'ledereen droomt zijn eigen hond' Debat Zeeuws cultuurbeleid Vuurwerk-overtreders met vuil werk bestraft Proefabonnement PEETE OPRUIMING DROOM BEGELEIDSTER VAN ROOIJEN: ALS JE TWIJFEL ZAAIT SCOOR JE Door Ad Hanneman De Middelburgse L. van Rooijen heeft zich gevestigd als droombegeleidster. Ze beoefent het vak in haar woonhuis aan het Oud Arne- muids Voetpad 46. Ze bekwaamde zich in de wetenschap van de dromen tijdens haar studie Humanistisch Raadsvrouw, bijna tien jaar gele den. Behalve een eigen praktijk opbouwen gaat ze ook droomcursussen verzorgen voor Arte- mis, een vrouwenhulp-organisatie. PZC WEEKBLADEN Synchronisatie Geen symbolen uit Gevoel Omdat ze buiten de toegestane periode vuurwerk hadden af gestoken, zijn er tus sen 1 november en 5 januari 78 jongeren aangehouden tussen de twaalf en achttien jaar. Omdat aanhou ding een fikse boete kan kosten, besloten 61 jongens en twee meisjes hun schuld in te lossen via het Regionaal Halt Buro Walcheren. Via dat bu reau werden ze verwe zen naar bedrijven en instellingen om er minder leuk werk te doen. Watersnood Biesmakken (1) GROTE KORTING MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, 95e JAARGANG NUMMER 6 8 FEBRUARI 1995 werk. „Als een cliënt binnen komt gaan we eerst uitgebreid praten. Hij of zij vertelt dan over de droom die kennelijk indruk maakte en waarvoor ze geen verklaring kan vinden. We gaan dan zoeken naar symbolen. Niet de vaste sym bolen uit boeken. Die kunnen een verkeerd beeld geven. Droombeelden zijn heel indivi dueel. De een vindt een hond een lief beest terwijl de ander het een bijterig monster vindt. Iemand droomt dus steeds zijn eigen hond. Samen met de cliënt zoeken we dan naar de reden waarom die hond er was in de droom, wat hij probeerde te zeggen en in welke context hij geplaatst kan worden. Dat doe ik met alle beelden. Droom ik bijvoorbeeld van een kachel, dan probeer ik me in die kachel te verplaatsen. Een ding dat warmte geeft en dat Na bijna twee uur praten weet ze te overtuigen dat dromen niets met geheimzinnige paranormale voorspellingen hebben te maken. „Van dat paranormale gebied blijf ik af", zegt ze meteen. Maar: „Je ver stand weet minder dan je gevoel. Dagelijks vang je dui zend en één signalen op. Die raak je kwijt. Waar je gevoel echt door geraakt wordt, komt vaak in dromen terug. Sommi ge mensen denken dat ze niet dromen. Dat klopt niet. leder een droomt. Soms vier a vijf keer per nacht. Onderzoekers hebben dat vastgesteld. Uit onwillekeürige oogbewegin gen maakten ze op wanneer iemand droomde. In de labora toria registreerden de onder zoekers de hersengolven. Er was tijdens zo'n droomperiode Dank zij de nieuwe TriplinducO-bodem (7 lagen), uitermate geschikt voor INDUKTIEKOKEN. 30 Jaar garantie. Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 DDc§ rPasum Oplage: 25.200. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 48.710. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, 01184-84312 (privé 01184-18686). Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: oftsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 172.550 veel hersenactiviteit, in tegen stelling tot de diepe droomloze slaapperiode". Hoewel de droom geen hand vat is voor een gelukkige rijke of ongelukkige toekomst, zegt het toch iets over mogelijkhe den. Van Rooijen noemt het synchronisatie. „Er komen altijd elementen in voor waar je wat aan kunt hebben. Zoals gezegd: je gevoel weet meer dan je verstand. En een droom gaat vaak over wat je voelt". In dat geval heeft ze voorbeelden uit haar eigen leven. „Toen ik nog getrouwd was, droomde ik van studenten. Ik werd er ook verliefd op. Feitelijk had den die dromen te maken met een hartewens van me om weer te gaan studeren. Ik ben dat ook gaan doen. Later droomde ik van een eigen huis. Dat gebeurde in de perio de dat ik ging scheiden. Ook