'Eigenlijk was het hele jaar een hoogtepunt' PAK VERVROEGDE AFSLUITING Westkapelle, Noors versierd Burgemeester Middelburg vóór gemeente Walcheren C STERTEL Uitverkoop DELCHER FOTO VERSCHOORE Portemonnee en krom'outers MET NIEUWJAAR MAANDAG 21 DECEMBER 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 52 De yrootste goedkoopste Foto/Video Speciaalzaak van Zeeland WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN door Joep Bremmers Als we het over Zeeuwen hebben die een bepalend jaar achter de rug hebben kan en mag Peter Slager uit Middelburg niet in het rijtje ontbreken. De bas sist en tekstschrijver van popgroep Blof zag in 1998 tal van jongensdromen werkelijkheid worden. Na jarenlang zweten in oefenruimtes ging dit jaar ein delijk de ster van Blof helder aan de hemel schijnen. PZC WEEKBLADEN faam/vr imger Beroepsmuzikant Volwassen Peter Slager In de rubriek 'het jaar van' komen de laatste vier weken van 1998 Zeeuwen aan het woord die in 1998 iets bijzonders hebben meegemaakt. NU UW KANS! KORTING! Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: door Joep Bremmers Ambitieus Turbulent Walcheren VLISSINGEN 0 Walstraat 109-III. Oil8-414081 Schutterstraat WNN Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044) Liselta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Redactie: Joep Bremmers (a i (0118) 484276. Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur FaamA/lissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Een langverwacht succes dat bijna niet meer uit kon blijven. Na een top tien notering in de hitparades van het nummer Liefs uit Londen, lijkt het suc ces niet meer stuk te kunnen. Het succesverhaal van Bl0f begon in februari van het bij na voorbije jaar. „Liefs uit Londen kwam in februari bin nen op nummer 91 in de top 100", herinnert Peter Slager zich. „Toen is eigenlijk alles begonnen". Liefs uit Londen was de eerste top 100 note ring van'BIpf en daar bleef het niet bij. Het lied waarvan Sla ger de tekst schreef steeg door tot ver in de top tien. „Pas als je een hit hebt gehad tel je mee in de Nederlandse popwereld", weet Peter Sla ger. „We hebben lang gepro beerd om ook buiten Zeeland aan de bak te komen maar zo als veel Zeeuwse bands weten is dat vreselijk moeilijk. Na Liefs uit Londen ging het echter ineens allemaal ontzet tend hard". Bl0f was bijna we kelijks op de televisie te zien en ontving uiteindelijk een gouden plaat. „Eigenlijk was het hele jaar een hoogte punt", verzucht Slager. „We hebben in Paradiso gestaan, dè tent in de Nederlandse popwereld met de Belgische band Gorky in het voorpro gramma. Dat is een band waar ik altijd ontzettend tegen heb opgekeken. En die staan dan ineens in je voorprogram ma. We hebben een paar waanzinnige optreden op het Straatfestival in Vlissingen ge geven samen met het Zeeuws Orkest. En daar is ook nog eens een live-cd van versche nen. Ook het bevrijdingsfesti val in Vlissingen was te gek met een afgeladen Bellamy- park. En dan hebben we na tuurlijk ook nog op nummer twee in de album top 100 ge staan. Acda en de Munnik stonden op één, daar balen we nog steeds van". Het succes van Bl0f bracht zo veel werk met zich mee dat Peter Slager zijn baan als bu reauredacteur bij Omroep Zeeland moest opgeven. „Eer lijk gezegd met pijn in het hart", vertelt Slager. „Het was een hele leuke baan maar viel niet meer te combineren met Bl0f. Ik moet wel zeggen dat Omroep Zeeland altijd heel erg veel rekening met mijn werk voor Bl0f heeft gehou den. Anders had ik waar schijnlijk al veel eerder moe ten stoppen. Sinds november ben ik zoals dat heet beroeps muzikant, misschien is dat wel het grootste hoogtepunt van 1998. Dat je gewoon voor je werk mag doen wat anderen in hun vrije