f PP Mystique wil verbreding en verbreiding van danscultuur Zeeuwse Dag van het Paard heet in België 'den Ollandse Dag' 4 WEKEN ELKE ZONDAG OPEN Mooi Walcheren VOOR 14,25 JA, ik wil: 52bS q-O VERKOOP - EXPOSITIE SCHILDERIJEN oei VERSCHOORE Van toen naar nu PZC WEEKBLADEN Benarde tijden en bloeiperioden Plunderende Noor mannen Informatieve reeks 7 DAGEN PER WEEK TOT 9 UUR 'S AVONDS As een 'ond an 't kot MELLOW, TRANCE EN TECHNO OP ZATERDAGEN landschap, natuur en geschiedenis van een Zeeuws eiland in beeld een prachtig Zeelandboek De Koperen Tuin vanaf 29 juni in de boekhandel Boekhandel Fanoy Boekhandel De Ruiter Wetering de Rooy 1877 - uit de periode 1850 -1950 t/m 13 juli GALERIE het 'NOORDERLICHT' NOORDSTRAAT 13 DOMBURG Inl. via tel. 0344-681356 geopend van 17.00 tot 22.00 uur zondag gesloten Ruim 75 jaar huwelijksreportages op maat ÊEIELË) m êUÊLQJJlJ® Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 26 26 JUNI 1996 Nieuw boek over Walcheren De uitgever omschrijft 'Mooi Walcheren' als een boek dat is bestemd voor zowel de inwoners als bezoekers van Walcheren. 'Mooi Walcheren' geeft een breed overzicht van het landschap, de geschiedenis en de momenten in de dorpen en steden van het voormalige eiland. Het boek is geschreven door Robbert Jan Swiers en Jan Kuipers. De auteurs wilden zowel in woord als beeld veel informatie geven. Naast de uit voerige tekst hebben ze daar om een grote verscheidenheid aan illustratiemateriaal uitge zocht. Dat behelst zowel histo risch als recent plaatwerk: tekeningen, schilderijen, foto's, gravures, kaarten, luchtfoto's en plattegronden in kleur en zwart/wit. Behalve aan de geschiedenis en natuur van Walcheren is aandacht besteed aan de archeologie. Cultuurhistorie geniet ook onder de inwoners en bezoe kers van Walcheren een groei ende belangstelling. Het leek de auteurs nuttig een boek te schrijven, waarin in grote lij nen de veelbewogen geschie denis van Walcheren werd geschetst, waarbij niet werd voorbijgegaan aan verwante onderwerpen als historische geografie, het landschap en de natuurlijke historie. Beschrij vingen van landschappen, dor pen en steden en hun monu menten bieden de lezer aan knopingspunten voor 'veld werk'. Na lezing kan de lezer desgewenst zelf op pad om al het moois te ontdekken of opnieuw te zien; of men nu Walchenaar, toerist of toevalli ge bezoeker is. „Strandvertier, boerinnetjes in dracht, ringrijdersfeesten, oude stadsgevels die zich in dromerige grachten spiegelen. Dat is bij velen nog het alge mene beeld van Walcheren", zegt auteur Jan Kuipers. „Maar er is natuurlijk veel meer. De aantrekkingskracht van Walcheren beweegt zich tussen het verre verleden en de actualiteit. Veel mensen weten bijvoorbeeld niet dat er in de Romeinse Tijd bij Dom burg door handelaren en zee lui een specifiek Zeeuwse go din werd vereerd: Nehalennia. Er zijn in 1647 talrijke aan haar gewijde altaren onder de dui nen tevoorschijn gekomen. In de late Middeleeuwen werd een eindje verderop, in Vrou wenpolder, Onze Lieve Vrouw Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huls-aan-hulsbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. van de Polder vereerd. Zij was ook weer bij uitstek polulair bij zeevarenden. Het ontwaren van zulke historische lijnen maakt een streek extra interes sant". „Om bij het water en de zeelui te blijven: de maritieme actu aliteit kun je uitstekend waar nemen aan de Vlissingse Bou levards", vult collega-auteur Robbert Jan Swiers aan. „Als je je in de buurt van de gevan gentoren posteert, lijken de zeeschepen uit alle wereldde len recht op je af te varen. Een heel aparte gewaarwording is dat. Uniek voor Nederland, volgens mij". Net na de Tweede Wereldoor log, toen Walcheren nog onder water stond wegens geallieer de bombardementen op de dij ken, is even met de gedachte gespeeld het eiland maar aan het water te laten. Alleen de dorpskernen, een enkele pol der en de binnensteden van Middelburg en Vlissingen waren droog gebleven. Het leek een gigantisch karwei te worden om Walcheren weer 