dat zei iets over mijn wens om een eigen huis te krijgen. Dat heb ik dus nu hier. In een droom wordt dus vaak aange geven welke kant je uit wil gaan. Een droom is een com pleet gegeven". Dromen zijn bedrog? Ze schudt haar hoofd. „Ik doe dromen niet zo gauw af als onzin. Je kunt er echt een stuk bewuster van worden omtrent je zelf. Ik vind ook dat de dro men uit die softe sfeer gehaald moeten worden. Dromen kun nen je een houvast geven; zeg maar informatie geven over wie je bent, wat je doet en wat voor overtuigingen je er onbe wust op nahoudt. Ook laten ze je zien hoe je conflicten kunt zien en er oplossingen voor kunt vinden. Dat probeer ik mijn cliënten en cursisten te leren. Ik wil ze leren er zelf mee om te gaan, zonder dat ik daar bij hoef te helpen". boeken Droombegeleidster L. van Rooijen: „Er is een methode Ze gaat daarbij als volgt te om achter de betekenis te komen van dromen". elk jaar eens een keertje nage keken moet worden om warm te te kunnen blijven geven. In dat laatste geval betekent die kachel dus warmte. Ik doe dat met alle beelden in dromen, dat kan variëren van huizen, kleding, personen, de natuur en ga zo maar door. Er is een methode om achter de beteke nis te komen en zo is ook te leren hoe je met dromen om kunt gaan. Mensen kunnen bij mij begeleid worden als ze wil len leren om met dromen om te gaan". Het beoordelen van dromen is een wetenschap. Van Rooijen: „Er is een aantal speculaties waarom we dromen. Zo wordt verondersteld dat we tijdens dromen informatie verwerken die in de hersenen liggen opgeslagen of we combineren die informatie. Ook wordt aan genomen dat we overtollige informatie opruimen of dat de opgeslagen informatie het lan ge termijn geheugen vult. Maar er zijn ook onderzoekers, zoals de Franse hoogleraar Michel Jouvet die na veel her senonderzoek vaststelt dat de mens wordt gedroomd. Hij bedoelt daarmee dat de indivi duele kenmerken van een mens, zoals die genetisch zijn abt vastgelegd, door dromen her haaldelijk worden geprogram meerd. De sporen van wat er op je inwerkt worden ofwel versterkt of juist gewist". Ze heeft nog een andere omschrijving die ze graag toe past. „Die is van de filosoof professor A. Cornelis. Hij zegt in zijn boek 'De logica van het gevoel' dat de mens een ver borgen programma heeft om mens te worden. De droom schetst dan een logica van de mogelijkheden. Tegelijkertijd worden de feitelijkheden begrensd. En die stelling komt overeen met jarenlange erva ring in mijn eigen dromen. Hieruit blijkt dus dat dromen heel rationeel zijn. Als je ergens honderd procent in gelooft, kan het haast niet kapot gaan. Je vangt signalen op en die verwerk je, positief of negatief al naar gelang je ze hebt ontvangen. Bij mijn bege leiding krijgen de mensen hun eigen woorden terug. De droom schetst een logica van de mogelijkheden. Maar waar dromen nou precies voor die nen, wat ze kunnen betekenen of wat ze nou precies zijn? Dat is nog steeds een interessante vraag. Bij dromen is het al net zoals bij veel andere onder werpen. Het ene antwoord roept weer een nieuwe vraag op". De sector cultuur van VMC Zeeland en het College van Adviseurs voor cultuur verzor gen aan de vooravond van de provinciale statenverkiezin gen een openbaar debat over de plaats van kunst en cultuur in de provinciale politiek. Het debat zal zich dinsdag 14 februari vanaf 20 uur afspelen in 't Beest in Goes. Voor het openbare debat heb ben de organisatoren verte genwoordigers van de Zeeuw se politiek en van organisaties op het gebied van kunst en cul tuur in Zeeland uitgenodigd. Het Zeeuwse Cultuurdebat zal in het teken staan van een aan tal thema's die de komende jaren aan de orde zijn, zoals de relatie tussen cultuur, recreatie en toerisme, de instandhou ding van een culturele infra structuur in de provincie en de Het aantal aanhoudingen afge lopen