EENVOUD EN ZEGGINSKRACHT ALS CRITERIUM Componist ontmoet stem 'Porgy Bess go Latin1 in Arsenaaltheater Maritiem Journaal 94 12 JANUARI T/M 18 JANUARI IN MIDDEN ZEELAND De Vleeshal in Middel burg begint het jaar 1995 met een kunste naarsfilmprogramma, getiteld De Heelal Hoed. Het programma is samengesteld door Lex ter Braak en Nelly Voorhuis. De opening vindt plaats vrijdag 13 januari om 18 uur. Voorstellingen zijn te zien op 14, 15, 21 en 22 januari. Oud-directeur van het Stedelijk Museum Wim Beeren verzorgt een lezing over de kunstenaars film. Zes minuten GELEZEN Woensdag 11 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 mmm Vleeshal toont films van beeldende kunstenaars Het beeldend werk van de meeste deelnemende kunste naars mag bekend geacht wor den. Veel minder gaat dit vol gens de samenstellers op voor de films die deze kunstenaars hebben gemaakt. De Vleeshal heeft nu het initiatief genomen om een programma samen te stellen van films van Neder landse beeldende kunste naars. De Heelal Hoed toont de 'klassieke' films van Bas Jan Ader, Wim van der Linden, Frans Zwartjes, Jan Dibbets en werk van jonge beeldende kunstenaars als Janneque Draisma, Mark Manders, Luuk Wilmering, Claudia Kölgen en anderen. Beeldende kunstenaars benut ten het medium film om hun werk te documenteren of om er een zelfstandig werk mee te maken. Het medium film heeft een speciale zeggingskracht in het bijzonder voor realisme of illusionisme en het leent zich voor herhaling en snelle ver andering. Een andere groep kunstenaars zal film aanwen den in samenhang met dans, performance of constructies. Na een korte bloei in de jaren twintig herleefde de kunste naarsfilm in de jaren zestig onder invloed van kunststro mingen als 'land art', perfor mance kunst en conceptuele kunst. Ook Nederlandse kun stenaars als Ger van Elk, Jan Dibbets, Marinus Boezem en Herman de Vries wijdden zich voor een korte periode aan de film. Hun films werden in 1971 vertoond tijdens 'Sonsbeek buiten de Perken' in Arnhem. De toenadering tussen film en beeldende kunst wat betreft het opnemen van films in exposities en een kritische aandacht voor deze films hield niet echt stand. Toch hebben enkele beeldende kunstenaars als Paul de Nooijer, Henri Plaat en Ansuya Blom deze kunste naarsfilmtraditie voortgezet. De laatste jaren bestaat een hernieuwde aandacht voor film. Kunstenaars maken weer veelvuldig films of filminstalla ties en musea of organisatoren van exposities tonen deze wer ken ook weer. De samenstellers willen met De Heelal Hoed niet een over zicht of een retrospectief maken van de Nederlandse kunstenaarsfilm. De films van Bas Jan Ader vormden de leid raad voor de organisatoren bij de selectie van het program ma. Aders films zijn korte per soonlijke statements. In 'Val 1' en 'Val 2' laat hij zich van een dak vallen en in 'I'm too sad to tell you' stelt hij zich huilend voor de camera. Minimale acties die een grote dramati sche en beeldende kracht heb ben. Alle films in dit program ma zijn geselecteerd op een zelfde eenvoud en zeggings kracht. De langste film in het programma duurt dan ook slechts zes minuten. De films in De Heelal Hoed hebben soms een absurdis tisch karakter, zoals in het werk van Teun Hoeks, Aernout Mik en Wim van der Linden. Het kunnen korte performances zijn waarin de kunstenaar zelf als performer optreedt: de films van Ger van Elk, Jeroen Eisinga en Lie van der Werff. Of het zijn indringende visuele statements, zoals de films van Claudia Kölgen, Frans Zwart jes en Paul de Nooijer. De titel van de tentoonstelling De Heelal Hoed is ontleend aan een video van Rudi van de Wint. Deze tape zal continu worden vertoond als ope- ningsgebaar aan de films. De Heelal Hoed wordt in de Vlees hal in Middelburg via meerde- Componist en stemkunste- naar ontmoeten elkaar in een concert dat Splinks op zater dag 14 januari verzorgt in de Kloveniersdoelen in Middel burg. Het concert