HPts l BTR 8 Bestuurder in paardentand blijft enthousiast Lezers maken kans op VIP arrangement naar Nederland-Zuid-Korea Zeeland Natuurmaand op het water Swingende jazz in Middelburg Markt Middelburg af Veldnaemen SPECIALE UITGAVE VAN DE PZC WEEKBLADEN Schoevers in Breda bij deze krant SOMBRERO VERVROEGDE AFSLUITING 3^3 WOENSDAG 27 MEI 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 22 rjTj WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL VtfALCHEREN Niet iedereen in Zee land hoeft zich te be perken tot de televi sie bij het volgen van de wedstrijden van het Nederlands elftal. Twee personen ma ken kans op een VIP arrangement naar de wedstrijd Nederland- Zuid-Korea. Super de luxe Middelburg opent het seizoen jaarlijks met een swingend Jazzfestival. Dit weekend wordt het festijn voor de 21e keer gehouden. Opnieuw toppers en vertrouwde gezichten. Voor Andrie de Buck (50) en zijn vrouw Greetje is het momenteel niet alleen topdrukte in hun hengsten houderij nabij Oostkapelle. De Dag van het Zeeuwse Paard (27 juni) staat voor de deur, de Palm Challenge Cup (31 juli en 1 au gustus) is qua voorbereiding in een zodanig stadium dat de organisatoren alle zeilen bij moeten zetten en het echtpaar doet mee aan de trektocht met trekpaarden en Haflingers die 21 augustus begint en zes dagen later in Den Bosch eindigt. „We hebben inderdaad onze handen meer dan vol", geeft de hengsten hou der ietwat weifelend toe terwijl zijn vrouw kof fie schenkt. „Maar dit soort grote zaken organi seren is voor mij een uitdaging". PZC WEEKBLADEN faam/iMssMger Een zeiltocht met een authentieke hoogaars is op zich al een belevenis. Maar voor wie na het aanleggen ook nog kan genieten van een wan deling, fietstocht of bezoek aan een historische stad, moet de maand juni wel een écht feest worden. Snoes Conditie Jachthoogaars Veerse Meer Zaterdag 3O mei a.s. LIVE MU5IC A Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Informatie over opleidingen en cursussen: (040) 2 44 28 32 In verband met Pinksteren dient kopij voor de editie van woensdag 3 juni vervroegd aangeleverd te worden Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is donderdag 28 mei 08.00 uur advertenties is donderdag 28 mei 15.00 uur Om kans op die driedaagse reis te maken, kunnen de le zers van de PZC Weekbladen bellen naar een speciaal nummer, 0909-2026002 (80 ct p/min). De PZC Weekbladen Extra Nieuwsblad, De Beve lander, de Faam/Vlissinger en het Zeeuwsch-Adverten- tieblad hebben die unieke reis naar Marseille exclusief in de wacht gesleept voor hun lezers. Deelnemers moe ten trouwens wel bereid zijn de driedaagse trip naar Frankrijk te maken. Om de superprijs ter waarde van f 4.800,- te winnen moet een aantal vragen worden beantwoord via de telefoon lijn. Het belangrijkste ant woord wordt verwacht op de vraag hoeveel Zeeuwse voet ballers in het Nederlands elf tal hebben gespeeld. Uit de goede antwoorden wordt de uiteindelijke winnaar getrok- Het Nederlands elftal zoals het wellicht op het WK verschijnt. ken. De prijs is bestemd voor twee personen. De winnaar wordt ongetwij feld drie volle dagen in de watten gelegd. Het begint al op vrijdag 19 juni als per luxe toeringcar om acht uur de reis naar Brussel begint, vanuit Dordrecht. Rond tien uur komt de bus aan in Brus sel voor de vlucht naar Nice. Iets meer dan twee uur later staan de beide gelukkigen in Nice alwaar het tweetal (weer) per luxe touringcar naar het vier sterren hotel Croisette Beach in Cannes wordt gebracht. Cannes