Zeeuwse bedrijfsleven profiteert van economische opleving Europa Amigo weer open na uitbreiding Hollandse Japanners Nieuwnederlandse geschiedenis belicht op symposium Prijzen supertrekking Eindejaarsactie Oplossing Kerstpuzzel DE KEUZE Uli JAN DES BOUVRIÊ: Eenakters en absurdisme in Podium 't Beest VERWACHTINGEN 1995 POSITIEF NIEUW Het Midden- en Noord zeeuwse bedrijfsleven heeft zich in 1994 onder invloed van de economische opleving in Europa gunstig ont wikkeld. Vooral de bedrijven die een deel van hun produkten in het buitenland afzet ten, hebben in het afgelopen jaar een flin ke omzetgroei gereali seerd. Dat blijkt uit een enquête die de de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland heeft gehou den onder ruim 1400 bedrijven. Deelnemers eindejaarsactie 1994 BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs, R.J.C. Schieman F t E X A AMBIANCE. SPRUYT TELEFOON EN FAX: 01180-12886 Kraamvisite in Kamerse Kooi Woensdag 11 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER De Kamer van Koophandel hield in het afgelopen najaar de Enquête Regionale Bedrijfs ontwikkelingen (ERBO) onder ruim 1400 bedrijven in Mid den- en Noord-Zeeland. Door de hoge respons (64,5 procent) geven de resultaten van het onderzoek volgens de Kamer van Koophandel een betrouw baar beeld van de ontwikkelin gen bij het Midden en Noord- zeewuse bedrijfsleven. Uit de ERBO-enquête blijkt dat vooral de industrie het goed heeft gedaan in het afgelopen jaar. In de groothandelsector stabiliseerde de export. De detailhandel heeft het in 1994 moeilijker gehad, mede door dat de consument aarzelend was met bestedingen. De bedrijfsresultaten blijven beduidend achter ten opzichte van de resultaten van andere sectoren. De toeristische sec tor kampte mede als gevolg van het slechte voorjaar met omzetverliezen. Ook de trans- De winnaars van de drie grootste prijzen van de Vlissingse Eindejaarsactie ontvingen naast hun che que een bos bloemen. Op de drempel van het nieu we jaar zijn vrijdag 30 december de zesde en supertrekking van de Vlis singse Eindejaarsactie ver richt. De drie grootste prij zen zijn zaterdag 31 decem ber uitgereikt. De overige winnaars krijgen hun prijs toegestuurd. De hoofdprijs van duizend gulden is toegekend aan M. Bazen uit Vlissingen. De tweede prijs van 750 gulden was voor Ina Seijnstra- Hendrikse uit Vlissingen en E. Muller-Lagace, eveneens uit Vlissingen, kreeg de der de prijs van vijfhonderd gul den uitgereikt. Naast deze drie grote prijzen zijn zo'n vijftig kleinere prijzen toege kend, uiteenlopend van tien tot vijftig gulden. De win naars van deze overige prij zen krijgen de geldbedragen automatisch toegestuurd. Walstraat: G. ter Meulen, De Pilaster, Brammetje Dump, De Boe- kelier, Boekhandel Bikker, Slagerij Gillissen, Pims Juwelier, Etos Augustijn, Handyman, Van Ruiten Fruit, Bruna Geijsen, Foto Verschoore, Sigarenmaga zijn Marja, Bobbe Mode, Radio 't Westen, Bouw man Cadeaushop, Confet ti, Juwelier Van der Kooy, Patachou, Ouwerkerk's Wijnkelder, Homelight, Van der Sloot, Citybloem, Jones Jones Sint Jacobspassage: De 3 Tonnetjes, Klestex Stoffen, Livera, De Vlijt, Zijnen Mode, Mabélis Design, Moderi Lederfas- hion Kleine Markt: Juwelier Van der Maden Lange Zelke: Pet's Place, Duifhuizen, Hunkemöller, Keramos, Steketee Mode Spuistraat: Pfaff Zelfmaakmode Louis Hemelaar, Fa. Van der Hoeven Nieuwendijk: Fa. Dert Oude Markt: Van Kampen, Hans Knuijt Scheldestraat: Foto Schuilwerve, Couture Eva Paul Krugerstraat: Stomerij Aqua-Rette, Boekhandel de Ruiter Scheldestraat: Roelse Schoenenhuis, Sla gerij Verboom, Radio Ton. portsector wist nog onvol doende te profiteren van de economische groei. Positief noemt de Kamer van Koop handel dat de werkgelegen heid bij het regionale bedrijfs leven in 1994 is toegenomen, terwijl landelijk Sprake is van een daling. De ontwikkelingen in 1994 hebben nog niet geleid tot verbeterde bedrijfsresulta ten, die sinds enige jaren onder druk staan. De onderne mers verwachten evenwel