32k f)~C Herindeling Walcheren: de dorpen wachten af.... Frans de Muynck verkoopt de op één na lekkerste lekkerbek COLBERTS imarelle 40% KORTING QUICK SHOES Een spetter van een bad en straks ook ijskoud de beste! 2SJ R R R Provincie: 'Herindeling noodzakelijk' SCHOEN VAN DE WEEK 79.- VLISSINGER BAKT ZICH IN NEDERLANDSE TOP n.v. Sportfondsenbad Vlissingen HUIZE S-HERTOGENBOSCH DE HUIFKAR PCCHinCV DCDERLMID SEGEERSTRAAT 9A MIDDELBURG WALSTRAAT 128 VLISSINGEN „.het gemeentehuis in Serooskerke? Laat ze eerst maar zorgen dat er een bus naartoe rijdt... ...de burgemeester van Middelburg, denk je dat die komt voor de verjaardag van mijn moeder?... ...stel je voor dat de verwoesters van Zouteiande en Domburg hier vrij spel krijgen... Een gemeentelijke her indeling gaat nooit gepaard met vrolijke gezichten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er op de Walcherse dorpen - die per 1 janu ari volgend jaar samen de plattelandsge meenschap Veere vor men - geen prettige sfeer hangt. Wat de de boer niet kent, lust 'ie niet, is de mening van Guus van Willigen burg, medewerker bestuurlijke organisa tie van de provincie. „Kijk naar de herinde ling van Borssele. Men schreeuwde moord en brand, wilde er niet aan. Maar nu hoor je daar ook niemand meer over. Een gemeente is gewoon iets anders dan een dorpskern". Op de dor pen willen ze het alle maal nog wel eens zien. De redactie van De Faam/De Vlissinger peilde de meningen. PZC WEEKBLADEN Aan de kust (2) Vishandel Frans de Muynck in Vlissingen bakt de op één na bes te lekkerbek van Nederland. Afgelopen maandag bepaalde een jury dat na een bakwedstrijd tijdens de visbakbeurs in de Amsterdamse RAI. Telefoon 0118-417442 Een unieke locatie voor uw huwelijks feest, receptie, diner, lunch, perso neelsfeest, vergadering of Voor informatie: BRASSERIE 0118-612998 96e JAARGANG NUMMER 42 16 OKTOBER 1996 op een groot aantal Profiteer nog 2 weken van deze aanbieding Open dagen: zie pag. Het herindelen van gemeentes op Walcheren gebeurt in opdracht van de provincie. Medewerker bestuurlijke orga nisatie Guus van Willigenburg vertelt vanaf het provincie huis: „De taken verschuiven, veel zaken worden gedecen traliseerd en vallen vervolgens onder het pakket van de gemeentes. De wet voorzieningen gehandicapten bijvoor beeld. Kleine gemeentes zaten met de handen in hun haar. Hun ambtenarenapparaat is gewoon niet groot genoeg om dergelijke zaken correct aan te pakken. Bovendien is er het salarisprobleem. Bij een kleine gemeente hoort een lage vergoeding. Dan ontstaat de situatie dat een wethouder als een schaap met vijf poten alles moet kunnen. Alhoewel dat in veel gemeentes best goed gaat, vindt de provincie dat geen goede zaak. Vandaar de herindeling". Per 1 januari - wanneer de herindeling een feit is - zijn de gemeentes Vee- re, Domburg, Westkapelle, Mariekerke en Valkenisse samengevoegd tot de nieuwe plattelandsgemeente Veere. Wie Arnemuiden tegenkomt, vindt het bordje 'Middelburg' bij binnenkomst. Unge Noonfctraat 2 Tel, OU 8-640283 Middelburg Verder deze week: sporters verpesten duinen, Maritiem Journaal 1996, kunst onder de hamer, een politiek forum voor jongeren, handige van- dag-tot-dag-overzichten op uitgaansgebied en nuttige informatie van de overheid. _9£rS5 Maten 36-41 Door Ellen Erkens „Kapitaalvernietiging, dat is het", zegt een ondernemer uit Westkapelle. „Onze wethou ders krijgen nu een kleine ver goeding voor het werk dat zij doen. In de nieuwe, grotere gemeente verdienen die ineens veel meer. Dat geldt ook voor de ambtenaren. Nu zit er één ambtenaar voor hon derdvijftig mensen. Straks, op het nieuwe gemeentehuis, zit die persoon er voor driehon derdvijftig mensen. Maar wel met twee secundanten onder zich. Wat heb je dan bespaard; niets. Pure kapitaalvernieti ging", herhaalt hij nog maar (£-.Y ÏÏD@ IFsisirm De plattelandsgemeentes heten na 7 januari allemaal 'Veere'. Hun oorspronkelijke naam blijft 'gelukkig' gehandhaafd, zoals hier al het gevai is in Gapinge. eens. „Vraag het maar eens aan de mensen in Zouteiande. Alsof /i| tevreden zijn nu 'e bij de gemeente zse horen". FOTO: ANDA VAN RIET. gemeentehuis eigenlijk? Niet hier in Westkapelle. Zeker veten. Het moet zonodig in Serooskerke worden neerge zet. Dan mogen ze trouwens eerst wel eens zorgen dat er een bus naar toe rijdt, anders kun je er niet eens komen. Laat ze daar maar eens wat aan gaan doen". Een dorpsgenoot valt hem bij: „Ik vind het in één woord besodemieterd. We hebben