begint om 19.30 uur. Splinks speelt muziek van Jaap Blonk. De wortels liggen in de jazz. Dat blijkt onder meer uit de feeling en energie waarmee geïmproviseerd wordt. Het septet - met Blonk op saxofoon en stem - bestaat sinds 1983. Melodie en klank zijn de belangrijkste factoren. Hoewel vaak grillig en onvoor spelbaar streeft Splinks naar een eenheid. Dat wordt onder meer verstevigd door de lange jaren van samenwerking. BV Haast produceerde begin 1993 een cd van Splinks. De Piek knalt nieuw jaar in Hangman Jury De Piek in Vlissingen knalt het nieuwe jaar in. Vrijdag 13 januari treden de death- metalformaties Obtrunca- tion en Phlebotomized op. De volgende avond is het podium gereserveerd voor de southern/countryrock- formatie Hangman Jury. Beide concerten beginnen om 22 uur. Obtruncation is een crash- deathmetalformatie uit Spijke- nisse en werd in 1989 opge richt. De band bracht twee demo's uit en twee nummers stonden op een DSFA verza- mel-cd van Anthony van de Berg. Onlangs is de eerste cd van de band uitgekomen. Phle botomized komt ook uit Spijke- nisse. De band maakt muziek met een mengeling van death/doommetal, grindcore en klassieke muziek. Dat laat ste komst door het gebruik van viool en keyboards. De band stond ook op een DSFA-cd en in 1993 zag de mini-cd 'Preach Eternal Gospels' het daglicht. Nu ligt de cd 'Immense Intense Suspense' in de winkels. Deze cd werd met een 9,8 gewaar deerd door het blad Aard schok. Obtruncation en Phle botomized toeren samen door Nederland om hun cd's te pro moten. De dag na het metalge- weld is het de beurt aan de Rotterdamse southern/count- ryrockformatie Hangman Jury om in Zeeland op te treden. Hangman Jury is opgericht in september 1992 en maakte vorig jaar de cd-single 'Am I losing you'. Deze werd enkele maanden later gevolgd door- de cd 'On Parole'. Op de cd laat de band een mengeling horen van southern rock en country, wat niet vreemd is als je Lyn- nyrd Skynyrd, John Mellen- camp en The Black Crowes als voorbeeld hebt. Dat de zaken goed gaan voor de band spreekt uit het feit dat er belangstelling is uit Amerika. Enkele weken na het optreden in de Piek zal de band weer de studio induiken om opnames te maken voor de nieuwe cd, die in april moet verschijnen. re projectoren in wisselende ritmes op een groot doek ver toond. De films zijn te zien 14 januari om 15 en 20 uur, 15 januari om 15 uur, 21 januari om 15 en 20 uur en 22 januari om 15 uur. Wim Beeren, oud directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, geeft zaterdag 21 januari om 14 uur een lezing over het fenomeen kunstenaarsfilm. Nueva Manteca en Donald Jones. Foto: Louis Haagman. Nueva Manteca brengt zon dag 15 januari in het Arse naaltheater in Vlissingen vanaf 15 uur een latin jazz- hommage aan George Gershwin met het muziek theaterstuk 'Porgy Bess go Latin'. Het stuk is toe gankelijk voor iedereen vanaf 12 jaar. Vele songs uit Gershwins ope ra 'Porgy Bess' hebben zich een vaste plaats verworven op het repertoire van diverse jazz bands. De instrumentale ver sie van Miles Davis en het orkest van Gil Evans vormt in die rij een hoogtepunt. Voor zover bekend was er tot op heden nog geen 'latin' versie van Porgy Bess. De uitvoe ring van Nueva Manteca in Vlissingen is in dit opzicht een wereldpremière. Onder de titel 'Porgy Bess go Latin' komen zowel de soci aal-maatschappelijke achter grond van de zwarten in de jaren dertig als Gershwins ver borgen liefde voor Latijns- Amerikaanse muziek aan bod. De verhaallijn in het muziek theaterstuk wordt onder steund door de vertellersrol van Donald Jones. Nueva Manteva bestaat uit Ben van den Dungen (saxo foons), Jarmo Hoogendijk en Toon de Gouw (trompet), Jan Lauren Harton (piano), Boude- wijn Lucas (bas), Lucas van Merwijk (drums) en Martin Verdonk en Nils Fischer (per cussie). Nueva Manteca werd opgericht in 1982 met als doel de latin jazz in Nederland te sti muleren en een leemte in de