*Watc6en4, Finale Zeeuwse Belofte Moluks woonzorg centrum niet vol Mulder 32Ls A-c desso WOENSDAG 9 APRIL 1997 JAARGANG 99 - NUMMER 15 JAN DE BOUVRIE binnenhuis Een nieuwe keuken is niet nodig! PZC WEEKBLADEN faam/vlissiziger Vijftien Bands Winnaars lentepuzzel ...wij hebben onze ouderen zien vereenzamen... ...dan zie je dat je moeder of oma ineens, na jaren in traditionele kleding te hebben gelopen, een gewone jurk aanheeft... ...die verbittering krijg je van je ouders mee... Veldnamen (1) Topsy Chapman Zondag Kroegentocht CC §B ggjg - s /Sr/si jS/-j r//'rtrAs/' Romanex de Boussac speciaalzaak in vloer- en vensterdecoratie Kromme Weele 21 -23 M'burg 01 18-614077 Maak kennis met de PORTAS renovatie Wij renoveren ook keukens en trappen Bel ons! Drie Zeeuwse bands strijden zaterdag 12 april in podium 't Beest in Goes om de titel Zeeuwse Belofte. In drie voorronden die ver spreid door de provincie zijn gehouden hebben Scale Models uit Goes, Namedropper uit Goes en Mindlink uit Terneu- zen een plaats in de fi nale weten te bemachti gen. De winnaar van de Zeeuwse Belofte mag meedoen aan de finale van de Grote Prijs van Nederland die in het na jaar in de Amsterdamse rocktempel Paradiso wordt gehouden. De drie finalisten spelen in 't Beest ieder een set van vijfen veertig minuten. De volgorde waarin de bands het podium betreden is vooraf niet be- Oplage: 51.110 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Johnny Saija (0118) 484312 (privé (0118) 418686). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen Erkens, (0118) 484276 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472402 Bezorging: (0118) 484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v.. postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties maandag 12.00 uur PZC, Oost-Souburgseweg 10. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 FaamA/lissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 178.455 ex. kend. De prestaties van de muzikanten worden beoor deeld door een jury die be staat uit Willem Jongëiieelen van muziekblad Oor, Robert Haagsma die schrijft voor Aardschok en het Algemeen Dagblad en Jeroen Nieuw- stadt die popdocent in Breda is. Daarnaast heeft ook het pu bliek invloed op de uitslag van de finale. Door het serieus in vullen van een stemformulier kan het publiek vijfentwintig procent van de uitslag bepa len. In totaal hebben vijftien Zeeuwse bands meegedaan aan de voorronden van de Zeeuwse Belofte. Namedrop per kwam als nummer één uit de bus bij de voorronde die in De Piek in Vlissingen werd ge houden. Het akoestisch duo dat be staat uit gitarist Bart Dietvorst en zangeres Kaat van der Wei de speelt luistermuziek. Scale Models speelt in de traditie van Britpopbands als Suede en Smiths en klinkt verras send intelligent en volwassen. Met name de zanger van Sca le Models beschikt over een juiste dosis flair, ijdelheid en arrogantie. De derde finalist is Mindlink. Deze band uit Terneuzen en Sluiskil doet al voor de derde keer mee aan de Zeeuwse Be lofte en speelt een mengeling van grunge en metal. Na de optredens van de drie finalisten speelt de Goese band Sure As Heil, de winnaar van vorig jaar. De finale van de Zeeuwse Belofte begint om 21 uur. De lente maakt 't jaar voor z'n zware taak weer klaar. Dat is de enige goede oplos sing van de lentepuz zel die in de FaamA/lissinger van 26 maart stond. Uit 419 inzendingen trokken wij de vol gende prijswinnaars: E. van Drent uit Kou- dekerke, H. Francke uit Grijpskerke, W. Smallegange-Vene- ma uit Middelburg, Martina Koene uit Westkapelle, Reinier Stroo uit Biggekerke en Nel Zijl uit Gapin- ge. De VVV-bon ter waarde van vijfen twintig gulden