Ruim twee uur Leonard Cohen Gordon gaat het Edwin Evers moeilijk maken in de ochtend Kinderen en schade: wie draait op voor kosten? Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker... Puzzelland In de sterren... Het weer Muziek en meer Woensdag 11 december 2002 FAAM/VLISSINGER 12 Vfw 1/M Arroz con polio (rijst met kip) Dit gerecht, waarin kip een hoofdrol speelt, komt van Curasao. 'Bon Bini' (welkom) roepen ze daar de toeristen toe. Het eiland maakt onderdeel uit van de Antillen en is een Nederlandse kolo nie. De keuken is er behoorlijk zwaar en hartig. Vis, geiten-, kip- pen- en rundvlees vormen de boventoon. Arroz con Polio is een combinatie van kip met rijst, maar dan wel op een heel pittige manier bereid. Alleszins de moeite waard om te proberen en be gin dan eens met kip op déze manier. Ingrediënten: Een kip van 1,5 kilo in stukken gesneden, zeezout, vers gemalen peper, een gesnipperde ui, rode paprika, ook klein gesneden. Vijf tenen knoflook (gesnipperd), een scherpe rode peper (promèntè) rogfijn gesneden, twee klein gesneden tomaten, twee draadjes saffraan, twee theelepels paprikapoeder, een kwart liter kippen bouillon. 10 dl droge witte wijn, verse peterselie, pakje wilde rijst. Bereidingswijze: Bak de stukken kip in olijfolie rondom bruin en knapperig, zout en peper ze daarna. Vantevoren zouten onttrekt vocht aan de kip. Die wordt dan dus droog. In een andere pan de paprika, de ui, ro de peper en knoflook sauteren tot de paprika beetgaar is. Dan de klein gesneden en ontvelde tomaten toevoegen. Paprikapoeder, saffraan en rijst toevoegen en goed roeren. Zout en peper naar smaak toevoegen. "Koken op middelmatig vuur tot de rijst bijna droog is. Dan de stukken kip toevoegen en de pan in een voorver warmde oven van 200 graden een kwartier door laten garen tot de rijst droog is. Tien minuten laten staan alvorens te serveren. Mooi blond biertje er bij doet het prima! Anneke Kaiser Een aantal jaar geleden kreeg ik als argeloze lezer in de boekhan del een gratis tijdschrift in de hand gedrukt onder de titel 'Dromen en Demonen'. Het blad werd gratis verspreid, was zwaar gespon sord door uitgevers van Fantasy boeken, maar desondanks heel leesbaar. Het is namelijk - in tegenstelling tot wat sommige recla memakers denken - heel wel mogelijk door alle superlatieven heen te lezen en gewoon informatie op te nemen. Weten wanneer een boek van je favoriete schrijver verschijnt, is immers best han dig. Na enkele afleveringen verdween 'Dromen en Demonen' uit het zicht om even later weer op te duiken. Momenteel is het een tijdschrift van uitgeverij Luitingh Sijthof dat nog steeds gespecia liseerd is in Fantasy en Science Fiction lectuur en -literatuur. En tegenwoordig is er ook een webversie van het tijdschrift bereik baar via www.dromen-demonen.nl. Met een nieuwsrubriek, een chatroom, zoekmachine en een kerker vol handige gadgets be looft de site een digitale en vooral uitgebreidere versie van de pa pieren broer te worden... Maar eerlijk gezegd valt het allemaal wat tegen. De site blijkt he laas vooral een lege huls, waaraan waarschijnlijk weinig aan dacht wordt besteed. Zo is de nieuwsrubriek al een dikke twee maanden niet ververst. Het laatste nieuwtje is van september 2002. Wie vervolgens naar de lijst vaii eerdere berichten kijkt - nou ja lijst, lijstje - ziet dat zo om de zeven a acht weken een heel berichtje wordt geplaatst. Niet bepaald een rubriek om naar uit te kijken, dus. De zoekfunctie stelt ook niet voor. Immers, er wordt alleen gezocht op titels en namen van schrijvers die bij Luitingh Sijthof zitten. Wie in deze zoekmachine namen als 'Pratchett' en 'Vogt' intikt, krijgt geen enkele treffer. Tja, noem je dan geen website voor 'Horror-, Fantasy- en Science Fiction literatuur', maar website