tijd als hobby doen. Het percentage muzi kanten dat zich in Nederland van de popmuziek kan bedrui pen is ook maar heel klein, dat maakt het extra bijzonder". Na het succes van het album Helder zijn Peter Slager en zijn mede-Bl0fleden Pascal Jacob- sen, Bas Kennis en Chris Göt- te naar Zuid-Frankrijk getogen om zich te bezinnen op een volgende cd. „We hadden al een aantal nummers zo goed als klaar en een berg ideeën. We hebben er ontzettend hard gewerkt en het is een heel vruchtbare pe riode geweest". Bl0f kwam te rug naar Nederland met zes tien gloednieuwe nummers op zak. In januari gaat de band in Brussel de studio in om haar derde studio-album op te nemen. „Ik ben zelf erg tevreden over de nieuwe lied jes", zegt Peter Slager. „Ik denk dat Bl0f met dit album echt volwassen wordt. Als je 'Naakt onder de hemel' ziet als de kinderjaren van Bl0f en 'Helder' als de puberteit, dan wordt dit echt de volwassen wording van de band". Het maken van een geschikte opvolger voor de succesvolle cd 'Helder' is volgens Peter Slager extra moeilijk. Slager: „De verwachtingen zijn hoog gespannen. Niet alleen bij het publiek, maar zeker ook bij ons zelf". Voorlopig timmert Blpf nog behoorlijk aan de weg en treedt de band door het hele land op. „We ver zuchten zelf regelmatig 'Wat een leven'", citeert Slager een van zijn eigen teksten. „We kunnen nu overal optreden, de optredens worden druk be zocht en nog goed betaald ook. Van mij mag het nieuwe jaar weer net zo worden". „Walcheren moet één ge meente worden. Dat heb ik niet zelf verzonnen maar het is ook de conclusie van het onderzoek dat professor In 't Veld in opdracht van het bu reau BVR heeft gedaan naar de bestuurlijke situatie op Walcheren. Het is beter om (advertentie) T°T I AQPIc MAANDAG NA KERST VANAF 10 00 UUR GEOPEND Lange Kerkstr. 41 Goes (advertentie) Peter Slager van Bl0f: Wat een leven!". (Foto Jaap Wolterbeek) (advertentie) Arnestein ook onderdeel Schoonmaakactie zwerf- van de toekomst vuurwerk Kwaliteit woningen Blau- Grafornament in stadhuis we dijk goed Jae ménsen, 't ei een slecht jaer geweest vó de boeren mee aol die regen. Je kenne misschien de ouwe Zeêuwse uutdrukking: 'een boer z'n portemonnee lei aoltoös buuten'. Van 't weer bluuf je af'angen, 'oe as je 't ook keert of draoit.... Maer daer- om gelove 'k evengoed dat er 'eêl wat boeren in de krom'ou ters zitte de leste tied, 'k Zou zeie: probeert een bitje deurzicht te 'ouwen. Wien za't zeie of 't kommend jaer nie aol vee beter gaet Stonden de krom'outers mis schien voor de plek waar de matrozen verbleven Of wa ren het gewoon de boeien van het plaatselijke gevang, waar schuldenaars in terecht kwa men In de wereld van de uitdruk kingen vind je dus een stuk geschiedenis van een streek terug, maar niet alleen dat. Ook het 'natuurlijke milieu' kun je in de taal terugvinden. Zo ben ik gewend om, wan neer ik niet veel geld op zak heb, te zeggen: 't Is laog wae- ter in m'n portemonnee Mensen die verder van de kust wonen, zullen dat niet zo gauw zeggen. Hoog en laag water zeggen hen uiteraard niet zo veel. Het woord 'porte monnee' heeft overigens nog wel meer (afgeleide) beteke nissen, maar daar zullen we het maar niet over hebben. Jan Zwemer De uitdrukking 'in de krom'ou ters zitte' komt volgens het Zeeuws Woordenboek alleen maar voor op Walcheren en in Bruinisse. Merkwaardig. En wat zijn die vervaarlijke 'krom'outers' dan wel Je moet erbij denken aan mensen die geboeid vast gemaakt zijn en wel zo dat ze daardoor krom komen te zit ten. Zou het misschien verwij zen naar het ronselen van schepelingen voor de West en Oost-Indische Compagnie, die vroeger op Walcheren zo'n belangrijke plaats inna men? Weinigen begonnen immers vrijwillig aan een ge vaarlijk