Drukte verwacht tijdens Small Sail Vlissingen Nostalgie in Baarland Nachtconcert Het Karrewiel Schilderijen over het 'veromme, noe en agauw' van Westkapelle 2 32Cg e WOENSDAG 29 JULI 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 31 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN EVENENENTEN FESTIVAL VLISSINGEN I99 W B,otnensZ. c- Üutcf) e0R°yal OOGSTEN MET 21 ZEEUWSE TREKPAARDEN Dinsdag 11 augustus kunnen de liefheb bers van het oude Zeeuwse landleven hun hart weer opha len. In Baarland, in de Zak van Zuid-Be veland, wordt die dag de jaarlijkse Oogstdemonstratie met trekpaarden ge houden. vetert Vlissingen staat vol gende week (7, 8 en 9 augustus) helemaal in het teken van de scheepvaart. Dan wordt in de Schelde- stad namelijk Small Sail Vlissingen 1998 gehouden. Het mari tieme evenement is een afgeleide van de 'grote' Sail, maar om vat méér dan alleen een parade met mooie historische schepen, benadrukken Peter de Kam en Jaap Heijliger van de organiserende werkgroep Small Sail. Avontuur Klipper Geadopteerd Rondvaarten Loodswezen De Westkapelse Schilderclub houdt van 3 tot en met 8 augustus een tentoonstelling in ver enigingsgebouw Westkapelle Herrijst. Het mot to van de tentoonstelling is Veromme, Noe en Agauw. Veel schilderijen gaan dan ook over het Westkapelle van vroeger, nu en in de toekomst. PZC WEEKBLADEN faam/iMlLïifiger Inbreng kinderen In Bar Dancing Het Karrewiel in Koudekerke treedt vrijdag (31 juli) de Zeeuwse formatie 7 Inch op. Deze hit-cover- band bestaat uit maar liefst zeven leden en probeert de covers zoveel mogelijk op ei gen wijze te brengen. Plechtigheid Toeloop K/cilc6en& faiot Zoete gedroenke Jan Zwemer Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: SRLONIKI Wij verloten onder onze met,, S D°Ptreci *erse S'of. n. Vo.i t*«m ^ssinf» _>"O!C0 Zie pagina 9 Su9wZnL0nic- °°Per De demonstratie wordt ver zorgd door niet minder dan 21 trekpaarden. De organisa tie is in handen van de stich ting Het Werkend trekpaard. Plaats: een perceel winter tarwe nabij camping Schel- deoord onder Baarland. De demonstratie begint om 16.00 uur en duurt tot onge veer 21.00 uur. Vijf uur lang dus nostalgie aan de boor den van de Westerschelde waar de camping is te vin den. Overigens alleen bij goede weersomstandighe den. Want mocht 't regenen en stormen, dan wordt uit geweken naar dinsdag 18 augustus a.s., een week later dus. L. Reijnierse vertelt: "Het unieke van deze demonstra tie is dat twee zelfbinders, elk getrokken door drie trek paarden, aan het werk te zien zijn. In Zeeland zijn nog maar enkele zelfbinders, welke in staat zijn goed werk te leveren. Eén zelfbinder is compleet gerestaureerd door familie de Visser uit Biggekerke, de andere is ei gendom van de Stichting Het Werkend Trekpaard en wordt in bedrijf gehouden door A. Verhage. Een zelf binder maait het graan en bindt het tot schoven. Het voorttrekken van een zelf binder is een zwaar karwei voor de paarden. Dit komt omdat de zelfbinder uit veel draaiende delen bestaat. Bo vendien moet, voor een goed resultaat, de machine met vrij hoge snelheid wor den voortbewogen." De schoven worden met een prachtig gerestaureerde boerenwagen, getrokken door twee trekpaarden, af gevoerd. Behalve het maai en wordt ook graan gedorst met een antieke dorsmachi ne. Twee paarden worden ingezet voor het bewerken van de stoppel met een ploeg en een cultivator. De Zeeuwse Vlegel zal met een stand aanwezig zijn om hun product, milieuvriendelijk geteeld graan, te promoten. Verder zal nog een aantal streekproducten worden ge presenteerd. De Stichting Het Werkend Trekpaard zal met een informatiestand aanwezig zijn en er zijn fo to's van trekpaarden in aktie te koop. Er zal volop ruimte zijn voor de liefhebbers om te fotograferen en te filmen. Parkeerruimte (gratis) is vo lop aanwezig. Routebeschrijving: A-58-af- slag 's-Gravenpolder - 's- Gravenpolder - Hoedekens- kerke - Baarland - bordjes Camping volgen. Kortom: een schilderachtig zomer- avondje onder Baarland, waar zowel boeren, burgers als buitenlui welkom zijn. 