ver kennen of gewoon lekker lui eren in het hotel is wat de Zeeuwen die middag kunnen doen. De wedstrijd wordt overigens zaterdagavond om 21 uur gespeeld in Marseille. Onze winnaars worden per bus naar het stadion ver voerd en weer opgehaald met diezelfde bus. Ook in het stadion krijgen de beide ge lukkigen een oppperbeste plaats aangeboden zodat op alle fronten gesproken kan worden van een VlP-behan- deling. Zondag om 12 uur komt de bus weer voorrijden bij het vier sterren hotel in Cannes en tegen half zeven zondagavond staat de bus weer in Dordrecht. Elders in deze Faam/Vlissin- ger vindt u meer informatie over het WK. The JazzCollection, vrijdagavond te zien in het Stadscafé. De vrijdagavond is inmiddels sinds jaar en dag gereser veerd voor de Kroegentocht. De cafés in de binnenstad slaan de handen inéén en zo kunnen liefhebbers en gele- genheidsgenieters van jazz met een passe partout van het ene café naar het andere concert. Zaterdagmiddag zijn er street- en podiumoptredens in het centrum van Middel burg, gevolgd door een spet terend avondprogramma in de Stadsschouwburg. Zondag wordt er, net als vo rig jaar, een jazzkerkdienst in de Nieuwe Kerk gehouden. Een compleet overzicht van optredende groepen vindt u in de Jazzkrant die bij deze Faam/Vlissinger gevoegd is. Greetje de Buck uit naar de trektocht naar de Markthallen in Den Bosch. „We vertrekken vrijdag 21 augustus om negen uur 's morgens in Middelburg. Als alles goed verloopt geeft de burgemeester Spar van der Hoek van Middelburg dan het startschot". De Buck heeft nu al zo'n 22 aanmeldingen bin nen van combinaties die Den Bosch bijna een week later willen bereiken. Dagelijks legt de stoet zo'n 30 tot 35 kilome ter af. De combinaties komen uit heel Zeeland. Het betreft Op Hoeve De Linge is het die ochtend rustig. Normaliter staat er een horde merriehou ders te wachten om via vee arts Leen Jobse te horen of hun merrie drachtig is of niet dan wel of het tijdstip rijp is dat de hengst 'kan springen' of dat er kunstmatige insemi natie kan worden toegepast. Alles is echter die ochtend snel afgewikkeld. Andrie in specteert een onderdeel van zijn tractor en slaat vervol gens met een moker een asje vast dat bij het werk op de wei los raakte. Ook Greetje de Buck kijkt toe. Gespannen volgt ze hoe het asje millime ter voor millimeter op zijn plek komt. „Zo dat is klaar", commandeert Andrie. „We gaan naar binnen. Daar zitten we rustig". Om te beginnen lepelt hij een lijst bestuurs functies op die hij in de loop der jaren kreeg opgespeld. Als hij zo'n zes belangrijke func ties heeft opgenoemd, weet hij zeker dat ze niet allemaal werden genoemd. „Maar het maakt niet uit. Daar gaat het per slot van rekening niet om". „Er is inderdaad veel te doen dit jaar. Waar zullen we beginnen?" In de stapel kran ten naast hem op de bank kan hij het programmaboekje niet vinden waarop staat voor de hoeveelste keer de Zeeuwse dag van het Paard wordt ge houden. Even later: „Voor de 29e keer". En hij belooft min of meer dat het weer een spektakel wordt met al die verschillende rassen op Ma nege De Eendracht. „Ook", zo lepelt hij het programma uit z'n hoofd op, „wordt er een demonstratieren verzorgd met Arabische Volbloedpaarden". Maar, zo blijkt uit zijn betoog, die Zeeuwse dag van het Paard is voor de Zeeuwse en West-Brabantse paardenlief hebbers een diepgeworteld evenement dat eigenlijk geen uitleg behoeft. Naast de keu ringen van de diverse rassen worden er allerlei wedstrijden georganiseerd met elk