Hoe, wat, waar, wanneer? Kastenwanden via computer TRENDS IN KINDERKAMERS Kijkplezier bij Meubelprijzen Met licht, kleur, geluid en geur TOTO HEEFT TOEKOMST Collectief van Franse fabrikanten 7,5 miljoen grote meubelen verkocht Beeldscherm als gids Heerlijk meubelskijken op 'Dag van het Wonen' Internationale Meubelbeurs Home Interior Trends en tips Beleef de dynamiek Gratis pendelbussen Veel nieuws Interieur Interland Met de hand In kleur Design doet zijn intrede Opvallend Babykamer Meubeldesigner STEEDS ANDERS WONEN... Experimenten Twee paviljoens Gratis boekje Dag van het Wonen' 14 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 30 augustus 1995 Een collectief van vooraanstaande Franse meubelfabrikanten verzorgt op de 'Dag van liet Wonen' een klassieke image presentatie op topniveau. Louis XV, Lous XVI en diverse andere klassieke stijlen komen terug in een combinatie van luxe Franse stoffen, kwaliteitsmeubelen en woningaccessoires. Anciun Frères, Ambassade de France, (Jeromeu- bles, Garnier Thiebaut. Ste Bree. Polymeto. meub in het Home Trade Center, 'Nieuwegein en aarbeurs, Utrecht VAN HET wonen Lezers van dit blad krijgen bij inlevering van deze bon een korting van 5,- op de normale entreeprijs van f 15,- p.p. De bon is geldig voor één persoon. Deze reductie geldt niet in combinatie met andere kortingsregelingen. 'Dag van het Wonen'; zon dag 3 september Openingstijden: 10.00-17.00 uur. Beurslocaties; Jaarbeurs complex, Utrecht en Home Trade Center, Symfonielaan 1, Nieuwegein. Pendelbussen; tussen Nieuwegein en Utrecht - gratis Toegangsprijs beide locaties: f 15,00, kinderen tot 4 jaar gratis, jeugd van 4 tot 15 jaar en 65 plussers: f 7,50. Reductiebon: t.w.v. f 5 op deze pagina. Het digitale tijdperk helpt u op weg van en naar de verschillende locaties. Via het beeldscherm kunt u zien wat er ter plaatse allemaal te bekijken en te beleven valt. Zowel in Nieuwegein als Utrecht staan rondom de res taurants een groot aantal beeldschermen en TV-wan- den waarop de hele dag een speciaal meubelbeurs-pro gramma voorbij komt: Beurs TV-Network Het geeft onder meer trends en design tips, laat zien wie er genomineerd zijn voor de meubelprijzen, vertelt waar en wanneer welke evene menten plaats hebben tijdens de 'Dag van jiet Wonen', informeert u over de pendel bussen tussen Utrecht en Nieuwegein en toont recla meboodschappen van exposanten. Dit programma is ook te zien in de bussen tussen beide beurslocaties. Praktische reislectuur. In 1994 hebben wij Neder landers met z'n allen 7,5 mil joen grote meubelstukken aangeschaft. 'Groot' noemen we stoelen, banken, tafels, kasten en bedden. Als u weet dat ons land momenteel ruim 6 miljoen huishoudens telt, dan betekent dit dat we per wooneenheid meer dan één meubelstuk hebben gekocht. In totaal gaven we hieraan 6,1 miljard gulden uit. Het meeste geld werd besteed aan banken (1,97 miljard) en bedden (1,31 miljard). Gemiddeld werd per bank een bedrag uitgegeven van 1650 gulden en per bed van bijna 900 gulden. Dat is gebleken uit continu consu mentenonderzoek verricht in opdracht van de Centrale branchevereniging Wonen. Verder kan gemeld worden dat we aan kleinmeubelen - spiegels, kapstokken, krantenbakken, bijzettafel tjes/kastjes - in het afgelopen jaar nog eens ruim 200 mil joen hebben uitgegeven. Op zondag 3 september is het weer zover. Dan kunt u op de 'Dag van het Wonen', de speciaal voor de consument geor ganiseerde dag van de Internationale Meubelbeurs Home Interior 1995, heel veel nieuwe meubels bekijken. De Internationale Meubelbeurs Home Interior is een manifestatie van maxi- formaat met als motto 'De dynamiek van de woninginrichting'. Dit evenement Speelt zich af zowel in het Jaarbcurscomplex in Utrecht en als in het Home Trade Center in Nieuwegein. Tussen beide locaties rijden pendelbussen - waarvan u gratis gebruik kunt maken. Op de 'Dag van het Wonen' is heel veel te zien. Dc totale beursopperv- lakle is 70.000 m2, een oppervlakte die overeenkomt met de optelsom van 14 voetbalvelden. Geniet u met volle teugen van het uitgebreide meubelaanbod in Nieuwegein en Utrecht. Ook zijn er vele