'k-/ v'kW' Ook het afvoeren van het graan gebeurt op ouderwetse wijze, met de groene boerenwagen dus, getrokken door twee trekpaarden. (FOTO AD PHERNAMBUCQ) Ander verschil met de 'grote' Sails is dat niet alleen histori sche schepen de haven van Vlissingen aandoen. Jaap Heijliger: „We proberen juist een mix te geven van histo risch en modern. Natuurlijk komen mooie, oude schepen naar Vlissingen om zich aan het publiek te laten zien. Maar er zijn ook moderne schepen te bezichtigen". De deelnemende schepen, zo'n vijfentwintig stuks, liggen afgemeerd aan de Piet Heijn- kade en de kleine sluis bij het NS-station. Daar zijn ze voor het publiek te bezichtigen. He ijliger: „We hebben ons bij de organisatie vooral gericht op de historische zeilboten zoals je ze vandaag de dag nog in Zeeland tegenkomt. Schepen die veelal aan het begin van deze eeuw zijn gebouwd als werkvaartuig en tegenwoor dig dienst doen als passa giersschip. De Avontuur is hier een bekend voorbeeld van. Of de echte oude hoog aars Yerseke 36. Maar ook niet specifiek Zeeuwse schepen komen naar Vlissingen". Een voorbeeld daarvan is de Oost vogel. Dit schip is met zijn 101 jaren het oudste deelnemende schip. „De Oostvogel werd in 1897 gebouwd als vrachtschip", weet Heijliger. „En nu is het een prachtige klipper, echt een lust voor het oog". De Yerseke 36 (YE 36), één De klipper Oostvogel, gebouwd in 1897, is ongetwijfeld een grote publiekstrekker tijdens de Small Sail Vlissingen. van de laatste nog zeilende Zeeuwse hoogaarzen, is ook aanwezig. Grappig is in dit op zicht dat de jachthoogaars Bankert, een exacte replica van de YE 36, eveneens de Vlissingse haven bezoekt. Of het publiek de twee schepen uit elkaar zou kunnen houden? Heijliger lacht. „Ik denk het wel. De Yerseke 36 is natuur lijk een echt oud schip. Je ziet er bij wijze van spreken de ou de lagen verf zo opzitten. De Bankert is daarentegen een nieuw schip. Maar het is in derdaad wel grappig om de twee schepen nu eens naast elkaar te kunnen zien". Behalve voor historische schepen is er ook aandacht voor modernere schepen. „Waar we heel trots op zijn is de komst van de twee Russi sche zeiljachten Ariel en Za- rya. Dit zijn echte race-boten die over de oceaan heen scheuren". Peter de Kam valt bij: „De bemanningen van de ze schepen worden een beetje geadopteerd door de beman ning van De Eendracht. Als de berichten in de kranten waar zijn, hebben die mannen het namelijk niet breed en daar om worden ze een beetje op sleeptouw genomen. Zo gaat dat hè, in de zeilwereld". Alle schepen die liggen afge meerd zijn tijdens Small Sail voor het publiek toegankelijk voor bezichtiging. De meeste schepen doen daarnaast re gelmatig rondvaarten, waarbij het publiek een stukje mee de Schelde op kan. Vrijdagavond is er de voor de Sail zo type rende parade. „Alle schepen varen dan, mooi opgetuigd en prachtig verlicht, langs de Boulevar. Daar wordt dan net de midzomernachtmarkt ge houden. De Kam: „Vanaf de kade, waar de marktkramen opgesteld staan, ontstaat dan een prachtig uitzicht. De orga nisatie van de nachtmarkt zet de kramen extra ruim op, zo dat het zicht op het water niet belemmerd wordt". Verder is er aandacht voor het in Vlissingen zo belangrijke loodswezen. „Ook in dit op zicht laten we het verschil tus sen vroeger en nu goed zien. Vroeger zaten de Vlaamse en Nederlandse roeiers vlak naast elkaar. Beide groepen hadden een mannetje op de Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. In het verenigingsgebouw han gen 78 schilderijen die door le den van de schildersclub zijn gemaakt. Daarvan gaan er 36 over het Westkapelle van zowel voor als na de Tweede Wereld oorlog. Meisjes in klederdracht op de oude