(0118)484316 Strous-effect, realiteit of fictie 'Wist je dat ik vroeger faalangst had?' MARKT Schouten Parket PVDA-LIJSTAANVOERDER GEMEENTERAADSVERKIEZING IN MIDDELBURG PIM ZWAAN WINT SMARTLAPPENWEDSTRIJD VOOR JONGEREN Wi (bijzondere beurs aanbieding) HUIZE 'S-HERTOGENBOSCH DE HUIFKAR Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: Ter plekke bedenkt hij oplossingen. Arnemui- den bijvoorbeeld. Die plaats is gewend om zeer nauw contact te hebben met de eerste burger. „Dat zou onze burgemeester op zich kunnen nemen via de wijktafel. Totnutoe hebben alleen wethouders zich met zo'n wijktafel beziggehou den". En de stille armoede die landelijk zoveel aandacht trekt? „Ik kan natuurlijk mooie spier- ballentaal uitslaan zoals dat in verkiezingen gebruikelijk is, maar ik heb een primeur voor je. Öp dit moment is de betalingscapaciteit voor lasten van de overheid bepaald op 95 procent. Maar dat wordt veranderd". was je een bui tenbeentje op de 25 JAAR O Pechiney Nederland PZC WEEKBLADEN ,Jxax hxxxig.8 burgemeester de wijktafel in Arnemulden... De vijftienjarige Pim Zwaan uit Vlissingen won vorige week in Utrecht een smartlappenwed- strijd voor jongeren. Hij componeerde een num mer, schreef de tekst en zong het vervolgens ook nog eens zelf. Met het lied 'Papa' sleepte hij niet alleen de eerste prijs in de wacht. Het lever de hem ook veel aandacht van de pers op. „Ik ben dinsdag zelfs bij de 5-uur-show geweest", vertelt hij enthousiast. Toeval Papa Faalangst Gescheiden Wi wazze je 's naeves? ZEELANDHALLEN GOES "zaterdag 2 november info lijn Wij danken alle mensen die tijdens de beurs wonen wensen een vloer bij ons besteld hebben. Voor iedereen die wegens de drukte niet geholpen kon worden door ons organiseren wij a.s. vrijdag en zaterdag de B.B.A.-dagen U hebt dan nog eens de mogelijkheid van onze bijzondere beursaanbiedingen te profiteren. Ook nu weer geldt pak de telefoon en krijg een telefoon. Wij hebben dan alle tijd voor u. ■i LID INTERIEURWAARBORG m Een unieke locatie voor uw huwelijks feest, receptie, diner, lunch, perso neelsfeest, vergadering of Voor informatie: BRASSERIE 0118-612998 HET OOR 96e JAARGANG NUMMER 44 30 OKTOBER 1996 Tjeu (M.L.) Strous (46). Een nieuweling in de politiek en meteen lijstaanvoerder voor de PvdA in Middelburg en kan didaat voor een zetel als wet houder in het college. In wan delgangen wordt nu al gespro ken van het Strous-effect: de ex-vakbondsman die genoeg - politieke - aanhang zou heb ben om de PvdA aan een fiks aantal stemmen te helpen. Toch is de politiek hem niet vreemd. „Ik was op mijn acht tiende al lid van de Partij van de Arbeid en nam toen ook een abonnement op De Volks krant". Op die leeftijd meldde hij zich ook aan op de tamelijk Marxistisch getinte universiteit van Tilburg. „Als PvdAer was je feitelijk een buitenbeentje, en rechts. Ik heb toen nog geprobeerd een Sociaal De mocratische Studenten Be weging op poten te zetten". Dat lukte niet, zodat de Bra bander zich verder maar als student gedroeg, afstudeerde als doctorandus sociologie, ging werken als verslaggever Open dagen: zie pag. 10 Oplage: 25 795 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch van den Oosterkamp (0113) 273000 privé. (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L Saija, (0118) 484312 (privé (0118) 418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270 Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216 Druk: Vink-Rotadruk b.v postbus 36, 4570 AA Axel Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51. 