(0118)484316 Single voor Vlissings punkrocktrio PC Topbasketbal in Vlissingen 'Een foxtrot blijft altijd een foxtrot' 32te f\ -C ■WE DOEN NIETS UNPLUGGED l Veelzijdigheid Zeeuws landschap belicht in Week van Landschap 7 DANCE MASTERS. Interesse? Bel: VERSCHOORE Berbice Skepi Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! „Pittige no-nonsense muziek, daar hou den we alledrie het meest van", vertelt Rijk-Jan Koppejan, bassist van de Vlis- singse punkrockband Swindle. Volgende week zaterdag (7 september) - presen teert het drietal hun eerste single - geti teld Noisy Tunes - in De Piek in Vlissingen. Covers Hits Wedstrijd DISCOUNT PZC WEEKBLADEN ED© IFfeaum De Week van het Landschap (21 tot en met 29 september) staat wat Zeeland betreft helemaal in het teken van de veelzijdigheid van de natuurgebieden die de Stichting het Zeeuwse Landschap beheert. Dat gebeurt onder meer omdat de stichting dit jaar haar zestigjarig jubi leum viert. Het landelijke thema van de Week van het Landschap luidt: 'Natuur in uitvoering'. m De Vlissingse squaredansgroep North Sea Dan cers houdt in september een aantal open avon den. Bezoekers kunnen dan kennismaken met het zogenaamde square- en rounddansen. „Als je er eenmaal bij bent raak je er helemaal aan verslaafd", vertelt Miranda Hogendoorn van de North Sea Dancers. Wat doet u zaterdag tussen tien en vier Wij hebben iets te vieren... de verbouwing van ons hoofdkan toor is afgerondWe nodigen u uit om zaterdag, tussen 10.00 en 16.00 uur, eens bij ons binnen te lopen. Niet voor gewone bankzaken, maar wel voor ondermeer een kijkje 'achter de schermen'. Clown Frans de Schepper, Harmonie-orkest Ons Genoegen en De Deltaband (van 14.00 tot 15.30 uur 'onderweg' in de binnenstad) zorgen voor muziek en amusement. Bewoners van Ter Reede, Scheldehof en Singelzicht kunnen voor een bezoek je aan de bank gebruik maken van een paardentram. Alle bezoekers ontvangen bovendien een leuke attentie. In verband met activiteiten rondom de opening zijn al onze vestigingen donderdag 29 augustus vanaf 12.00 uur gesloten. Maar... dat maken we aanstaande zaterdag ruimschoots goed! U vindt ons aan de lange Zelke 1 in Vlissingen. Graag tot ziens Rabobank DANCE MATTERE Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 35 28 AUGUSTUS 1996 Swindle. FOTO: BERT VAN LEERDAM. De single is in eerste instantie alleen verkrijgbaar op vinyl. „Het is een echt ouderwets singeltje, zoals je die vroeger ook had", vertelt Koppejan. „Niet dat vinyl nou een directe keuze van ons was, maar de platenmaatschappij wilde het graag zo en wij konden ons daar wel in vinden, 't Heeft een beetje een underground-ef fect. Bovendien heb je meer ruimte op het hoesje. Ik vind die cd-hoesjes altijd zo klein". Naast bassist Rijk-Jan Koppe jan bestaat Swindle uit drum mer Henk Jobse en zanger/ gitarist Jaap van Boven. De heren vonden elkaar vier jaar geleden. „Ik had jaren daarvoor al in een punkband gespeeld, maar nadat we uit elkaar gingen hing ik mijn bas aan de wilgen. Ik had jarenlang niet meer gespeeld toen we met Swindle begonnen. Henk Jobse had nog nooit in een band gespeeld". Zanger/gita rist Jaap van Boven is de meest doorgewinterde rot: hij speelde in talloze Vlissingse groepen. „Maar het is voor het eerst dat hij het zo lang uit houdt in een band", aldus Koppejan. /„In eerste instantie speelden we alleen covers, nummers van andere bands. We deden van het begin af aan aardig wat optredens, maar in som mige zalen kom je nu