Büch belicht Bellamy Beeldhouwers openen atelier in Biggekerke SWVFttt a etos AUGUSTIJN 3,z s-j m- Week van het Zeeuwse Boek 't Straatje van Schütz Goese operette in Middelburg Brandweer Veere houdt open dag 'WaCc&enó. filot WOENSDAG 28 OKTOBER 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 44 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN I De VALfotograaf voor de mooiste trouwreportage FOTO VERSCHOORE Boudewijn Büch spreekt zondag 8 november over de Vlissingse dichter Jacobus Bellamy (1757-1768). Hij doet dit tijdens de opening van de tentoonstelling 'Het lijden van de jon ge Bellamy. Dood, graf en vooral zoentjes. Duizenden zoentjes!' in Bellamy 19 ZAAL in het Stedelijk Museum in Vlissingen. De titel van de expositie is ontleend aan een artikel over het leven van de dichter, geschreven door Boudewijn Büch. Dertig boekhandels, verspreid door heel Zeeland, zetten van 4 tot en met 14 november het Zeeuwse boek in het zonnetje. De boekhandela ren willen met deze 'Week van het Zeeuwse Boek' het belang van het regionale boek nog eens extra benadrukken. Wie bij één van hen voor minstens vijfentwintig gulden aan boeken koopt, krijgt gratis de Zeeuwse thriller 'Moord aan boord van de PSD' van Jan Kuipers. PZC WEEKBLADEN faam/vmtMger In het Stedelijk Museum in Vlissingen zijn on langs de prijzen uitgereikt van de actie 't Straatje van Schütz, die het Stedelijk Museum en de Faam/Vlissinger onlangs hielden. Lezers konden gedurende drie weken raden op welke plek een paar van de schilderijen van de schil dersfamilie Schütz zijn gemaakt. door Joep Bremmers Achttien Walcherse amateur-beeldhouwers hebben gezamenlijk een nieuw atelier betrok ken in Biggekerke. De beeldhouwers bundel den eerder dit jaar hun krachten in de vereni ging Beeld in Balans. Voorheen maakte het ge zelschap haar beelden in een pand aan de Ba lans in Middelburg. „De meeste leden zijn oud leerlingen van beeldhouwer Peter de Jong die zijn atelier aan de Balans had", vertelt voorzit ter Atie Postma. „Daar moesten we weg en nu hebben we dan eindelijk onze eigen stek ge vonden". De Goese Operette Vereniging brengt za terdag (31 oktober) de operette Die Lustige Witwe naar de Stads schouwburg in Mid delburg. Deze operet te van de in Hongarije geboren componist Franz Lehar werd meer dan negentig jaar geleden voor het eerst opgevoerd in Wenen en luidde een nieuwe periode voor de operette in. Die Lustige Witwe be hoort tot de absolute hoogtepunten van dit genre. Belgisch trio KIJKERS KIEZEN FOCUS Zie pagina 11 AA J\ R T ZEELANDHALLEN november Na veertig jaar een begrip te zijn geweest in de Middelburgse wereld van het ondergoed, houdt De Goedkope Simon er mee op. Oktober Woonmaand: deze week bij Den Herder Interieurstyling in Serooskerke. Verder deze week: Cinekid-filmfestival in Cinema Middelburg, De Amethyst verhuisd, handige van dag tot dag overzichten, korte informatie en nuttige tips van overheden. Woorden van de straat (2) EIM IV!IRO CENTER Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 2 +3 Deze week: Politiek over de gemeentebegroting 1999 Herdenking Sloedam -TL .r7-.V- ',X-~ VLISSINGEN SI Walstraat 109-111. 01 18-414081 Q Schutterstraat. De expositie is de laatste ten toonstelling die te bezichti gen is in Bellamy ZAAL 19. Vijfendertig kunstenaars uit België en Nederland die alle maal wel eens exposeerden in Vlissingen, lieten zich door de titel van de tentoonstel ling inspireren. Het resultaat is van 8 november tot en met 31 januari te zien in het Ste delijk Museum. Deelnemen de kunstenaars zijn Paul Bar- tels, Auke Bergsma, Wies de Bles, Mari Boeyen, Krien Cle vis, Wim Caus, Leo Copers, Piet Dieleman, Marinus van Dijke, Gertjan Evenhuis, Hans Eykelboom, André Geertse, Mitsy Groenendijk, Jan Haas, Marten Hendriks, Wim Hofman, Bernaar Leen- ders, Martin McNamara, Jan peter Muilwijk, Ronald Mul- lie, Paul de Nooijer, Menno de Nooijer, Vinh Phuong, Bob Pingen, Ben Sleeuwen- hoek, Robert Smit, Elly Strik, Elizabeth de Vaal, Philippe Vandenberg, Liliane Vertes- sen, Charles Vreuls, Siet Zuy- derland, Teun Hoeks, Hans Bommeljé en Melanie de Vroom. Voorafgaand