01184-84316 Officiële ingebruikname nieuw perron Middelburg SHOP 54 STEÜTEL Uitverkoop Verschoore ibëëliq) m mum® MIDDELBURGSE ONDERNEMERS ONTEVREDEN MET UITERLIJK AUTOVRIJE MARKT mmmm Oplossing Kerstpuzzel 1995 Spelletjes ziepag. 12 OPRUIMING 50% KORTING Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! interesse? Bel: Door Ellen Erkens Na jarenlange discus sies tussen voor- en tegenstanders werd de Middelburgse Markt vorig jaar auto vrij. De Middelburgse middenstand maakt er geen geheim van dat ze nooit erg blij is geweest met het weren van auto's en bussen uit de binnen stad. Nu de Markt dan eindelijk definitief autovrij is, vragen ondernemers zich af waarom het eigenlijk allemaal nodig was: 'de gemeente doet niets met de ruimte die is vrijgekomen' en 'zet die auto's maar weer terug' zijn veel gehoorde kreten onder hen. PZC WEEKBLADEN IE)© Utam v-.r-A: ...de middenstand moet buiten het seizoen ook kunnen leven... ..eerst hebben ze de Abdij verpest nu is de Markt aan de beurt... donderdagmarkt hoort bij Middelburg... ...het (ijken wel containers uit de haven van Antwerpen... Het Middelburgse station heeft sinds een paar weken een nieuw perron. Vorige week vrijdag werd het perron officieel in gebruik genomen door burgemeester Chr. Rutten van Middelburg. VERSCHOORE op de hele collectie Betaalbare mode voor de vrouw met smaak TWEE H ÉÉN BE\ ALEN TALEN U betaalt alleen de hoogste oorspronkelij ke verkoopprijs. Deze aanbieding geldt voor bijna de gehele wintercollectie c HET OOR Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf Recht t.o. C&A en Blokker 96e JAARGANG NUMMER 2 10 JANUARI 1996 'Het is hier een trieste, kale en doodse boel' GroenLinks hield een aantal weken geleden een enquête onder het winkelend publiek, waaruit bleek dat veel mensen ontevreden zijn met het uiter lijk van het grote plein. Meer groen, bankjes of andere zithoeken worden door het publiek als mogelijke aankle ding genoemd. Ook de onder nemers vinden dat er iets moet gebeuren met de ruimte die is gecreëerd door het weghalen van de parkeerplaatsen. E. Seymour, eigenaresse van Restaurant De Ploeg op de Markt: ,,'t Is hier een trieste, kale, doodse boel. In de zomer gaat het nog wel, dan is er genoeg leven. Maar van okto ber tot april is het hier uitge- Oplage: 25.765. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.990. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, (0118) 484312 (privé (0118)418686). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens (ai), (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215. Bezorging: 0118-484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51,17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. (0118) 681000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220 haast kwijlend naar", vervolgt hij. Eén van de exploitanten van de kiosken, A. Joziasse van André's Bloemenkios, laat zijn mening over de vormgeving van de kiosken een beetje in het midden: „Tsja, het was de keuze van de gemeente. Ik had liever gezien dat het een gebouwtje was dat beter bij de rest van de gebouwen paste, maar ja. Onze omzet is flink naar beneden gegaan sinds de Markt auto- en busvrij is. Je mist de 'vlugge boodschap pen' 's morgens vroeg. Ook nemen mensen geen grote dingen meer mee: dat is te ver lopen naar de auto". De Middelburgse Markt is een lege, gapende ruimte geworden, zo is de mening van de aan het plein gevestigde ondernemers. storven. Het enige dat je nog ziet zijn een paar mensen die van de Lange Delft naar de Lange Viele oversteken. Dan