Voortbestaan speelstad bedreigd Het leven van een artistieke duizendpoot Alles voor het nieuwe schooljaar HÜMK SQÖ®®! ELKE ZONDAG OPEN Koeroo een half jaar gratis naar de film &mi® mum® HOUT MAG NIET VERBRAND WORDEN EXPOSITIE WIM DEN HOLLANDER Zie pagina's 6 en 11 *>2k>S VERSCHOORE Met De Faam en Touringcarbedrijf Carlier 10 dagen zeer voordelig naar Hongarije Zie pagina 14 Corry Konings in Het Karrewiel Zangeres Corry Ko nings is op 9 augus tus te gast in bar- dancing Het Karre wiel tussen Koude- kerke en Dishoek. Konings heeft in de vijfentwintig jaar dat ze op de planken staat meer dan veer tig hitsingels ge maakt. Hits als 'Huilen is voor jou te laat' en 'Mooi was die tijd' zullen tijdens het optreden in het Kar rewiel ongetwijfeld te horen zijn. Het op treden van Corry Ko nings in Het Karre wiel begint omst reeks middernacht. 7 DAGEN PER WEEK TOT 9 UUR 'S AVONDS PZC WEEKBLADEN Een handjevol kinde ren kan veel lawaai maken. Dat ondervond de Vlissingse wethou der C. de Keyzer afge lopen vrijdag toen hij bezoek kreeg van een groepje jeugdige Speelstad-deelnemers in oorlogskleuren. Brandweer Oplossing n Buten spele (1) In het zorg- en verpleegcentrum Jacob Rogge veen-Noordsingel in Middelburg wordt op 21 augustus een merkwaardige tentoonstelling geopend over het leven en werk van Wim den Hollander. Den Hollander maakte in de jaren voor, tijdens en na de oorlog furore op Walcher- se podia als cabaretier, revuester en fietsacro- baat Jimmy Spike. Ook genoot hij bekendheid als tekenaar en fotograaf. Van zijn hand ver schenen daarnaast enkele boekjes waarin Den Hollander terugblikt op zijn acrobatische caprio len. Hoogtevrees Vervoer GRIEKSE AVOND OP HET VEERSE MEER zondag 25 augustus met: Grieks eten 2 Griekse bands Griekse dansgroep voor maar 60,- p.p. Kinderen tot 12 jaar gratis Reserveer tijdig bij: SRLONIKI Gravenstraat 6, Middelburg Tel. 0118-613022 96e JAARGANG NUMMER 32 7 AUGUSTUS 1996 Recht t.o. C&A en Blokker Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf Corry Konings. Voordeelschotel deze week: Duitse gehakte biefstuk en gebakken -+ aardappeltjes met spekjes. 13^50" AU#~ Bij Konmar Superstore. Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. HD® I?m\nro Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18.4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. 'Waardeloos, wij zijn nu echt boos', galmden de stemmen op de melodie van het top 40- nummer Ademloos terwijl De Keyzer een petitie in ontvangst nam. De kinderen zijn bang dat ze dit jaar voor het laatst mee heb ben gewerkt aan het bouwen van Speelstad. leder jaar in de zomervakantie staat het bun kerterrein aan de Lange Leen- weg weer vol met door kinde ren zelfgebouwde houten hut ten. Het hout waarmee de soms wat vreemd uitziende bouwwerken gemaakt wor den, is afkomstig van aanne mers en aanverwante bedrij ven uit de regio. De problemen rond de afvoer van hout beperken zich niet alleen tot Vlissingen. Ook Mid delburg kent het hutten bou wen in de vakantie. Op het Meiveld in Middelburg-Zuid werd vorige maand nog - zoals het er naar uit ziet voor het laatst - ijverig getimmerd door Middelburgse collega-bou wers. R. Koeroo uit Nieuw en St -Joosland heeft de eerste prijs gewon nen in de puzzel die de PZC-Weekbladen De Faam/De Vlissinger hielden in het kader van de Nationale Bioscoopdag begin juni. Koeroo mag een halfjaar gratis naar de film in Alhambra in Vlis singen. M. Damen in Vlissingen had eveneens de oplossing goed en mag drie maanden gratis en onbeperkt naar de bioscoop, terwijl Liesbeth de Nooijer in Oost-Souburg een maand naar Alhambra