Plant van het jaar Advies van de hovenier voor meer tuinplezier in uw tuin Feest in de tuin Uitbundige bloeiers: Geranium en Vlijtig Liesje Sfeervolle accenten 'In de tuin1: inspirerend en veelzijdig Een heidetuintje vraagt weinig werk Nog nagenietend van die eer ste lentedagen, verheugt u zich vast weer op de nodige uurtjes genieten in de tuin. Niet alleen om lekker te luieren en een boek te lezen. Maar ook om de tuin er mooier uit te laten zien. Waar u ook voor kiest, het zojuist verschenen boek 'In de tuin van Jaqueline van der Kloet' is voor beide doeleinden geschikt. Heide komt de laatse tijd weer steeds meer in de belangstel ling. Een heidetuintje vraagt dan ook weinig onderhoud. Als de heide eenmaal een gesloten veld vormt, heeft onkruid wei nig kans. Tot die tijd is het raad zaam om het grote onkruid regelmatig te verwijderen. Adembenemend mooie plaat jes van droomtuinen. Verleide lijke tips om zelf aan de slag te gaan. Het lijkt op papier en op de televisie als iemand het voordoet allemaal zo gemakke lijk. Maar het grote aanbod aan visuele informatie over groen en tuinieren gaat niet altijd ver gezeld van praktische adviezen hoe je het gewenste resultaat kunt bereiken. Bakken en hangmanden vol bloeiende planten, je ziet ze steeds meer naast voordeuren en tuin-entrees. En dat is toe te juichen want zo'n 's zomers welkom staat prachtig. Twee zomerbloeiers die je echt bijna overal ziet en die allebei tot ver in het najaar doorgaan met bloeien zijn de geranium en het vlijtig liesje. De geranium wil graag zon, het vlijtig liesje doet helemaal niet moeilijk, die bloeit zelfs in de schaduw nog uitbundig! In mei is de natuur in feest stemming. Je behoeft de tuin maar in te lopen of de balkon deuren open te zetten om het te merken. Steeds meer kleur komt te voorschijn tussen het prille groen, ledereen krijgt de kriebels om buiten bezig te zijn. Mei is dan ook een fantas tische maand om in te tuinie ren. En wie alleen een balkon heeft? Die tuiniert natuurlijk in potten. Makkelijk zat. Op allerlei manieren kunt u uw tuin nog sfeervoller maken. Door tuinmeubilair op een beschut plekje in uw tuin op te stellen kunt u al in het voorjaar lekker in de tuin zitten. Al is het maar om even uit te blazen van de net voltooide grote tuin- schoonmaak en voldaan te genieten van het prille voor jaarsgroen. Woensdag 26 april 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 De vaste planten kwekers hebben de Euphorbia amygdaloides "Pur purea' (amandelwolfsmelk) uit- groepen tot vaste plant van het jaar 1995. Met zijn mooie rood bruine blad en goed contrastre- rende, groengele bloemen is deze wintergroene plant goed te com bineren met ondermeer grijsbla- dige planten en blauwe bloeiers. De plant bloeit in maart, april en mei en is uitstekend toe te passen als solitair, als borderplant, in een rotstuin of in een sierpot op ter ras of balkon. 'In de tuin' behandelt een diversiteit aan onderwerpen die met de aanleg en het onderhoud van uw tuin te maken hebben. Thema's die aan de orde komen zijn: voor tuinen, hagen, doorkijkjes, water, potten en zomerfruit. Daarnaast besteedt de auteur ook aandacht aan de werkplek en uw tuin in de winter. Het boek is voorzien van sfeervolle kleurenfoto's, die de tekst op een prachtige manier illustreren. 'In de tuin' is vooral bedoeld als inspiratie voor de tuinierster, die zoveel mogelijk van haar tuin wil genieten. Wanneer u in uw tuin een eigen sfeer wilt creëren, biedt 'In de tuin' u tal van bijzon dere mogelijkheden. Zo merkt de auteur bijvoorbeeld over bloembollen het vol gende op: 'Wanneer bollen op een andere manier worden toegepast, kunnen er beeldschone voorjaarshoekjes mee ge maakt worden. Bollen op een andere ma nier toepassen betekent dan: Niet als een lingen in een verder vrijwel kale tuin, maar in combinatie met vroeg uitlopende vaste beplanting. Dan ontstaat er opeens een evenwicht waarin kleuren en vormen van de bloembollen en de vaste beplanting elkaar goed aanvullen en verzachten of soms juist versterken. De auteur, Jaqueline van der Kloet, is bekend van haar stukjes in het woontijd- schrift VT wonen. Als tuinarchitecte is zij gespecialiseerd in beplanting, met name de beplanting van vaste plantenborders. Zo heeft zij een groot aantal borders in de kasteeltuinen in Arcen aangelegd. Daar naast heeft zij de Theetuin in Weesp, bekend en geliefd bij de ware tuinliefhe- ber, ontworpen. 