eenmaal niet binnen als je alleen covers speelt. Daarom zijn we ook eigen nummers gaan maken", legt Koppejan uit. Zo komt het dat op de eerste twee demo's van de band alleen covers staan, terwijl op de derde demo uitsluitend eigen werk gespeeld wordt. Swindle stuurde deze laatste demo - Sixpack - naar verschil lende platenmaatschappijen. En met resultaat: „Het Duitse undergroundlabel Incognito Records, waar de single bij uit komt, had belangstelling en we hebben inmiddels ook con tact met een Franse platen maatschappij. Misschien dat er in het vroege voorjaar dus nog een Swindle-single uit komt". Op Noisy Tunes staan vier eigen nummers. „Vier hits", zegt Koppejan lachend. Toch is het niet zozeer zijn bedoeling om door te stoten naar de hit parade: „In ons genre is het bijna onmogelijk om door te breken", legt Koppejan uit. „We spelen voor ons plezier. Als je succes hebt is dat natuurlijk hartstikke leuk, maar het is in principe een hobby. Maar we spelen lekker en vrij constant, en over het alge meen worden we goed ont vangen". Aan de presentatie in De Piek is overigens ook een wedstrijd verbonden. Wie op deze avond de Swindle-single koopt, krijgt er een kaartje bij waarop adresgegevens ingevuld kun nen worden. „Aan het eind De single Noisy Tunes. HARD- S SOFTWARE PC - AMIGA - APPLE MIDI - INTERNET VERKOOP - DEMONSTRATIE PRESENTATIE CD-l, VIDEOGAMES, DIGITAL VIDEO ZA. 7 SEPTEMBER 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INFO EN REDUKTIEBON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD INTEREXPO MEDIA 070-3588929 Oplage: 25 795 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Couranl b.v Exploitatie: Ch van den Oosterkamp (0113) 273000 privé (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118) 418686) Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10. 17 00 uur Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. „De vorming van het land schap is een proces dat nooit ophoudt", legt de stichting in een schrijven uit en vervolgt: „Water, wind en stroming, opbouw en afbraak, erosie en opslibbing gaan altijd door". Uiteraard speelt ook de mens een grote rol bij de vorming van de natuur. Positief, maar ook negatief. „Vroeger ontstonden natuur waarden vaak als onbedoeld bijproduct van menselijk han delen, maar nu wordt met gericht ingrijpen aangestuurd op natuurontwikkelingen. Door de natuurkrachten en door het beheer van de mens veranderen landschappen. De Stichting Het Zeeuwse Land schap stuurt daarin, al zestig jaar". Dankzij de veelzijdigheid van het Zeeuwse landschap kan de jubilerende stichting een geva rieerd programma aanbieden. Zo staat Neeltje Jans, het voor malige werkeiland van de Pij- lerdam over de Oosterschelde op het programma en de slik ken van de Heen, die zijn ont staan door drooggevallen schorgebieden na afdamming van de Oosterschelde worden eveneens betreden en beke ken. De Verdronken Zwarte Polder die ontstond na een dijkdoor braak in 1802 en de keihoogte op Noord-Beveland is even eens te bezoeken. Uiteraard krijgt ook Het Zwin in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een bezoekbeurt en staan het Landgoed Ter Hooge en de Yerseke Moer eveneens ge boekt als interessante bezoek- plaatsen die de veelzijdigheid van het Zeeuwse landschap complementeren. Wie eens vanaf de tribune in plaats vanuit de luie zetel voor de televisie topbasketbal wil zien, kan zaterdagavond 31 augustus terecht in sporthal Bas- kensburg in Vlissingen. Daar wordt dan een