mag. Bij de puzzel - er moest een aantal filmberoemdheden worden geraden op een in de kranten afgedrukt affiche - werden ook nog twee troostprijzen beschikbaar gesteld. Die gaan naar M. Bur gers van Dam (baseball cap) in Middelburg en Gabi van den Berg (Poster Nationale Bioscoopdag) in Goes. Er wordt wel eens beweerd dat een mens in z'n jeugd wordt getekend voor de rest van z'n leven. En dat klopt in sommige gevallen maar al te letterlijk. Zo ken ik iemand 'van vèrderop in 't land', die bij 'tikje over 't muurtje' (u weet wel, tikkertje 'met hindernis sen') z'n knieschijf zo goed als verspeelde. En een 'klutenge- vecht' tussen twee Souburgse scholen leverde steevast blau we plekken en dito ogen op. Nog 'n wonder dat daar nie mand blijvend letsel aan heeft overgehouden. Datzelfde geldt voor de deel nemers aan 'zandvretertje'. Dat spel werd tot omstreeks 1920 nog gespeeld en bestond uit drie ronden. In de eerste ronde moest iedere speler vijf keer proberen een mes recht op in een hoop zand te doen belanden. Voor iedere keer dat dat niet goed lukte, kreeg je een strafpunt. De volgende ronde moest het mes door de opening tussen duim en wijs vinger worden gegooid en in de laatste ronde moest het mes vanaf de rug van je hand in het zand worden gewipt. Degene met de meeste straf- punten had verloren en moest 'zand vrete'. Dat hield in dat een stokje, dat op een klein puntje na helemaal in het zand was gestoken, met de mond moest worden gepakt. Onder wijl sloegen je 'maats' je op het achterhoofd om je nog meer zand te laten vreten. Vreemd genoeg vond de ver liezer dat helemaal niet erg; hij deed er zo lang mogelijk over om het stokje te pakken te krij gen. Met alle mogelijke risico's voor het gezichtsvermogen van de deelnemende 'snaken'. Het schijnt dat een ouwe Mid delburger op die manier aan zijn (passende) bijnaam is gekomen: 'Schele Ko'. ©Marco Evenhuis Wim den Hollander als fiets-acrobaar Jimmy Spike. De tentoonstelling in het ver pleegcentrum is georgani seerd ter ere van de achtenze- ventigste verjaardag van bewoner Wim den Hollander. Hij begon zijn loopbaan enige jaren voor de oorlog als ama teur-cabaretier en revuester. Met gezelschappen als het Overschotje en de Contrasten reisde Den Hollander langs de Zeeuwse podia om te zorgen voor vertier en vermaak. Hoogtepunt vormden steevast de acrobatische capriolen op de fiets. Onder de naam Jim my Spike had Den Hollander verschillende fiets-acts met hoge eenwielige en brekende fietsen. Den Hollander heeft door de ziekte van Parkinson erg veel moeite met praten. Zijn broer vertelt: „Ik weet nog dat hij in Terneuzen moest optreden met de fietsact. Hij was al voor dag en dauw vertrokken op zijn fiets met een karretje erachter waarin hij zijn ver schillende fietsen had. Toen hij na uren onderweg te zijn geweest eindelijk aankwam bleek hij een week te vroeg te zijn". Naast zijn carière als podium kunstenaar is Wim den Hollan der werkzaam geweest als fotograaf en tekenaar bij de Provinciale Zeeuwse Elektrici- teits Maatschappij (PZEM, de voorloper van Delta Nuts) in Middelburg. „Hij tekende ook voor veel tijdschriften en kreeg veel opdrachten hier uit de buurt. Ook zijn tekeningen komen in de tentoonstelling aan bod", vertelt echtgenote Bregt de Hollander. Andere merkwaardige capriolen van Wim den Hollander die in de expositie worden getoond zijn de halsbrekende toeren hoog boven de grond. Hoogtevrees is een woord wat nimmer in het woordenboek van Den Hol lander heeft voorgekomen. Zo maakte hij acrobatische toeren op de droogtoren van de Mid delburgse brandweer waar hij