Büch denkt hardop 4 WEKEN BURGEMEESTER VERBIEDT EXTREEM-RECHTSE MARS VOOR 14,25 Jongeren helpen bij bouw hangplaats BOEKENWEEK SENIOREN PORTRET-ACTIE VERSCHOORE Door Ellen Erkens „Ik heb in mijn leven heel wat afgedemon- streerd, maar ik was nog nooit zo bang voor een demonstratie als voor deze", zei Koos Verspoor, één van de leden van de stichting Bravo (Bestrij ding van Racisme door Activiteiten van Vlis- singse Organisaties) vorige week in een gesprek. Hij doelde op de aangekondigde demonstratie van het extreem-rechtse Anti- Kapitalistisch Komitee (AKK), dat op 30 maart een mars door de binnenstad van Middelburg wil houden. Hij kan opgelucht ademhalen, want afgelopen maandag verbood burgemeester mr. D.C.B. Burgers van Middelburg de demonstra tie. ...eigenlijk moet je ons zien als een ad-Sioc-club... ...Als we minstens honderdvijftig mensen bij elkaar krijgen komen we toch naar Middelburg... PZC WEEKBLADEN Wat moet je dan, ze ongestoord door de stad laten lopen... „het leeft gewoon helemaal niet onder jongeren... „.ik ben zelf voor minder Jbpgepakt.. Kindertaal Vorig jaar vroeg een groep jongeren uit de Middelburgse wijk Dau- wendaele de gemeente om een plaats waar zij elkaar konden ont moeten. De gemeente zegde toe om binnen afzienbare tijd voor een plek voor de jongeren te zullen zorgen. Vorige week rondde de gemeente de bouw van deze 'hangplaats' af. Aan de groep jongeren werden vervolgens materialen en beits verstrekt, waarop zij zelf aan de slag gingen. ADRIAAN VAN DIS Palmwijk Libris de complete boekhandel Nu extra voordelig op de foto! m (BBIBJUB Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 11 13 MAART 1996 Bravo haalt opgelucht adem „Vooral vanuit de hoek van jonge allochtonen hoorden we geluiden over geweld dat gebruikt zou worden bij het doorgaan van deze demon stratie", legt hij uit. Bravo schreef de burgemeester een brief met de melding van de tegendemonstratie en de angst voor de verstoring van de openbare orde. En Bravo was niet de enige: „Ik heb meer brieven en telefoontjes gekregen met het verzoek de demonstratie te verbieden", vertelt burgemeester Burgers. „En als mensen de moeite nemen hierover te schrijven, kun je ervan uitgaan dat de zaak hoog opgenomen wordt". „We hebben overwogen om de demonstratie toe te laten met een lage tolerantiegrens", vervolgt hij. „Maar ook dat kon wanordelijkneden oproepen, dus hebben we besloten de hele demonstratie te verbie den". Volgens de burgemeester was er genoeg aanleiding om de demonstratie te verbieden: „Je weet uit ervaring hoe een demonstratie van deze men- ID® TPkmrrm Oplage: 25.795. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118)484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Posth'C5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-hulsbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 sen eruit zal zien. Je mag dus verwachten dat er een versto ring van de openbare orde plaats zal vinden. Je hebt ook in Zwolle kunnen zien hoe de dames en heren eruitzagen, met overal hakenkruizen op hun kleren". AKK-lid John Janszen heeft namens het extreem-rechtse AKK de demonstratie in Mid delburg aangevraagd. In een reactie op de beslissing van de gemeente liet hij weten toch naar Middelburg te willen komen: „Als we minstens hon derdvijftig mensen bij elkaar krijgen zullen we toch naar Middelburg komen op 30 maart. Niet om één uur natuur lijk, want dan ziet het er blauw van de politie. Zo'n tocht zou een kamikazetocht worden. En anders is het in ieder geval voor 95 procent zeker dat we uit zullen wijken naar Goes, Vlissingen of misschien Ber gen op Zoom". In een uitnodiging voor de demonstratie zoals die in Duitsland verspreid