik maken. Om de stront van die viervoeters onmiddellijk op te ruimen. Begraven in de berm of mee naar huis nemen in een stevige plastic zak. Nu pas realiseer ik het me: op het moment dat mijn vrouw al oog had voor de volksgezondheid, was ik nog aan het tellen. Vervolgens kijken we verder voor uit, 25 jaar of meer. De fiets is volle dig "uit" en de mobiliteit per het paard helemaal "in". Wat ooit fiets pad was, staat nu aangeduid als paardenpad. Met een enkele keer een toevoeging in heel kleine let ters: fietsers toegestaan. Chris Stronks Seniorengymnastiek, Tai Chi, schaken, Italiaans koken, diverse compu tercursussen, klaverjassen, inline en skateboard voor jongeren, happy hour (met koffie en gebak), telefooncirkel, rappen, cursus stripteke nen, Nordic Walking, taallessen voor allochtone ouders....je kunt bijna geen activiteit bedenken of je vindt die in het programmaboekje van het Cursusbureau. "Het was de eerste opdracht die Huib Kilsdonk, directeur van de Stichting Welzijn Middelburg (SWM) me gaf", zegt Nel Vogel,coördinatrice van het bureau. "Inventariseer nu eens alles wat er door onze stichting aan activiteiten en cursussen wordt aangeboden." Enkele van de vele activiteiten van de SWM. Ze stelt zich tijdens het gesprek steeds heel bescheiden op, Nel Vogel. Maar zij 'is het Cursusbureau en wat dat betekent, wordt me dui delijk als ze gaat vertellen over wat haar taak inhoudt. Bent u op zoek naar wat anders dan zomaar gezond bewegen? Nel zal u vertellen over beweegactiviteiten binnen de SWM bijvoorbeeld Yoga, Tai Chi of volks dansen. Hebt u een heel bijzondere cursus op het oog die nog niet in het aanbod zit? Zij gaat de mogelijkhe den onderzoeken om die te starten. Wilt u eerst weten wat er zoal te koop is? Nel Vogel stuurt u het Programmaboekje van het Cursus bureau toe. En nogmaals, daar staat alles in: het totale overzicht, tijden, plaatsen, contactpersonen en tele foonnummers. Laten we eens doorgaan op het organiseren van een cursus of acti viteit. Wat houdt dat voor je in? "Dat is heel verschillend. Het begint er soms mee dat ik me in een onder werp moet verdiepen. Vervolgens ga ik een cursusleider zoeken, een fol der samenstellen en een ruimte rege len. Er komt een aankondiging in de Welzijnskrant. De mensen melden zich aan en krijgen van mij een brief met informatie wanneer en waar ze worden verwacht. Er zijn daarnaast cursussen en activiteiten waarmee ik minder van doen heb, omdat de coördinatie helemaal in handen van collega's is. Het geeft me voldoening als mensen enthousiast vertellen dat ze echt iets aan de cursus gehad hebben." Eigen bijdrage De mensen mopperen nog wel eens over wat ze moeten betalen. "Ik kan me dat wel enigszins voor stellen. Oude Welzijnsinstellingen als de SKWM en de SWOM richtten zich vooral op de sociaal-zwakkeren in onze samenleving en waren daarom goedkoop. De cursussen en activitei ten die ik opzet, moeten kostendek kend zijn. Dat neemt niet weg: Als je ze vergelijkt met die van bedrijven of de ZVU, dan zijn wij nog steeds goedkoop. Bovendien: Als mensen het echt niet kunnen betalen, beschikt de gemeente Middelburg nog altijd over een Sociaal Fonds, waarop ze een beroep kunnen doen." Hèt moment om de Wet Maatschappelijke Ondersteuning ter sprake te brengen. Te veel zijn men sen in de afgelopen jaren soms in de watten gelegd (vindt de landelijke overheid). We mogen best iets vra gen bv. van wie wat ruimer in de middelen zi.t. Dat is WMO-denken. Er is nog iets. We hebben het steeds ^ehad over een aanbod waaruit mensen kunnen kiezen. Zou het niet goed zijn dat het Cursusbureau zich ook richt op mensen die om weet-ik-wat-voor reden dit aanbod negeren? "Die benadering hoort bij hoe ik vroeger werkte. Ik bezocht mensen, sprak uren met ze en kwam heel veel van hen aan de weet. Nu is het initi atief meer bij de mensen zelf komen te liggen. Waarbij het natuurlijk zo is dat collega's die wel in contact komen met wie in zichzelf opgeslo ten dreigen te raken, de