rolt binnen twee weken bij hen in de bus. Ook Jozef Tahitu (Stichting Ta- badila en Moluks opbouwwer ker in Oost-Souburg) maakt zich al jaren sterk voor het Molukse woonzorg centrum. Net als Pattikawa is hij van de 'tweede generatie': Molukkers die als kind naar Nederland kwamen of hier zijn geboren. Tahitu: „Wij hebben onze ou deren zien vereenzamen in Nederlandse instellingen. Echt weg zien kwijnen. Ik heb zelf gewerkt in een verpleeg tehuis en het meermalen ge zien. Ouderen vallen terug in het verleden naarmate ze ou der en hulpbehoevender wor den. Zo wordt de Nederlandse taal vaak vergeten. Denk eens in hoe dat is: oud zijn en in een verzorgingstehuis wonen waar ze je niet begrijpen en waar jij de anderen niet be grijpt. Onze oudere dames lo pen over het algemeen in tra ditionele kleding. Maar Neder landse verplegers weten niet hoe die aangetrokken moet worden. En dan kom je op be zoek bij je moeder of oma en zie je dat ze ineens, na jaren in traditionele kleding te hebben gelopen, een gewone jurk aanheeft. Dat is triest, ja". Hei kostte bijna zeven jaar om een Moluks woonzorgcentrum te realiseren. FOTOMONTAGE JAAP WOLTERBEEK Walcherenaren hebben uiter aard voorrang". Volgens het duo van Stichting Tabadila is er nog een reden waardoor het centrum nog niet vol is. „In alle publiciteit is ook de huurprijs naar voren geko men. Die is inderdaad vrij hoog, tussen 700 en 750 gulden. De woningen in de Molukse wij ken, waar de meeste ouderen wonen, zijn zo'n driehonderd gulden goedkoper. Dat schrikt mensen af. Maar er staat dan niet bij dat mensen ook recht hebben op huursubsidie, waardoor de netto huurprijs voor iemand met alleen een AOW-uitkering ongeveer hetzelfde blijft", al dus Pattikawa. De stichting kreeg veel kritiek over zich heen naar aanlei ding van het Molukse woon zorg centrum. Tahitu: „Mensen zeggen dan: 'moet iedere allochtone groep straks een eigen bejaarden huis?' Maar je kunt Molukkers niet vergelijken met andere al lochtonen. Wij zijn hier op dienstbevel gekomen Er is sprake van een ereschuld. On ze ouders zijn hier naar toe gekomen en konden vervol gens niet meer terug naar hun land omdat ze daar gezien werden als verraders. De Ne derlandse regering heeft de levens van deze mensen ver woest, uit elkaar gereten. Heb je enig idee van de verbitte ring, het verdriet waar deze mensen mee te kampen heb ben? Wij zeggen daarom: laat ze die laatste jaren met elkaar doorbrengen". „Nee, we eisen,het. Ze heb ben er recht op". Zelf zouden Tahitu en Pattikawa ook graag oud worden in een Moluks woonzorg centrum. Tahitu: „Ja, ik zou er graag oud worden. Ook wij hebben altijd tussen wal en schip ge leefd. Die verbittering krijg je van je ouders mee". Zo staat op een kaart uit het deeltje over onder meer Vrouwen polder een lap grond met de naam 't klooster. Precies op de plaats waar tot 1552 een kanunnikenklooster heeft gestaan. Overigens vertelde iemand uit West-Souburg me dat op zijn erf vroeger een dikke muur van Zeeuwse moppen stond. Die muur ei nog van de monniken gewees", vertelde de man. De Middelburgse kanunniken die ooit het oude herenhuis bij 't ou we kerk'of van West-Souburg bewoonden, zijn al meer dan vier eeuwen geleden vertrokken... Naast verdwenen gebouwen kom je bij veldnamen veel oude Walcherse woorden tegen. Zo droeg een perceel onder Aagte- kerke de naam achter vister, een oude vorm van het woord vis ser. De familienaam De Visser werd vroeger dan ook uitgespro ken als De Vister. Misschien niet erg netjes, maar niettemin bijzonder komisch zijn vaak de veldnamen die naar de gebruiker of eigenaar zijn genoemd. De eigenaar van 't weitje van Jan Lullevienger onder Westkappel