voor 'Horror-, Fantasy- en Science Fiction litera tuur, uitgegeven bij Luitingh Sijthof. Dat zou de zaken in ieder geval heel wat duidelijker maken. De kerker vol handige gadgets blijkt verder niet meer dan een schoenendoos met een verdwaal de screensaver. Waarom dan toch aandacht voor deze site? Om dat het in de chatroom heel af en toe prettig vertoeven is tijdens een chatsessie met een bekend schrijver. In de afgelopen twee jaar kwamen daarbij mensen als George R.R. Martin, Tad Wil liams, W.J. Maryson en Robert Jordan voorbij. Bovendien wordt de chatroom en het gastenboek door fans gebruikt om informatie uit te wisselen en elkaar persoonlijke boodschappen te zenden. En hier zijn wel nieuwtjes te vinden. Het is alleen even zoeken. RAM Beroep: laat niet over je lopen, nu komt het er echt op aan wat je waard bent. Liefde: je beleeft wonder lijke avond waarbij oude herinneringen bovenko men. Geld: een kleine investe ring kan gunstig uitpak ken. STIER Beroep: aan je carrière denken is goed, maar ver geet niet datje op den duur zonder goede contacten nergens bent. Liefde: een onverwachte ontmoeting brengt je in grote verwarring. Geld: houd eens een week precies bij watje uitgeeft. TWEELINGEN Beroep: het werk loopt op rolletjes, maar het gaat wel ten koste van het thuis front. Liefde: speel gerust dat spel van aantrekken en af stoten. Geld: opletten, de dure da gen komen nog. KREEFT Beroep: een kleine tegen- Slag blijkt een stap in de goede richting. Liefde: een opwindende avond, als je durft! Geld: één euro maakt nog geen zomer. LEEUW Beroep: op tijd gas terug nemen, je wekt iets teveel de indruk van een uitslo ver. Liefde: je speelt een ge vaarlijk spel, omdat je de spanning nodig hebt. Geld: ook al vertrouw je die adviseur 100 procent, toch even een onafhanke lijke tweede inschakelen. MAAGD Beroep: als je deze storm doorstaat, zit je voorlopig gebeiteld. Liefde: doe niets wat je niet echt wil, anders raak je je gevoel voor eigen waarde kwijt. Geld: het gaat beter, maar 't blijft oppassen. WEEGSCHAAL: Beroep: er wordt gedreigd met een actie, maar doe voorlopig niets. Liefde: er hangt een stevi ge storm in de lucht. Geld: je doelen iets duide lijker in kaart brengen. SCHORPIOEN Beroep: je voorstellen val len in goede aarde, maar nu komt het op de uitwer king aan. Liefde: je wantrouwen is dit keer onterecht. Geld: je spaarzin werpt de eerste vruchten af. BOOGSCHUTTER Beroep: er wordt heel wat van je verwacht, laat je dus niet afleiden. Liefde: erg gevoelig voor erotische prikkeling. Geld: je. leeft op te grote voet, dat kan niet langer zo. STEENBOK Beroep: je schat de situatie goed in, maar voor de op lossing moet er meer hulp komen. Liefde: je uitstraling is in drukwekkend. Geld: je geeft te veel uit. WATERMAN Beroep: tijd om gas terug te nemen en terug te blik ken op wat je hebt bereikt. Liefde: je partner duikt in jouw verleden en dat is niet prettig. Geld: binnen de marges kan er zelfs een gokje af. VISSEN Beroep: je krijgt een goede kans, maar die krijg je maar één keer. Liefde: in de donkere da gen voor Kerst ben je ro mantischer aangelegd dan ooit. Geld: nieuwe ideeën zor gen voor goede kans op winst. Op zondagavond 1 december schoot collega Erwin Kroll flink uit de slof. 