hier altijd goed gefunctio neerd. Wat als één van de andere dorpen schulden gaat maken. Wie moet dat betalen? Daar draaien wij dan toch maar mooi voor op. En ik weet het, want ik kom zelf uit Hans- weert. Dat is bij een vorige her indeling bij de gemeente Kruiningen gevoegd. Van dat dorp is niet veel meer over en er is niks voor in de plaats gekomen. Enfin", klinkt het bij na berustend. „Je zult wel zien...". Niet alleen in Westkapelle is de bevolking sceptisch. Ook in Veere wordt de herindeling met gemengde gevoelens tegemoet gezien. „Je ziet het ook vaak in het bedrijfsleven", vertelt een man met fiets. „Schaalvergroting klinkt prachtig in theorie, maar in de praktijk pakt het toch vaak anders uit. Bovendien, Veere is een prachtig ongeschonden stadje met veel groen en een historisch stadsbeeld. Stel je voor dat de verwoesters van Zouteiande en Domburg hier straks ook vrij spel krijgen. Stel dat ze hier de haven verande ren in een enorm kermisplein. Ik moet er niet aan denken...". En dan is er natuurlijk nog de kwestie van de laagdrempelig heid van een kleine gemeente. „De burgemeester, die kom je hier regelmatig tegen. Als er iets is, spreek je hem aan", vertelt een Westkappelaar met een braaf hondje aan de lijn. „Dat kan straks natuurlijk niet meer, die man heeft het veel te druk met andere dingen". Om dat op te vangen zijn de diver se gemeentes momenteel bezig om dorpsraden in het leven te roepen. „En die moe ten dat werk dan overnemen. Nou, waar zijn we dan hele maal mee bezig?" „Ik vind het maar niets", venti leert een krasse zestig-jarige haar mening bij de bushalte. „We hebben hier in Westka pelle een linkse gemeenteraad en dat mag wat mij betreft zo blijven. Maar de meeste dor pen hebben een rechtse gemeenteraad. En hoe de uit slag van de verkiezingen is, dat is maar afwachten". Terwijl ze op de bus staat te wachten, voegt ze eraan toe: „Boven dien, waar komt dat nieuwe Haar vriendin valt haar bij: „Nu gaan we regelmatig eens kij ken bij trouwerijen in het gemeentehuis. Maar dat kan dan ook niet meer. Wat denk je wel niet dat dat kost als je alles met het openbaar vervoer moet doen?". Ook in Arnemuiden hebben de burgers een duidelijke mening wanneer het gaat over de her indeling. Per 1 januari maakt het oude vissersstadje deel uit van de gemeente Middelburg. De bevolking maakt zich voor al zorgen over de eigen identi teit. ,,'t Is verschrikkelijk", zegt een huisvrouw die haar ramen lapt. „Vroeger kende je hier iedereen. Nu al die nieuw bouw er staat zijn er al te veel mensen van buitenaf hier komen wonen. Omdat we nu ook nog Middelburg gaan heten zal dat alleen maar erger worden". Ook hier wordt juist de door de provincie bekritiseerde klein schaligheid heel voordelig genoemd. Een vrouw: „Mijn moeder wordt gauw 85. Als ze dat haalt komt de burgemees ter langs om het mee te vieren. Maar de burgemeester van Middelburg, denk je dat die komt?" Een ander punt waar de Arne- muidenaren grote waarde aan hechten is de daar heersende zondagsrust. „In Middelburg is alles op zondag open. Het zwembad, de cafés. Ja, ik maak me daar zorgen over", vertelt een vrouw van middel bare leeftijd. „Vooral voor de kinderen. Kijk, als alles geslo ten is kun je ook nergens heen. Maar als hier - net als in Mid delburg - ook alles open mag, hoe voorkom je dan dat de rust wordt verstoord?" Arnemuidenaren hebben het toch al niet zo op Middelbur gers, zo blijkt. „Ja, 't is toch een ander volk hè? Stadser", leggen twee bejaarde Arne- muidse vriendinnen uit. „Vroe ger was je daar werkster bij een mevrouw. Maar wij heb ben hier geen werksters hoor, wij doen gewoon alles zelf. Tja. In die nieuwbouwbuu-l. Daar wel. Maar dat zijn ook- geen Arnemuidenaren... Nee, voor ons hoeft het niet". Tenslotte nog dit: niet ieder een maakt zich om redenen van identiteit, kleinschaligheid of onbekendheid zorgen over de herindeling. Een vriendelij ke mevrouw in Veere: „De her indeling? Ja, daar weet ik wel iets van. Een spannende tijd, want mijn man is burgemees ter en ik weet niet of hij dat na 1 januari nog is". Op de lijst met Walcherse namen voor zeeorganismen, waar ik een vorige keer al dankbaar gebruik van maakte, staat ook de naam weerboom- pje voor de zogenaamde zee- cypres. Dit kleine, zandkleuri ge diertje dankt zijn naam aan het feit dat het in vroeger tij den wel dienst deed als baro meter. Een groep weerboompjes werd daartoe in een met zee water gevulde zuurtjesflesse gestoken. Als er luchtbelletjes in het