Het was stil op straat BIz. 'Liefde, aandacht en geborgenheid Baby-sidderrog in Arsenaal 99.95 w:m=w '62VS ö,-c. DE RUITER QUICK IN DEZE KRANT EXTRA BIJLAGE: VERVROEGDE AFSLUITING VAKANTIES VOOR MINDER BEDEELDE KINDEREN De grootste collectie voetbalshirts van Zeeland DE OFFICIËLE NIEUWE AJAX-SHIRTS ZIJN BINNEN! I Helicopters die boven de stad rondcirkelden en afgezette straten die letterlijk blauw zagen van de politie. De hele Middelburgse binnenstad^ stond het afgelopen weekend in het teken van de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Want ondanks de afzegging van de Israëlische premie^ Shimon Peres bleven de meeste veilig heidsmaatregelen toch van kracht. vrijdagmorgen a.s. start onze GROTE VO OM AARSOPRÜ 111 HÉÉL VEEL BOEKEN HÉLE LAGE PRIJZEN.... PZC WEEKBLADEN Televisie Belachelijk Reclame In het Stedelijk Museum in Vlissingen wordt vandaag de expositie 'Michiel de Ruyter, werkelijkheid en mythe' geopend. In de tentoonstelling wordt duidelijk dat veel varf de heldenverhalen rond Michiel de Ruyter opgeklopt zijn. Harry Verkaik, groothandel in sportprijzen en relatiegeschenken, heeft onlangs een nieuwe poot aan zijn bedrijf toegevoegd: de cadeauservice. Bedrijven kunnen via deze service hun medewerkers verrassen met een cadeautje op hun verjaardag of andere feestelijke gelegenheden. In de rubriek Kinderboeken gaat Margreet Meulmeester deze week terug in de tijd. Want boeken over ridders, heksen en kastelen zijn nog steeds geliefd bij jong en oud. De familie Vos uit Groot Abeele is vorige week door Europa Kinderhulp geëerd met een bloe metje. Europa Kinderhulp organiseert vakanties voor kinderen die minder goed bedeeld zijn bij Nederlandse gastgezinnen. Omdat de familie Vos dit jaar voor de achtste keer een Franse jon gen over de vloer krijgt, werden moeder Marita en zoon Ko door Europa Kinderhulp in het zon netje gezet. Op Walcheren zijn in totaal zo'n honderd gezinnen die in de zomermaanden voor de periode van drie weken een jongen of meisje te logeren krijgen. Souburgs SCHOEN VAN DE WEEK M I D D E L B R Q In verband met Pinksteren dient kopij voor de editie van 29 MEI vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is donderdag 23 mei 16.00 uur, advertenties is vrijdag 24 mei 11.00 uur. In het Vlissingse Arsenaal is vorige week een kleine sidderrog geboren. Een grote verrassing voor het personeel van Het Arsenaal, want eigenlijk wist niemand dat de moederrog zwan ger was. VÉRSCHOORE St. Janstraat 20A, Middelburg, 0118-637137 96e JAARGANG NUMMER 20 15 MEI 1996 u i i ge zo ndrei 'sn^V. 1 Voor het Provinciehuis in de Sint Pieterstraat stond een tiental poiitiebusjes geparkeerd. De ondernemers in Middel burg maakten zich aanvanke- lijk zorgen over de strenge maatregelen die nogal koud op hun dak vielen. Zo zouden delen van het centrum worden afgesloten en liep het winke lend publiek de kans om gefouilleerd te worden. Henk Kramer is voorlichter bij de Regiopolitie Zeeland. „Dat was eigenlijk omdat Peres in de Gortstraat zou overnachten. De Gortstraat en omgeving stonden dan ook als looproute gepland. Maar omdat Peres niet is gekomen waren dat soort maatregelen overbo dig". RMT55-VLISSINGEN-TEL 0118-412733 i ED@ Dtam Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 Henk Boers, vice-voorzitter van de Vereniging Onderne mers Middelburg is al met al niet ontevreden over het ver loop van de laatste inkoopdag voor moederdag. De angst dat geen mens de binnenstad in zou kunnen, bleek ongegrond. ,,'s Morgens was het inder daad erg stil. Maar ik denk niet dat dat zo zeer door de veilig heidsmaatregelen kwam. Veel Middelburgers keken natuur lijk naar de rechtstreekse uit zending op televisie". Andere Middelburgse onder nemers beamen dit. Harry Bongers van Portobello in de Gortstraat: ,,'t Was een gewo ne zaterdag als altijd. Alleen op vrijdag stonden er