zeedijk, ringrijden, Adriaan Minderhoud die voor zijn huis zit te genieten van de zon. De schilderijen gaan over werk, vrije tijd, wonen en men sen in Westkapelle. Maar ook niet-Westkapelse onderwerpen zijn geschilderd zoals een zee arend en het werk 'oh shit!' waarop een kat bijna uit een boom valt. Alle schilderijen zijn realististisch geschilderd, „le dereen begrijpt wat er op staat", legt Ada van Hoof, één van de organisatoren van de tentoonstelling, uit. De schilderijen over de toe komst van Westkapelle zijn ge maakt door de kinderen uit groep 8 van zowel de christelij ke als de openbare school. Zij kregen een middag les van le den van de schildersclub. Aan sluitend was er de opdracht om een werkstuk te maken over Westkapelle na het jaar 2000. Dat heeft prachtige en ook zeer fantasierijke werken opgeleverd. Zo is op een werk stuk Westkapelle afgebeeld met een kleine vuurtoren en een grote flat waar alle Westka- pelaars in wonen. De leden van de schildersclub benadrukken dat het een hob byclub is. „Plezier heeft de bo ventoon", zeggen ze. Toch wil len de leden wel wat uitdragen met de expositie. Ze vrezen dat de gemeente Veere in de toe komst minder happig zal zijn met subsidies richting vereni gingen in de dorpskernen en daarbij willen ze benadrukken dat zonder subsidie de kosten voor hun hobby wel erg hoog worden. In het verenigingsgebouw wor den voor de tentoonstelling grote borden geplaatst om de schilderijen aan op te hangen. De expositie wordt verder aan gekleed met bloemstukken en planten. Bij de meeste schilde rijen hangt een korte beschrij ving van wat of wie er te zien is. „Vooral de beschrijvingen Ada van Hoof, één van de organisatoren van de tentoonstelling, laat vast een schilderij zien. FOTO JAAP WOLTERBEEK bij schilderijen over het verle den zijn educatief", vertelt Mie- neke Koole. Het is de tiende keer dat de Westkapelse Schil dersclub een expositie houdt. En volgens de leden van de club lééft zo'n tentoonstelling onder de Westkapellaars; men sen kijken er naar uit. „Als er geen expositie zou zijn zou het de mensen tegenvallen. Nu hebben ze weer iets om over te 7 Inch. Hitcovers uit de jaren zeventig en tach tig (werk van Lionel Richie, Spandau Ballet, Herman Brood, Phil Collins, Ga ry Moore etc.) staan centraal tijdens de optredens van 7 Inch. Toch wordt er zo nu en dan ook recen ter materiaal gespeeld. De groep brengt elk nummer dynamisch, maar toch herkenbaar. Manager Dennis Feij: „Dat heeft te maken met de bandsa menstelling. Denk aan vijfkoppige zang, trompet en saxofoon door twee dames, keyboards en drums, bas-, so lo- en akoestische gitaar. Je kunt je voorstellen dat dat een breed geluid oplevert". Voorman Aad van Os neemt, naast zo nu en dan de gitaar, de hoofdzang voor zijn rekening. Achtergrondzang is af komstig van trompettiste Vivian Dage vos, saxofoniste Sonja de Deckere, drummer Louis Filius en bassist Ad Osté. De band bestaat verder uit gita rist Guido Wal en toetsenist Sjaak Lam- mers. praten", legt Beppie Jobse uit. Ook voor toeristen is het inte ressant om een kijkje te ne men. „Zij komen per slot van rekening naar Westkapelle om het dorp te zien. Een bezoek aan de expositie zal de indruk ken van Westkapelle alleen maar versterken". De Westkapelse Schildersclub overhandigt op de laatste dag van de expositie om 15 uur het schilderij 'De Ronde Wellepit' aan de Stichting Cultuurbe houd Westkapelle. De club wil hiermee het werk van de stich ting stimuleren. Voor deze plechtigheid is het college van B&W van de gemeente Veere uitgenodigd, maar ook belang stellenden zijn welkom. Bezoe kers kunnen van 3 tot en met 8 augustus de expositie bezichti gen. De tentoonstelling is dan van 16 tot 21 uur geopend. De toegang in Westkapelle Herrijst is gratis. uitkijk staan. Zodra die een schip zag, rende hij naar zijn thuisbasis om de roeiers en een loods te halen. Want wie het eerst een