'toonbaar' te maken. Deze nog recente periode was bij lange na niet de enige benarde tijd in de geschiedenis van het eiland. Uiteraard vormt het gevecht tegen de zee een rode draad in de Walcherse geschiedenis. Maar ook moed willige verwoesting door de mens eiste zware tol. Het begin van de Tachtigjarige Oorlog tegen Spanje (1568- 1648) was zo'n periode van grote verwoesting. De meeste geestelijke gebouwen op het eiland hadden al tijdens de Beeldenstorm het nodige moeten doorstaan, maar de 'troebelen' tijdens het beleg van Middelburg (1572-1574) veranderden het eiland in een puinhoop. Ook gedurende de Middeleeuwen was Walcheren vaak het toneel van vijandelijk heden. Oorlog tussen de Hol landse en Vlaamse graaf, maar ook interne onlusten waren schering en inslag. Voordien leed het eiland onder invallen van de Vikingen. Nog weer eerder was er van een eiland eigenlijk geen sprake. Het moerassige gebied achter de duingordel was tussen ruw weg de vierde en zevende eeuw na Christus niet of nau welijks geschikt voor bewo ning. In de Romeinse tijd en daarvoor werd wèl in het bin- Een Walcherse boer, zoals is opgenomen in Mooi Wal cheren. nenland gewoond, maar slechts sporadisch. De meeste menselijke activiteiten speel den zich toen in de duingordel af. Walcheren was militair altijd van groot belang. Sinds de Westerschelde zich in de late Middeleeuwen had ontwikkeld tot de belangrijke vaarroute die zij nu nog is, lag Walcheren op een cruciale plaats ten opzichte van grote havens als Antwerpen en Gent. Veld- en zeelslagen zijn op en rond het eiland uitgevochten. Plunde rende Noormannen, invallen de Vlamingen en Engelsen, Franse en Duitse bezettingen: Walcheren maakte het alle maal mee. Walcherse steden als Middel burg, Veere en Vlissingen behoorden vanaf de late Mid deleeuwen tot de grote han delssteden in de Nederlanden. De Walcherse koopvaardij en kaapvaart bloeiden sinds het eind van de zestiende eeuw. Walcherse schepen bevoeren alle wereldzeeën, Vlissingen grossierde in zeehelden, maar ook slavenhalers maakten for tuin. Rijke regenten bouwden buitenplaatsen, vooral in het noorden van Walcheren, tus sen Oostkapelle en Domburg. In Middelburg waren vestigin gen van de Oost- en West-Indi sche Compagnie. Naast de handel bloeide de cultuur, getuige de talloze kunstwerken en monumenten waarvan vele nog te aanschouwen zijn in dorps- en stadsgezicht, en in musea op Walcheren en ver daarbuiten. Het grootste deel van de recente foto's in 'Mooi Wal cheren' is gemaakt door de Middelburgse fotograaf en filmer Jaap Wolterbeek. Uitge ver Jan Bruijns van De Kope ren Tuin: „We hebben met opzet naast het gevarieerd his torisch materiaal veel nieuwe opnamen gebruikt. We willen naast de aandacht vóór het rij ke verleden ook de actuele stand van zaken goed belich ten: de natuur, het aanzicht van de steden aan het eind van de twintigste eeuw. Ook flora en fauna moeten steeds aan bod komen". Bruijns koestert plannen voor vervolgen op 'Mooi Walche ren': „Na dit boek willen we soortgelijke werken gaan uit brengen, die interessant moe ten zijn voor inwoners èn bezoekers. Vergelijkbare boe ken over heel Zeeland en Beveland staan op het pro gramma. We willen daarbij per se het concept van een praatje bij een plaatje vermijden. De tekst moet weliswaar prettig lezen, maar ook een behoorlijk informatie-gehalte hebben. Teven getroosten we ons veel moeite om mooie en boeiende illustraties op te nemen. We willen de lezer prikkelen en enthousiast voor de Zeeuwse regio's maken. Om een zo breed mogelijk publiek te bereiken, maken we zowel gebonden als paperback-edi- tie's. „Wie staat er bij stil dat de mol nog maar een betrekkelijke nieuwkomer op Walcheren is"? zeggen Kuipers en Swiers. „Dat dier is uit Zuid-Beveland gekomen, via de in 1871 vol tooide Sloedam. Kijk, zulke opmerkelijke feitjes vinden wij óók aardig om in ons boek te vermelden. Walcherse gazon- bezitters die wanhopig de molshopen in hun tuin bestrij den, weten nu dat ze een klein offer brengen aan de vooruit gang...". Zowel voor Vlissingen als Middelburg hangt de toekomst van speelstad aan een zijden draadje. Materiaal is er genoeg, maar hoe voer je het afval af. Vlissingen maakt zich op voor het Straatfestival. Eerder dan andere jaren en een 'prima programma'. Voordeelschotel deze week: Steak Caribbean style. Kalkoenfilet, gegrilde ananas in romige kerriesaus en cajun baked potatoes. van JU^5€r voor 10.