kun je nog beter die auto's terugzetten, dan is het in ieder geval niet zo'n gapende lege vlakte meer". Haar restaurant biedt uitzicht op een leeg plein, waar in de verte de achterkanten van wat marktkramen te zien zijn. „Ver schrikkelijk", verzucht ze. „Op zich was het idee van een auto vrije Markt helemaal niet slecht. Ik heb er een terras bij- gekregen en in de vier maan den dat het seizoen duurt is het hier heel gezellig, maar er zijn twaalf maanden in een jaar. En de middenstand moet in de acht niet-seizoen-maan- den ook kunnen leven". Ze vertelt over de partijen die vorige jaren nog in het restau rant werden gehouden. „Die ben ik kwijt. Die mensen kun nen hier nergens een auto neerzetten dus die zoeken een restaurant op waar dat wel kan. Dus het kost wel geld, ja. Laatst nog, een meneer uit Meliskerke die zich veront schuldigde omdat hij al een tijdje niet meer was komen eten. Hij moet met de bus komen, en nu die haltes ver plaatst zijn naar de rand van het centrum is het voor hem niet meer zo gemakkelijk om eens uit eten te gaan. Het is gewoon schandalig. Laat ze de Markt in de zomermaanden autovrij maken en in de winter gewoon ofzo". beperkt toegankelijk over hoe alles in de stijl van het stadhuis moet blijven, maar wat zetten ze voor kios ken neer? Het lijken wel contai ners uit de haven van Antwer pen. De Markt is een soort pis- FOTO: AN DA VAN RIET. hoek geworden. Het is heus niet zo dat alles wat modern is ook gelijk lelijk is, maar dit... Ik zie wel eens foto's van de Markt zoals hij er voor de oor log uitzag. Daar kijk ik dan De Middelburgse weekmarkt is een obstakel bij een eventuele herinrichting van de Markt. Alles wat er eventueel op het plein geplaatst wordt, moet er öf op donderdag weer af, öf gaat ten koste van het aantal kramen. „De donderdagmarkt hoort bij Middelburg en moet hier ook zeker blijven", vindt Seymour. „In iedere toeristische gids zie je wel een foto van de week markt met het stadhuis op de achtergrond". „Maar ze kun nen die weekmarkt toch wel om een fontein of muziekkap- pelletje heenbouwen", is de mening van Diesch. Ook C. Diesch, eigenaar van de tabakswinkel op de Markt, ziet zijn omzet achteruitgaan. „Toen er hier nog auto's ston den hadden we veel meer aan loop. Dat mensen wegblijven omdat ze hun auto hier niet meer kunnen neerzetten kun je moeilijk bewijzen. Maar onze cijfers dalen, dat is wel duide lijk". Ook bij hem is het uiterlijk van de Markt een doorn in zijn oog. „Eerst hebben ze de Abdij ver pest, nu is de Markt aan de beurt", verkondigt hij. „Wij zijn laatst in Roermond geweest. Daar zou de gemeente eens moeten gaan kijken. Er is daar een marktplein dat vergelijk baar is met onze Markt. Het plein wordt verlicht door gro te, oude lantaarns en in het midden staat een soort kerk. Alles past bijelkaar, prachtig. En ook autovrij. Het kan dus blijkbaar wel". Wie vanuit zijn winkel naar buiten kijkt, kijkt recht tegen de drie kiosken aan van waaruit snacks, broodjes en bloemen verkocht worden. „Hier hebben ze hun mond vol De oplossing van de Kerstpuzzel uit de Faam/Vlissin- ger van 20 december 1995 luidde: Geen spies en maeckt so diepe wonden, als achter klap en boose monden. Uit de 738 inzendingen zijn de volgende vijf prijswinnaars geloot: K. de Nooijer uit Vlissingen, Wilma Scherp uit Oost- Souburg, H.F. v/d Linden uit Oost-Souburg, P.J. de Koning uit Middelburg en E.J. Meerman uit Koudekerke. Zij ontvangen binnenkort een VVV-waardebon van vijfentwintig gulden in de brievenbus. De Middelburgse burgemeester Chr. Rutten bekijkt