jaar een ander soort krent in de pap, ook al om aan te tonen dat omgaan met paarden ge woon een prima vrijetijdsbe steding is. Maar met veel be langstelling kijken Andrie en een- en meerspannen. Ietsje eerder staat de Palm Challenge Cup, die voor de tweede keer is georganiseerd en andermaal plaatsvindt in Veere. Tijdens de wedstrijden, die vooraf worden gegaan door een veterinaire keuring, moeten de menners laten zien over voldoende kunde te be schikken om hun paard veilig over de weg en langs hinder nissen te sturen. Wedstrijden voor de Palm Challenge Cup staan open voor alle trekpaar den die zijn ingschreven in een stamboek. De wedstrijden worden door heel Nederland gehouden en 31 juli en 1 au gustus is Veere aan de beurt. Praten met Andries de Buck is simpelweg praten over paar den. „Paarden? Die raak je niet zat. Het is gewoon prach tig. Vooral ook omdat paarden met mensen hebben te ma ken. Daarnaast zijn er zo ont zettend veel ontwikkelingen, dat je op alle fronten op je qui vive moet zijn. En er komen steeds meer gebruikspaarden. Bij elk losstaand huisje zie je Andrie en Greetje de Buck. tegenwoordig wel een wit lint", bewijst hij de toename van de belangstelling voor paarden. Wit lint betekent in het jargon van De Buck duide lijk zichtbaar schrikdraad. Hij vervolgt: „Vroeger moest je zoeken naar een paard. Waar we nu voor moeten oppassen is dat er geen wildgroei komt. Daarom zal er een wet komen waarmee wildgroei wordt ver meden. In de toekomst moet elk paard een paspoort heb ben. Ik vind dat een goeie ont wikkeling". „Nog niet zo lang geleden dachten de mensen dat paarden alles had te ma ken met een elitaire sport. Ik heb dat altijd bestreden en be strijdt dat nog. Met paarden werken, of dat nu er op is of met een karretje, is super ont spannend. Je gaat bovendien met een levend wezen om. Je doet het niet alleen, je doet het samen met een paard". „Bovendien", zo vult Greetje aan, „is het spierontspan nend. Kijk maar naar manege Pardoes. Daar gaan gehandi capten om met paarden; juist omdat het zo ontspannend werkt". Daartegenover staat dat er regelmatig excessen aan het licht komen die met De Middelburgse Markt is af. De oude, door veel Middelbur gers als 'kaal' verguisde vlakte is omgebouwd tot een weids, modern plein. Om dat te vieren deze week een aantal extra pagina's over het historische plein dat al sinds mensenheug- nis een belangrijke plaats in de Middelburgse samenleving inneemt. Zo verschijnt - gelijk met de heropening van de Markt - het boek 'Van alle markten thuis', een overzicht van de geschiedenis van markt en nijverheid in Middelburg. En wordt De Drukkerij, winkel op het gebied van multimedia, geopend. In de voormalige panden van PZC en Drukkerij Den Boer is zelfs een klein drukkerij-museumpje geplaatst met een complete drukkerij uit 1900. U leest er meer over op de extra Markt-pagina's. Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Tweede Wereldoorlog het zeil van boord verdween. De An dries Jacob werd nog tot 1968 ingezet in de visserij en was daarmee één van de laatste functionele hoogaarzen in Zeeland. Acht jaar geleden werd de An dries Jacob, oftewel de Yerse- ke 36, aangekocht door de Stichting Behoud Zeeuwse Hoogaars. Een team van vrij willigers werkte - continu - een jaar lang aan de restaura tie van het schip. Bijna drie duizend uren zijn gestoken in het uitzoeken van het juiste Juni is al sinds jaar en dag de maand voor de 'Zeeland Na tuurmaand'. In de hele provin cie zijn dan activiteiten die verband houden met natuur en milieu. De Stichting Educa tief Toerisme Zeeland Oranje zon heeft een programma op gesteld waarin onder meer zeiltochten, gecombineerd met natuurexcursies, zijn op genomen. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van authentie ke hoogaarzen. Één van die zeilschepen is de Tholense hoogaars Ye 36 An dries Jacob, gebouwd in het jaar 1900. In 1923 werd een kromhout dieselmotor inge bouwd, terwijl kort voor de De YE 36 Andries Jacob is deze zomer volop te zien op de Zeeuwse wateren. FOTO F. JAQUET hout en het vervangen van spanten, boeisel, voor- en achtersteven, berghout, snoes en slemphout. Om het dak te verstevigen is een kielbalk aangebracht. Het schip heeft een nieuwe motor omdat voor de oude geen onderdelen meer verkrijgbaar waren. Het boren van de schroefas in langshout, praktisch zonder afwerking, was een kunststuk je. Stukken eikenhout zijn krom- gebrand voor het achterschip. De oude teer, verf en laklagen zijn verwijderd om het schip een zo 'blank' mogelijk uiter lijk te geven. De bijna hon derdjarige is met de restaura tie klaar voor de volgende eeuw. En voor de Zeeland Na tuurmaand uiteraard. Ook de Alcyon is deze zomer niet weg te denken van de Zeeuwse wateren. Net als de Andries Jacob is dit schip on langs gerestaureerd. De Alcy on, een vijftien meter lange hoogaars, is gebouwd in 1925, op de werf van De Klerk in Zeeuws-Vlaanderen. Het schip is geruime tijd in han den geweest van de Belgische familie Den Dekker. Deze fami lie voer er jarenlang mee op zowel de Ooster- als de Wes- teschelde. Maar om een hou ten schip in goede conditie te houden is veel tijd nodig. Daarom besloot de familie Den Dekker het schip aan de Stichting Behoud Hoogaars te schenken. Voorwaarde was echter wel dat de Alcyon be houden zou blijven. Na wat wikken en wegen werd de schenking aanvaard. In de loop van vorig jaar kwam de Alcyon naar Veere. Toen er toch nogal wat achterstallig onderhoud bleek te zijn, meld de zich spontaan een groep vrijwilligers die daar wel wat aan wilde doen. Het werd een hele klus. De Alcyon is vorig najaar naar de haven van Nieuw en Sint Joosland gevaren. Daar is de groep begonnen met de res tauratie. De oude keuken is uit het schip gesloopt, de naden tussen de teakhouten dek- planken waterdicht en schoon gemaakt, de mastvoet vervan gen, de motor gereviseerd, de elektrische bedrading vervan gen en het interieur vervan gen. Dit voorjaar werd begon nen met het afkrabben van het houtwerk van het hele schip. Immers, een jachthoog aars dient keurig in de lak te zitten. Door de weersinvloe den was de oude lak dusdanig versleten dat er nog maar één ding op zat: kaal krabben en opnieuw voorzien van acht laklagen. Het resultaat mag gezien worden. De Alcyon is in de oude staat hersteld. Au thentieke accessoires als de zwaardlieren, luchthappers, roerbeslag en ankerlier zijn eveneens onder handen geno men. En zo zijn beide schepen klaar voor de Zeeland Natuur maand. Zaterdag 1 juni vaart de Andries Jacob op het Veer se Meer. Er wordt aangelegd op de Haringvreter, waarna een excursie onder leiding van een gids van Staatsbos beheer tot de mogelijkheden hoort. Zondag 7 juni is er een zeiltocht vanuit Brouwersha ven. De hoogaars vaart op de Grevelingen. Na aankomst op Schouwen-Duiveland is er een fietsexcursie, weer onder lei ding van een gids. Bijzonder is ook de tocht die 20 juni op de Westerschelde gevaren wordt. Beide hoogaarzen ver plaatsen zich naar het Ver dronken Land van Saeftinghe, alwaar