vrijwilliger was en maakte hij op negenenzestigjarige leeftijd een parachutesprong. „Hij heeft ook nog eens vlak onder het haantje op de Lange Jan gezeten. Hij was toen met een gewone rondleiding op de toren meegegaan en zag kans om van het gezelschap te ont snappen en zat in een mum van tijd vlak onder het haantje op de toren", vertelt Bregt den Hollander. Veel van de merkwaardige situaties waarin Den Hollander terecht is gekomen heeft hij op schrift gezet in zijn boekjes 'Is het voor een zieke?' uit 1988 en 'Francisca, mijn beschermen gel' uit 1993. De boekjes staan boordevol anekdotes zoals een optreden in het Schuttershof dat noodlottige gevolgen voor de drummer van die avond had. Tijdens het fietsnummer van Den Hollander stootte hij per ongeluk een (gehuurde) palm van het podium die bovenop de drummer in de concertbak viel. het publiek dacht dat het er bij hoorde en was laaiend enthousiast. De palm werd overigens rra het optreden met ijzerdraad hersteld, hij moest immers terug naar het ver huurbedrijf. „Wim heeft altijd de gave gehad om in de meest absurde situaties terecht te komen. Zijn verhalen hebben altijd gretig gehoor gevonden op feestjes en partijen", vertelt Bregt den Hollander. Naast Den Hollanders avonturen op en rond het podium beschrijft hij in 'Dagboek van een brand weerman' zijn belevenissen als vrijwillige brandweerman in de oorlogsjaren en zijn van zijn hand de stripverhalen 'Dobber en Kliekje op de sleep- vaart' en 'Dobbie en Kiekje in Afrika' verschenen. De tentoonstelling in zorg- en verpleegcentrum Jacob Rog geveen-Noordsingel is tot en met 30 september dagelijks te bezichtigen van 9 tot 22 uur. „En daar zit nu het probleem", vertellen Rian Krull en Erik Mulder, twee organisatoren van Speelstad tijdens het aan bieden van de petitie. „Want het is niet zo moeilijk om aan hout te komen, maar hoe kom je er weer vanaf? Vroeger bra ken we na twee weken de hut ten weer af en werd alles onder toezicht van de brand weer verbrand. Maar door de nieuwe milieuwetgeving mag dat niet meer". De milieubepalingen van zo wel Vlissingen als Middelburg bepalen dat hout niet zonder meer verbrand mag worden. Hout moet afgeleverd worden bij de stort en dat kost geld. „En het zijn heus niet alleen de stortingskosten", legt Erik Mulder uit. „Ook het vervoer is duur. Hoe krijg je al dat hout daar? Dan moet je toch een vervoersbe drijf inschakelen en die doen dat echt niet voor niks. En daar Vertrekplaats: Loskade Middelburg (t.o. NS Station) Vertrektijd 17.00 uur Aankomsttijd: 22.00 uur Kinderen in oorlogskleuren vragen de wethouder om een oplossing voor Speelstad. FOTO: AN DA VAN RIET. komt dan nog bij dat de com missie sociaal cultureel werk, die de subsidiegelden ver deelt, ons volgend jaar minder geld wil geven. Dus meer kos ten, minder geld. Dan heb je een probleem als je door wil blijven gaan". „Nu hebben we iedereen opgeroepen die hout wil heb ben, dat op te komen halen. Maakt niet uit wanneer, zo lang er nog hout is mag ieder een het meenemen. Hoe min der we zelf weg hoeven te brengen, hoe beter", besluit hij. Wethouder C. de Keyzer be loofde de Speelstad-deelne- mertjes aandacht - voor hun probleem te zullen hebben en er een passende oplossing voor te zoeken: „Misschien kunnen we eens kijken wat die ondernemers kunnen doen. Die moeten, als ze het hout niet naar Speelstad brengen, toch ook van hun hout af. Daar moeten ze anders ook voor betalen. Misschien kunnen we daar een soort subsidie voor verzinnen. En dan verwacht ik jullie volgend jaar weer alle maal bij de poort van Speel stad".

de Faam | 1996 | | pagina 1