drang hekken in de straat en kon ik 's avonds mijn auto niet los sen. Ik zie het wel als een pro bleem dat vanwege de ver wachte komst van Peres de herbestrating van de Gort straat drie weken is stilgelegd. Eigenlijk had het al voor Pasen klaar moeten zijn, maar nu blij ven we tot ver in het seizoen moeilijk bereikbaar". Meer last van de veiligheids maatregelen ondervond Juwe lier Luigi Lucardi. Ter hoogte van de Herenstraat, waar de synagoge staat, was de Lange Delft zaterdag in de ochtendu ren geheel afgesloten. R. van Leerdam, bedrijfsleidster van de juwelierszaak, is bang dat veel mensen naar Vlissingen zijn gegaan om daar hun moe derdag-inkopen te doen: „Belachelijk gewoon, het kost ons heel veel omzet. Tot elf uur was hier alles afgesloten". Gekscherend voegt ze er aan toe: „We dienen wel een reke ning bij Beatrix in. We hadden gehoopt dat ze hier nog even binnenkwam en een duur col lier zou kopen, maar helaas". Een heel ander verhaal komt van mevrouw A. Peeters van Peeters Geschenken op de Nieuwe Burg. Deze straat heeft weinig te maken gehad met de afzettingen. Alleen vanaf de Lange Jan was geen doorgang mogelijk. „We hebben er niet veel van gemerkt. Alleen vrij- Afgezette straten vorm den het stadsbeeld in Mid delburg. dagavond na sluitingstijd was de straat afgesloten. De ver koop van moederdaggeschen ken was wel iets minder, maar of dat een gevolg van de uitrei king is?" „Ik mag niet mopperen", zegt Michel van Dis van Bouwman Cadeau, ,,'s Morgens was het wel wat rustiger, maar dat hebben we 's middags aardig kunnen compenseren. Daar naast is zo'n uitreiking natuur lijk ook een enorme promotie voor Middelburg. Middelburg stond op alle voorpagina's en zulke reclame is normaal gesproken onbetaalbaar". Ook Andrew den Hartog van boekhandel Van Benthem Jutting is blij met de promotie van de provinciehoofdstad: „Middelburg is weer op de kaart gezet. Als dit in dezelfde rangorde komt als de Nobel prijs, dan hebben we een mooi stukje reclame in huis gehaald". Wi Europa Kinderhulp is vijfen dertig jaar geleden opgericht in Amsterdam en inmiddels zijn er afdelingen in iedere pro vincie. Aanvankelijk konden voornamelijk Poolse kinderen via Europa Kinderhulp op vakantie. Nu kunnen kinderen uit Frankrijk, Engeland, Duits land en Nederland bij de orga nisatie terecht. De familie Vos uit Groot-Abeele krijgt in de zomervakantie nu voor de achtste keer de uit het Franse .Wattrelos afkomstige Tony op bezoek. „Het leuke is eigenlijk wel dat mijn zoon Ko ieder jaar weer beslist of Tony mag komen. Hoewel ze elkaar niet eens echt kunnen verstaan kunnen ze altijd prima met elkaar overweg", vertelt Mari ta Vos. Als een gezin zich bij Europa Kinderhulp aanmeldt, volgt eerst een gesprek waarin alle voor- en nadelen op een rijtje worden gezet. De poten tiële gastouders moeten refe renties opgeven en er wordt bij de gemeente een bewijs van goed gedrag gevraagd. Pas dan komt een gezin in aan merking om gastouders te kunnen zijn. Vos: „Je moet natuurlijk weten waar je aan begint. Je hoeft niet rijk zijn, het gaat erom om het kind liefde, aandacht en geborgenheid te geven. Zo'n jongen als Tony is echt een kind van de straat en het is voor hem een verademing om hier eens in een andere omge ving te zijn". Het aantal Wal- cherse gezinnen dat zich als gastouders beschikbaar stelt is de laatste jaren afgenomen. „Een paar jaar geleden waren er zo'n honderdzestig gezin nen die bij ons stonden inge schreven. Nu zijn dat er nog maar honderd. Een veel gehoorde reden is dat veel mensen de periode van drie weken dat het kind komt te lang vinden. Voor het kind is dat natuurlijk niet zo. Twee weken zou gewoon te kort zijn, dan is zo'n kind goed en wel gewend en kan hij zijn koffers V.l.n.r. Marita Vos, Ko Vos en Marion Schnijder van Europa Kinderhulp. weer pakken", legt Marion Schnijder van Europa