in 1995 een verbetering van de winstcijfers. De omzet groeide na prijscor- recties met 1,1 procent. Dat is volgens de Kamer geheel te danken aan de positieve ont wikkeling in de industrie en de groothandel. De bouw heeft zich na de forse daling in 1993 kunnen stabiliseren. De dienst verlening zag de omzet dalen met 2,3 procent. Met name de transport- en opslagsector heeft een moeilijk jaar achter de rug. De toeristische sector heeft het slechte voorjaar gedeeltelijk kunnen compen seren door de warme maar korte zomer en heeft een omzetdaling van 2 procent moeten incasseren. Opvallend noemt de Kamer van Koop handel de sterke stijging van de industrie (4,8 procent), ook in vergelijking met de ontwik kelingen in Nederland (stijging van 2,3 procent). Vooral in de chemie, voedings- en genot middelenindustrie en de metaal-industrie is sprake van een forse omzetgroei. Zoals in 1993 al zichtbaar was, gaan steeds meer Midden- en Noordzeeuwse bedrijven met hun produkten en diensten de grens over. Bijna 1 op de 5 bedrijven ontplooit exportacti viteiten, waarbij de industrie en de groothandel ook hierin voorop lopen. De export is in totaal met 6,6 procent toege nomen. De exportgroei van 9,6 procent in de industriesector steekt gunstig af bij de landelij ke groei van 2,3 procent. De transport- en opslagsector en de zakelijke dienstverlening zagen hun exportinspannin gen afnemen. Landelijk was er sprake van groei in deze bedrijfstakken. Na een forse investeringsda ling in 1993 is er dit jaar sprake van een toename in de inves teringsuitgaven in Midden- en Noord-Zeeland. Voor het tota le bedrijfsleven komt de groei uit op 1,9 procent, terwijl lan delijk een afname van 2,1 pro cent te constateren is. Per sec tor bekeken is de groei geheel te danken aan de industrie, met name de chemie en de metaalsector. Fors minder investeringen zijn gedaan in de zakelijke en overige dienst verlening, de bouw en de land bouw en visserij. De ontwikkelingen van de werkgelegenheid in het Mid den- en Noordzeeuwse bedrijfsleven steekt met een groei van 0,6 procent gunstig af bij de werkgelegenheidsaf- name van 0,3 procent in Nederland. De groei bij de klei ne bedrijven (1,4 procent) heeft de afname in werkgele genheid bij de grote bedrijven (daling van 0,8 procent) meer dan kunnen compenseren. De industrie is de enige sector waar zich in totaliteit een afna me van het aantal arbeids plaatsen heeft voorgedaan. Bij de groothandel is sprake van de grootste groei: 2,2 procent. Ten opzichte van de landelijke cijfers zijn de ontwikkelingen Japanse managers lieten zich medio september vorig jaar - in een onderzoek van het Limburgs advies- en onder zoeksbureau Japan Info Services - aller minst vleiend uit over de mentaliteit van Nederlandse werknemers bij hen in dienst: 'Ze kletsen te veel, gaan verant woordelijkheden voortdurend uit de weg en hebben geen hart voor de zaak. Daarnaast zijn ze egoïstisch, gierig en vooral 'tricky' met geld.' Is hier sprake van een niet te overbruggen cultuur- kloof - de spreekwoordelijke brug te ver - of van een stereotypering welke onrecht doet aan de totale populatie van Nederlandse werknemers? In hoe verre kun je appels met peren vergelij ken, ook al mag men beide (vruchten) tot de categorie fruit rekenen? Er zijn veel onderzoeken geweest naar de geheimen achter het succes van Japanse ondernemingen in het internationale bedrijfsleven. Enkele rapporten zochten hét achter de stuwende en initiërende rol van het MITI, de Japanse overheid die door middel van gerichte informatievoorziening op strate gisch niveau een krachtig industriebeleid uit stippelt en bedrijven op de hoogte houdt van de laatste (markt)ontwikkelingen. Andere onderzoekers rapporteren weer over ver vlechtingen tussen grote en kleine Japanse ondernemingen. Deze (horizontale, verticale en diagonale) vervlechtingen gaan dwars door alle bedrijfstakken en sectoren heen: over en weer wisselen Japanse ondernemin gen informatie, kennis en technologieën uit en