Wonen en tuinen vanaf 13,95 De markt hunkert naar de Markt Met evangelie als achtergrond de maatschappij veranderen HOI Vrijheid, Bief en oude discohits op Bevrijdingsfestival li li Welkom bij het Zeeuws Biologisch Museum Schoevers in Breda 3SS<0 C VLISSINGEN Pikolino s Panama J ack fjS-° Esprit Spigotty Een winkel vol met schoenen WOENSDAG 29 APRIL 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 18 mtjkl GEMEENTE MIDDELBURG Informatie van de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Popmuziek Alle informatie over Koninginnedag feesten elders in deze krant ...de traditie wil dat de weekmarkt in het centrum van een stad gehouden wordt, liefst pal voor het stadhuis... ...iedereen is blij als de weekmarkt straks gewoon weer op de Markt wordt gehouden! o.a. Intercultureel PZC WEEKBLADEN f aam/iMÉÉÉ|*er Na veertig jaar priesterschap gaat de Middel burgse deken Jan Aarts met emeritaat. De de ken stond negentien jaar aan het hoofd van de Rooms Katholieke kerken in Zeeland. Aarts heeft de pensioengerechtigde leeftijd bijna be reikt en vind het belangrijk om te stoppen zo dat een jonger iemand zijn taken over kan ne men. „Je wordt tot deken benoemd voor een periode van zes jaar", vertelt Aarts. „Over zes jaar ben ik de zeventig al gepasseerd, het lijkt me dus nu het goede moment om ermee te stoppen. Het zou goed zijn als een jonger ie mand het op een vitale wijze over neemt". Toekomst ......de winkeliers op de Markt zijn ook blij dat we weer terugkomen... Nog een paar weken te gaan en de Middelburgse Markt is klaar voor gebruik. De leilindes zijn vervangen en de nieuwe bestrating is zo goed als gelegd. Voor de marktkoopmannen een hele opluchting. Verdreven van hun oude stek staan zij nu al drie maanden op het Damplein. ...de eerste maand was ronduit een ramp. We stonden hier voor Jan-met-de- korte-achternaam, zullen we maar zeggen... Informatie over opleidingen en cursussen: (040) 2 44 28 32 1 Middelburg bouwt Gesprek met burgemeester Studenten kiezen Middelburg Belastingen Verder in deze krant: een special over wonen en tuinen. Een nieuw seizoen staat voor de deur. Blader verder en ontdek alles over kleuren, meubels en accessoires. 0 De nieuwe versie van 2 Unlimited is 5 mei te zien en te ho ren op het Bellamypark in Vlissingen. Het Bevrijdingsfestival staat dit jaar in het teken van 'vrijheid vraagt ieders stem' en er wordt bijzondere aan dacht besteed aan het hon- derdvijftigjarig bestaan van de grondwet, het vijftigjarig bestaan van de Universele Verklaring van de rechten van de mens en de Tweede Kamer verkiezingen op 6 mei. In het centrum van Vlissin gen wordt een vrijmarkt voor kinderen gehouden en op het Ruyterplein is een kermis speciaal voor kinde ren. Op de Zeilmarkt en het Ar senaalplein wordt een spe ciale bevrijdingsmarkt ge houden en op de Kleine Markt en het Scheldeplein presenteren de bedrijven van de Stichting Arduin uit Middelburg zich. Op het Bellamypark wordt een 'muur van vrijheid' op getrokken waarop bezoekers kunnen tekenen voor de vrij heid. Een handtekening, ge dicht, hartenkreet, poster of graffiti mogen ook. Wat er op de muur te zien is wordt uit gezonden op het informatie kanaal van Delta TV. Via tele foon, fax of e-mail kunnen ook bijdragen voor de muur op af stand worden geleverd. De in komende mededelingen zijn live te volgen op een aantal monitoren in de muur. Als 's avonds om 20 uur zeventig procent van de muur gevuld is met handtekeningen, schil deringen en andere creatieve uitingen mag het Bevrijdings festival de vermelding 'Festi val zonder Racisme' in haar naam opnemen. Behalve de muur van vrijheid staat er 5 mei een groot podi um op het Bellamypark waar vanaf 13.30 uur bekende en bijzondere popmuziek te zien en te horen is. De spits wordt afgebeten door Marlies Hel der. Samen met haar