- nESIAUgAtt» Bij Konmar Superstore. Pottenbakkerssingel 2, Middelburg. Dikwijls komt ze nog ter spra ke, de armoede van 'vö den oorlog'. Veel mensen hadden maar net het hoognodige, enkelen verkeerden in een schrijnende situatie. 'Die leeë aermoe as een 'ond an 't kot' is een uitdrukking daarvoor. Hiermee wordt een soort gevangenschap aangeduid: een 'ond an 't kot komt nooit los van zijn benarde situatie. Over onze trouwe viervoeters zijn in 't Walchers wel meer uitdrukkingen. Eén van de bekendste is voor mij: 't staet as 'aer op den 'ond. Dat wordt meestal gezegd van plantjes op 't land, die heel dicht naast elkaar groeien. Als haar op een Met de verbreding en verbreiding van de danscultuur in Zeeland wil Edwin Haas het bezoedelde blazoen van zijn discotheek Mystique (voorheen Cosmo in Vlissingen) oppoetsen. Hij heeft daarvoor Ewald Hulleman en Jorn Hanneman ingehuurd. Die pakken het meteen groots aan met bekende dj's, live-acts onder de naam The Kinky Club. De eerste wapenfeiten van het tweetal staan geboekt op alle zaterdagen in juli, met zater dag 29 juni als eerste proef- avond. Dan staat een M&M- party gepland met bekende dj's als Michel de Hey (Night- town Rotterdam), Marvin (Houseparty 96 cd) en Coen (Talk of the Town). Centraal voor de discotheekei genaar staat iets nieuws te brengen, wat andere discothe ken niet in hun pakket hebben. „Dat er een markt is voor dan- ceparty's blijkt uit het feit dat veel Zeeuwen voor dergelijke feesten in de weekeinden naar de Randstad gaan". Hulleman en Hanneman heb ben ervaring met het organise ren of bespelen van de fees ten. Hulleman deed dat al een aantal keren met succes in de provincie, onder meer in Vlis singen en Goes. Ook Hanne man werkte mee aan een groot aantal feesten in binnen- en buitenland. De Brabander maakte furore in de house-sce ne met platen en cd's onder de naam Public Domain en Dr. Philomanski. „Deze avonden mag je beslist geen houseparty's noemen. Die zijn beladen met allerlei vormen van drugsgebruik. Wij brengen mellow, trance en techno. Daarnaast zijn er tij dens de feesten allerlei acts, zodat het publiek zich ook pas sief kan vermaken. Om te laten zien wat de avonden van The Kinky Club inhouden, hoeven de bezoekers zaterdagavond geen entree te betalen" leggen Hanneman en Hulleman uit. In de maand juli komt nog een aantal dj's van naam in The Kinky Club. Voor de kenners - aldus Hanneman en Hulleman - zijn ook Ronald Molendijk, Macello, 100 procent Isis en Remy begrippen. De discotheek Mystique moet volgens De Haas afrekenen met de minder goeie naam die Cosmo had opgebouwd. „Er kwam bijna geen publiek meer" Hij wil dan ook liever niet naar het verleden kijken maar toekomstgericht denken. De Haas: „Mystique is de naam van het gebouw waarin we de Foyer hebben, maar ook projecten als The Kinky Club en de The Cotton Club. Verder denk ik nog aan een aantal projecten die succes moeten opleveren. Wat en hoe weet ik nog niet tot in de details, maar er wordt in elk geval over gedacht en sommige dingen worden al uitgebroed". Andrie de Buck, al 22 jaar ccn enthousiast mede-organisator van de Zeeuwse Dag van het Paard. FOTO ANDA VAN RIET De hengstenhouder Andrie de Buck uit Oostkapelle is er al voor de 22e keer bij betrokken. Niettemin is zijn enthousiamse groot. Superlatieven als 'uniek''een bijzondere dag' en 'een dag waar niemand zich verveelt', vliegen om beurten over tafel. „En ver geet niet", voegt hij er aan toe, „dat manege De Eendracht in Vrouwenpolder, waar het allemaal gebeurt, dertig jaar bestaat". Aanstaande zaterdag (29 juni)trekken naar verwachting weer zo'n tienduizend bezoe kers naar Vrouwenpolder om te kijken naar