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. bij De Stem in Breda en daarna solliciteerde bij het NKV (Nederland Katholiek Vakver bond), in Zeeland. „Ik kwam hier vaak in weekeinden en met vakanties. Zeeland beviel me wel. Toen ik hier als vak bondsbestuurder kwam had ik als eerste taak het NVV en NKV aan elkaar te plakken tot FNV. Je kunt dus zeggen dat ik hier de eerste FNV-bestuurder was". Passief is hij nooit gebleven. Dat kon ook niet. Als FNV bestuurder moest'ie stomweg regelmatig aan de lokale en provinciale politieke bel han gen om zodoende optimaal de belangen van zijn leden te behartigen. Op afdelingsver gaderingen van de PvdA was hij nagenoeg altijd present ep roerde daar zijn mono. Vaak werd hem gevraagd zich ook openlijk actief met de politiek bezig te houden. Maar meer dan een onverkiesbare plaats in de provinciale politiek en op 9 Tjeu Strous: Vlissingen voor het onderwijs en Mid delburg voor de cultuur". FOTO AN DA VAN RIET de lijst voor de Tweede Kamer ambieerde hij niet. Totdat hij een jaar of twee geleden besloot te stoppen als FNV- bestuurder en regiocoördina tor werd van werkgelegen heidprojecten van een stich ting die in het leven was geroepen door FNV en CNV. Toen ging ook de deur naar de actieve politiek verder open. xcxïago iis ;Gia:;TB8rc „Het lijkt vaak alsof de politiek slechts smalle marges geeft voor veranderingen Dat kan wel kloppen, maar die marges moet je proberen maximaal te benutten", stelt hij nadrukke lijk nadat hij a la Amerikaans voorbeeld vertelt zeer gelukkig getrouwd te zijn en vier bloed mooie kindertjes heeft met Wilma zijn vrouw. Dat Middel burg veel krediet bij de kiezers heeft verspeeld begrijpt hij wel. Uit zijn woorden is af te leiden dat hij het huidige bestuur ronduit slecht vindt. Zeker als het gaat om commu nicatie met de bevolking. Het moet allemaal beter, als hij ooit wethouder is. Hij plakt zelfs een aantal keren het eti- "k.t besluiteloosheid op het huidige college. „En ze zijn plannenloos. Kijk nou naar de Markt. Dat was een kwestie van autovrij en een parkeerbeleid. Nou geloof ik dat het parkeerbeleid goed uitpakt. Maar de Markt ligt er een beetje doelloos bij. En als klap op de vuurpijl komt het college nota bene één dag voor de verkiezingen met een plan voor de Markt. Dat plan moet dan voor 1 januari door de raad worden goedgekeurd. Het zou me niets verbazen als hier opzet in het spel is en de nieuwe raad voor een voldon gen feit wordt gesteld". En 't Hofje? „Ook daar had de gemeente beter moeten com municeren met de bevolking. Kijk. Zoals de Stichting Beel dende Kunst het heeft gedaan door de bevolking te betrekken bij hun plannen voor de Markt. Dat was goed. Je moet er in één keer iedereen bij betrek ken. Dan krijg je wat vibratie in de stad en beslissen de men sen mee over hun toekomst. Ik denk dat het nog een erfenis is van Rutten (de naar Breda ver huisde burgemeester red.). Die kon het college niet stroomlij nen tot een team. Het heeft veel te lang geduurd voordat ze wisten wat ze aan elkaar hadden". 