band brengt ze een mengeling van tango, chansons, country en blues met Oost-Europese klanken. Een Zeeuws feestje praatje: „Die verhuizing heeft mij, ze ker de eerste weken van januari, ruim de helft van mijn omzet gekost. Het weer werkte toen ook niet erg mee, maar toch. Je moet het zo zien: klan ten weten precies wie waar staat op de markt. Die hebben geen zin om steeds te moeten zoeken naar hun vaste kraam, die blijven weg. Ik mis hier voornamelijk mijn vaste klanten. Dit verlies haal ik niet meer in, al wordt de rest van het seizoen nog zo goed". Ook collega Bert Ligtvoet wil wel even praten. Hij verkoopt herenkleding op de weekmarkt. En ook hij zag zijn om zet kelderen na de verhuizing naar het Damplein. „Ons scheelt het een derde. De eerste maand was ronduit een ramp. We stonden hier ge woon voor Jan-met-de-korte-achternaam, zullen we maar zeggen. En dat heeft veel, heel veel geld gekost". De mening van de kledingv'i- kopers wordt door de meeste ambulante handelaren gedeeld. Bijna alle branches hebben last ondervonden van de verhuizing naar het Damplein. C.F. van Santen verkoopt groen te en fruit op de markt. Hij heeft minder omzet verloren dan zijn kleding verkopende collega's: „De eerste weken waren moei lijk, dat is waar. Maar de men- p sen hebben de weg naar het Damplein nu gelukkig wel gevonden". Hij knikt met zijn hoofd richting het stadhuis terwijl hij nog een klant helpt. „Toch sta ik liever daar". „Voor ons persoonlijk is het nog te doen", zegt vishande- 0 De Middelburgse Markt in vogelvlucht. FOTO PETER BUTEIJN ditie wil dat de weekmarkt in het cen trum van de stad gehouden wordt, pal voor het gemeentehuis. Dat is in bijna ie dere gemeente zo, maar zeker in Middelburg. De markt hoort op de Markt". Bosman heeft zijn ogen al laten vallen |l|| op de nieuwe Markt. „Ja, ik heb gezien hoe T de Markt er nu uitziet", TT zegt Cor Bosman, r „Maar ik vond er eerlijk gezegd niet zo heel erg veel veranderd". Hij denkt even na en ver volgt: „Weet je, om het centrum van Middelburg een stuk aantrekkelijker te maken zouden ze er misschien verstandiger aan hebben laar Cor Bosman. „Wij mogen niet echt klagen als het om omzetverlies gaat. Maar voor de markt in zijn geheel is deze verhuizing niet goed. De tra- 3^ Scherminkelstraat 28 - zijstraat van het Scheldeplein. Ook met Koninginnedag geopend Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- hulsbladen in Zeeland. Totale oplage: 180.947 ex. wordt het om 15.45 uur de mannen van Blpf het podi um betreden. Na het suc ces van de single 'Liefs uit Londen' is de band een graag geziene gast in tal van radio- en televisiepro gramma's. De band heeft nu het alternatieve Zeeuw se volkslied 'Aan de kust' op single uitgebracht. Om 18.30 uur is het de beurt aan de nieuwe 2 Unlimited. Niet meer met Ray en Anita maar met Romy en Marion. Het nieuwe duo heeft net haar nieuwe cd II op de markt gebracht. Van 20.15 tot 20.45 uur is het podium op het Bella mypark vrijgemaakt voor 'Stemmen voor Vrijheid'. Een Zeeuws koor zingt dan lied dat in Amsterdam door Bill van Dijk is ingezet. Van uit Amsterdam vertrekt de 'stemmengolf' naar alle dertien provincies van het land. Het muziekprogramma op het Bellamypark wordt af gesloten met een optreden van The Royal Dutch Disco Philharmonic. Dit Zeeuwse gezelschap brengt in navol ging van projecten rond de muziek van The Wall van Pink Floyd en Queen een repertoire met disco hits uit de jaren zeventig. Ook op het Dijktheater wordt 5 mei muziek ge maakt. Het thema in het openlucht theater op de Oranjedijk is intercultureel. Vanaf 14.45 uur spelen er achtereenvolgens Molukse, Turkse, Iraanse, Marok kaanse en Koerdische bands. De programmering op het Dijktheater maakt deel uit van het festival Cultureel Gekleurd dat momenteel in heel Zeeland wordt gehou den. Zeeuwse