aan de opening van de tentoonstell- ling, om 17 uur door wethou der L. Poppe-de Looff in Bel lamy 19 ZAAL, houdt Boude wijn Büch een lezing over het leven van de Vlissingse dich ter. Deze begon al op veer tienjarige leeftijd met het schrijven van poëzie en gaf zijn naam niet alleen aan het Bellamypark, waar zijn ge boortehuis stond, maar ook aan de tentoonstellingsruim te. De lezing door Büch be gint om 16 uur in de Sint Ja- cobskerk aan de Oude Markt in Vlissingen. De kerk is open vanaf 15.30 uur. Kaarten voor de lezing zijn verkrijgbaar bij VVV Vlissingen aan de Nieu- wendijk en De Drukkery aan de Markt in Middelburg. Jan J.B. Kuipers schreef voor de Week van het Zeeuwse Boek de thriller Moord aan boord van de PSD. Auteur Jan J.B. Kuipers pu bliceert essays en artikelen, verhalen en boeken over his torische onderwerpen en ze- landica. Hij is redacteur van de Zeeuwse tijdschriften Bal- lustrada en Nehalennia. Re cente Zeelandboeken van zijn hand zijn Mooi Walche ren (met Robbert-Jan Swiers), Zeeuwen te Water, Zilt en zoet en Inlagen en kar- revelden (met Chiel Jacobus- se). Moord aan boord van de PSD gaat over Siebe Edens, een Groningse privé-detecti- ve die is ingehuurd om in Middelburg een eeuwenoud amulet op te sporen. Die is door een schatgraver ont vreemd uit het graf van een Tempelier, in de Middeleeu wen op de Markt begraven. Kort na Edens aankomst in Middelburg wordt het lijk van een vermoorde journalist ge vonden. Dit is het begin van een reeks verwikkelingen waarbij de piekerende anti held Siebe Edens doordringt in een Zeeuwse schemerzone van archeologen, schatgra vers en illegale kunsthandel. Hij ontdekt dat onvermoede instanties zich bezighouden met de zaak van het Tempe liersgraf. En wat heeft de aangekondigde opheffing van de Westerscheldeveren eigenlijk met dit alles te ma ken? Moord aan boord van de PSD is na de Week van het Zeeuwse Boek ook te koop in de boekhandels. Het kost dan ƒ14,95. Oplage: 51 450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b v Exploitatie: Ch van den Oosterkamp (0118)484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118)615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Redactie: Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr. (0118)472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener IVeuwsdruk Zeeland. te Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12 00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. De aanleiding tot de actie 't Straatje van Schütz vormde de ten toonstelling over de Zeeuwse schildersfamilie in het Zeeuws Museum in Middelburg, het Stedelijk Museum in Vlissingen en het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Domburg. De tentoon stelling is overigens nog tot 1 november te zien in de musea. In de Faam/Vlissinger werd drie weken achter elkaar een schil derij van Schütz afgedrukt: eerst één van de boulevard in Vlis singen, vervolgens van de Loskade in Middelburg en tenslotte van het Westhavenhoofd in Zierikzee. Lezers moesten vervol gens exact bepalen vanaf welke plaats de schilder het doek schilderde en konden zo het boek 'Van den Storm in den Stilte - de Zeeuwse schildersfamilie Schütz 1817/1933' van Mary Platier winnen. Het schilderij van de boulevard in Vlissingen bleek een echte instinker. Het toont de bebouwing rond 1890 tussen de Leeuwetrap en de voormalige Spuikomhaven: de boulevard Evertsen. De schilder moet, zo werd aangenomen in het Stede lijk Museum, op het strand vlak voor Hotel Brittannia gestaan hebben. Dat bleek echter niet helemaal te kloppen, want één van de prijswinnaars - de voormalige loods C. Pierens uit Vlis singen - kwam er na grondige bestudering achter dat de schil der op de dijk plaatsnam om te schilderen. In het museum liet hij zien dat zijn oplossing in feite de enige juiste was. De andere prijswinnaars zijn C. van de Broek uit Vlissingen, G.H. Breukink uit Middelburg, J. van der Hiele uit Middelburg, L. Dorleijn uit Domburg en C.J.M. Schreurs uit Vlissingen. Wie niet naar de prijsuitreiking kon komen, krijgt zijn of haar boek thuisgestuurd. Het atelier van de vereniging Beeld in