Zeeland Nazomerfestivals Mm boordevol kunst en cultuur Zesde Middelburgse kroegentocht Voorlichtingsavonden amateurtheaterschool 31 AUGUSTUS T/M 6 SEPTEMBER IN MIDDEN ZEELAND Onder de noemer Zeeland Nazomerfestivals vinden van 1 september tot en met 14 oktober acht verschillende festivals in Zeeland plaats. Deze Nazomerfestivals, die in weze niets meer zijn dan een voortzetting van de Zeeland Cul- tuurmaand, bieden film, theater, beeldende kunst, cultuur-historie, literatuur en muziek in vele genres. Een kleine greep uit het program ma. Beat Generation Stadsbeeld Jazz Elitair Woensdag 30 augustus 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuindorp 5, schilderijen en posters. Geopend na tel. afspraak 01182-3469. DOMBURG Het uit Spanje afkomstige Xarxa Teatre opent de Nazo merfestivals in het dok van Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen met het theater spektakel 'Veles e Vents' (Zeil en wind). De voorstelling is gebaseerd op een vijftiende- eeuws gedicht van de schrijver Ausias March. Hij voorspelde een zee vol vuur, waaruit al het leven verdwenen zou zijn. v „Een schouwspel gestoeld op de traditie van het Spaanse straattheater", licht Ruud van Meijel, coördinator van de Zeeland Nazomerfestivals, toe. Het moet een voorstelling wor den met veel vuurwerk en licht- en geluidseffecten. In Goes is het multi-disciplinai- re festival Meer dan Woorden in 't Beest. Vanaf donderdag 7 september staat daar de litera tuur centraal. „Literatuur is de basis voor alle andere kunstvormen", meent Chris Tangelder van 't Beest. „In dit festival kan eigenlijk alles, als het maar met litera tuur te maken heeft. Het is de eerste keer dat we Meer dan Woorden organiseren, maar het is de bedoeling om het jaarlijks terug te laten komen". Meer dan Woorden wordt ge opend met de première van het toneelstuk Schaken met Diponegoro van Hella Haasse. Een nooit eerder gepubliceerd of gespeeld stuk, geschreven in de periode van de dekoloni satie. Het gaat over de eerste gevolgen van het Indonesisch verzet tegen de Nederlandse overheersing. De voorstelling wordt geregisseerd door Wil- i Ruud van Meijel, coördinator van de Zeeuwse Nazomerfestivals. FOTO: AN DA VAN RIET. lem Nijholt. In het Meer dan woorden-festival valt verder het gastoptreden van de Ame rikaanse schrijvers Herbert Huncke en Ton Whitehead op. In de jaren vijftig maakten zij, samen met William Burroughs De Braziliaanse groep Fuzuè treedt op tij dens Jazz by the Sea in Domburg. Theater Schrikkel treedt met de voorstel ling Het Levende Schilderij op in Hoede- kenskerke als onderdeel van het poppen theaterfestival Zeeland uit de Kast. Muziek, plezier en alcohol. Dat zijn de ingrediënten voor de jaarlijkse kroegentocht in Mid delburg, die dit jaar wordt gehouden op vrijdag 1 sep tember. In twintig café's in de binnenstad treden evenzoveel bands op. Het slechte nieuws: wie naar binnen wil moet een kaartje kopen. Het goede nieuws: wie eenmaal een kaartje heeft, mag daarmee overal naar binnen. Vanaf 21 uur is het raak in het centrum. Er is voor elk wat wils. Wie van oude stijl jazz houdt gaat naar De Mug of Alassio, waar respectievelijk de Jazzcollection en de Scaldis Jazzband optreden. Wie de modernere jazz'prefereert kan terecht in Desafinado, waar de huisband Swinging Desafina do hun naam eer zal aandoen. Mensen die van wat stevigere muziek houden zullen zich beter thuisvoelen in een kroeg als de Rockdesert, waar de Walcherse rockformatie Joy rock van zich laat horen. Of in Bar American, die met de groep Band Over 'het betere beukwerk' in huis haait. In het theatercafé speelt Hips Unlimited, Rusty Pawn treedt op in Entree. Miller Time heeft de band Smoking Beaucoup en de Postkoets haalt met John Caljouw een stukje verle den in huis. Seventy en de Tympaan huren gezamenlijk Muddy Balls in. In 't Hoekje spelen The Arrows. Het nieuwe café Blues-Inn op de Varkensmarkt opent op 1 september haar deuren voor het eerst. Nog voor de opening is er al een huisband gecreëerd, die tijdens de kroe gentocht debuteert. en Charles Bukowski onder deel uit van de Beat Genera tion. Lee Renaldo (Sonic Youth) begeleid hun verhalen met experimentele gitaarmu ziek. Ook Burroughs en Bukowski komen aan de orde, door de vertoning van films die gebaseerd zijn op hun werk. In de steden Middelburg, Vlis singen en Goes reageren twaalf beeldende kunstenaars op het stadsbeeld om hen heen via het project Zeeuwse Reportage. Ruud Meijel: „Eve line van Duyl gaat bijvoor beeld een vangrail langs de Lange Jan in Middelburg mon teren. In de