liederen en verhalen zijn te horen in het Arsenaaltheater. Om 13.30 en 16 uur verzor gen Piet Brakman, Peter Dieleman en Anja Kopmels samen met het Schelde- loodsenkoor een Zeeuws programma. Om 20 uur spelen in het Arsenaal theater de Fourty Gypsy Virtuosos. Het orkest is in 1994 opgericht door leden van het Hongaarse Hund red Gypsys orkest. Het or kest speelt een selectie van werken van Liszt, Brahms, Dinicu, Hatshaturian, Sara- sate en Strauss. Ere-lid van het orkest is de vermaarde klarinettist Ernó Kallay-Kiss die is uitgeroe pen tot de Hongaarse ko ning van de zigeunermu- ziek. Het optreden van de Fourty Gypsy Virtuosos duurt tot 22 uur Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 In Vlissingen wordt 5 mei de bevrijding groots her dacht met het Bevrijdingsfestival Zeeland 1998. Onder het motto 'vrijheid vraagt ieders stem' wordt op een hedendaagse wijze stilgestaan bij de vrijheid waarin wij dagelijks leven. Op het muziekpodium op het Bel lamypark spelen bekende namen als 2 Unlimited en van Zeeuwse bodem The Royal Dutch Disco Philhar monic en de alom geprezen formatie Blof. Ook op het Dijktheater, Arsenaaltheater, Scheldeplein en de Klei ne Markt zijn de hele dag optredens en manifestaties. Jan Aarts begon veertig jaar geleden aan zijn loopbaan in de katholieke kerk. Achtereen volgens was hij werkzaam in parochies in Clinge, Hulst en daarna als pastor verbonden aan het Sint Willibrordcollege in Goes. In 1979 werd hij be noemd tot deken in Middel burg. „Het dekenaat strekt zich uit over heel Zeeland", legt de scheidende deken uit. „Alleen Tholen hoort er niet bij. In het dekenaat zijn vierenveertig parochies". In zijn functie als deken werkte Aarts als een soort intermediair tussen de parochies het het Bisdom in Breda. „Hoofdzakelijk een coördine rende functie", doet Aarts uit de doeken. „De deken ver zorgd het contact tussen de bisschop in Breda en de pa rochies". Alhoewel het aantal kerkgan gers dat tijdens de zondags mis in de kerk te vinden is drastisch is terug gelopen heeft de kerk nog wel degelijk een taak binnen de maat schappij. „Het is inderdaad zo dat de kerken niet meer zo vol zitten als eens het geval was", ver telt Aarts. „De jeugd komt niet zo gauw meer naar de kerk en we hebben dus te maken met vergrijzing. Tegenover dat terug gelopen aantal kerkgangers hebben we wel het geluk dat diegene die nog wel naar de kerk gaan f Deken Jan Aarts: „De kerk maatschappij". zich heel actief opstellen". Het geloof op een actieve manier uitdragen spreekt Aarts erg aan. „In de kerk vier je het ge loof, dat is heel belangrijk heeft wel degelijk een taak in de FOTO JAAP WOLTERBEEK want anders hou je het niet vol. Maar het is misschien nog wel belangrijker dat je als Christen zo humaan mogelijk in de maatschappij probeert te staan met de bijbel als ach tergrond". Het teruglopende aantal kerk gangers en het tekort aan jon ge pastoors heeft tot gevolg dat verschillende parochies moeten gaan fuseren. „Het is niet meer op te brengen om alle parochies zelfstandig te laten voort bestaan", is Aarts van mening. „Als je alleen al denkt aan de kosten die de ge bouwen met zich meebren gen, daarom moeten verschil lende parochies fuseren ander is het niet meer op te bren gen". Toch ziet de deken de toe komst van de katholieke kerk niet somber in. „Vroeger was het een servicekerk, meer van u vraagt wij draaien. Nu zijn de gelovigen zelf veel actiever en zo hoort het ook. De kerk is niet zomaar een clubje lui die gelovig zijn maar ze hebben wel degelijk een taak in de maatschappij. Het is ook niet voor niks dat iemand als bis schop Muskens aan de bel trekt voor de minder bedeel den in de samenleving". Deken Aarts is een groot voor stander van het zogenaamde diaconaal werken. „De gelovi gen inschakelen bij het daad werkelijk oplossen