wensen en behoeften die ze signaleren aan mij of aan andere SWM medewerkers kunnen doorgeven. Vervolgens kan ik, of kunnen we als team daarop alsnog reageren." Ook dat is WMO- denken. Het is ook de keus van Nel Vogel. Eerst intern alles op orde hebben, een Programma-boekje kunnen (foto's Ivo Sekhuis) uitreiken. Eigenlijk zou iedere Middelburger het moeten hebben! Groepsbegeleider Voor een handvaardigheidsgroep op donderdagmiddag in het activitei tencentrum Middelburg in Dauwen- daele zijn wij op zoek naar een vrij williger om deze groep te begelei den. Is dat iets voor U? Dan kunt u contact opnemen met Janke Bak of JopieTevel, tel. 627537. U kunt zich voor de volgende cursussen aanmelden: Introductiecursus "Spanje en Spaans" voor volwassenen en ouderen. Leuke, eenvoudige cursus met globale informatie over vakantieland Spanje en enkele simpele lessen Spaans. Ook: hoe bestel ik in Spanje een kop koffie, doe ik boodschappen, wat zeg ik bij een doktersbezoek, wat doe ik bij pech onderweg etc. 10 lessen op dinsdagmorgen 9.30 - 10.30 uur. Start 1e week februari. Prijs 42,00 voor 10 lessen, inclusief lesmateriaal. Locatie: Nader te bepalen. Schilderen en tekenen voor volwassenen en ouderen. Creatief bezig zijn met begeleiding van een kunstenaar. Woensdagmiddag 14.00 - 16.00 uur in februari, maart, april. Start 1e week februari. Prijs 10,00 per maand exclusief lesmateriaal'. Locatie: Wijkcentrum "Het Palet" in Middelburg-Zuid Cursus Lifestyle 50+ Met onderwerpen die iedereen interesseren: - Het belang van in beweging blijven; voorlichting. - Goede eetgewoontes; hoe houd ik een gezond gewicht? - Kleur- en stijladviezen bij het samenstellen van uw garderobe. Data: vrijdagmiddag 9,16 en 23 februari 14.00 - 15.30/16.00 uur. Met medewer king van een gym docente, een diëtiste van Ziekenhuis Walcheren en een kleuren- consulente. Prijs: 22,00. Locatie Molstraat 13 Koken voor mannen 50+ Zes lessen in de grondbeginselen van het klaarmaken van een eenvoudige maaltijd. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Zes lessen op donderdagavond. In januari/februari. Prijs 48,00. Locatie: Molstraat 13. Voor meer informatie en/of aanmelden voor bovenstaande cursussen kunt u bellen met het SWM Cursusbureau, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg, tel. 627537 t.a.v. Nel Vogel. Cursussen gaan door bij voldoende deelname. Het programma van woensdag 27 december tot woensdag 31 januari 2007 Boodschappen Albert Heijn Vlissingen, koffie drinken bij Luncherie EXTRA LEKKER. Winkelcentrum Dauwendaele, koffie drinken bij het Grand Café. Winkelcentrum Magistraatwijk, koffie drinken bij Palet. De aanvangstijd voor de boodschappen is 's morgens vanaf 10 uur en 's middags vanaf 14.00 uur, de prijs is 3,-. Voor alle activiteiten geldt dat u in het uur voor de aanvangstijd van huis wordt opgehaald. Dus als er bij een activiteit aanvangstijd 10 uur staat, wordt u tussen 9 en 10 uur opgehaald. Tenzij anders vermeld zijn de activiteiten rolstoelvriendelijk. Uitstapjes Donderdag 28 december Vlissingen, Albert Heijn en winkelcentrum Groenendijk, aanvang 13.30 uur. Kosten 3,00. Woensdag 10 januari Goes, winkelen, aanvang 11 uur. Kosten 5,50. Zondag 14 januari Cine City Vlissingen, concert in het theatercafé, aanvang 10 uur. Kosten €13,00.* Dinsdag 16 januari Vlissingen, film, aanvang 13 uur. Kosten 9,50. Woensdag 24 januari Roosendaal, Winkelcentrum Roselaar, aanvang 10.30 uur. Kosten €11,00.** Zondag 28 januari Goes, Foyerconcert/ aanvang 10.30 uur. Kosten 9,50.*** Cine Concert: Een optreden van de violist Marcel Andriesii uit Moldavië en de Chines pianist Yingjia Xue. Het overdekt winkelcentrum Roselaar heeft meer dan 60 winkels. Foyerconcert: Het vocaal ensemble Syrinx, 2 sopranen en 2 alten, dat een bijzondere stemmencombinatie oplevert; een breed repertoire van Barok tot close harmony. Het trombone ensemble Trombonata: een trombonekwartet met een breed repertoire van Bach tot the Beatles.

de Faam | 2006 | | pagina 42