jazz-wereld te voelen. Geleide lijk verschoof echter het accent naar het spelen van Salsa- dansmuziek. Bij uitgeverij De Vey Mest- dagh in Middelburg is onlangs het Marirtiem Journaal 94 verschenen. Het Maritiem Journaal geeft jaarlijks een over zicht van de laatste mari tieme ontwikkelingen. Allereerst in Nederland, maar ook internationaal. Voor de Nederlandse scheepsvaart en scheeps bouw, evenals voor de Nederlandse havens, geldt immers dat hun welzijn mede afhankelijk is van de gang van zaken op de wereldmarkt en van de internationale politiek. Naast maritieme ontwikkelin gen geeft het Maritiem Jour naal jaarlijks uitgebreide vloot- lijsten van de Nederlandse Koopvaardij en de Koninklijke marine. Ook de civiele over- heidsvloot en de zeegaande baggervloot zijn opgenomen. Een opgave van schepen die de Nederlandse werven heb ben afgeleverd ontbreekt evenmin. Bijzonder is de lijst van alle scheepsongevallen die wereldwijd hebben plaats gevonden. De geïllustreerde artikelen in het Maritiem Journaal belich ten de ontwikkelingen bij de handelsvaart, de scheeps bouw, visserij, offshore, bin nenvaart en in de Nederlandse havens. Daarnaast komen regelmatig aan de orde zaken als maritieme onderzoeken, navigatie, communicatie, vei ligheid, milieu, opleiding, scheepvaartpolitiek en derge lijke. Elk jaar worden in het Mari tiem Journaal een of meer bij zondere schepen belicht. Naast de commerciële, maat schappelijke en politieke ont wikkelingen komt telkens een maritiem historisch onder werp aan bod. De maritieme kunst heeft ook een plaats gevonden in het Maritiem Journaal, met een selectie kleurenfoto's van het werk van Nederlandse artiesten. Zo geeft het boek naast een beeld van het actuele maritie me gebeuren ook de samen hang daarvan weer met de Nederlandse maritieme histo rie en met de kunstzinnige beleving van de zee met wat daarop vaart. Het Maritiem Journaal richt zich bewust op zowel de vakman als de belangstellende leek en wil niet alleen onmiddelijk lees plezier bieden, maar ook een naslagwerk voor latere jaren zijn. Maritiem Journaal 94, onder eindredactie van M.' de Jong, is gebonden en telt 231 pagi na's. Voor f 65,- is het verkrijg baar bij de boekhandel en rechtstreeks bij de uitgever. DOMBURG Marie Tak van Poortvliet Museum, 'Domburg, juli- augustus 1912', tentoonstel ling schilderijen. Geopend ma. 13.30-17 uur, di. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 12-17 uur (t/m 15 januari). GOES Stadskantoor, Leden Stich ting Goese Kunstmarkt, expo sitie. Prins van Oranje, Safian Ashot, schilderijen. De Vlijt, Rie Baauw, schilde rijen. Galerie Van den Berge, Jan- Peter Muilwijk en diverse andere kunstenaars. Galerie 'Mi Parti', Rob Ver- degaal; Spiegel-serie, diverse kunstenaars; ontwerpen van tassen en sieraden. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie Nona, llona Schmit, Naïeve schilderijen, U+S Zöl- ner-Krumne, sieraden. Geo pend za. van 14-17 uur. Galerie Bekenes, Diane en Toon Capello, aquarellen, keramiek en pentekeningen. MIDDELBURG OOSTKAPELLE Green White Hotel, buiten plaats lepenoord, Olga Westrate, keramiek, Ko van Driel, beelden. Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, De Man teling, 'een verleden met toe komst', tentoonstelling. Zeeuws Biologisch Muse- DONDERDAG 12 JANUARI Vestzaktheater, Vlissingen; Mars Teunisz, 'VOS', 20.30 uur. VRIJDAG 13 JANUARI Prins van Oranje, Goes; Magna Carta, 'In Concert', 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissin gen; De Berini's, 'Aldemonde- straat 53a', 20.30 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Theatergroep 'Voorheen de B', twee eenakters: 'Mrs. Robins on' en 'Dio', 20.30 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Theater Split, 'Een Zwarte Pool', 20.30 uur. Mini-theater, Middelburg; Cabaret De Kuil, 'Lekker, als je niet weet wat erin zit', 20.30 uur. 