spelen zo elkaar de bal toe. Weer andere onderzoeken denken het geheim van de smid gevonden te hebben in de systematische methode van werken, gestoeld op de 'kaizen- gedachte': de Japanse zorg voor de integrale kwaliteit van diensten en produkten waarbij het streven naar voortdurende verbetering de hoofdprioriteit is. In bijna alle onderzoeken komt echter één aspect van de Japanse cultuur keer op keer naar voren; het arbeidsethos. Japanse werk nemers zijn zonder uitzondering harde wer kers die zich met hart en ziel vierentwintig uur per dag inzetten voor de zaak. De zaak is bij hen verworden tot een hoger doel. In Japan stopt het werk niet om vijf uur, wat overigens wel zijn eigen prijs heeft. Zo heeft de oudste zoon in veel Japanse gezinnen de rol overgenomen van de (kostwinnende) vader en speelt hij de man des huizes. De vraag is echter of je appels met peren kunt vergelijken. Het Nederlands systeem verschilt aanzienlijk met dat van Japan. Onze normen en waarden lopen sterk met die van Japan uiteen. Dat Japanners (over het alge meen) hard werken, wil nog niet zeggen dat alle Nederlandse werknemers lui en onver schillig zijn. Niet elke Nederlandse werkne mer wenst uitsluitend betaald te worden voor zijn of haar aanwezigheid. De gedachte dat voor elke Nederlandse werknemer de klok stopt om vijf uur, lijkt met deze laatste opmerking misplaatst. Toch doet de door snee Nederlandse werknemer er goed aan lering te trekken uit de kritische uitlatingen van de Japanse managers. Als werk een onderbreking gaat worden van koffiepauzes dan ziet de toekomst voor Nederland er niet best uit! in Midden- en Noord-Zeeland in alle sectoren gunstiger. De Midden- en Noordzeeuwse ondernemers zijn volgens de Kamer van Koophandel opti mistisch over de economische ontwikkelingen voor het komende jaar. De omzet zal - met name bij de grote bedrij ven - toenemen, voorspellen zij. Zowel meer kleine als meer grote bedrijven verwachten te zullen gaan exporteren. Het percentage bedrijven dat investeert zal iets afnemen. Daar staat tegenover dat bij de grote bedrijven de investe ringsuitgaven zullen toene men. De werkgelegenheid zal onder druk blijven staan. De groot- en de detailhandel ver wachten een afname van het aantal arbeidsplaatsen. De dienstverlening voorziet een toename. Ten aanzien van de winstverwachtingen zijn de ondernemers gunstig gestemd. In alle sectoren, met uitzondering van de groothan del, verwacht eeh groter per centage bedrijven een positief resultaat te halen. Argentijns restaurant Amigo op de Nieuwendijk in Vlissin gen is uitgebreid. Eigenaars Ehab El-Said en Sam Alzafari willen hiermee hun vaste klan ten tegemoet komen die de zaak in de weekends volge boekt aantroffen. Met een uit breiding van vijfentwintig zit plaatsen kunnen nu in totaal zeventig mensen bij Amigo eten. Eigenaars El-Said en Alzafari zijn al zo'n zes jaar compag nons. Drie jaar geleden begon nen ze een Argentijns restau rant in Nieuw en Sint Joos- land. Een jaar later was het de beurt aan Vlissingen om ken nis te maken met de Zuidame- rikaanse keuken. De zaak in Nieuw en Sint Joosland wordt inmiddels niet meer door El- Said en Alzafari gevoerd, daar in schuilt ook de reden tot uit breiding van Amigo. Alzafari: „We hebben de zaak in Nieuw en Sint Joosland verhuurd aan twee ex-medewerkers van ons. Eerlijk gezegd hebben die twee er een beetje een puin hoop van gemaakt en onze goede naam verminkt. We hebben er daarom voor geko zen om Amigo uit te breiden om zo onze vaste klanten toch in de gelegenheid te stellen bij ons te dineren". Het nieuwe gedeelte van Ami go is net als de rest van de zaak zoveel mogelijk in Argen tijnse stijl ingericht. Ehab El- Said is vier jaar geleden speci aal voor een periode van enke le maanden naar Argentinië geweest om inspiratie op te doen voor zijn zaak. De decora ties zijn dan ook zo authentiek mogelijk en bestaan uit natuurlijke materialen. Ook in de keuken wordt geprobeerd zo Argentijns mogelijk te koken. El-Said: „Het