paarden en ponies. De viervoeters zijn opgepoetst en getraind om hun beste beentje voor te zet ten tijdens de 27e Zeeuwse Dag van het Paard. De terrei nen van Manege De Eendracht van Jan en Lenie Meijers vor men het decor. De Buck, sinds veertien jaar secretaris van de organisatie, noemt deze dag van nationaal en zelfs interna tionale betekenis voor mensen die zich op welke manier dan ook met paarden bezig hou den. „In België spreken ze zelfs van 'den Ollandse Dag' als ze het over de Zeeuwse Dag van het Paard hebben", weet Andrie de Buck. Hoogtepunten kan de hengstenhouder niet zo één-twee-drie uit zijn mouw schudden en verwijst naar het uitgebreide programma. „Voor iedereen is er wel een hoogtepunt. Dat ligt er zo'n beetje aan waar je voorkeur ligt". Op de weilanden en de pad docks achter de manege aan de Rijkebuurtweg wordt een aantal rassen gekeurd en wor den dressuur- en menwedstrij den alsook springrubrieken gehouden. Zowat alle stam boeken zijn er vertegenwoor digd met veulens, jaarlingen, twenters en volwassen paar den. Ze worden allemaal aan strenge beoordelingsfactoren van de verschillende jury's blootgesteld. Om te beginnen is er de eigen Zeeuwse knol, ook wel trekpaard genoemd. Verder komen fokkers en eige naren met Haflingers, Welsh pony's en Cobs, het Groninger stamboek is aanwezig en er zijn Fjorden, Shetland pony's, Friese paarden en New Forest pony's om gekeurd te worden. Ook het NRPS (Nederlandse Rijpaarden en Ponystamboek) keurt fokproducten in alle maten. De keuringen beginnen rond negen uur zaterdagmor gen. Voor het grote publiek - zoals De Buck die groep bezoekers omschrijft - is vooral het mid dagprogramma de moeite waard. Alle stamboeken ver zorgen dan een shownummer, er is een menparade, spring- wedstrijden, een concours één- en tweespannen en een défilé met de hoogst bekroon de paarden en pony's van de ochtendkeuringen. Jan Meijers verzorgt die mid dag een demonstratie in het kader van het dertig jarig bestaan van zijn manege en er is een zesspan trekpaarden van de Palmbrouwerij. Dat gezelschap trekt tussen zater dag 13 en vrijdag 26 juli door Zeeland in het kader van een (verbroederings)rally en geeft nu alvast een voorproefje. Ver der toont een vierspan Friezen zijn kunnen en als afsluiting komt wisselend een vier-, acht- twaalf- en zestiespan in actie. Spektakel wordt ook verwacht van een ren met Shetlanders waarop jongelui onder de veertien jaar een race houden. Het zogenaamde strodorp is er voor kramen waar van alles te koop is. Voor het natje en droogje wordt eveneens gezorgd. een prachtige, rijkelijk geïllustreerde uitgave ingenaaid 29,90; gebonden 39,90 geschreven door Jan Kuipers en Robbert Jan Swiers f uitgegeven door boekhandel en uitgeverij Gasthuisstraat 12-14 - Goes tel.:0113-231072 - fax:0113-230241 Nieuwe Burg 28 - Middelburg Paul Krugerstraat 55 - Vlissingen hond dus. Hoe dicht dat is, weet elke hondenbezitter. Min der bekend is: as 't 'ondje nog is moch' biete. Dat wil zeggen: in voorkomende gevallen, bij geval. „Ik aoltied van dat spul op reserve, as 't 'ondje nog is moch' biete, kom je mè langst!" Een hond wordt in kindertaal in 't dialect trouwens een 'boefje' genoemd en heel oude mensen gebruiken in plaats van 'blaffen' het woord 'bas sen'. „Wat bast dien 'ond toch wi vandaege". Het woord 'loe- bas' voor hond is niet alleen Zeeuws, maar komt ook elders voor. Het is een vervorming van 'lobbes'. Je zegt het bij voorbeeld tegen een onbeken de hond: „Zóó loebas, waer is je baosje?" De mooiste uit drukking waar een hond in voorkomt hoorde ik op Noord- Beveland: Ie ziengt as een sluus'ond, voor iemand die bar slecht kan zingen. Een sluus'ond (in het Engels: slutchhound) is een bloed hond. Op Walcheren werd vroeger 'brulle as een sluus'ond' gebruikt voor heel hard 'juule' (schreien). Zeg maar gerust: janken. Jan Zwemer (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode; Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant S.V.P. TELEFOONNUMMER INVULLEN I.V.M. NAVRAAG BEZORGING

de Faam | 1996 | | pagina 1