'In de tuin' is verkrijgbaar bij de Bruna- boekhandels en kost f 39,95. Een heidetuin hoeft niet brandschoon te zijn en mag er best wat natuurlijk uitzien. Het tuincentrum en de hovenier hebben een rijke keuze aan heideplanten. Zo zijn er veel zomerbloeiende Calluna's (struik- of bezemheide) die in allerlei kleuren bloeien of opvallen door hun fraaie blad- kleur. Ook de Erica (dop- en winterheide) heeft veel soorten die in verschillende tij den van het jaar bloeien. Om een leuke heidetuin te krijgen kan prima worden gecombineerd met andere planten die van een zure grond houden, zoals de dwerg- rhododendron, Kalmia of Pieris. Ook een combinatie met siergrassen is goed mogelijk. Verder geven dwergconiferen of langzaamgroeiende Juniperes (jenever bes) meer karakter aan uw tuin. Daarin voorziet wel het halfjaarlijkse magazine 'Samen met de Hovenier'. In de nieuwe voorjaarseditie staat een prachtige reportage over een nieuwe 'oude' tuin; wordt aan de hand van beeldende foto's uitgelegd hoe de verrassende balkontuin van een bekende Nederlander tot stand is gekomen en is onder andere een practi- sche inventarisatie opgenomen van 'Tuin- Sierpotten kunnen uw tuin verfraaien. Met uitbundig groen of bloeiende bollen en planten geven ze alvast kleur en sfeer aan de nog prille voorjaarstuin. Of wat dacht u van nostalgische tuinobjecten in de tuin? Als u de ruimte heeft, kunt u ze combine ren met een vijver waarin een fontein zijn water vrolijk omhoog spuit. Een authen tiek stenen bankje erbij en u waant zich in lang vervlogen tijden. Klassieke ornamen ten, zonnewijzers, windvanen en andere sierelementen zijn in vele soorten en uit voeringen verkrijgbaar bij tuincentra en hoveniersbedrijven. Een andere manier om meer van uw tuin te maken is de toe passing van hout. Een houten afscheiding De geranium (Pelargonium) is een van de populairste planten voor in potten en bak ken. De bekendste geraniums, die met for se bloemen op stevige stengels, zijn de staande geraniums. Zet ze in potten op de grond of hang ze in bakken aan de schut ting. Voor aan de pergola of aan het tuin poortje is het leuk om deze geraniums samen met hanggeraniums in een 'han ging basket' ofwel een Engels hangmand je te planten. U kunt het hangmandje een extra vrolijk tintje geven door ze helemaal vol te planten met hanggeraniums in diverse kleuren. Een bak met alleen maar Franse geraniums naast de voordeur staat natuurlijk ook prachtig. En wat dacht u van een etagere met een hele verzameling geraniums in de voortuin. Daar kunt u ook die geraniums bij zetten die bij de minste geringste aanraking naar appeltjes, munt, citroen of rozen beginnen te geuren. Hun bloemen zijn klein, maar die geur....veruk- kelijk! Vlijtig is het vlijtig liesje (Impatiens walle- riana) zeker. Als dit plantje eenmaal begint te bloeien, gaat het daar onophoudelijk maanden mee door. Zelfs aan schaduwrij ke tuinen geeft vlijtig liesje kleur. Bij de voordeur staat een lage bak vol vlijtige Mesjes heel mooi. Daarbij kunt u wat klim op planten. Vlijtig liesje is ook heel geschikt om aan de voet van de stam van een boompje in pot te planten. Het neemt maar weinig ruimte in. Haal bij zowel geranium als vlijtig liesje telkens de uitgebloeide bloemen eruit. Daarmee zorgt u ervoor dat ze door blijven bloeien. De grond van de geraniums houdt u aan de droge kant, de grond van het vlijtig liesje houdt u vochtig. werk in het voorjaar'. Van alle klussen en werkzaamheden die aan de orde komen, wordt duidelijk aangegeven waarom daar al of niet het deskundig advies of de prak tische ondersteuning van de hovenier bij nodig is. Verder in 'Samen met de Hove nier' artikelen over (mini)vijvers, exotische kuipplanten, de ecologische tuin en de overdekte tuin, oftewel de serre. 