met een gids door het natuurlandschap gewandeld wordt. Ter afsluiting van de Zeeland Natuurmaand vaart de Andries Jacob 27 juni op de Oosterschelde. Na een dia presentatie over de schelpdie rencultuur volgt een excursie langs de mossel- en oesterbe- drijven. Wie meer wil weten over vertrekplaatsen, vertrek tijden of prijzen kan contact opnemen met het Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostka pelle. (advertentie) unplugged rsOMBRSfl/ Mexicaans/Argentijns restaurant Beddewijkstraat 17-19 Middelburg - 0ÏÏÖ-6411&& en rond paarden gebeuren. Zou daarom niet wat strikter moeten worden gecontro leerd? Andries de Buck haalt zijn schouders op. „Natuurlijk gebeuren er rare dingen. Die mag je beslist niet goedkeu ren en daartegen moet je ook optreden. Maar ik ben het ab soluut oneens met mensen die er van uitgaan dat je die FOTO JAAP WOLTERBEEK excessen met een ruiterbewijs kunt tegengaan. De mensen leren op een manege hoe ze met een paard kunnen om gaan en vervolgens kopen ze er vaak zelf een. Dat iemand er stomme dingen mee doet, heb je ook met een ruiterbe wijs niet in de hand. Dat is een kwestie van sociale con trole". Vorig jaar gaf de Heemkun dige Kring Walcheren het boekje uit 'de veldnamen van Aagtekerke, Domburg, Meliskerke, Oostkapelle en Westkapelle'. Voor elke streekbewoner met interes se voor geschiedenis na tuurlijk een boekje om van te smullen. Voor mij aanlei ding tot een stukje 'Wal- chers Plat'. Eerst even wat rechtzetten: het stuk land 'de Wêêuwes' langs de 'Overduunse laon' bij Oost kapelle werd waarschijnlijk niet naar weduwen genoemd, maar naar één weduwe. Eigen lijk is het: de Wêêuwe's, dus het land van de weduwe. En de Peulweie in Aagtekerke tus sen de Brouweriewegt en de Kromme Baene zou wel eens met de levenslust van de rijpe re jeugd uit vroeger dagen te maken kunnen hebben. In het liedboekje 'De Nieuwe Wal- cherse Ploeg' uit 1796 schrijft de boerenknecht J.G.W. dat de knecht de meid 'peult' in een hoop 'scheulen' van koolzaad. Vanzelf dat zulke handelingen op afgelegen plekjes verricht werden. Bij gebrek aan dijken nam men in Walcheren blijk baar zijn toevlucht tot weien als men wilde 'peulen'. In sommige veldnamen zie je de alleroudste geschiedenis van een gebied terug. De veld naam 'Loo' verwijst bijvoor beeld naar kreken uit de vroe ge middeleeuwen. Bijvoor beeld de Westlöö en de Oöstlöö ten Zuiden van Dom burg. Dat zijn oude stukken water geweest tussen het oud ste 'Walcher' aan de duinrand en de droogvallende plaat ten zuiden daarvan. Meer naar het Oosten kwam in die tijd het land rondom Oost kapelle droog te staan. Het nieuwe land tussen het oude land bij Westhove en Oostka pelle moest ontwaterd wor den. Daarom werd een kaars rechte afwatering gegraven: de 'Schöönoordse sprienke'. Het stuk land waar die door liep, heette nog lang na de middeleeuwen 'de Loo tiende'. Dat die sprienke nu doodloopt op de 'Zêêduunse laon' komt door de stormvloeden van de jaren 1014 en 1134. Ongeveer waar de sprienke in zee uit mondde, sloeg de oudste dijk door. Daar achter, tussen 'het Middenhof' en de Zeeduinse laan, ontstond een 'wêêl'. Daar is nog altijd een diepe put. Bij de andere dijkdoorbraak ont stond een andere laagte, te genover de 'Zêêduunse poor- te', die plek heet nog altijd 't Wêêltje'. Jan Zwemer advertentie 1 Scholieren onthullen bord Veel belangstelling Veersepoort AMW houdt wijkspreekuur Spekcheque voor speeltuin (advertentie) Nieuw! E I D I N G E Hl (advertentie)

de Faam | 1998 | | pagina 1