koffieshops en restaurants op beide beurslocaties om af en toe even te verpozen. Deze armloze fauteuil van llenny de Jong kan in een handomdraai tot een com fortabel eenpersoons bed worden gestrekt. Onder de vlag van de Vereniging Interieur Interland - een samenwer kingsverband van Nederlandse agenten en importeurs van meubelen en woonaccessoires - exposeren zo'n 25 bedrijven op de 'Dag van hel Wonen' hun programma's in een gezamenlijke stand. Het merendeel van hen brengt meubelen of accessoires in de hogere prijsklasse en in een eigentijdse vormgeving. Dc netto slandruimic is 2400 m2 lii is veel nieuws. Zo brengt Gimko International rotan meubelen uit de Phi- lippijnen. een collectie die speciaal - en met de hand - is gemaakt voor deze beurs. Er zijn exposanten met Engelse stijlmeubelen maar dan in een modern jasje. Verder vindt u grappige series kas ten bij Max Dirk Trolleys, baltafels met bijpassende spiegels zowel in klassieke als moderne stijl bij Dcknudi Decora, lampen van Veneiinans glas bij Taralloen bij Hennie dc Jong Inter national Collections onder meer een armloze fauteuil die geheel lol ligbed gestrekt kan worden. Gefacetteerde spiegel en India fel van Deknudt in klassiek glanzend goud met patina, strak en modern van vorm geving. Louis Goulmy Agenturen komt met het software programma Digital Solution. Dit maakt het mogelijk snel allerlei opstellingen tc maken met kastmeubeisystemen. Lekker met de muis een beetje schuiven en puzzelen tot de opstelling naar uw zin is. I let programma zoekt zelf bij de gekozen kasten de prijzen en kleuren. Een en ander is uiterst simpel tc bedienen, zelfs als u geen ervaring hebt met com puters. Ook de woninginrichter kan voor u een plan op het beeldscherm in elkaar zetten. En bovendien in kleur uitprinten. Op de beurs wordt deze software voor het Tuareg kastenprogramma gedemonstreerd in de stand van 'Die Collection'. Tuareg systeem bestaande uil wandkasten en verrijdbare kaslelernenten waarvoor per computer een plan kan worden gemaakt en in kleur uitgeprint. mentaar van en hilariteit bij de bezoe kers. Dat is alleen maar de grappige en min der belangrijke kant van de Meubel prijzen. Belangrijk is dat ze een uniek platform betekenen voor innovatie en experimenten op meubelgebicd waarbij vooral jonge en onbekende ontwerpers een kans krijgen tc laten zien wat ze kunnen. En wanneer dat bovendien mei een prijs wordt beloond, is de eerste stap op weg naar een succesvolle carrière gezet. Meubels kunnen worden ingezon den voor drie verschillende prijzen: die voor het beste Nederlandse meubel ontwerp. jonge ontwerpers en voor het Nederlandse meubelontwerp bij buiten landse fabrikanten. En al die inzendin gen dingen dan automatisch nog mee naar de Stijlprijs en dc Prijs voor indust riële produktkwaliteit. Hel aantal inzendingen voorde Meubel prijzen - in 1985 ingesteld - gaat de laatste jaren de 200 te boven. Ook dit jaar. Er zijn wederom opvallende meu belstukken bij. Zoals een fauteuil met watervering. Of die in aanmerking komt voor een prijs'? Dat kunt u zien tijdens de 'Dag van het Wonen'. Alle ingezon den en onderscheiden meubels staan opgesteld in Hal 2 van de Jaarbeurs in Utrecht. Hel gezin is kleiner geworden en de doorsnee behuizing groter. Veel kin deren hebben een privé domein, waarvan de inrichting op hun leeftijd en behoeften is afgestemd. Met een commode of een schrijfbureau. Een ledikant je of een hoogslaper. Er wor den complete inrichtingen gekocht, vaak samengesteld uit componenten die kunnen 'meegroeien1. Dc commode wordl ladenkasl of is om te bouwen tot bureautje. De kinderka mer krijgt op de 'Dag van het Wonen" extra aandacht. Diverse exposanten, zowel in Utrecht als in Nieuwegein, laten zien waar kinderen van dromen. Voor ieder aanstaand ouderpaar begint het met de inrichting van de babykamer. Op liet ogenblik wordt hiervoor meer en meer antiek grenen gebruikt. Veel toe gepaste kleuren zijn oud blauw, groen en geel. Ook zien we meubeltjes van blank beuken, dikwijls in combinatie met wil gelakte delen of accenten in kleur. Bij blank hout kiest men bij voor keur stoffen als ongebleekt