't Beest, Goes; Twee eenak ters: 'Dagboek van een kamer meisje' en 'Schaakstuk', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Obtrun cation en Phlebotomized, 22 uur. DONDERDAG 12 JANUARI ZATERDAG 14 JANUARI Galerie 't Zeepaardje, Mau rice en Saskia Góth, tekenin gen, aquarellen, gouaches en pastels. Achter de Houttuinen 50, Martin Richardson, hologram men. Geopend ma. t/m za. 10.30-17.30 uur. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 01180-29419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Groot Mede 66, 01180- 16323, staal- en touwplastie- ken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, ten toonstelling over diverse ker ken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Zeeuwse Bibliotheek, 'Dor pen op Schouwen-Duiveland', Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke. Galerie Het Gouden Brief- ke, Danika Hüsken; mandala's, Margo Pieters; mandala's, Wil Zandee; collages van stof, Car ta Bender; beelden van spek steen. Kuiperspoort 22, Kees Bran denburg, 'Distance/Exit', foto's, gomdrukken, cyanoty- pieën, echografieën, geopend wo. t/m za. 13-17 uur (t/m 15 januari). Brasserie Bleue, Damplein, Thea van Soelen, olieverf, acryl en aquarel. Zeeuws Museum, 'Mondri aan en Toorop temidden van hun tijdgenoten in Domburg'. Geopend ma. 13.30-17 uur, di. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 12- 17 uur (t/m 15 januari). Zeeuwse Bibliotheek, Curio sa tussen 1860 en 1940, 'T is dat ze er een boek over heb ben'. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Willem Brag- gaar; olieverf, Aja Snelleman; aquarellen. Rabobank, Lange Geere 3, T. van Soelen, landschap, por tret, naakt, acryl, pastel en aquarel. Galerie Artico, Noordweg 5, Elsa Zorkow, schilderijen, geo pend do. t/m za. 9-17 uur. ABN-AMRO Bank, Markt 7, Jopie Steijn, aquarellen (t/m 15 januari). Zeeuwse Bibliotheek, Johan de Koning en Don Mon- fils, 'Andersons Slides'. Delta Nutsbedrijven, Trix Meindersma, Zeeuws en Frqns landschap uitgevoerd in olie verf en aquarel. NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, tentoonstelling 'Water', expositie over Inte graal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Tops- huis, Trechter 5, kunstDroject Framework Invitation. Nederlands Hervormde Kerk, St.-Laurens; Jubileum concert VES, 19 uur. Koorkerk, Middelburg; Orgeiconcert Leen de Broe- kert, 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; De Nieuwe Snaar Revue, 20 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Theatergroep 'Voorheen de B', twee eenakters: 'Mrs. Robins on' en 'Dio', 20.30 uur. Kloveniersdoelen, Middel burg; Splinks, 20.30 uur. Mini-theater, Middelburg; Toneelvereniging Heer Hen drik: 'De Koningin', toneelver eniging 't Zand: 'April Dawn', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Hang man Jury, 22 uur. 't Beest, Goes; Vlaams kwar tet 'Sin Alley', 'Desperate Roc kabilly', 22 uur. ZONDAG 15 JANUARI Arsenaaltheater, Vlissin gen; Latin Jazzensemble Nueva Manteca, 'Porgy Bess go Latin', 15 uur. The Duke, Middelburg; Pas cal Grant, 15 uur. DINSDAG 17 JANUARI Grote Kerk, Goes; Carillon bespeling Sjoerd Tamminga, 13.30-14.30 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Stadsschouwburg, Middel burg; Het Wintercircus, 15 en 19 uur. 't Beest, Goes; Toneelgroep Het Volk, 'Nooit meer dansen', 20.30 uur. um, natuurkunsttentoonstel ling, olieverf, aquarel, gou ache, pastel, oostindische inkt, batik en keramiek. RGZ, iokatie Zonneveld, Trudi Suringa, schilderijen. OOST-SOUBURG Watertoren, Toon Truyens; schilderijen, Fredy Wolf-Wub- ben; sculptuur, Karolien Hel weg en Marian Smit; installatie (t/m 15 januari). Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Ida Hoogesteger-Veldhuis; schil derijen, Miranda Barten; Trol len, geopend tijdens kantooru ren. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insekten, dagelijks geopend 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeris tische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Stedelijk Museum Vlissin gen, 'Het leven ging door', een beeld van het leven in Vlissin gen tijdens de Tweede Wereld oorlog. Aanvulling: een avondsmaalbeker, -schaal en stola gebruikt door The King Own Scottish Borderers. Restaurant De Gevangento ren, Boulevard De Ruyter 1a, Willemien van Nassau; olie verven, Ineke Holtkamp; aqua rellen. Bellamy 19, Paul Bartels, geopend ma. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 13-17 uur (t/m 15 januari). Stadhuis, Lambert de Reuver, keramiek. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geo pend. WESTKAPELLE Dorpshuis 'Westkapelle Herrijst', 'Fotografen ont moeten Mondriaan', fototen toonstelling (t/m 15 januari). WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebol- leweg 5, Jan Boer, olieverven. Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Lion King' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Color of Night' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Time Cop' 20 uur. 't Beest Goes, 'Un Port- rait'/'De kleur van de granaat appel' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, '1000 Rosen' 20 uur. VRIJDAG 13 JANUARI Alhambra I Vlissingen, Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Lion King' 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Junior' 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Interview with the Vampire' 19 uur. 'Color of Night' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Time Cop' 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Het fort van Soeram' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, '1000 Rosen' 20 uur. 'Swan Lake- The Zone' 22.30 uur. ZATERDAG 14 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Lion King' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Junior' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Interview with the Vampire' 14 en 19 uur. 'Color of Night' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Time Cop' 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, '1000 Rosen' 20 uur. 'Kleur van de Granaatappel' 22.30 uur. ZONDAG 15 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Lion King' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Junior' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Interview with the Vampire' 14 en 19 uur. "Color of Night' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Time Cop' 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, '1000 Rosen' 20 uur. MAANDAG 16 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Lion King' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Color of Night' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Time Cop' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Het Ford van Soeram' 20 uur. DINSDAG 17 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Lion King' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Junior' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Color of Night' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Time Cop' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Arabesken op het the ma Pirosmani Asjik Kerib' 20 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Alhambra I Vlissingen, Alliance Frangaise 'La Gloire de mon Père' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'The Lion King" 14 en 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Junior' 14 en 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Interview with the Vampire' 14 uur. 'Disclosure, 20 uur. Grand Theater Goes, 'Time Cop' 20 uur. 't Beest tGoes, 'Ladybird, Ladybird', 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, '1000 Rosen' 20 uur. VRIJDAG 13 JANUARI Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 19 uur. ZATERDAG 14 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 en 19 uur. ZONDAG 15 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 en 19 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur.

de Faam | 1995 | | pagina 9