78 F'; -7 V Dus toch spierballentaal? „Ik ben natuurlijk altijd op de hoogte gebleven van de gemeentepolitiek". Dat kwam onder meer omdat hij zich ZIE VERDER PAGINA 15 „'Papa' gaat over een jongen van wie de ouders gescheiden zijn", verhaalt hij. „Hij raakt aan de drugs en loopt door het park een beetje na te denken met een jointje". Pim schreef het nummer op weg van school naar huis. „Op school waren ze bezig een musical in elkaar te zetten. Omdat ik ook wilde meedoen ben ik naar de muziekleraar gegaan om te kijken of ik hem kon helpen bij het schrijven van de muziek. Ik merkte wel dat hij er wei nig vertrou wen in had, dus op weg naar huis dacht ik: ik zal Ik hoor wel altijd dat ik goed ben in het schrijven van opstellen en gedichten enzo, maar dit is toch wel weer iets anders. Nou, toen kreeg ik een brief dat ze mijn inzending binnen hadden en een maand later kreeg ik weer een brief. Dat ik in de finale zat. Dat had ik nooit verwacht. Wist je dat ik vroeger faalangst had? Als een nummer schrijven om te laten zien dat ik het wel kan. En dat heb ik gedaan. Die man heeft later wel nog zijn veront schuldigingen aangeboden, hoor", lacht hij. Ik loop door het park met dat vieze ding Ik voel me zo alleen, dat ik maar een beetje zing Ik wil erover praten maar met wie weet ik niet Want ik ben erg verslaafd aan die vieze weed Ref.: Papa, waarom deed je dat nou Ik wil je niet kwijt, waarom moest dat zo gauw Papa, waarom deed je dat nou Je weet nog niet eens hoeveel ik van je houd Ik durf er niet met moeder over te praten Gelukkig heeft zij nog steeds niet in de gaten Het gaat op school niet helemaal naar wens Maar als ze dit dan hoort dan vindt ze me een raar mens Ik ben nu echt verslaafd aan dat vieze spul Volgens mijn moeder ben ik nog steeds haar lieve knul Maar drugs is volgens haar het echt het allergekste En als ze dit dan hoort dan krijg ik een rechtse Toen kreeg ik mijn eerste spuit naar binnen Ik wilde er toen nog niet aan beginnen Maar nu al kan ik dus niet meer zonder Als mama het hoort krijg ik op mijn donder Pim Zwaan uur show geweest, bij omroep Zeeland, in de Faam en de Vlissinger. En ik had net de jongerenkrant Primeur aan de telefoon", straalt hij. Vooral zijn optreden bij Omroep Zee land is hem goed bevallen. „Ik wil later namelijk ook journa list worden", vertelt hij. „Liefst bij de radio. Nu kon ik vast eens een beetje kijken hoe het er achter de schermen toegaat". i Pim Zwaan: ...eigenlijk puur toeval... FOTO: AN DA VAN RIET. „Maar goed, daarna kwam dat papier binnen waarop gevraagd werd om door scho lieren gemaakte smartlappen in te sturen. De muziekleraar vroeg me om er één te maken, maar ik had er al één, dus dat was niet zo moeilijk. Eigenlijk puur toeval, want ik had nog nooit een lied je gemaakt. mevrouw Van der Werf dit hoort..." Op het Scheldemond College wordt - door mevrouw Van der Werf - een cursus gegeven tegen faalangst. Twee jaar geleden volgde Pim deze cur sus bij haar. „Nee, toen had niemand kunnen bedenken dat ik dit nog eens voor elkaar zou kunnen krijgen", vertelt hij trots. Naast Pim waren nog vijf lied jes genomineerd. De jury was duidelijk onder de indruk van 'Papa'. Jan Verstegen van de K.L. Pollstichting, de organi sator van het Smartlappenfes tival: „In de beslissing van de jury telde vooral mee dat Pim zo'n grote uitstraling op het podium had. Hij keek het publiek recht in de ogen. Henk van Gelder, theaterre censent bij het NRC Handels blad en jurylid, zei dat hij zich zelf schuldig voelde na het beluisteren van het lied". Alle zes de genomineerde liedjes zijn uitgebracht op de cd Smart, die bij de K.L. Pol lstichting in Amsterdam te bestellen is. Pims eigen ouders zijn ook gescheiden. „Dus ik weet wel hoe een jongen zich voelt als dat gebeurt. Maar