wed strijd gespeeld in het kader van de Flanders Interna tional Basketball Trophy plus een jeugdinterland tus sen Nederland en België. In de Vlissingse arena komen als hoofdmoot YMCA Lathi uit Finland en Idé Trading Rotterdam in actie. Deze wedstrijd begint om 20 uur. Als opwarmer spelen de Nederlandse en Belgische talenten een wedstrijd tegen elkaar. Ook op die wedstrijd kan het etiket Topper worden geplakt. Immers, nagenoeg alle jeugdige spelers komen uit voor een team in de hoogste competitie klasse. Die wedstrijd begint om 17.30 uur. YMCA Lathi is een van de beste teams in Finland. Datzelfde geldt voor Idé Trading Rotterdam in Neder land. Idé Trading eindigde in de competitie als derde en kan aangemerkt worden als een toekomstig kam pioenskandidaat. Op pagina 10 alle informatie over deze wedstrijden met achtergrond over de organisatie, de Basketbal Combinatie Vlissingen. van de avond trekken we er een kaartje uit en met die per soon maken we gelijk een afspraak om een optreden bij hem of haar thuis te doen. Wel zelf de buren waarschuwen hoor, want we doen niets unplugged". De presentatie van Noisy Tunes begint om 22 uur. In het voorprogramma speelt Fiction Defense. Het terrein van de stichting Arduin aan de Koudekerkseweg in Middelburg vormt op 31 augustus het decor voor een heus straatfestival. Naast optredens van medewerkers en bewoners verleent ook Angela Groothuizen haar medewerking aan de dag. Tijdens de Vlissingse Ruyterfeesten werden een aantal modeshows gehouden. Mode-medewerkster Karina Leijnse nam vast een voorproefje op de daar getoonde najaarsmode. Verder deze week handige van-dag-tot-dag-agenda's en nuttige informatie van de overheid. Squaredansen: met vier paren dansen in een vierkant. Squaredansen ontstond in de Verenigde Staten. „Toen de eerste Europeanen naar Ame rika gingen, namen zij ieder hun eigen muziek en dans vorm mee, wat het dansen met elkaar er niet makkelijker op maakte. Deze verschillende soorten muziek en dans zijn uiteindelijk met elkaar verwe ven en zo ontstond het square dansen". Het dansen gebeurt op country- en westernmuziek op een vierkante dansvloer. Ook dat heeft te maken met de vroegere kolonisten: „Die gin gen op trektocht in huifkarren. Als bescherming tegen de Indianen zetten zij hun huifkar ren dicht tegen elkaar aan, waardoor in het midden een vierkant, een square, ontstond. Daar werd dan gedanst", legt Hogendoorn uit. Het dansen zelf is niet moeilijk, vertelt ze. Er zijn vier paren voor nodig en een zogenaam de 'caller'. Deze caller roept op de maat van de muziek welke figuren er gedanst moeten worden en zorgt ervoor dat aan het eind van ieder num mer de paren weer op hun beginstand staan. „Een foxtrot blijft altijd een foxtrot maar bij squaredansen is elke dans anders, je doet nooit twee keer hetzelfde. En iedereen kan het leren, het is echt niet moeilijk". Om te kunnen squaredansen moet je 68 basisfiguren ken nen. „Die leer je in het eerste jaar. Dan kun je afdansen en begint het eigenlijk pas echt". De North Sea Dancers komen wekelijks bijelkaar om te oefe nen en gaan daarnaast regel matig naar bijeenkomsten van andere clubs, zogenaamde 'specials'. „De kleding die we dragen hoort echt bij het squaredan sen. Dames in pettycoat, heren in een zwarte broek met een handdoekje eraan gebonden. Daarnaast dragen zij een over hemd met een touwtjes stropdas of sjaaltje om hun nek. En ja, die kleding dragen we ook tijdens de wekelijkse avonden. Het hoort er gewoon