de pas geopende trap naar het nieu we perron in het NS-station. FOTO: ANDA VAN RIET. De oplevering van het nieuwe 'spoor 2' liep - door een bouw- staking - flinke vertraging op. Tijdens de verbouwing moes ten alle treinen zowel vertrek ken als aankomen op spoor 1, wat veelal tot vertragingen leid de. Om de reizigers te bedan ken voor hun geduld tijdens de verbouwing deelde de theater groep De Muze zakjes snoep uit aan reizigers. Gedurende de hele dag voerde de groep op en rond het nieuwe perron sketches op. Het nieuwe perron is ontworpen door de architect Dries van Heusden en is een stuk breder dan voorheen. Opvallend is de gegolfde over kapping, die een eigentijds tint je aan het verder zo historische station in Middelburg geeft. Verder is het vernieuwde per ron uitgerust met verwarmde wachtruimten, telefoons en een drank- en snoepautomaat. Er is een nieuwe opgang bijgeko men, die het station met de par keergelegenheid aan de Dau- wendaelsekant verbindt. Als eerste in Nederland heeft Focus Optiek uit Middelburg een apparaat in huis gehaald waarmee met honderd procent zekerheid glazen en montuur op elkaar afgesteld kunnen worden. Het apparaat is vooral bedoeld bij de montage van glazen waar een dubbele sterkte in is verwerkt (gewone en leesbril inéén). In de vaste rubriek Psycho Consult gaat Henk Hermans nader in op het 'gelukkig nieuwjaar' dat mensen eikaar aan het begin van het jaar toewensen. Mensen beleven 'geluk' namelijk op verschillende manieren. Verder deze week de oplossing van de kerstpuzzel uit de Faam/Vlissinger van 20 december 1995, de vaste rubriek Bedrijfskundig Bekeken en informatie van de overheid. Kleurenfoto's die uw herinneringen mooier maken! Klaar terwijl u winkelt Kodak Royall Papier Kodak Express kwaliteitscontrole Lange Geere 28 (naast ANWB-kantoor) Grote Markt 7 's-Gravenhofplein 8 Noordstraat 6 (25 m. naast HEMA) FOTO 'Ebbe je mee de fêêstdaegen ook geslabberjand? Za wè zeker?' Slabberjan is veruit het bekendste typisch Walcherse spel en wordt vooral op 'oog- daegen' (feestdagen) ge speeld. Nog steeds, want slab berjan is in de stad gewoon te koop. Er zijn wel meer Wal cherse spelletjes die nog altijd worden gespeeld, maar die zijn ook in de rest van Zeeland bekend. Het kaartspel 'biee' bijvoorbeeld. Of 'pot-en- buure', een dobbelspel. Veel onbekender en hopeloos verouderd is 'leutere' aan de 'leutertaefel'. Het is zelfs zo sterk verouderd, dat men alleen nog maar weet dat het iets met een tafel, knikkers en een keu te maken heeft. Van 'leerepereboom' is iets meer bekend. In tegenstelling tot bovengenoemde spelen is 'leerepereboom' een buiten spel. Daarbij werd een plat, rond stuk leer op een paaltje geplaatst en met een werp- stokje moest het geheel geraakt worden. Er werd ook geld bij ingezet. Ooit had ik eens van het 'keut- jesspel' (keutjes zijn kauri- schelpen) horen spreken. Het moet wel heel oud zijn, want 'keutjes' werden aan de kust gevonden na het vergaan van VOC-schepen in 1697 en 1738. Kauri's werden namelijk vanuit de Oost via Nederland naar Afrika verscheept, waar ze gebruikt werden om slaven mee te kopen. Onlangs bleek echter, dat het 'keutjesspel' weliswaar zeer zeldzaam, maar nog niet uitgestorven is. Het is een spel, waarbij met dobbelstenen om de pot, bestaande uit 'keutjes', moet worden gespeeld. Met hartelij ke dank aan de heren van het hof Torenzicht! Marco Evenhuis LANGE KERKSTRAAT 41 GOES TELEFOON 0113-216415 Scheldestraat 54 Vlissingen -0118-417423 JUr mcbb=I^ WALSTRAAT 199 (HOEK SCHELDEPLEIN)

de Faam | 1996 | | pagina 1