potje verschenen, was er een weersverandering op komst. Een weerboom heeft op Wal cheren ook nog een andere betekenis. Er wordt ook een boomvorrpige wolk mee bedoeld, u weet wel: zo'n zwa re, donkere pluk wol. Als die van zee komen opzetten, zorgt dat gegarandeerd voor een nat pak. Een zeediertje, dat ook voor wat nattigheid kan zorgen, is de zeeanemoon, aan de noord westkust van Walcheren zêê- ker (zeiker) genoemd. Dat dit weekdiertje bij lichte druk een ferme straal zeewater uit proest, is in deze rubriek al eens eerder beschreven. Een ander weekdier met een uiterst bekende Walcherse naam is de kreukel, in het Nederlands alikruik. Nog altijd worden deze diertjes met veel plezier verzameld en met nog meer smaak verorberd. Als er dan maar geen tuitige kreu kels' tussenzitten, want die bin nie om eten. Een tuitige kreu kel is te herkennen aan het extra krulletje aan de schelp. De Nederlandse naam voor dit schelpdiertje is purperslak, een heel andere diersoort dan de alikruik dus. Tot slot nogmaals een oproep om zoveel mogelijk Walcherse namen voor van alles wat in en rond de zee leeft en groeit op te sturen naar het redactie adres. De Oostkappelse verza melaar van deze woorden zal u er dankbaar voor zijn. Overi gens verschijnt in het oktober nummer van De Wete, het blad van de Heemkundige Kring Walcheren, een artikel van zijn hand over dit onderwerp. Marco Evenhuis De Middelburgse Nieuwe Burg liet het winkelend publiek het afgelopen weekend genieten van een herfstmodeshow. Een veelzijdig modebeeld waarin ook de mode voor het maatje meer niet vergeten is. Herfstvakantie! Om kinderen wat vertier te bieden zijn er in de Stadsschouwburg in Middelburg jeugdvoorstellingen. Ook het Schuttershoftheater doet een duit in de zak met het kinderfilmfestival Cinekid. Oplage: 25 795 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b v Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118) 418686) Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270 Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC. Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10. 17.00 uur Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbiaden in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. De Muynck was uiterst content met die uitslag die - aldus het juryrapport - op sumiere details werd beslecht. De vak wedstrijd voor de lekkerste lek kerbek is een initiatief van de Stivavi (Stichting vakopleiding vishandel) en het Nederlands Visbureau. Al tijdens de voorronde had een 'mysterieshopper' twee keer vastgesteld dat de Vlis- singse viszaak lekkerbekken van hoog niveau bakt. Tot twee keer toe was de zaak aan de Oude Markt anoniem bezocht, waarna eerst werd vastgesteld dat De Muynck minimaal de beste van Zee land was. Vervolgens betitelde weer een mysterie-shopper hem tot één van de vier besten van Nederland. En die vier deden maandag mee aan de finalewedstrijd. Voor dag en dauw waren Frans en Kitty de Muynck maandag vertrokken naar Amsterdam. Voor de zoveelste keer werd die ochtend het lijst je doorgenomen van benodig de spullen om de vis optimaal te kunnen bakken. Immers, alles moest worden meegeno men. Alleen voor een oven werd gezorgd in de Rai. Ver pakking, bakkorst, geur en smaak waren de voornaamste beoordelingspunten van de lekkerbek. Daarnaast mag zo'n lekkerbek absoluut geen gra ten bevatten. „Voor veel men sen is de lekkerbek de eerste kennismaking met vis", zegt directeur Margret Huijbers van Stivavi. Volgens Huijbers zijn vooral veel deelnemers door de mand gezakt omdat ze hun vis voor de lekkerbekken niet goed genoeg fileren. „Wij doen inderdaad ons best om het lekkerbekje volgens de regels der kunst aan te bie den", legt De Vlissinger De Muynck uit. „Met een stukje diepvries of een in de magne tron opgewarmd stukje vis val je natuurlijk zo door de mand. Het belangrijkste is trouwens dat de vis vers en de olie goed is". Dat hij tweede werd is een kroon op het werk van De Muynck. Dolblij was hij er maandag mee. „Kijk", zegt hij na een korte stilte. „Alle vier de finalisten zijn gewoon de besten. Als je hier vier wordt ben je gewoon nagenoeg net zo goed als de eerste. Het scheelt allemaal een haartje. Ik vind het prachtig dat ik tweede ben geworden". Overigens eindigde de Vlis- singse winkelier achter Smiths uit Lodder en vóór visboeren uit Oss en De Bilt. Vorige week nog meldde een bord voor de zaak van De Muynck dat zijn lekkerbek behoorlijk goed is. 1

de Faam | 1996 | | pagina 1