(0118)484316 VOORMALIG BUITENBAD WEER IN GEBRUIK Poppentheater voor kinderen Mf ELKE ZONDAG OPEN ^üos a-<- Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: Vlissingen krijgt nog dit najaar een kunstijs baan. Het voormalige grote buitenbad in het Sportfondsenbad wordt door een bedrijf uit Baarn in korte tijd - de baan zou in oktober al klaar moeten zijn voor gebruik - omgebouwd tot 'ijspaleis'. GRIEKSE AVOND OP HET VEERSE MEER zondag 25 augustus met: Grieks eten 2 Griekse bands Griekse dansgroep voor maar 60,- p.p. Kinderen tot 12 jaar gratis Reserveer tijdig bij: SOLONIKI Vertrektijd 17.00 uur Aankomsttijd: 22.00 u 7 DAGEN PER WEEK TOT 9 UUR 'S AVONDS Poppentheater Sim Bolus begint op woensdag 14 augustus met een serie van twaalf voorstel lingen getiteld 'Joris en Reuzeneus'. Tot eind oktober is deze voorstelling wekelijks om 14 uur te zien in het theater in het Ambachtscentrum in Goes. 4 1 PZC WEEKBLADEN Buten spele (2) Weinig geld Dalende lijn Boerenkamer Koek en zopie Welvaart 3^ VERSCHOORE m 10 JAAR KLEDERDRACHTMUSEUM HET OOR 96e JAARGANG NUMMER 33 Wi Het Arsenaal? Wat is dat eigenlijk? Maritiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen is - op Delta Expo na - de grootste toeristische attractie in Zeeland. Toch weten veel Walchenaren de weg naar de oude wapenopslag nog niet te vinden. Verder deze week de handige van dag-tot-dag-agenda's en natuurlijk veel informatie van de overheid. Vertrekplaats: Loskade ,u,sPfCiflUTeiTeNRe Middelburg 6A|él6,Ru^nt (t.o. NS Station) Gravenstraat 6, Middelburg Tel. 0118-613022 Voordeelschotel deze week: Varkensmedaillons met champignonroomsaus, gegrilde tomaat en Pommes Dauphinoise. van 13.50 voor Xv/»~ Bij Konmar Superstore. Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. „Het gaat om een recreatieve baan", vertelt Jaap Keymel, bedrijfsleider van het Vlissing- se Sportfondsenbad. „Dus je DD® Ufeaum Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. moet niet gelijk denken aan een top-sport-voorziening waar iemand als Rintje Ritsma op kan oefenen, maar gewoon Op zaterdag 17 augustus a.s. is de St. Jacobspassage in Vlissingen een tropisch paradijs. Zie verder pagina 7 M'n maat wist niet goed wat te doen toen een wat oudere man hem met een gul gebaar een berg 'puupesteeltjes' gaf. „Ier, gae jie mae lekker mee de puupers spele", werd hem nog toegevoegd. Navraag bij opoe leerde, dat het vroeger voor heel kleine of armere kinderen heel gewoon was om te knik keren met stukjes pijpesteel. Ook 'speelböönen' werden wel voor dat doel gebruikt. Armoe zoekt list. Behalve knikkeren ('mèrbele') werden er natuurlijk nog een berg spelletjes gedaan. Som mige worden nu nog gespeeld. Zo wordt voor 't 'ienkele' nog steeds dezelfde 'baene' gebruikt als zestig jaar geleden. Ook 'tikje' werdt nog steeds gedaap, net als 'weg- krupertje' (verstoppertje). Andere spelletjes zijn een vroegtijdige dood gestorven. 'Pienke' bijvoorbeeld, werd tot aan een baan waar je lekker kunt schaatsen en eventueel een spelletje ijshockey op kunt doen. Natuurlijk komen er ook schaatslessen, zodat mensen, als de temperaturen het schaatsen op natuurijs moge lijk maken, niet eerst nog hoe ven te leren hoe ze moeten schaatsen". De Vlissingse ijsbaan kost de gemeente relatief weinig geld. „Om ijs te maken moet je koe len, en net als bij een koelkast komt daar dan warmte bij vrij. De firma Hoeks uit Baarn heeft nu, in samenwerking met onderzoeksinstituut TNO, een manier ontwikkeld om de warmte die vrijkomt te gebrui ken bij de verwarming van het zwembad", legt Keymel uit. „Het geld dat je nodig hebt om ijs te kunnen maken, verdien je daarmee dus terug op de gas- rekening van het zwembad". rond de oorlog nog op enkele dorpen gespeeld, maar is bij de jeugd van nu volslagen onbekend. Iemand moest daarbij met een knuppel in het midden van een kring staan, terwijl de kinderen in de kring een houtje over gooiden. Raakte de slagman het houtje, dan mocht hij terug in de kring. Degene die het houtje gooide was 'd'r dan an'. 'Kalleboere' bestaat al langer niet meer. Een oude Vlissinger van in de negentig legde me het spel uit. „Dan moe je twi bakstêênen op mekaor zette. Daor moet 'r êên bie staon, die noeme ze de kalleboer. De andere probere die stêênen omver te gooien mee 'n klein stêêntje. As dat nie lukt, moete ze achter de lijn bluuve. As 't wel lukt, kan je probere om je stêêntje terug te 'aolen. Want as de kalleboer z'n stêênen weer overend 'eb, kan ie iemand aftikke. Die wor dan kalleboer". Marco Evenhuis W Het oude Vlissingse buitenbad werd in 1987 gesloten, samen met de twee andere buitenba den in Vlissingen. „Er was gewoon geen belangstelling meer voor. En om nou 's zomers weg te brengen wat je 's winters ophaalt, dat schiet niet op. In 1993 zijn de