ik heb nog nooit drugs gebruikt hoor", voegt hij er snel aan toe. „Ik heb dat onderwerp alleen gekozen omdat de musical daar over ging". Pim staat sinds zijn overwin ning in het middelpunt van de belangstelling: „Ik ben bij de 5 Tel. 0113-221221 Fax 0113-221170 Livingstoneweg 44 - 4462 GL Goes Showroom geopend, dagelijks 09.00 - 17.00 uur. Zaterdag 10.00-16.00 uur 'Alles uut de kasse' is de titel van de nieuwe theatervoorstelling van de Zeeuws-Vlaamse troubadour Piet Brakman. Deze gaat in het Vlissingse Arsenaaltheater in première. Taalbarrières vindt hij 'lariekoek'. Ook boekhandels doen hun best om het Zeeuws dialect te behouden. Daarom is het vanaf woensdag Week van het Zeeuwse boek. Het boekenweekgeschenk: Liedjes van het Zeeuwse land. De modellen op de beurs Wonen en Wensen in de Zeelandhallen hadden veel bekijks. De groots opgezette shows op het speciaal vor de beurs ingerichte Modeplein trok menig bezoeker naar Goes. Bij het lezen van Walcherse teksten uit de tweede helft van de vorige eeuw valt keer op keer de teloorgang van oudere dialectvormen op. De manier waarop moderne varianten van oude woorden tot stand komen is de moeite van het bekijken waard. Vooral vergelijkingen met andere dialecten, zoals het Westvlaams en het Zuidbeve- lands, leveren leuke resultaten op. In verhalen van schrijvers als Jan Vader, Henri Beunke en ook Pieter Louwerse kom je af en toe de oude samenstelling 'niet en' tegen. In Vlaanderen wordt deze samenstelling nog vaak gebruikt: ik en weet 't nie. Op Walcheren komt deze samenstelling eigenlijk niet meer voor. Dezegswijze ie weet er niet en van is een laat ste relict van dit verschijnsel. In West-Vlaanderen wordt ou nog altijd uitgesproken als oe. Zinnetjes als oe oed is joen vroewe? zijn daardoor voor buitenstaanders soms moeilijk te begrijpen. Op Walcheren is van dit verschijnsel nog wel een en ander terug te vinden. Bekende woorden als joe (jou) en noe (nou), plaatsnamen als Zoetelande en Soeburg en minder vaak gebruikte woor den, die waar men de 'verne derlandsing' van lijkt te zijn vergeten, zoals koeter voor ploegmes of kouter. Een oude vorm van 'waren' is wazze. Op Zuid-Beveland is 'wazze' nog vrij algemeen; jon- ZUIDAMERIKAANS RESTAURANT geren uit de zak van Zuid- Beveland gebruiken het woord nog naast waore. Het ontstaan van een vorm als waore is ove rigens typisch iets van de laat ste tijd. Op Walcheren, waar al veel vroeger een nieuwe vorm voor wazze ontstond, werd het Nederlandse 'waren' nog ver zee uwst tot waere. Terug in West-Vlaanderen tref fen we de vorm naoven aan, voor wat we op Walcheren tegenwoordig aeven (avond) noemen. In een gezegde, dat ik vond in een artikel van de hand van Jan Vader (1875- 1966) vond ik het nog terug in de wijsheid 'ipse joenge wuuven diene 's naeves thuus te bluven (hupse jongedames dienen 's avonds thuis te blij ven). Een spreuk, waar niet iedere rechtgeaarde (mannelij ke) plattelandsjongere het mee eens zal zijn. Marco Evenhuis Zaterdag 2 november Live muziek m.m.v. THE FLAMENCO KINGS Nieuwendijk 9a, Vlissingen 0118-415002 9.00-17.00 uur ZONDAG 3 NOVEMBER in no-17.00 uu1 KRAAMVERHUURWjl257521 0164- 235916 UrimJ <L\T ,U Cfwu/f IlrancncxxTfnigtng IHinrx Livingstoneweg 9a Industrieterrein Poel II - Goes (bij de Zeelandhallen) 0113-230800 Openingstijden: dinsdag t/m donderdag 13.30-18.00 uur; donderdag koopavond; vrijdag 10.00-18.00 uur; zaterdag van 10.00 - 16.00 uur

de Faam | 1996 | | pagina 1