Lange Noordstraat komen op de gevels van de panden allerlei bordjes te han gen die - in de vorm van een naambordje of teksten van flarden van gesprekken - iets vertellen over het leven in of om het huis. Het is de bedoe ling dat mensen met andere ogen naar hun omgeving kij ken; opeens tot de ontdekking komen: hé, dit huis zie ik wel iedere dag, maar wat weet ik er eigenlijk van?". In het ver lengde van het project zijn er in de drie steden ook tentoon stellingen van de betrokken kunstenaars te zien. In de Nazomerfestivals ont breekt ook de Zeeuwse cul tuur-historie niet. Studiecen trum Oranjezon in Oostkapelle houdt verschillende work shops en excursies. Suze van Grootel (sopraan) en Louis Peter Grijp (luit) geven bijvoor beeld een workshop over de bloeiende zangcultuur van Zeeland in de zeventiende eeuw. Het driedaagse evenement Jazz by the Sea wordt vanaf 15 september in Domburg gehou den. Publiekstrekker tijdens dit jazzfestival moet de dochter van Dizzie Gillespie, Jeanie Brysone, worden. Ook de Braziliaanse groep Fuzuè geeft hier acte de pre sence. Zij brengen levendige dansmuziek die zijn oorsprong vindt in het noordoosten van Brazilië en een mengvorm is van Afro-lndiaanse en Europe se stijlen. Het filmfestival Zeeland in Middelburg besteed aandacht aan Tsjechische en korte films. Uiteraard zijn hier ook weer enkele voorpremières te ver wachten. Vanaf 22 september staat pop pentheater centraal in het onderdeel Zeeland uit de Kast. Op zaterdag 23 en zondag 24 september is de spoorlijn tus sen Goes en Borsele de verbin dende schakel tussen een groot aantal voorstellingen op Zuid-Beveland. De Zeeland Nazomerfestivals worden traditiegetrouw afge sloten in Veere. Op zaterdag 14 oktober vindt in de Grote Kerk de unieke première plaats van de Griekse tragedie Oresteia, met muziek van lannis Xena- kis. „De muziek van Xenakis staat in principe op zichzelf. Door de mengvorm van ver schillende kunsten (muziek, decor en zang) krijgt de muziek een nog grotere zeggings kracht. Dit is echt iets wat iedereen gezien moet hebben, heel bijzonder" vertelt Meijel vol vuur. Van de voorstelling worden opnames gemaakt voor de Nederlandse en Fran se televisie. De Nazomerfestivals zijn het vervolg op de Zeeland Cultuur- maand, die zo'n zes jaar gele den in het leven geroepen werd om het toeristenseizoen te rekken. „Het is natuurlijk leuk om te weten dat als je in september naar Zeeland komt, je ook nog ergens naar toe kunt gaan. Maar de Nazomer festivals zijn er niet alleen voor toeristen, hoor", benadrukt hij. „En elitair? Welnee! Wie niet van kamermuziek houdt, houdt misschien wel van jazz. En wie niets geeft om litera tuur kan wel een liefhebber van poppentheater zijn. De Zeeland Nazomerfestivals bie den voor iedereen wel iets. Ik geef toe dat de jeugd een onderbedeelde groep is, maar zij zijn sowieso moeilijk te bereiken. Misschien dat we volgend jaar eens een op jazz geïnspireerde houseband naar Jazz by the Sea kunnen halen", peinst hij. „Dan gaat er natuurlijk weer een groep jazz liefhebbers morren, maar mor rende groepen hou je altijd". De Walcherse formatie Joyrock treedt op in café Rockdesert op de Dam. Op maandag 4 en dinsdag 5 september om 20 uur geeft amateurtheaterschool De Ambitie voorlichtingsavonden in het gebouw van VMC Zee land aan de Roozenburglaan in Middelburg. Vanaf oktober is het weer mogelijk om deel te nemen aan het gevarieerde cursusaanbod van De Ambitie. Voor jongeren in de leeftijd van veertien tot en met negen tien jaar is er de jongeren- theaterschool. De tweejarige theateropleiding wordt afge sloten met een door de cursis ten gespeelde voorstelling. In het eerste jaar komen spelim- provisatie, fysiek toneel en teksttoneel aan bod en in het tweede jaar wordt aandacht besteed aan het maken van een theaterproduktie. Ook voor volwassenen bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan een tweejarige spelopleiding. Het eerste jaar worden de cursussen elemen tair toneel, mini-dramaturgie, spelverdieping en rolopbouw gegeven. Het tweede jaar bestaat het lesprogramma uit fysiek toneel en wordt afgeslo ten met een avondvullende produktie. Nieuw dit jaar is de driejarige regie-opleiding voor volwassenen. In deze cursus wordt aandacht besteed aan alle belangrijke facetten van het regisseren. De opleiding wordt door de cursist afgerond met het regisseren van een theatervoorstelling, waarna bij goed resultaat een landelijk erkend certificaat behaald kan worden. GOES KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona, llona Schmit, naïeve schilderijen. Geopend za. van 14-17 uur. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Mau rice en Saskia Góth, tekenin gen, aquarellen, gouaches en pastels. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 01180-29419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Groot Mede 66, tel. 01180- 16323, staal- en touwplastie- ken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, ten toonstelling van diverse ker ken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Weten schappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Brasserie Bleue, Thea van Soelen, olieverf, acryl en aquarel. Maandag en dinsdag gesloten. Boekhandel van Benthem Jutting Middelburg, aqa- rellen en crayon-tekeningen. Galerie Spitsbergen, Koren dijk 46, Jaap Heuvingh, beel den. Roosevelt Sudiecentrum, 50 jaar Verenigde Naties: een droom van een wereld. Ge opend ma. t/m vr. 10-12.30 uur en 13.30-16.30 uur. Stichting Welzijn Ouderen, David Heijgelaar, Zeeland in pastelkrijt. Geopend op werk dagen van 10-16 uur. Brasserie De Huifkar, Marian Martens-Vermijs, acrylverf op doek en papier, gouache en gemengde tech nieken. Het Middelburgs Koffie huis, Jaap Klein, fototentoon stelling 'Reizen met de Came ra'. Galerie Caesuur, Nieuwe Wal 4, Hans Overvliet, foto werk en gebruiksaardewerk uit verre landen. Zeeuws Museum, Waldo Bien, 'The North Atlantic Samurai, 1983-1994/5'. Ge opend di. t/m vr. 10-17 uur en za., zo. en ma. 13.30-17 uur. Zeeuws Museum, 'Scheuren of verkleuren', over conserve ring van papier naar aanlei ding van de conservering van de tekeningen uit 1932 van Baron Van Lamsweerde (1897- 1972). 'Negentiende eeuwse schilderijen uit eigen collec tie', presentatie van Zeeuwse schilders uit de negentiende eeuw. Galerie 't Haentje te Paart', Spanjaardstraat 19, Els van Baarle; gedachten in textiel, Andreija Eijgermans; collage objecten. Geopend do., za. en zo. van 14-16.30 uur en na tel. afspraak 01180-13288. Zeeuwse Bibliotheek, J.P. Zwemer, Hans Warren en M. Beinema, tentoonstelling 'Kijk hoe de stilte verdween'. Wandelkerk, Len Munnik, tekeningen en cartoons. Ge- DONDERDAG 31 AUGUSTUS Grote Kerk, Veere; Beiaard bespeling Kees van Eersel, 15 uur. Lunch- en Tearoom Labruyère, Cor v.d. Padt, aquarellen (t/m 4 september). Jaap Klein, foto's van Dom burg en omgeving (vanaf 4 september). Marie Tak van Poortvliet Museum, Gerard von Bruc- ken Fock, schilderijen, grafisch werk, aquarellen en bladmu ziek (vanaf 3 september). Badpaviljoen, Dertien Duitse en Zwitserse kunstenaars, ten toonstelling 'Mogelijkheden van het Hotel'. VRIJDAG 1 SEPTEMBER Oostkerk, Middelburg; Orgelconcert Ursina Caflisch, 20 uur. Walk-lnn, Vlissingen; Piss- Off, 20.30 uur. Terrein De Schelde, Vlis singen; Zeeland Nazomer Festival, theaterspektakel 'Veles e Vents' van Xarxa Teatre, 21.30 uur. ZONDAG 3 SEPTEMBER Manhuistuin, Goes; 'Con Affezzione', 12 uur. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Kastelen van Beveland. Stichting PZZ, Kunstenaars groep Creavant, schilderijen. Galerie 'Mi Parti', Zomerex- positie, aspecten van het bui tenleven. Maria Magdalenakerk, Ashot Safian, Oil Paintings and Graphic Arts. Galerie Van den Berge, Ton van Kints, Rob Knijn, Eelco van der Lingen en Mark de Weijer. Oosterscheldeziekenhuis, Ente Breed, fototentoonstel ling 'Nieuw Zicht op Zeeland'. DINSDAG 5 SEPTEMBER Grote Kerk, Goes; Carillon bespeling Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. opend op werkdagen van 10- 17 uur. Kunstuitleen, Kuiperspoort 22, Eric Roest, 'Natura Traspa rente'. Geopend di. t/m vr. 13- 17 uur. (vanaf 19 augustus). Zeeuwse Bibliotheek, '50 jaar Zeeuwse Volksuniversi teit', overzichtstentoonstel ling. Zeeuwse Bibliotheek, C.A.L. Kotvis, fototentoonstel ling 'Door het oog van:....'. Kinderboerderij De Klep perhoeve, expositie over bij en. (vanaf 5 september). NEELTJE JA~NS~ Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', exposi tie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Tops- huis, Trechter 5, kunstproject Framework Invitation. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, Ciska Lepelaars, fototentoonstelling 'Enge Beestjes'. Studiecentrum Oranjezon, Sophie Visser-Demmink, 20 gouaches, stillevens en land schappen. Geopend ma. t/m vr. 10-16 uur. OOST-SOUBURG Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Joh. den Herder; schilderijen, A. Commijs; beren. Geopend tij dens kantooruren. RITTHEM Fort Rajnmekens, Gerard Marinus Verkerke, ruimtelijk werk 'Schoppenhauer en het Invalide Paard'. Geopend di. t/m zo. 13-17 uur. (vanaf 2 sep tember). VEERE Grote Kerk, Juan Ripolles, schilderijen, sculpturen en etsen. Consistorie Hervormde Kerk, Calligrafieclub 'De Vlot te Veder'. Museum De Vierschaar, 'Hendrik Willem van Loon (1886-1994) en de oorlogsja ren'. Geopend ma. t/m za. 12- 17 uur. VLISSINGEN Inguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insekten, dagelijks ge opend zo., ma. en do. 14-17.30 uur. Di., wo., vr. en za. 10- 12.30 uur en 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeris tische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Stedelijk Museum Vlissin gen, 'Schipper mag ik overva ren, van veerboot tot tunnel', tentoonstelling. De Kleine Galerie, Kouden hoek 32, Karin Starmans. Ge opend ma. t/m vr. 14-17 uur. Notarissen Sauer en Oonk, Nina Castenmiller, acryl, houtskool, aquarel en pastels. Restaurant De Gevangen toren, Driemastschoener de Eendracht, tevens terugblik op Sail Vlissingen 1994 (t/m 4 september). Café Soif, Bellamypark 14, Theo Giezen, olieverfschilde rijen (t/m 3 september). Arsenaaltheater, Ludmila Kalmaeva, schilderijen, colla ges en mixed media. St. Jacobspassage 10, Lud mila Kalmaeva, schilderijen, portretten en tekeningen. Dagelijks geopend van 14-17 uur. WEMELDINGË~ Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks ge opend. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebol- leweg 5, Jan Boer, olieverven. DONDERDAG 31 AUGUS TUS Alhambra I Vlissingen, 'Batman' 19 uur. 'French Kiss' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'While you were Sleeping' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Free Willy 2' 19 uur. 'Die Hard with a Vengeance' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Congo' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Crimson Tide' 20 uur. VRIJDAG 1 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Batman' 19 uur. 'French Kiss' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'While you were Sleeping' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Free Willy 2' 19 uur. 'Die Hard with a Vengeance' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Congo' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Free Willy 2' 19 uur. 'Crimson Tide' 21.30 uur. ZATERDAG 2 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Batman' 14 en 19 uur. 'French Kiss' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'While you were Sleeping' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Free Willy 2' 14 en 19 uur. 'Die Hard with a Vengeance' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Casper' 14 uur. 'Congo' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Free Willy 2' 14 en 19 uur. 'Crim son Tide' 21.30 uur. ZONDAG 3 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Batman' 14 en 19 uur. 'French Kiss' 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'While you were Sleeping' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Free Willy 2' 14 en 19 uur. 'Die Hard with a Vengeance' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Casper' 14 uur. 'Congo' 19 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Free Willy 2' 14 en 19 uur. 'Crims on Tide' 21.30 uur. MAANDAG 4 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'French Kiss' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'While you were Sleeping' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Batman' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Congo' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Les Enfants du Paradis' 20 uur. DINSDAG 5 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'French Kiss' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'While you were Sleeping' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Batman' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Congo' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Crimson Tide' 20 uur. WOENSDAG 6 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Free Willy 2' 14 uur. 'French Kiss' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'While you were Sleeping' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Batman' 14 en 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Casper' 14 uur. 'Congo' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Free Willy 2' 14 uur. 'Crimson Tide' 20 uur. ZATERDAG 2 SEPTEMBER Alhambra II Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. ZONDAG 3 SEPTEMBER Alhambra II Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. WOENSDAG 6 SEPTEMBER' Alhambra II Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur.

de Faam | 1995 | | pagina 7