maanden is fiks hoger dan een jaar ervoor, toen 21 jongeren een bon kregen. Ze konden dit jaar kiezen tussen vuile werkjes bij Walcherse rei nigingsdiensten, het Sport- fondsenbad in Vlissingen, het Dierenasyl Middelburg, be jaardencentra en de veerdien sten of een geldboete. „Dat er dit jaar meer aanhoudingen zijn geweest komt", legt N. van Welsum van Halt uit, omdat een jaar eerder nagenoeg geen meldingen bij de politie binnenkwamen". Ze geeft daarentegen toe dat velen de indruk hebben dat er rond het recente vuurwerkseizoen min der illegaal werd geknald. Daarentegen denkt ze dat mensen door de vele (landelij ke) campagnes eerder de poli tie belden. „En dat is een posi tieve ontwikkeling". Jaap Keijmel van het Sport- fondsenbad in Vlissingen heeft voornamelijk goede ervarin gen met de vuurwerk-afste- kers. „We hebben er behoorlijk veel gehad. We laten ze van alles doen. Vaak is het niet zo leuk voor ze. Vooral als vriend jes of vriendinnen binnenko men en zien dat ze schoonma ken". Wat me.er in de anonimi teit werken de:jongelui in het Middelburgse Dierenasyl. Do rothea Wondergem van het dierenasyl heeft de indruk dat de jongeren bij baar het werk nog leuk vonden ook. „Ze moeten in het weekeinde het zelfde uitvoeren wat wij door de week doen. Hokken schoon maken en wandelen met de honden. Minder leuk is dat ze op hun vrije zaterdag al om negen uur hier moeten zijn om vervolgens nog een uur in het Haltbureau vragen te beant woorden en naar een film te kijken". De ervaring met Halt-jongeren is bij het Sportfondsenbad niet altijd even positief verlopen. Keijmel: „Vorig jaar hadden we hier iemand die een sleutel heeft laten namaken. Dat was trouwens niet iemand van het vuurwerkproject. Die jongen had wat anders op z'n kerfstok. Op gegeven moment bleek dat er van alles werd gestolen. We hebben toen gezegd: zo willen we niet verder. Aan de andere kant vind ik dat we als sociale instelling de plicht hebben om een bijdrage te leveren aan de opvoeding van jongeren die even uit de pas hebben gelo pen. Maar we willen dat niet doen ten koste van onze eigen instelling". Van Welsum is dolblij met de instellingen en bedrijven die bereid zijn om mee te werken aan „pedagogische maatrege len. De jongeren worden op hun fouten gewezen en het kost ze vrije tijd. Ik weet dat we ze daardoor onder meer laten twijfelen. En dat is goed. Als je twijfel zaait scoor je. Je ieest het zo van hun gezicht af. Zon der die organisaties die hun medewerking verlenen, zijn we nergens. Feitelijk staan we te springen om instellingen en bedrijven die werkjes hebben voor jongeren die niet echt het pad van de misdaad hebben betreden, maar die even wak ker qeschud moeten worden". Op initiatief van de leer lingenvereniging NSL (Ni hil Sine Labore) houdt de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg vrijdag 17 februari een feestavond, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers van de wateroverlast in Lim burg, Gelderland en Over ijssel. Tijdens de feestavond tre den zes bands belange loos op in de school. Tus sen de bands door ver zorgt Drive-in Show High Fashion - eveneens zon der vergoeding - de muziek. De bands die hun medewerking verlenen zijn Friends, Loos, Muddy Balls, Trouble in Paradise, Underdogs en Shaved Fish. De entree bedraagt vier gulden, die dus ten goede komt aan de men sen die schade hebben geleden door de overstro ming van Maas, Waal en IJsel. De feestavond be gint om 19 uur en duurt tot ongeveer 23.30 uur. betaalbaarheid van een pro vinciaal cultuurbeleid nu en in de toekomst. De overheid - het provinciebe stuur - speelt in deze een grote rol. Hoe men ook denkt over profijtbeginsel, over de terug tredende overheid, over de noodzaak van bezuinigingen: volgens de organisatoren van het debat staat vast dat kunst en cultuur geen luxe-artikel is. Het blijft volgens