andere twee baden, een peuterbad en een ondiep bad, opnieuw ge opend om mensen toch de gelegenheid te geven buiten te zwemmen. Maar aan het oude wedstrijdbad is al die jaren niets meer gedaan", vervolgt hij. „Het gaat niet zo goed met de zwembaden in Nederland. Bezoekersaantallen tonen een dalende lijn en we moeten steeds inventiever worden om Naar schatting zijn er in Zee land nog zo'n zeshonderd mensen die dagelijks in kleder dracht lopen. De meeste dracht komt nog voor in Arne- muiden op Walcheren. Vijfenveertig jaar geleden begon Piet Melis uit Zoutelan- de met het verzamelen van Zeeuwse klederdrachten. „Toen was het heel anders dan nu, veel mensen ruimden hun oude dracht op en mijn verza meling groeide dan ook gestaag. Nu kom je meestal alleen nog maar naoorlogse klederdracht tegen. De echte oude pakken zijn een zeld zaamheid op zich", vertelt Piet Melis. Om zijn verzameling perma nent ergens onder te brengen opende Melis tien jaar geleden mensen het water in te krijgen. In dat licht is bijvoorbeeld ook het fitness-centrum hier bij het Sportfondsenbad geopend. En in dat licht moet je ook de nieuwe kunstijsbaan zien", legt Keymel uit. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat vooral de jeugd tussen de elf en zes tien jaar het laat afweten en niet meer regelmatig naar een zwembad gaat. „En dat is nou juist de groep die geïnteres seerd is in een ijsbaan. In Etten-Leur is een vergelijkbare baan neergelegd, en daar blijkt dat vooral de combinatie halve dag zwemmen/halve dag schaatsen erg aanslaat", weet Keymel. De Vlissingse ijsbaan moet bij temperaturen van minder dan het klederdrachtmuseum aan de Duinweg in Zoutelande. In het museum zijn een complete boerenkamer ingericht en is er naast de talloze kostuums een videopresentatie van vijfen twintig minuten waarin Melis de historie van de Zeeuwse klederdracht uit de doeken doet. De dracht die in het museum te bewonderen is komt uit diverse plaatsen op Walche ren. „Iedere streek had zijn eigen dracht. Tot ongeveer 1750 liepen alle boeren in Zee land er zo'n beetje het zelfde bij. Vanaf die tijd zijn mede door de kooplieden uit Veere en Middelburg de verschillen de drachten ontstaan", legt Melis uit. Behalve uit welke plaats de Bedrijfsleider Jaap Key mel voor het vervallen oude buitenbad, dat binnen afzienbare tijd dienst zal gaan doen als kunstijsbaan. FOTO: AN DA VAN RIET. ongeveer tien graden Celsius ijs kunnen maken. Bij de ijsbaan komt een 'koek en zopie'-tentje en een veter plein waarop de schaatsen aangebonden kunnen worden. „Verder wordt de baan verlicht en komt er een muziekinstalla tie, zodat we ook schaatsdis- co's kunnen houden", vertelt Jaap Keymel. Wat de prijs van een toegangs kaartje zal zijn, is nog niet bekend. „Daar is nog niet echt naar gekeken, maar ik ver wacht dat die tussen de zes en zeven gulden zal uitkomen", besluit hij. erin dragers van de kostuums kwa men was ook duidelijk aan de kleding af te lezen of het een katholieke of protestante boer betrof: over het algemeen zijn de protestantse kostuums veel soberder uitgevoert dan de katholieke. Melis: „Ook welvaart kon je aan de dracht aflezen. Op Wal cheren was bijvoorbeeld de klederdracht uit Serooskerke heel fraai en luxe uitgevoert. Ze zeiden dan ook wel dat ze daar liever een boterham min der aten, als ze maar konden pronken". De welvaart die aan het kos tuum kon worden afgelezen kwam overigens niet altijd overeen met de werkelijkheid. Zo betekende het, waneer een meisje een beetje gezet was, dat er goed geboerd werd op het hof waar zij vandaan kwam. „Soms droegen de magere meisjes wel twaalf tot veertien rokken over elkaar om voor de buitenwereld de schijn op te houden dat ze er goed van aten". Joris en Reuzeneus is een bewerking van een boek van de schrijver Janosch. Het is geschikt voor kinderen vanaf vijf jaar. Het verhaal gaat over Joris, die door zijn tante Hen- drika uitgenodigd wordt om te komen logeren. Hij pakt zijn spullen en gaat weg. De tocht Jjjl Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf Recht t.o. C&A en Blokker 14 AUGUSTUS 1996 voert door het Grote Bomen- bos, waar hij een aantal dieren ontmoet die als de dood zijn voor Reuzeneus de Reus. Maar Joris laat zich niet bang maken en ontdekt waar de reus bang voor is... Alle rollen worden gespeeld door acteur/poppen speler Hans van der Haar. De beuk Het klederdrachtmuseum van Piet Melis in Zoutelande bestaat deze zomer tien jaar. Om het jubileum van het museum een feestelijk tintje te geven heeft Piet Melis een tentoonstelling van zo'n honderd beuken ingericht. Een beuk is het bovenlijfje van de vrouwelijke dracht waarover een jak of doek werd gedragen. Piet Melis in een Walchers kostuum uit 1850 met een zogenaamde 'tunhoed'.

de Faam | 1996 | | pagina 1