'Eind deze week staan we aan het begin van een langdurige vorstperiode', zo zei hij woordelijk. Ik vond het toen nogal gewaagd. Maar nu, een weekje later, lijkt het er meer en meer op dat hij gelijk had. Alle weerneuzen wijzen momenteel in de richting van een klassieke vorstperiode met een groot, con sistent hogedrukgebied boven Scandinavië en Rusland en, even belangrijk, een groot depressie complex bij Italië. Hoe dan ook, de kans dat we behoorlijk in de vorst zitten op het moment dat u dit artikeltje leest, is levens groot. Overigens zegt deze ont wikkeling op zich nog niets over het verdere verloop van deze winter. Heel vaak (maar niet al tijd!) zien we dat na een vroege koudegolf het weer zo in de buurt van de Kerstdagen weer omslaat in de richting van regen, dnni en wind On7e onsterhuren Het is al meer dan 35 jaar gele den dat Leonard Cohen ons liet kennis maken met zijn 'Suzan ne'. De Canadese dichter/zanger is nog lang niet uitgezongen, bleek vorig jaar toen zijn 'Ten new songs' verscheen. Voor de cd-reeks 'The Essential...' maak te de 68-jarige Cohen zelf een bloemlezing van ruim twee uur. Met zijn tijdloze luisterliedjes is Leonard Cohen lichtend voor beeld voor tal van collega-sin- ger/songwriters. Er zijn een stuk of tien albums met door colle ga's vertolkte composities van Cohen, waarvan 'Famous blue raincoat' van Jennifer Warnes wel de bekendste is. 's Mans be kering tot het Boeddhisme heeft zijn muzikale aanpak niet beïn vloed. Dat hij geleidelijk aan zijn gitaar inruilde voor key boards. maakt niet uit. Zijn me lodieën en zijn stem kluisteren de luisteraar aan de luidspreker. En zijn teksten blijven al even interessant. Ook al laat hij zich door zijn Boeddhistische broe ders 'De Zwijgzame' noemen, Cohen's poëzie, proza en versre gels verdienen het gelezen te worden. Jammer dan ook dat die het cd-boekje van 'The essential' niet haalden. Dik twee uur mu ziek. uit de periode 1967-2001. Wat staat er zoal op de bloemle zing? Een greep: 'Sisters of mer cy', 'So long Marianne', 'Bird on a wire' en 'Hallelujah' (pas nog benoemd tot 'beste Canadese song aller tijden') uit de beginja ren. Van 'I'm your man' uit 1986 staan liefst zes van de acht songs op deze verzameling. Kennelijk Cohen's favoriete album. Op dat album ook duikt Sharon Robins on op, zijn huidige muzikale partner. 'Ain't no cure for love', 'Tower of song' en 'First we take Manhattan' zijn pronkstukken van die plaat. 'The Future' (uit 1992) is ook ruim vertegen woordigd. Voor mensen die Co- hen nog niet kenden: na beluis tering van 'The Essential...' ben je helemaal bij! haar aangerichte schade betalen. Kinderen van 16 wonen meestal nog thuis en zijn normaal ge sproken meeverzekerd op de aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren (AVP) voor het hele gezin. Dus ook al. is een 16-jarig kind aansprakelijk, dan nog kan de ouder voor schade vergoeding een beroep doen op de AVP. Pas als de kinderen 18 jaar of ouder zijn en de deur uit gaan, zullen ze een eigen AVP moeten afsluiten. Als kinderen van 18 jaar of ouder>iuitwonend zijn en studeren, kunnen ze ove rigens nog wel op de gezins AVP-polis blijven meeverze kerd. En dan verkeersongeluk ken. Ook al heeft een automobi list het kind niet gezien en heeft hij geen schuld, dan nog is hij aansprakelijk. Dit vloeit voort uit de Wegenverkeerswet en uit spraken van de rechter. De scha de van het kind zal worden ver goed door de verplichte WA- verzekering voor motorrijtuigen. Voor schade aan de eigen auto kan eventueel een beroep wor den gedaan op de uitgebreide cascoverzekering. noemen dat 'Weihnachtstauwet- ter' oftewel 'kerstdooiweer' let terlijk vertaald. We zullen zien, maar interessant is de gang van zaken in ieder geval. Ton ten Hove HORIZONTAAL: 1. Vaat. bouwland; 2. pau- sennaam, duivenhok, her- tachtig dier: 3. rivier in Duitsland, kinkel; 4. rivier in Rusland; 5. rivier in Duits land. insecteneter; 6. ijshoc key term; 7. gewicht, plaats in Siberie; 8. tijdperk; 9. populier, klepper; 10. in houdsmaat, herkauwer, een beetje; 11. arena, winter- voertuig. VERTICAAL: 1. Het aanwezig zijn elders tijdens een misdrijf, houten belegstuk: 2. hevig, Zijne Keizerlijke Hoogheid (Fr.), kortstondige regenval; 3. ri vier in Oost-Europa, plaats in Groot-Brittannie; 4. rivier (Sp.): 5. gedorste