stond bijvoorbeeld bekend om zijn extreem lange middelvinger. De weie van Jan Tureluut onder Ritthem is ge noemd naar een lid van een Souburgse familie, waarvan alle le den die bijnaam droegen. Schoolkinderen riepen nogal eens 'tureluuuut, tureluuut!' om de heer des huizes uit te dagen. Luk te dat, dan vlogen die guus kop over kant deu de stikken van Arendse achterheen 't stêne padje nae 't töverweitje bie 't ron de putje. Maar soms was zelfs dat niet ver genoeg... Marco Evenhuis Zeeland en met name Vlissingen hebben een belangrijke rol gespeeld bij het ont staan van een georganiseerde strijdmacht op zee. Dat blijkt uit de tentoonstelling die momenteel in het Stedelijk Museum in Vlissingen te bezichtigen is. De expositie valt samen met de Zeeuwse Vlootdagen die dit weekend worden gehouden op het terrein van De Schelde. Net als voorgaande jaren wordt 5 mei in Vlissingen gevierd met een Bevrijdingsfes tival. Dit jaar geeft onder andere de Limburgse gezelligheidsband Rowwen Hèze er een concert. Het festival wordt afgesloten met een een eerbetoon aan de band Queen. De Midgetgolfbaan aan de Burgemeester van Woelderenlaan in Vlissingen is ver bouwd in de Westernstijl. Behalve midget- golfen kunnen bezoekers ook plaatsnemen op een mechanische rodeo-stier. Verder deze week: sluitingstijden van Vlis- singse horeca ter discussie, nieuwe cd van De Dijk, Middelburger betuigt eer aan Vlaamse dichter Van Ostaijen, informatie van de overheid en handige van-dag-tot- dagoverzichten. Uw keuken is PQRTLC1 nog functio- neel. maar ze bevalt u niet meer PORTAS renoveert met nieuwe front- delen, in tal van varianten en dessins. Voor deliger dan u denkt. PORTAS vakbedrijf Zevenbergen tel. 0168 335002 door Ellen Erkens 'Tabadila' is het Maleise woord voor regenboog en de naam van het gloednieuwe Molukse woonzorg centrum dat in juli definitief klaar zou moeten zijn voor bewoning. Het kostte de Molukkers bijna ze ven jaar om een eigen woonzorg centrum voor de eerste generatie Molukkers te realiseren. Alhoewel de inschrijvingstermijn nu met ruim een week is verstreken zijn er nog steeds onbezette kamers in het appartementen complex. „Er zijn twaalf plaatsen", vertelt Riet Pattikawa-Lawalata van de initiatiefnemende Stichting Tabadila. „Maar tot nu toe hebben we nog maar tien aanmeldin gen". Om woonzorg centrum Tabadila aan de Rijn straat in Middelburg nu toch vol te krijgen, kun nen ook Molukkers uit andere delen van Nederland zich aanmelden. Winnaar van de Zeeuwse Belofte van vorig jaar Sure As Heil FOTO BERT VAN LEERDAM Dat er niet genoeg aanmeldin gen zijn om het hele centrum te vullen bewijst volgens hem en Pattikawa niet dat er geen behoefte aan is. Zes jaar gele den deed de stichting een on derzoek naar de behoefte van Molukse ouderen voor een dergelijke voorziening. Riet Pattikawa vertelt hier over: „Toen bleek dat 71 pro cent als het nodig was gebruik zou maken van een speciaal voor hen ingericht apparte menten complex. Maar er is sindsdien zoveel tijd verstreken dat van die on dervraagde ouderen al een deel overleden is. En er is in de Molukse gemeenschap een behoorlijk gat tussen de eer ste en tweede generatie, dus er komen nauwelijks nieuwe ouderen voor in de plaats. Daarom hebben we gezegd dat ook mensen die niet op Walcheren wonen zichzelf kunnen aanmelden. Maar Jazzfestival sluit op zondag Onlangs presenteerde de Heemkundige Kring Wal cheren het vijfde deeltje in een reeks veldnamen boeken. Daarin staan uitgebreide (maar helaas in complete) opsommingen van oude perceelnamen, zoals die voor 't water gebruikt werden. In die boeken kom je naast nogal voor de hand liggende 't laoge weitje,Zwemers stikje) ook