loods op het schip kon afzetten, was zeker van werk. Tegenwoordig gaat dat natuurlijk heel anders. Tij dens de Small Sail laten we zien hoe het vroeger gebeur de en hoe de moderne loods zijn werk uitoefent". Small Sail Vlissingen 1998 kent behalve het programma op het water ook een flink aan tal activiteiten aan de vaste wal. De ondernemers in de binnenstad richten hun etala ges maritiem in en overal zijn optredens te bezoeken. Het maritieme evenement jaarlijks terug moeten keren. Dat is tenminste de bedoeling van de organiserende stichting. De Kam: „Maar dat hangt natuur lijk ook een beetje af van het succes van deze eerste editie. We verwachten overigens een behoorlijke toeloop van men sen". Advies van de organisa tie aan het publiek is dan ook om zoveel mogelijk met het openbaar vervoer te komen. „We zijn op dit moment nog bezig om te kijken of we pen delbussen naar het centrum in kunnen zetten, zodat niemand ook maar iets hoeft te mis sen", besluit De Kam. Wi Gewichtsconsulente Monica Pellegrino opent bin nenkort een praktijk in Middelburg voor mensen die last hebben van eetstoornissen. In Vlissingen wordt 7 augustus de midzomernacht markt gehouden. Bijzonder aan deze vijftiende edi tie is de samenwerking met Small Sail Vlissingen: vanaf de Boulevard is de grote parade van schepen te bewonderen. Verder deze week: Total Touch in The Nighttrain, Domburg swingt, handige van dag tot dag overzich ten en nuttige informatie van overheden. Een vaste uitdrukking in het Walchers van de alleroudste generatie die nu nog in leven is, is: 'k bin vol en zoete!' Dat wordt gezegd als antwoord op de vraag of je nog wat wilt eten of drinken. As je wezen lijk (echt) niks meer wil, dan zeg je dus: 'Nêê dank je, 'k bin vol en zoete!' Niet iedereen stopt echter op 't goeie mo ment. Vooral met drinken kan dat verkeerd aflopen. 'Zoete gedroenke, zuur betaeld' is een spreuk die daarop betrek king heeft. Wat dat 'zuur' pre cies inhoudt, kunt u zich mis schien voorstellen - brandend maagzuur op zijn minst... 'Méér bin d'r dööd gedroenke, as in de zêê verzoenke' wist een oudere Walcherenaar nog als spreuk over onze al te dorstige medemensen. Over de dronkenschap in haar ver schillende stadia zijn er in het Walchers, zoals in alle spraken in de Lage Landen, termen ge noeg. 'Dronkig' luidt het woord in Arnemuiden en op Westkapel le zeggen ze: 'Dien ei goed 'egao.' Oftewel: die heeft goed gehad. 'Die eit 'n goed zittende' is de Walcherse va riant van het bekende 'Hij heeft 'm zitten'. Een bijzonde re en waarschijnlijk heel oude uitdrukking kennen echte Ar- nemuidenaars nog: 'Die eit de prins gesproke.' Die komt ver derop in het land ook wel voor - wat de precieze relatie met het koningshuis is, kun nen we slechts raden. Een van de meest gangbare termen voor 'zat' is trouwens 'in den olie'. Het heeft een licht ver goelijkende bijklank. De 'kennelijke staat' wordt ook wel genoemd naar een van haar gevolgen: 'bêêntje over gae'. 'Ie ligt zwaer an z'n eind' tenslotte, is een term uit de schipperswereld die je hier aan de waterkant ook wel hoort. Die moet ook iets te maken hebben met de manier waarop het 'slachtoffer' zich voortbeweegt. 'Z'n eind' is het touw waarmee een schip aan de kaai vastligt. De bewegin gen die een schip maakt wan neer het 'zwaar ligt' aan dat touw, lijken misschien op die van iemand die 'zatjes' is. O ja. Die twee dieren nog. Ie mand uit Zoutelande vertelde me dat je daar 'zat as een ot ter' kunt wezen. En iemand uit Aagtekerke had het over 'zó zat as een katte', 't Is mè da je 't weet. Op tied op'ouwe, zou 'k zeie. (advertentie) Gewijzigde avondopenstelling De huizen in de Veersche Poort Parkeerzaken op één adres (advertentie) Griekse LIVE MUZIEK zaterdag 1 augustus met bij: vaste klanten 2 reizen Gravenstraat 6, Middelburg naar Griekenland Tel.: 0118 - 613022 Reserveren gewenst

de Faam | 1998 | | pagina 1