van mis standen in de maatschappij die in strijd zijn met het evan gelie. Vroeger kwam er veel meer op de schouders van de pastoor terecht. Als kapelaan in Clinge leidde ik niet alleen de kerkdiensten maar deed ik ook het jeugdwerk, ziekenbe zoeken en tal van andere acti viteiten. Nu doet de pastor dat niet meer allemaal zelf. Hij werkt meer coördinerend en inspireert, ondersteunt en in strueert de gelovigen". Ook jongeren zijn volgens Aarts in te zetten bij wat hij noemt het diaconale werk. „Het blijkt dat jongeren wel degelijk interesse hebben in de bijbel. Je moet ze alleen op een andere manier benade ren. Als ik bijvoorbeeld men sen nodig heb om asielzoe kers op te vangen en ik ga op zoek naar jongeren daarvoor dan blijkt dat ze dat best bij willen helpen. Als je maar met een gericht probleem komt". Zelf begint de scheidende de ken ook aan een nieuwe toe komst. „Ik ga eerst eens een beetje uitrusten van al die ja ren hard werken", vertelt Aarts. „Eens rustig de zaken op een rijtje zetten en dan be denk ik wat ik verder precies wil. Ik ben in ieder geval be schikbaar voor vrijwilligers werk". Deken Jan Aarts neemt Eerste Pinksterdag, precies veertig jaar na zijn aanstelling als pastoor, afscheid tijdens een eucharistieviering in De Hoek steen in Middelburg. De vie ring begint om 14.30 uur, na de mis is er een receptie voor zowel zijn jubileum als zijn af scheid. gedaan als ze voortaan gewoon twee keer per week een weekmarkt zouden houden op de Markt. Dat is pas een oplossing". Lachend pakt hij nog een visje in. „Inpakken of hier opeten, me vrouw?" Wethouder M.L. Strouss zegt begrip te hebben voor de situatie van de am bulante handelaren, ,,'t Blijkt inder daad zo te zijn dat het omzet kost wanneer een ambulante handelaar van zijn vertrouwde plekje af wordt gehaald, ledereen is blij als de week markt straks weer op de Markt gehou den wordt. Ik ga er zelf ook graag een visje halen". De handelaren hoeven op het Dam plein dan ook niet het gebruikelijke marktgeld te betalen. „Overigens is de herinrichting van de Markt nog niet echt af", vertelt Strouss. „Er komt nog een fontein, dat is in ieder geval zeker. En we zijn er in de raad nog over bezig of de kiosken nu wel of niet vervangen moeten worden. Maar daar zijn we nog niet uit". De week markt keert donderdag 28 mei terug op de Markt. Willem de Smit, markt koopman en lid van het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel: „Dat gaan we na tuurlijk feestelijk aankleden. We heb ben al contacten met de horeca en middenstand op de Markt. Er wordt bijvoorbeeld koffie tegen sterk gere duceerd tarief geserveerd. De winke liers doen iets extraas, die zijn per slot van rekening net zo blij als wij dat we terugkomen". In daar is niet iedere ambulante han delaar even blij mee. Kledinghande- laar J. van de Vreede is in elk geval heel duidelijk. Hij heeft het niet druk en daarom wel even tijd voor een Zeeuws Biologisch Museum Zeeuws Biologisch Museum Duinvlietweg 6, tussen Domburg en OostkapcUe. Openingstijden in april en mei: zo en di t/m vrij 10.00-17.00 uur. Ma en za 12.00-17.00 uur. Even uitrusten in het lunchcafé van het museum Onder het genot van een hapje of drankje even bijpraten in het lunchcafé of in de zon op het terras. Heemtuin 'Hortus Zelandiae' In de heemtuin bij het Zeeuws Biologisch Museum krijgt u een overzicht van de verschillende landschapstypen van Zeeland en de planten, die er voorkomen. Meer informatie? Telefoon 0118-582620. Internet: unw. zeeland net. nl\sticliting\zbin Bezoek een expositie... of het zeeaquarium Het Zeeuws Biologisch Museum, gelegen in het natuurgebied Westhove, heeft het hele jaar door wisselexposities. Bekijk eens een tentoonstelling of maak van dichtbij kennis met de dieren van de Zeeuwse wateren. Nieuw!

de Faam | 1998 | | pagina 1