bijzonder oude en interessante namen tegen. Bob van Koetsveld FOTO ANDA VAN RIET Met een oecumenische kerkdienst op zondag 18 mei in de Nieuwe Kerk sluit het 20e Jazzfestival Middelburg een dag later dan normaal. De extra (zon)dag wordt ook gebruikt om in een aantal café's de jazz klanken nog even te laten na sudderen. Donderdag 15 mei wordt het festival geopend in de Stadsschouwburg. Het programma voor de da gen die daarop volgen is bijna traditioneel inge vuld onder het motto 'wat goed is hoeft niet te worden veranderd'. De 70-jarige Bob van Koets veld heeft na een kleine on derbreking de voorzittersha mer weer opgepakt. Ondanks serieus te nemen hartklachten waarvoor hij een tijdje in het ziekenhuis heeft gelegen, heeft de Middelburger met zijn club weer een programma opgesteld dat kenners onge twijfeld het water in de mond laat lopen. Van Koetsveld noemt de Mag nolia Jazzband uit Zweden die op de swingende zater dagavond in de Stadsschouw burg speelt, maar ook in de jazzy kerkdienst passend en in toom hun tonen laten klinken. „Voor de kerkdienst", meldt Van Koetsveld, „hebben we speciaal Topsy Chapman uit New Orleans laten overvlie gen. Ze komt vrijdag aan op Schiphol. Of ze zaterdagavond nog in de schouwburg voor een verrassend optreden zorgt is nog de vraag. Wij en zij weten niet hoe snel ze van de vlucht hersteld is. Dat wordt dus gewoon afwach ten". De toegang tot de Nieu we kerk op zondag is gratis, meldt Van Koetsveld trots. „Er zijn negenhonderd zitplaat sen. Ik heb het vermoeden dat de kerk afgeladen vol zal zit ten. Vijf jaar geleden kreeg ik de kerk in Oostkapelle ook vol. Toen hadden we ook een oe cumenische jazz-kerkdienst georganiseerd als afsluiting van het Middelburgse jazzfes tival. Er werd toen wat gek scherend gezegd: wat de do minee niet lukt, lukt Van Koetsveld wel. Maar het was eigenlijk te gek voor woorden dat we in Oostkapelle het Mid delburgse jazzfestival moes ten afsluiten". De festival voorzitter voegt er aan toe dat het nu eenvoudi ger is om op zondag iets in de Zeeuwse hoofdstad te organi seren. „Desafinado, De Mug en Alassio hebben al toege zegd na de kerkdienst open te zijn met een jazzorkest. Ik weet zeker dat nog een aantal eigenaren van cafés zullen volgen". De kroon editie van het Mid delburgse Jazzfestival wordt donderdagavond traditioneel geopend in de Stadsschouw burg. Er staan voor die avond twee orkesten op het pro gramma: Rod Mason and his Hot Five en de Down Town Jazz Band. Niet minder dan 21 cafés doen vrijdag mee aan de populaire kroegentocht en de zaterdag moet overdag de he le binnenstad swingen. Om het winkelende publiek en an dere bezoekers te laten hos sen en dansen hebben van Koetsveld en de zijnen vijf loop orkesten en zeven podi um orkesten gecontracteerd. Voor de apotheose van de za terdag zorgen acht orkesten in de Stadsschouwburg. „Ze zijn dit jaar allemaal van absolute topklasse", belooft Van Koets veld. Het programma is klaar, het is nu een kwestie van bekend maken, verzucht Van Koets veld om dan weer enthou siast te vertellen dat een heus vrouwen orkest op de zater dag naar de Stadsschouw burg komt. „Het is Perfume de Salsa, een orkest dat echte salsa muziek speelt. En ze zijn niet alleen mooi, maar goed ook". Verder noemt hij de Beach Comber Stompers uit Engeland, de Louisianne Rythm Boys en Vijf op de Schaal van Rigter met pure bebop. „Ook de andere orkesten zullen de liefhebbers aanspreken. We hebben het programma trouwens zodanig gekozen voor de zaterdagavond dat ei genlijk iedereen aan zijn trek ken komt. We maken dat nog allemaal bekend in onze eigen jazz krant die dit jaar weer uit komt".

de Faam | 1997 | | pagina 1