de VMC en het College van Adviseurs een kerntaak van de overheid om een cultuur- en kunstbeleid te voeren. Hoe de politici van de diverse partijen daaraan vanuit hun visie en partijprogramma invulling geven, is de ham vraag tijdens het Zeeuws Cul tuurdebat. De avond zal de vorm moeten hebben van een voortdurende dialoog tussen politiek en publiek. De organi satoren willen geen spreek beurten en zo mogelijk ook geen stokpaardjes horen, maar kritische discussie onder leiding van radiojournalist Peter Joosse. Gitaarvirtuoos Pat Travers is dinsdag 14 februari te bewonderen in Bar American in Middelburg. Dankzij de goede contacten van uitbater Kees Petiet in bluesland en een gaatje in het Duitse tourschema staat de Canadees met zo'n twintig cd's achter zijn naam aanstaande Valentijnsdag op het podium van het hardrock-café. Tegenwoordig, in zijn tweede muzikale leven, is Travers geheel op de bluestoer. Voor het eerst worden deze maand de Zeeuwse Filmdagen gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek en het Schuttershoftheater in Middelburg. Drie dagen lang zijn daar de produkten te zien van diverse Zeeuwse filmmakers, onder wie anonieme amateurs uit de jaren dertig, medewerkers aan programma's als Van Gewest tot Gewest en het Polygoonjournaal en regisseurs als Jos de Putter, Paul en Menno de Nooijer en Digna Sinke. Het 'kleine festival' wordt opgeluisterd door diverse Zeeuwse artiesten en een forum. Verder in deze krant aandacht voor de Valentijnsactie van de PZC-Weekbladen, nieuws van provincie en gemeenten en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. In het vooroorlogse Walche ren kwamen biesmakken (bij namen) algemeen voor om mensen met dezelfde naam van elkaar te onderscheiden. Maar niet alleen daarom. Er speelde ook creativiteit, ple zier maar ook afgunst en pes terij mee in het verlenen van zulke namen die meestal op het hele dorp bekend waren. Er was verschil: een bijnaam werd door de betreffende per soon geaccepteerd, een echte scheldnaam niet. Vaak waren die laatste dan ook ontleend aan iemands uiterlijk of zijn of haar gedrag, maar dat gold evenzeer voor som mige geaccepteerde bijnamen. 'De Kikker' en 'Neus', bekende logementsgasten uit Middel burg, zagen hun bijnaam vast niet als compliment. Iemand die veel over zichzelf praatte werd bij voorbeeld 'Bram Ik' genoemd en 'De Watergeus' schonk in zijn café toen de jenever in de oorlogsdagen schaars werd, ouwe klare aan gelengd met gedistilleerd water. Op Westkapelle komen nu nog heel veel bijnamen voor. Een opsomming ervan vind je bij voorbeeld in de boeken van Kees Faasse 'Tussen dijk en toren' en 'Dorp aan de Zee dijk'. Faasse stond zelf bekend als 'De Sampetter' (veldwach ter). Ook Domburg telt veel identie ke achternamen en nogal wat bijnamen. De meest voorko mende familie, Provoost, is er voor het gemak onderschei den in 'Juunen', 'Jassen' en 'Stokvissen'. Op Serooskerke waren de Wat tels zodanig in aantal dat velen van hen een bijnaam droegen, zoals 'Arjaon van moe Kaa'. Op Oostkapelle hadden nogal wat De Kams een biesmak, onder andere 'Tamme Neger', 'Piet de Wet' en 'Lein Pet'. De Vermeulens op Vrouwenpol der deelden in het zelfde voor recht met namen als 'Vervark', 'De Kelder', 'Boluut', 'Fikje' en 'Fret'. De laatste twee heetten naar hun hulpjes bij het stro pen. Over 150) bijnamen in voornamelijk Oostkapelle, Vrouwenpolder en de Middel burgse binnenstad gaat een door mij geschreven artikel in de aflevering 1993 van 'Wala- cria, een kroniek van Walche ren Jan Zwemer Modellen '94 nu met BOULEVARD PLAZA TEL. 01184-31001 Zondagmiddag geopend dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de F voor Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: - .afdeling abonnementen, Antwoordnummer 123.4380 VB Vlissingen, gaat sneller! 01 184 84216

de Faam | 1995 | | pagina 1