bij en als je iets doet, moet je het goed doen", vindt ze. Het rounddansen is nauw ver want aan het squaredansen. Hoogendoorn: „Rounddansen lijkt meer op stijldansen. De figuren zijn hetzelfde maar er danst maar één paar tegelijk". In Nederland zijn vijftien clubs met bijelkaar ongeveer vijf honderd mensen die aan squaredansen of rounddansen doen. De gemiddelde leeftijd van die mensen ligt tussen de veertig en de vijftig jaar. Zo niet bij de North Sea Dancers: „Bij ons dansen voornamelijk jongeren", vertelt de zelf der tigjarige Miranda Hogen doorn. „Het is trouwens ook niet nodig om je persé als paar aan te melden, alhoewel dat wel kan. Ik ben zelf ook zonder partner, maar er is altijd wel iemand om mee te dansen. We hebben trouwens wel een beetje een gebrek aan man nen, maar dat zie je overal, bij elke danssport". De North Sea Dancers houden op 5 en 19 september open avonden squaredansen in Campus De Ruyter in Vlissin gen. Wie geïnteresseerd is in het rounddansen kan op 6 of 13 september bij de club terecht. Alle avonden begin nen om 20 uur. Nee, dit is niet de eerste afle vering van een nieuw jeugd- feuilleton over de belevenis sen van twee Spaanse straathonden. Het is wel een wat tropische aflevering van Walchers Plat ('t is toch nog zomer). Enkele maanden terug schreef ik over het zogenaam de Negerzeeuws, een Creool se taal op basis van het Zeeuws, die werd gesproken op de Amerikaanse Maagden eilanden. Welnu, er zijn nog een paar van die 'Zeeuwse' Creolentalen en in tegenstel ling tot het Negerzeeuws wor den die nog steeds gesproken! Iets ten westen van Suriname liggen de streken Berbice (van 'nae de Barrebiesjes gae'), Essequibo (Iskepe in het Nederlands) en Demerara. Daar komen dankzij de eertijds intensieve handelscontacten met Zeeland nog steeds veel Zeeuwse plaatsnamen voor. Ooster- en Wester-Souburg en Middelburg bijvoorbeeld. De Afrikaanse slaven in het gebied spraken mengelmoes jes van Afrikaans en Zeeuws. De meeste van die talen zijn allang uitgestorven, maar twee Creolentalen worden nog altijd gesproken. In het oer woud van (voormalig Brits-) Guyana leven nog enkele hon derden Indianen en 'Bovenlan ders' (een gemengde bevol kingsgroep van Europeanen, Indianen en Afrikanen), die zich bedienen van het Skepi (Iskepe) en het Berbice. Er is maar weinig van deze talen opgeschreven, zodat ik niet meer dan een paar korte voorbeeldzinnetjes kan geven. Echt Zeeuwse woorden zijn er eigenlijk niet in terug te vin den: 'ek wel stikkie brot' is Ske pi voor 'ik wil 'n stikje brööd' en 'moe briengie een mokoe' is Berbice voor 'brieng me 'n mok'. Het is jammer dat er niet meer onderzoek naar deze talen is gedaan. En dat terwijl er wel.veel geld is gestoken in het onderzoeken van oude for ten van de West-Indische Compagnie in het gebied. Marco Evenhuis Walcheren-Zuid Dance Masters... wie zijn dat? Dat zijn dè dansscholen van Nederland, verenigd onder een nieuwe naam. Eigentijds, herkenbaar. Verspreid over het hele land. Dance Masters... staan voor kwaliteit! Je leert er uitstekend dansen, van vakbekwame, enthousiaste leraren. In een leuke ambiance. Dance Masters... van Strauss tot House! Voor elk wat wils. Voor iedereen, jong of senior. Voor zomaar gezellig dansen. Dance Masters... gewoon doen! Want een feest is pas echt een feest, als je op dansles bent geweest. Ga er eens stappen! JACOB VALCKEPLEIN 4 4461 KV GOES KANAALWEG 34 4337 PA MIDDELBURG 0113 - 220176 TT 0118 - 638370

de Faam | 1996 | | pagina 1