korenhal men, iedere; 6. glandula; 7. Spaanse landvoogd, god van de oorlog; 8. ik (Lat.); 9. aas, voorstel; 10. lof. vordering, gelofte; 11. deugniet, kou. PXlVd Het contract met Radio Noordzee levert Gordon meer dan een half miljoen Euro per jaar op. Foto: Ray Christian/Studio Kroon. JP380 Evers. Het was 538-oprichter Erik de Zwart die Evers destijds inlijfde bij het station. Het vertrek van Erik de Zwart onlangs naar Ra dio Noordzee, het nieuwe speel tje van mediatycoon John de Mol, sloeg in als een bom. Hij was immers het gezicht van 538. De Zwart wordt bij Radio Noordzee verantwoordelijk voor de opzet van een Europees net werk van zenders. Gordon volg de in zijn kielzog. „Ik ga dagelijks een ochtendpro gramma doen met muziek en ac tualiteiten. Iedere dag tussen 07.00 en 10.00 uur. Wat de op tredens betreft, zal ik een stapje terug moeten doen. Ook omdat ik voor Yorin een tweetal nieu we programma's mag gaan ma ken. Een wekelijkse 'Late Night Show' en een nieuwe serie Gor don's Lifestyle. Ik heb het ge voel dat daar mijn hart ligt. Naast het zingen natuurlijk. Wat mijn nieuwe single met de jon gens van Replay betreft, hoef ik ook niet te klagen. Die doet het goed. Het gaat me echtvoor de wind." Er waren tijden dat Gordon het minder breed had. „Tien jaar lang heb ik gebuffeld. Alles heb ik gedaan. Overdag verkocht ik lingerie op de Albert Cuyp, in de avonduren trok ik er op uit als zanger. Ik heb zelfs deelgeno men aan de soundmixshow. Verder dan de voorronde ben ik nooit gekomen. Met het succes van 'Kon ik maar even bij je zijn' veranderde mijn leven op slag. Afgelopen januari heb ik mijn tienjarig jubileum gevierd met Replay en Marlayne. Een heerlijk concert met een reprise in april. Ik bruis als nooit te vo ren en zit boordevol plannen. De kans die Erik me gegeven heeft, is een unieke kans. Daar ben ik me heel erg van bewust. Dat ik tegenover Edwin Evers gepro grammeerd wordt, maakt het er niet gemakkelijk op. Toch zien we het beiden als een uitdaging. Edwin en ik. Ik heb er zin in. Al zal ik me wanneer de wekker voor de eerste keer afloopt wel een keer achter de oren krabben. Het is en blijft vroeg." Willem Gunneman jaar ligt het al wat gecompliceer der. In dat geval zijn de ouders aansprakelijk, tenzij ze het ge drag van hun kind redelijkerwijs niet hadden kunnen voorkomen. Kinderen van 16 jaar en ouder zijn wel altijd zelf aansprakelijk. Of uw kind nu jonger of ouder dan 14 jaar is, financieel gezien maakt dat uiteindelijk weinig verschil. Officieel is een zestien jarige zelf aansprakelijk, maar in de praktijk komt het erop neer dat de ouders de door hem of „Ik ben de gelukkigste man op aarde", lacht zanger en radio presentator Gordon. De in Blari- cum woonachtige entertainer zette onlangs zijn handtekening onder een wel zeer lucratief con tract met Radio Noordzee. Hoe veel geld er mee gemoeid is, wil niemand zeggen. Vast staat dat good old Gordon zich in ieder geval meer dan een half miljoen euro per jaar rijker mag rekenen. Edwin Evers haalde Gordon bin nen bij het succesvolle Radiosta tion 538. Als vervanger voor de dagen dat hij elders vertoefde. „Wanneer ik met vakantie was, nam Gordon de honneurs waar. Begin 2003 worden we concur renten op verschillende zenders. Dat houdt ie schern". lacht Een kind kan - ongewild - nogal wat schade veroorzaken. De vraag is dan: wie draait er op voor de ver oorzaakte schade? Het komt regelmatig voor dat kinderen ongewild schade ver oorzaken. Maar wie betaalt er voor die schade en kunnen kin deren eigenlijk aansprakelijk worden gesteld? Het aansprakelijkheidsrecht is niet eenvoudig uit te leggen. In het algemeen geldt dat bij kinde ren onder de 14 de ouders altijd aansprakelijk zijn voor de scha de. Bij kinderen van 14 en 15

de Faam | 2002 | | pagina 12