is, staat bovendien een passage waar uit blijkt dat de groep met of zonder toestemming van de burgemeester naar Middel burg zal komen. Burgemeester Burgers liet weten dat er op 30 maart extra politie op de been zal zijn om eventuele demonstranten gelijk aan te pakken. Bravo liet weten dat - wanneer er toch een demonstratie plaats vindt - zij binnen vieren twintig uur kunnen zorgen voor een tegendemonstratie. „Wij hebben zo hier en daar ook onze bronnen", vertelt Nico van Duin. „En wanneer ze toch komen weten we dat, ja". Twee weken geleden kwam de dingen door het Nazi Front Zeeland, nu twee jaar geleden. „Er is een sterke tendens naar rechts waar te- nemen in de samenleving", vertelt Van Duin. „En we vonden dat we daar iets aan moesten doen". Bravo is een samenwerkings verband van alle democrati sche politieke partijen, ver schillende kerken, het Huma nistisch Verbond, Vluchtelin genwerk Walcheren en organi saties van allochtonen. „Op dit moment zijn we ook bezig om contact te leggen met de vak organisaties, want die doen nog niet mee", meldt Van Duin. „Het laatste jaar hebben we ons eigenlijk een beetje ge deisd gehouden", vervolgt Van Duin. „Eigenlijk moet je ons een beetje zien als een ad- hoc-club, we zijn actief als er zich iets voordoet. We doen wel iets aan voorlichting voor jongeren en onderhouden ook contacten met andere groepen in het land die zich bezighou den met zaken als racisme en fascisme, maar we komen alleen in actie als daar aanlei ding voor is". Koos VerspoorMarije Verspoor en Nico van Duin (vlnr) van Bravo halen opgelucht adem nu burgemeester Burgers van Middelburg de demonstratie van extreem-rechts verboden heeft. gemeente Zwolle in opspraak, toen bleek dat de burgemees ter daar een mars van extreem-rechts door liet gaan. Hij hoopte met de toestem ming te bereiken dat de lande lijke politiek zich er mee zou bemoeien en duidelijkere richtlijnen aan zou geven. Op dit moment ligt de enige reden waarom een burgemeester een extreem-rechtse demon stratie kan verbieden in de openbare orde: als die ver stoord dreigt te worden mag een burgemeester toestem ming weigeren. „Daarom zijn we ook met die tegendemon stratie gekomen", leggen de actievoerders uit. Van Duin: „We hebben de burgemeester hiermee een handvat gegeven om de demonstratie te kunnen verbieden. Want dat er een verstoring van de openbare orde plaats gaat vinden, dat is duidelijk". „Kijk, Bravo is een geweldloze organisatie en ik ben er echt niet blij mee als mensen met elkaar op de vuist gaan of de ruiten bij V D ingooien. Het is een levensgroot probleem voor Bravo, maar wij gaan het risico niet uit de weg", vertelt hij beslist. „Wat moet je dan, ze ongestoord door de stad laten lopen?" „Bovendien, discriminatie is bij de wet verboden. Artikel 1 van de grondwet, hè. Ik ver baas me erover dat Janmaat niet gearresteerd is, in Zwolle. Ik hoorde hem op televisie din gen zeggen als 'het is afgelo pen met de multiculturele samenleving als wij aan de macht komen' en meer van dat soort kreten. Dat mag toch niet? Ik ben zelf voor minder opgepakt, maar hier is het openbaar ministerie nog bezig de zaak te onderzoeken", ver telt Nico van Duin. De stichting Bravo werd opge richt na de Joodse grafschen- Zo kunnen mensen die hun gevel beklad zien met extreem-rechtse teksten of tekens een klacht indienen bij Bravo. „We hebben met de gemeentereiniging afgespro ken dat zulke graffity er binnen vierentwintig uur afgehaald moet worden en dat werkt eigenlijk best heel goed", ver telt Van Duin. Soms trekken de leden van Bravo er zelf op uit om teksten weg te halen. Onder de Bravo-leden bevin den zich niet zoveel jongeren. Marije Verspoor is zestien en