katoen en andere natuurlijke materialen. Wie dit te kleurloos en te saai vindt, zal waarschijnlijk meer worden aangespro ken door dc progressieve trend met kleuren als gifgroen, rood. blauw, oran je. paars en knalgeel. Er zijn knusse interieurs maar sinds kort ook design inrichtingen. De bekende Nederlandse meubel designer Gerard van den Berg ontwierp voor Eurobaby een serie eigentijdse babymeubelen. Ze zijn vervaardigd van blank beuken en lenen zich door de - praktische grote - zwenkwielen vooreen uiterst flexibele inrichting. Er is een ledikant met spijltjes, een commode en een hang/legkast. De commode is zowel zonder als met metalen beugel verkrijg baar. De zwenkwielen zijn voorzien van een rem. zodat het kind niet met het bedje door de kamer kan gaan rijden of de commode onverhoeds in beweging zet. Opvallend accent vormen de hand grepen op kast en commode. Die zijn uitgevoerd in een lusvormig gevouwen strip tuigleer. De prijzen van deze meu belen variëren van globaal 1.400 gulden (ledikantje) tot 2.300 gulden (hang/leg kast). Een complete babykamer met deze design meubelen vergt een investe ring van om en nabij de 5.500 gulden. Kast en commode (zonder beugel) misstaan ook niet in een inrichting voor opgroeiende kinderen. Een goed idee van Eurobaby, vond designer Gerard van den Berg het, toen hem enkele jaren geleden werd gev- Designer Gerard van den Berg: "Er wordt zoveel tuttigs aangeboden". raagd een babykamer tc ontwerpen. "Zelf heb ik vier kinderen en ik weel nog hoe moeilijk bet destijds was om een leuk bedje en een apart badje te vin den. Er wordt zoveel tuttigs aangebo den. Ik kan me zo voorstellen dat mensen die mijn meubels kopen dezelf de problemen ondervinden. Ik heb aan hen gedacht bij het ontwerpen. Een kin derkamer mag best behaaglijkheid uitstralen, een beetje knus zijn, zolang dat maar niet ontaardt in tuttigheid. Daarom heb ik gekozen voor een simpel basismeubel. Zowel geschikt voor een sobere inrichting als voor een knusser interieur. Zelf kan men het interieur met behulp van stoffering en accessoires naar eigen ideeën verder aankleden." Ellen Janssen en liaar prijswinnende stoel Toto, die inmiddels in produktie is genomen. Op de 'Oog van net Wonen kunt u zelf proefondervindelijk vaststellen hoe prima en plezierig de yit van deze uiterst simpele stoel is. Nieuwe tienerkamer van Nijpels Meubelenfabrikant van een groot programma meeneemmeubelen. Uitgevoerd in trendy blank beuken met groene handgrepen. Als accessoires zijn - in dezelfde groene kleur - profielen verkrijgbaar voor de open kast zoals ook op de bedrand toegepast. Twee prijzen won Ellen Janssen vorig jaar met haar stoel Toto: de Prijs voor industriële produktkwaliteit en de Stijlprijs. En bovendien werd haar in de categorie Prijs voor jonge ontwer pers een eervolle vermelding toegekend. Interieurdesigner Linda Slahlie: zes droomwerelden ontworpen. Elk jaar weer trekt de expositie van inzendingen voorde Nederlandse Meu belprijzen veel belangstelling. Want niet alleen de modellen die een prijs hebben gekregen kunt u er bewonderen maar ook een paar honderd andere die niet voor zo'n onderscheiding in aanmerking kwamen. En daaronder zijn altijd heel wat experi mentele meubelstukken. Leuk om te bekijken. En als soms niet helemaal dui delijk is wat het voorstelt en waartoe hel dient, leidt dal dikwijls tot allerlei com- Met meubels en stoffering alleen maak je een huis niet tot een sfeervolle woonom geving. Meer tot een soort ste riele modelwoning. Door daar naar eigen smaak en inzicht van alles aan toe te voegen, ontstaat er pas sfeer. De geur van een boeket rozen, muziek op de achtergrond, kussentjes in opvallende tinten en ver lichting in kleur leveren een belangrijke bijdrage aan de sfeer die onze persoonlijkheid weerspiegelt. Door variaties aan te brengen in geuren, kleuren, verlichting en muziek kunnen we ons wooninterieur bovendien aan passen aan onze stemming of het jaar getijde. Oosterse muziek, een smeulend wierookstokje en zachtrode wanden geven een inrichting iets warms en geheimzinnigs. Voor dc wanden hoeven we geen rood behang tc kiezen. Nee, gewoon