leven als matroos. In bepaalde kroegen in Middel burg moest je je niet zat laten voeren, want voor je 't wist had je getekend voor de Com pagnie. Ook voor wie schul den had, kon als enige uit komst overblijven bij de WIC of de VOC in dienst te treden. eSMI In verband met nieuwjaar dient kopij voor de editie van maandag 28/12 vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor redactie is dinsdag 22/12 17.00 uur. advertenties is woensdag 23/12 12.00 uur. Westkapelle heeft er een reus bij. Behal ve de alom bekende vuurtoren versiert een kerstboom op mammoet formaat, passend verlicht met stralende lampjes de Markt van Westkapelle. Traditioneel is de den van Noorse origi ne, een geschenk van De Commando- klubben en de bewoners van de stad Bergen. De Commandoklubben hebben een be langrijke bijdrage geleverd aan de be vrijding van Walcheren. De soldaten werden begin november 1944 gastvrij ontvangen in het door de bombarde menten geteisterde Walcherse dorp. Als dank voor het vriendschappelijke ont haal schenken ze elk jaar een dennen boom die tot kerstboom wordt omgeto verd in het vredige hart van Westkapel le. (Foto Jaap Wolterbeek) breed In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposties. Deze week onder meer aan dacht voor de kunstwerken van bijenwas en schoencrè me van Sosse Privé. Peter Adriaanse brengt met kerst mis een sfeervolle voorstel ling met liedjes op de plan ken van het Middelburgs Minitheater, het Kiev Koor treedt op in de Nieuwe Kerk in Middelburg, goed nieuws over het festival Mosselrock en in de Stadsschouwburg is Oom Wanja van Tsjechov te zien. Verder in BREED UIT: beknopte beschrijvin- De gemeente Middelburg laat deze week via de Faam/Vlissin- ger op heel Walcheren huis-aan-huis een poster verspreiden. De poster komt voort uit de toekomstvisie die het steden bouwkundig bureau BVR van professor Riek Bakker voor de Zeeuwse hoofdstad heeft ontwikkeld. De plannen zijn gebun deld in de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030. Een van de opval lendste suggesties van Riek Bakker is om heel Walcheren op termijn om te vormen tot één gemeente. Ook de eerste burger mr. L.H.B. Spahr van der Hoek windt er geen doekjes om. „We moeten samen de toekomst bestormen", bericht de burgerva der. „Als we de drie sterke componenten Middelburg, Vlissin gen en Veere samenvoegen wordt het een dijk van een ge meente". De gemeente Middelburg gaat veranderen, en dat wil het ge meentebestuur iedereen laten weten. Het afgelopen jaar liet het gemeentebestuur het prestigieuze bureau voor ste delijke ontwikkeling, land schap en infrastructuur van professor Riek Bakker naar de Zeeuwse hoofdstad komen, om een toekomstvisie voor de stad te ontwikkelen. De resul taten van het in allerijl uitge voerde onderzoek is gebun deld in de Kwaliteitsatlas Mid delburg 2030. De plannen die het bureau BVR in samen spraak met het gemeentebe stuur, bevolking en bedrijfsle ven heeft ontwikkeld liegen er niet om. Eén ding is duidelijk, het roer moet om in Middel burg. „Middelburg moet weer een moderne stad worden waar mensen met veel plezier kunnen wonen, werken en le ven", is de stellige overtui ging van burgervader Spahr van der Hoek. „Onze voorva deren hebben ons een schitte rende stad gegeven. Het is nu onze taak om al dat moois door te geven aan de genera ties die na ons komen". De Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 staat bomvol ambitieuze plannen die ongetwijfeld nog heel wat stof zullen doen op waaien. Zo wil Riek Bakker het Veerse Meer uitbreiden zodat Middelburg een stad aan het water wordt. Het nieuwe een trum van Middelburg wordt gevormd door het Kanaal door Walcheren. De vaarweg die nu nog een doorn in het oog van menig