de dochter van Koos Verspoor. „Het leeft gewoon helemaal niet onder jongeren", vertelt ze. Zelf is ze bij de organisatie gekomen nadat ze een hele boel fascistische en racistische leuzen had zien staan op het Jaagpad tussen Middelburg en Vlissingen. „Ze kwam hier helemaal overstuur aan", ver telt Nico van Duin. „En vanaf dat moment doe ik mee", besluit Marije Verspoor. In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is een tentoonstelling ingericht over 'dierenbaby's'. In de tentoonstelling wordt van alles verteld over voortplanting en aanverwante zaken. In Middelburg is in de Brakstraat Laverie Souris geopend. Eigenaar Ben Muis: „We willen een plaats zijn, waar mensen gezellig de was komen doen". Voorjaarsmodebijlage met twee pagina's boordevol informatie. Verder deze week onze vaste rubrieken Bedrijfskundig Bekeken en Psycho Consult, en veel informatie van de overheid. In elke taal of streektaal heb ben kinderen een heel eigen manier van praten, met ten dele ook een heel eigen woor denschat. U raadt het al: ook het Walchers kent een aantal woorden die alleen door of tegen kinderen gebruikt wor den. Werden zou ik misschien moeten zeggen, want steeds minder Walcherse kinderen worden nog in de streektaal opgevoed. Vooral diersoorten en dan met name huisdieren hebben (of hadden) koosnamen die eigen lijk alleen door of tegen kinde ren gebruikt werden. Een 'keu man' bijvoorbeeld is natuurlijk een varken, bij ouderen mis schien nog bekend in een rijmpje ('keuman moch nae schoole gae'). Een 'poelenèn- netje' is een eend. Poelenèn- netje is samengesteld uit twee woorden die allebei eend bete kenen: 'poele' en 'énd'. Dat soort samenstellingen zijn typerend voor de kindertaal. Net als verkleinwoorden. Wat bekender is 'boefje' of 'boevenondje' voor een hond. Ook specifiek door kinderen gebruikt is 'kassepaeretje' voor paard of veulen. Vroeger is dat woord misschien wel algemener in gebruik geweest voor trekpaard, want aan de overkant kent men 'ketsen' of 'katsen' voor het trekken van bijvoorbeeld een 'barge' (trek schuit). Ook werden door de ouders koosnaampjes voor de kinde ren gebruikt. Zoals bijvoorbeeld 'piestekoot- Al vijftien jaar reist schrij ver/televisiemaker Boude- wijn Büch - als hij niet in het buitenland is - door Nederland. Op woensdag 20 maart doet Büch de Stadsschouwburg in Mid delburg aan met zijn nieu we literaire soloprogram ma 'Büch denkt hardop'. Büch denkt hardop valt uiteen in twee delen: voor de pauze geeft hij een one-man-achtige show rond de thema's reizen en literatuur. Zo behandelt hij bijvoorbeeld de vragen Is rei zen leuk (nee), Heeft het zin om schrijver te worden (nee) en Bestaat de Gooise Matras (ja, al is een bordeel in de Achter hoek opwindender). Tijdens de pauze signeert hij zijn boeken en legt hij zijn oor te luisteren voor de discussie met de zaal, die na de pauze plaatsvindt. Ruzie, indiscretie of imperti nente vragen worden hierin niet gemeden, volgens de Boudewijn Büch organisatie. De voorstelling in de Stads schouwburg begint om 20 uur. Jongeren uit de Middelburgse wijk Dauwendaele lakken zelf hun eigen hangplaats. je', 'kleine smouster' en derge lijke. Ook hier spelen (huis)die- ren een rol. Denk maar aan 'lie ven 'ond' bijvoorbeeld. Zelfs pa en ma heetten vroeger heel anders, namelijk 'bao' (pa) en 'poete' of 'poe' (ma). Net als 'babba en gröö' voor opa en oma echter 'glad uut den tied'. Marco Evenhuis 13-23 maart 1996 Het boekenweekgeschenk cadeau bij aankoop van tenminste 19.50,- _BI)K K E R 1TO)E KEN WALSTRAAT 94-VLISSINGEN (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant S.v.i'. TELEFOONNUMMER INVULLEN I.V.M. NAVRAAG BEZORGING

de Faam | 1996 | | pagina 1