spots met rode lampen op witte muren. In dc zomer laten we de wanden wit. Door een olielampje te branden dat de geur van een veldboeket verspreidt en frisse, vrolijke muziek te spelen, halen wc de zomer ons huis binnen. Op de 'Dag van hel Wonen' wordt een aantal inspirerende sfeersuggesties in een verbeelding van dc werkelijkheid gepresenteerd. Twee paviljoens, één in de Jaarbeurs Utrecht en één in het Home Trade Center in Nieuwegein, herbergen elk drie verschillende interieurtrends op het gebied van meubelen, stoffering en accessoires, ondergebracht in boxen van 5x5 meter. Per groep worden deze trends dynamisch ondersteund met behulp van kleur, vorm. materiaal, geluid, geur en licht. In elke box worden om de paar minuten wisselende impressies gegeven, onder meer door belichting, muziek en geuren te veran deren. In de Jaarbeurs vindt u dc thema's Ocean Blue, Spiritual Nature en Cnmeleon - Culture Mix. In Nieuwe gein: Future Life. Nouveau Barok en Forever Young. Deze manifestaties van een denkbeeldi ge woonwerkelijkheid zijn ontwikkeld door interieurdesigner Linda Stahlie. Zij heeft met behulp van CD-Rom zes droomwerelden ontworpen aan de hand van collages in 3D-tcchniek. Als u op dc 'Dag van het Wonen' in zo'n 'Presentatiebox' binnenstapt betreedt u als het ware de waan werkelijkheid van een computerspel. Aan u de taak die in tastbare werkelijkheid om te zetten. Hoe'? Linda Stahlie geeft daar een voor beeld van. 'Neem het thema Ocean Blue. Dat roept onder meer associaties op met zee, schelpen en parelmoer. Ik kan me voorstellen dat iemand zijn toi let naar dit thema inricht. Door een toi letzitting te kiezen met een parelmoeref fect. de wanden aquamarijn te schilde ren. schelpversieringen op te hangen en er het geluid van rollende golven of de ruisende zee te laten horen. Toch heel toepasselijk, nietwaar? Maar het kan op tientallen andere manieren. Ik geef alleen suggesties, ledereen moet die op zijn eigen wijze interpreteren." Gaat u het zelf maar bekijken in Utrecht cn Nieuwegein. want deze inspiratie- Van al die lof is Ellen niet naast haar schoenen gaan lopen, maar ze is gewoon doorgegaan met werken cn ontwerpen. Al moet ze toegeven dat alle publiciteit rond deze prijzen het haar wel wat gemakkelijker hebben gemaakt. Want het moeilijkste voor meubelontwerpers is altijd een fabrikant tc vinden die bereid is het meubel in serie te vervaar digen. Ze heeft er een aantal benaderd maar kreeg steeds nul op het rekest. Veel kranten in den lande hebben aan Toto aandacht besteed. Er stond ook een stukje over de stoel in een omroepgids. Dal kwam een medewerkster van een meubelfabriek in Oirschot onder ogen. Haar baas zag cr wat in en nam contact op met Ellen. Deze maand komt er ccn serie van honderd Toto's uit de pro duktie bij de Brabantse fabriek. Bovendien zal de stoel op de 'Dag van het Wonen' te zien zijn en kunt u deze zelf proberen. Ellen Janssen is ervan overtuigd dat het een goed verkoopbaar meubel is. Dat heeft de praktijk inmid dels bewezen. Na het winnen van de beide Meubelprijzen zijn er in de werk plaats van haar - samen met een com pagnon gerunde - ontwerpbureau 'Gemeen Goed Produkties' 50 stuks vervaardigd. Wel beeft zij hiervoor diverse onderdelen elders seriematig laten produceren. Die hele collectie is boxen moetje zien en ondergaan. Laat u verrassen door de de suggesties in geu ren en kleuren van Linda Stahlie. Als u cr graag wat dieper op in wilt gaan: bij aankoop van de catalogus van dc beurs krijgt u gratis het boekje 'Inspiration, Trends Technology', waarin de zes thema's in woord en beeld worden toe gelicht. inmiddels verkocht via een aantal meu belzaken in het land waarmee 'Gemeen Goed Produkties' reeds contacten had. De stoel is door zijn vormgeving en materiaal niet direct goedkoop (zo'n 600 gulden) maar het is wel een blijvertje. En zulke meubels ontwerpt Ellen Janssen ook het liefst. Gangbare model len, waarin haar eigen stijl duidelijk naar voren komt, maar die qua verschijning cn kwaliteit langer meegaan en ook meer mensen aanspreken dan alleen een select groepje trendsetters.

de Faam | 1995 | | pagina 14