'Samen met de Hovenier' wordt (gratis) verspreid door de erkende hovenier. De Nederlandse vaste plantenkwekers kie zen elk jaar de 'Vaste plant van het jaar'. Voor 1995 staat de fraaie Euphorbia amyg daloides Purpurea, amandelwolfsmelk, in de schijnwerpers. Deze roodbladige tuinplant is bladhoudend en dus ook 's winters aantrekkelijk. Amandelwolfsmelk houdt van een vochthoudende plek, bij voorbeeld in de buurt van heesters. Met z'n gemiddelde hoogte van 40-50 cm is het ook een mooie borderplant. Als ze in een groep worden geplant, hebben ze een onderlinge plantafstand van circa 30 cm nodig. In mei bloeit amandelwolfsmelk, met opvallende lichtgroene schermen. Zoals de meeste wolfsmelkgewassen zijn het niet de bloempjes die opvallen, maar de schutblaadjes. De groenige kleur ervan steekt prachtig af tegen het bruinrode blad. Om de plant compact te houden kun nen later de bloeiwijzen worden afgeknipt. Daarbij komt wit melksap vrij, een ken merk van alle wolfsmelkgewassen, dit kan bij sommige mensen wat huidirritatie ver oorzaken. Omdat Euphorbia tamelijk gedrongen groeit en het hele jaar door sierwaarde heeft, ook is hij geschikt om in een ruime pot te zetten. Zorg ervoor dat de pot niet warm wordt in de zon. Uitdroging is slecht voor de wortels. Tot het geslacht Malus behoren zowel consumptie-appels als sierappels. Voor in de tuin zijn beide geschikt, maar sierap pels hebben de meeste sierwaarde. Ze bloeien rijk en opvallend in mei. Daarna dragen ze mooie vruchten, klein en zeer kleurig (eetbaar). Soms is er een mooie herfstkleur. Kortom: (sier) appels zijn zeer aantrekkelijk. Voor kleine tuinen zijn er veel vormen met een bescheiden groei, kleine bomen of heesters. Leuke sierap pels zijn de treurvorm Malus baccata 'Gra cilis' evenals de kleine boom Malus flori- bunda en de wat hogere Malus toringo (5m), of Malus trilobata (8 m). Rode bloe men en vruchten heeft 'Liset', een prima kleine-tuin-boom. Voor potten en bakken zijn er kleine sierappels op stam, bijvoor beeld 'Coralburst'. Ga eens kijken en kies een boompje uit. Boompjes die in pot zijn gekweekt, kunnen direct worden geplant. Voor een warme, lichte plek (rotstuin of trog) is zonneroosje (Helianthemum) geschikt. Dit plantje wordt niet hoger dan 20 cm. Door de wat slappe stengels is het een geschikte potbewoner, die rijk bloeit in de periode juni-augustus. De bloemen hebben beeldige kleurtjes: diverse geel- en roodtinten en wit, soms gevuld. Het grijs-achtige blad van veel zonneroosjes duidt op de grote behoefte aan licht en warmte. Ze houden beslist niet van natte voeten! Daarom is een pot zo gek nog niet. is natuurlijk een bekend voorbeeld. Met een pergola of een tuinhuisje kunt u een eigen stijl creëren. Tuinhuisjes zijn er van eenvoudig tot zeer luxe en zijn zeker een bron van plezier voor uw kinderen. Er zijn zelfs complete prieeltjes waar u thee in kunt drinken en die u met klimop kunt laten overgroeien. De meeste houten bouwsels zijn verkrijgbaar als bouwpakket en eenvoudig te monteren. Maar wie wat handiger is kan ook zelf een ontwerp maken. Er kunnen talloze losse materialen gebruikt worden, van palen tot fraaie rab- batdelen. De meest voor de hand liggende manier om meer van uw tuin te maken is natuurlijk door zelf te planten. Zo zijn er allerlei veelzijdige voorjaarsbloeiers. Voor kleine tuinen en potten of bakken zijn Japanse Azalea's bijvoorbeeld zeer bruik baar. Ze hebben bescheiden afmetingen (40 tot 80 cm hoog) en een zo rijke bloei, dat het blad vaak bijna niet meer te zien is. De struikjes blijven bovendien behoorlijk groen, wat ze extra aantrekkelijk maakt. Er zijn groot- en kleinbloemige soorten. De vroegste bloeien al in april. Prachtige voorjaarsbloeiers zijn ook de Rhododen drons.

de Faam | 1995 | | pagina 15