Kinder hulp uit. De kinderen worden met de bus naar hun vakantie adres gebracht en daarna ook weer opgehaald. Buiten de vakanties is het contact tussen kind en gastgezin meestal minimaal. „We krijgen met kerstmis een kaartje van Tony en met oud en nieuw heeft hij gebeld. Dat is ook genoeg denk ik, daar heeft hij zijn eigen leven. Het is net alsof hij een knop omzet. Als hij hier is dan hoeft hij ook niet naar huis te bellen en als hij weg is dan is hij ook weer echt weg", aldus Vos. Gastouders mogen, net als de familie Vos, ieder jaar hetzelf de kind terug vragen. Eigenlijk is de hulp bedoeld voor kinde ren van zes tot twaalf jaar maar als een kind ieder jaar bij hetzelfde gastgezin terug komt dan mag het tot ze vijftien jaar zijn. Als er behoefte aan is mag daarna het contact natuurlijk op eigen gelegenheid in stand worden gehouden. De elfjarige zoon van de fami lie Vos kijkt al weer uit naar de komst van zijn speelkameraad Tony. Tony is nu dertien jaar en komt ook dit jaar weer drie weken naar Groot-Abeele. Ko: „Als Tony er is spelen we altijd buiten. Hij kan niet stilzitten en moet altijd iets te doen heb ben. Meestal voetballen we of crossen een beetje met de fiets. Ik kan geen Frans maar versta hem toch wel een beet je. Wat we dit jaar allemaal gaan doen weet ik nog niet precies maar het zal wel weer gezellig zijn". Naar mijn weten is Souburg tegenwoordig de enige plaats op Walcheren waar binnen het dorp twee totaal verschillende dialecten worden gesproken. Plattelands-Souburgs en bur- ger-Souburgs. Het eerst lijkt veel op 'Algemeen Walchers' (vooral op Ritthems), het tweede heeft meer weg van Vlissings. Op het dorp praat nog maar een kleine minderheid 'op z'n boers', maar 'in de buten' (bui ten het dorp) wordt er nog door bijna iedereen 'negen- tiende-eeuws' gepraat, zoals de 'burgers' zeggen. Vanaf de aanleg van het kanaal en de spoorweg aan het eind vorige eeuw, zijn er steeds meer mensen van elders op 't Soepdurp' (Souburg) komen wonen. Na verloop van tijd (ongeveer in de jaren '30) is de mengtaal van Nederlands en plat-Walchers die de inwijke lingen spraken, het belangrijk ste dialect van Souburg ge worden. Het Souburgse burger-Zeeuws wijkt nogal af van het Vlis sings. Zo wordt er op Souburg gesproken over 'goenge' (gin gen) en 'stoenge' (stonden), terwijl Vlissingers eerder 'gon- ge' en 'stonge' gebruiken. Ook valt de meervouds -n niet weg en wordt uitsluitend 'puupe' gebruikt, terwijl je in Vlissin gen steeds vaker 'puip(e)' of 'paip' hoort. Ook in uitdrukkingen is het plattelandskarakter van het grootste dorp van Zeeland nog niet helemaal verloren gegaan. 'Z'n oren bin zö vuul da je d'r peetjes in kan zaoie' is is een uitdrukking die je in een stad niet zo snel zal horen. Het zelfde geldt volgens mij voor de uitroep die gebruikt wordt als iets niet goed meer is: 'slienger mar op de mispit'. Hoewel het ook in de stad behourlijk kan stinken, is een mestput toch typisch een attri buut van het platteland. Marco Evenhuis in geel-, oranje- en bruin leer Middelburg - Vlissingen J AZ Z FESTIVAL verkeren - kleine elektrische stroompjes afgeven waar zij hun belagers mee afschrikken. De kleine sidderrog in Het Arsenaal. FOTO: AN DA VAN RIET. „De moeder hebben we sinds oktober", vertelt Rick Schas- foort van Het Arsenaal. „En de duur van een zwangerschap van een sidderrog is negen tot tien maanden. Ze is dus bevrucht toen ze nog in de natuur was". Sidderroggen zijn levendbarend en kennen - net als mensen - een bevalling. Een duiker van de technische dienst, die bezig was in het bassin, ontdekte het rogje dinsdag. De baby is nu vijftien centime ter groot. Eenmaal volwassen zal hij rond de zestig centime ter meten. Sidderroggen kun nen - wanneer zij in gevaar Ruim 75 jaar huwelijksreportages op maat êëëil© m mÊimm Recht t.o. C&A en Blokker

de Faam | 1996 | | pagina 1