Balans is gevestigd in een voormalige boerenschuur aan de Schuitvlotstraat in Big gekerke. „In de ruimte was voorheen een werkplaats van de gemeente gevestigd", weet voorzitter Atie Postma. De beeldhouwers van Beeld in Balans waren sinds de oprich ting van de vereniging in maart van dit jaar op zoek naar een atelier. „De ruimte in de Balans konden we niet meer gebruiken omdat de ge meente Middelburg het pand zelf weer wil gaan gebruiken", doet Atie Postma uit de doe ken. „Tot de zomer konden we tijdelijk terecht in het Theo van Doesburgcentrum in Vlis singen. We waren dan ook heel blij toen ons deze ruimte werd aangeboden". Het atelier in Biggekerke is precies wat de vereniging voor ogen had. Een eigen plek waar naar hartelust gewerkt kan worden. Postma: „We hebben hier alles wat we no dig hebben. Een mooie ruimte met veel licht, stromend wa ter, toilet en een klein keuken tje". De leden van Beeld in Ba lans beeldhouwen in de ruim ste zin van het woord. De kunstwerken worden gemaakt van gips, hout, beton, was, steen en klei. „We hebben geen leraar, dus van onze le den wordt verwacht dat ze zelfstandig kunnen werken. Teveel leden willen we ook niet hebben omdat de groep dan uit elkaar valt. We zouden dan niet meer allemaal tege lijk in het atelier aan de slag kunnen en dan krijg je zeg maar de groep van dinsdag en de groep van donderdag. En dat willen we niet", vertelt Postma. Voorzitter Atie Postma van de vereniging Beeld in Balans. Vorige week heeft de vereni ging Beeld in Balans een open dag gehouden in haar nieuwe atelier zodat ook de buurtbe woners kennis kunnen maken met de activiteiten van de ver eniging. „Er was enorm veel belangstelling", vertelt Post ma. „Over de hele dag zijn er zo'n honderd bezoekers ge weest. Ook veel mensen uit Biggekerke die eens een kijkje kwamen nemen". Vooral de nabij gelegen basisschool bleek erg geïnteresseerd te De Goese Operette Vereniging voert Die Lustige Witwe zater dag op in de Stadsschouwburg. (Foto Hans Nijs) De prijswinnaars ontvangen hun boek uit handen van Ingrid Leeftink-Meijer van het Stedelijk Museum. Het is geen toeval dat de Goe se Operette Vereniging heeft gekozen voor een stuk van Franz Lehar: de componist overleed precies vijftig jaar geleden. Die Lustige Witwe is een eer betoon aan de talentvolle componist. Na de gouden pe riode van onder anderen Strauss en Suppé was het nu tijd voor de zilveren periode met Lehar. De operette speelt zich af in Parijs van voor de Eerste We reldoorlog. Centraal staat de jonge en zeer rijke weduwe Hanna die in de hoofdstad van Frankrijk een behoorlijk vrolijk leven leidt. Haar leven tje is zelfs zo vrolijk dat men sen bang zijn dat Hanna haar geld er volledig doorheen zal jagen. Baron Zeta wil dit voor komen door met haar te trou wen zodat Hanna's kapitaal behouden blijft voor haar ge boorteplaats. Ook graaf Dani- lo wil graag met Hanna trou wen, maar uit liefde en niet voor haar geld. De hoofdrol van Hanna wordt vertolkd door de gastsolist Saskia Gerritsen uit Middel burg. De Belgische Axel Eve- raert neemt de rol van Camille op zich, de minnaar van baron Zeta's vrouw. De Goese sopraan Marjolein Zonneveld speelt de rol van baron Zeta's vrouw. De andere rollen worden ver tolkt door leden van de Goese Operette Vereniging. Leo van Loenhout speelt Danilo en Ed die Bogaert is baron Mirko Ze ta. De artistieke staf die alle maanden heeft gerepeteerd met de Goese Operette Ver eniging om Die Lustige Witwe op de planken te krijgen be staat uit een Belgisch trio. De dirigent is Hans Swinnen, de regisseur Elke Laleman. Luk Carels zorgde voor de chore ografie. De Goese Operette Vereniging en de gastsolisten worden bijgestaan door het Antwerps begeleidingsorkest onder leiding van Annemie Swinnen. Kaarten voor de voorstelling in de Stadsschouwburg Mid delburg kosten 28,50 en zijn verkrijgbaar bij de Stads schouwburg. De Goese Operette Vereniging treedt 7 november nog op in Zierikzee, 13 november in Heinkenszand en 28 novem ber in Hulst. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de operette vereniging dat ze optreedt in Zeeuws-Vlaande- ren. advertentie) Wekelijks productinformatie meteen staartje. Deze week multifocaal glazen Deze week is het in heel Nederland Nationale Brand preventieweek; de tijd van het jaar waarin duizen den collectanten van de Nederlandse Brandwonden stichting deur aan deur gaan om geld voor hun stichting in te zamelen. Op Walcheren wordt de Na tionale Brandpreventieweek zaterdag 31 oktober af gesloten met een open dag bij de brandweer van Veere. De gezamenlijke korpsen van de gemeente Veere verzor gen de hele dag een aantal demonstraties in Domburg, Koudekerke en Serooskerke. Tussen 13.30 en 16.30 uur zijn de uitrukposten bemand door brandweerlieden en kramen van het Brandwondencentrum, Koninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij en jeugdbrandweer Vlissingen. Er zijn (om 14.30 uur in Serooskerke en om 16 uur in Dom burg) demonstraties van de jeugdbrandweer, bezichtiging van de voertuigen van de gemeentelijke en regionale brandweer, foto- en videopresentaties, een demonstratie 'vlam in de pan', een demonstratie Technische hulpverle ning aan een personenauto (samen net de Ambulance dienst Walcheren). In Koudekerke is om 16 uur op het Dorpsplein een demonstratie Brandbestrijding in de kerkto ren. Hierbij is ook de Vlissingse brandweer aanwezig. (advertentie) KRAAfAVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 PE gezelligste roaamelmarkt van nederlanp ZATERDAG november 9.00 TOT 17 00 uur ZONDAG li0.00 TOT 17.00 uur zijn in de nieuwe buren. Post ma: „Er kwam een juf van de basisschool kijken en daar zijn ze toevallig bezig met een project over beeldhouwen. Nu willen ze na de kerstvakantie met de leerlingen eens in het atelier komen kijken". In de (Foto Jaap Wolterbeek) toekomst willen de leden van de beeldhouwvereniging hun werken ook gaan exposeren in het atelier. „Nu hebben we nog niet genoeg nieuw werk om een expositie te houden maar in de toekomst willen we dat zeker gaan doen". In het 'Woordenboek van populaire uitdrukkingen, clichés, kre ten en slogans' van Mare de Coster viel mij op dat er heel wat uitdrukkingen in het Walchers (zoals ik dat ken) net een beetje anders zijn. De uitroep van ongeloof (of weigering) 'ammehoe- la' ken ik als 'an jen 'ola'. Dus niet de hoela van mezelf, maar den 'ola' van degene waar je het tegen zegt. Wat die hoela of ola is, weet niemand. De uitdrukking 'ammehoela' komt vol gens De Coster van koning Amanoellah (1892-1960) van Afgha nistan. De Walcherse uitdrukking moet op zijn beurt daar weer van afgeleid zijn. U kent misschien de uitdruk king voor een luilak: 'Dien is te lui dat 'n 't gos zie waoie'. Nou, in het Nederlands dat De Coster beschrijft is luieren 'lui steren of het gras groeit'. Nog zo'n verschilletje. Wat ant woord je als een kind zegt dat het dorst heeft? Volgens De Coster: 'Heb je dorst? Ga naar slager Van der Horst. Die heeft een hondje en dat plast in je mondje.' Wij op Walcheren houden het wat korter: 'Ei-je dost? Gae nè de post. Die ei een 'ondje. Die plast zö in je mondje.' En wat zeggen we als we er ons niets van aan trekken wat ze van ons den ken wanneer we ver van huis zijn? Juust: 'Wien kent er m'n kont in Spanje?!' Volgens De Coster is dat: Wie kent mijn gat in Keulen (of: in Frankrijk), 't Is allemaal net een beetje anders, maar de bron van de uitdrukkingen is duidelijk een en dezelfde. Enkele uitdrukkingen die ik ze ker in De Costers woorden boek had verwacht, stonden er niet in. 'Kachel'out!' bij voorbeeld. Dat zeg je als iets helemaal waardeloos is. 'Wa terverf!', een vergelijkbare uit drukking uit de Randstad, staat er wel in. 'Kachel'out!' is eigenlijk een Zeeuwse ver taling van 'Brandhout!' en dat staat wel gewoon in de Dikke Van Dale. Ook miste ik in het woordenboek-van-de-straat de woorden 'sapje' en 'rolbe roerte'. Een sapje is een saai persoon, een karakterisering die volgens mij ook buiten Zeeland wel gebruikt wordt. De verwensing 'Kriegt een rol beroerte van 'ier toet Aere- muu en bie elk boomgat een vreemde ziekte' zal daarente gen alleen in Zeeland of al leen in Walcheren voorko men.... Jan Zwemer (advertentie) (advertentie)

de Faam | 1998 | | pagina 1