automobilist is moet een kloppend hart wor den waaromheen een nieuw stadskantoor, schouwburg en een aanlegplaats voor boten gesitueerd worden. „Het ver groten van het Veerse Meer wordt door de milieufederatie in Den Haag nu al een goed voorbeeld van modern land schapsbeheer genoemd", weet burgemeester Spahr van der Hoek. „De gemeenteraad moet zich officieel nog over de plannen uitspreken maar ik hoor nu al ontzettend veel goede berichten. De plannen van het bureau BVR zijn over het algemeen redelijk geval len". Toch is de koerswijziging van de gemeente Middelburg niet zonder slag of stoot gegaan. Het zal niemand ontgaan zijn dat de gemeente een zeer tur bulent jaar achter de rug heeft. Sceptici zeggen dat de gemeente Middelburg altijd al goed is geweest in het maken van grootse plannen, maar de uitvoering vaak voor zoveel problemen heeft gezorgd dat ze uiteindelijk onuitgevoerd in een archiefmap terecht kwa men. „Het vergt een andere aanpak van het bestuurlijk ap paraat", verklaart Spahr van der Hoek. „De gemeente is in derdaad erg goed geweest in het maken van plannen maar we zullen nu eens laten zien dat de gemeente ook kan overgaan tot actie op een breed front. Ook al hebben de prioriteiten jarenlang ergens anders gelegen". Volgens burgemeester Spahr va' der Hoek bestaat het .ote'lijk apparaat van Mid delburg uit goed gemotiveer de, positiéve en bekwame mensen. „We moeten alleen het systeem van voetballen een beetje veranderen". Hij omschrijft: „En daar hebben we het aanvalsplan van me vrouw Bakker voor. We moe ten in het nieuwe jaar spijkers met koppen slaan. Het nieuwe jaar zal niet minder turbulent Peter Adriaanse 9 Burgemeester Spahr van der Hoek toont de poster die deze week huis-aan-huis wordt ver spreid. (Foto Jaap Wolterbeek) Het einddoel van het proces dat de gemeente Middelburg in gang heeft gezet steekt Spahr van der Hoek ook niet onder stoelen of banken. gen van de films die met kerstmis in Cine City te zien zijn. worden. Links en rechts komt er stoom op de ketel en de schoepenraderen van het schip dat Middelburg heet zul len op volle snelheid gaan draaien. Middelburg is niet meer te stuiten". De poster die deze week huis- aan-huis wordt verspreid past precies in het 'aanvalsplan' zoals dat door Riek Bakker is opgesteld. Opvallend is dan ook dat niet alleen de inwo ners van Middelburg maar van heel Walcheren de poster op de deurmat krijgen. Burge meester Spahr van der Hoek kan kort en duidelijk over deze strategie zijn. „Als het in Mid delburg regent, dan druppelt het ook op de rest van Wal cheren. Daarom verspreiden we de poster op heel Walche ren. Ook buiten de gemeente grenzen bestaat veel interesse voor onze plannen. We moe ten het ook echt met z'n allen doen als we willen dat Mid delburg en de rest van Wal cheren ook in de volgende eeuw een plaats is waar het goed toeven is". samen te gaan in plaats van elkaar te beconcurreren. De drie gemeenten hebben alle maal een hele sterke kant. Vlissingen als industrie- en havenstad, Veere heeft recre atie en toerisme en Middel burg is een bestuurlijk cen trum. Als je dat samenvoegt krijg je een prachtgemeente", schetst Spahr van der Hoek. Dat er ook tegenstellingen zijn die niet zomaar verenigd kun nen worden ziet de Middel burgse burgemeester niet als een probleem. „Ik weet dat er van oudsher tegenstellingen tussen Vlissingen en Middel burg zijn. Maar zelf zie en voel ik ze niet". Toch is de poster bovenal bedoeld als aardig heidje voor de Walcherse be volking. „Het leek ons een leuk idee om bij wijze van nieuwjaarswens het plan Mid delburg 2030 via ons onvol prezen huis-aan-huis blad de Faam/Vlissinger op heel Wal cheren te verspreiden", be sluit de burgervader.

de Faam | 1998 | | pagina 1