vlees wordt op houtskool klaarge maakt. Dat vlees komt overigens ook echt uit Argentinië. Dat heeft nogal wat moeite gekost om een dusdanige kwaliteit te vin den. Het is een stuk malser dan Europees vlees". Behalve voor zijn eigen restau rant importeert El-Said ook vlees voor andere horeca zaken. De gerechten worden bij Amigo in een open keuken bereid. „We hebben immers niets te verbergen", verzekert Alzafari. De oplossing van de Kerst puzzel die woensdag 23 december in de Faam de Vlissinger stond afgedrukt, luidt 'Indien ge vreugde wilt vermenigvuldigen moet ge haar delen'. Niet minder dan 1173 men sen stuurden een kaartje met hun oplossing in. De volgende deelnemers zien hun inspanning beloond met een prijs. De waarde bon ter waarde van hon derd gulden, te besteden bij Jan Jongepier, is gewon nen door J. de Jong uit Oostkapelle. Het fototoestel van Combi Back is gewon nen door P.J.D. van der Zwan uit Middelburg. C. Kolijn uit Oost-Souburg ontvangt de waardebon van honderd gulden van Henk de Bruyne. De hon derd gulden aan cd-bon- nen, te besteden bij Music House, zijn voor C. van Agt- maal uit Vlissingen. H. Koeijvoets uit Gapinge ont vangt de bloemenbonnen van Citybloem. K. Koenen uit Arnemuiden is de winnaar van de Bijle- veld-cadeaubon ter waarde van honderd gulden. De cadeaubon voor een Delsey beautycase of dokumenten- koffer van Bijou is voor A. Zachariasse uit Biggekerke. C.A. Roskam uit Middel burg ontvangt de skibril en het buideltasje van Focus Optiek. Het damesgeurtje van Jan Laban is gewonnen door Brigitte Reynierse uit Mid delburg. En A. Stroo uit Vlissingen ten slotte is de winnaar van de waardebon van honderd gulden, te besteden bij Juwelier de Jong. Het Roosevelt Study Center in Middelburg verzorgt vrijdag 13 januari het symposium 'Nieuw-Nederland in Biogra fisch Perspectief', over de geschiedenis van Nieuw- Nederland in de Verenigde Staten. Wetenschappers uit Nederland en de Verenigde Staten zullen in zeven, deels biografisch georiënteerde lezingen, aspecten van de Nieuwnederlandse geschiede nis belichten. De voertaal tij dens het symposium zal over wegend Nederlands zijn. De Nederlandse kolonie in de Verenigde Staten strekte zich in de zeventiende eeuw uit over een gebied dat binnen de huidige Amerikaanse staten New York, Connecticut, New Jersy en Delaware valt. De hoofdstad heette Nieuw- Amsterdam, het tegenwoordi ge New York. De laatste Nederlandse gou verneur was Peter Stuyvesant. Naast Peter Stuyvesant beho ren Adriaen van der Donck, Johannes de Laet en de con troversiële dominee Everhar- dus Bogardus tot de onder werpen die tijdens het sympo sium aan de orde komen. Met de opzet van het symposium - biografische voordrachten en een aantal lezingen van alge mene aard - hebben de organi satoren getracht niet alleen vakspecialisten maar ook een breder publiek aan te spreken. Sprekers op het symposium zijn verbonden aan onder meer de University of Denver, de Rijksuniversiteit Leiden en de New York State Library. Alleen prof. J.D. Goodfriend en dr. C.T Gehring houden hun voordracht in het Engels. K. Delaney, cultureel attachée aan de Amerikaanse ambassa de in Den Haag, verricht het openingswoord. Het symposium begint om 11 uur en eindigt rond 17.30 uur. Inschrijven is mogelijk tussen 10.15 en 10.45 uur. Jan des Bouvrie kiest in z 'n nieuwste interieurs voor de nieuwe naturel- tinten uit de Flexa A mbiance collectie. Nu exclusief bij uw Tlexa Ambiance Speciaalzaak. VERF BEHANG AUTOLAK GORDIJNSTOFFEN TAPUT VINYL STAAT GARANT VOOR KWALITEIT- SERVICE EN ADVIEZEN VOOR VAKMAN EN DOE-HET-ZELVER Het Volk met 'Nooit meer dansen' (geen dansproduktie) In Podium 't Beest in Goes zijn vrijdag 13 januari van af 20.30 uur twee eenak ters te zien. Woensdag 18 januari staat Het Volk met Nooit meer dansen (geen dansproduktie) op het pro gramma. Vrijdag de dertiende staat voor de pauze de eenakter 'Schaak stuk' gepland. Het stuk wordt gespeeld door Francois Ver- vaet en Eric Holm in de regie van Ali Pankow en gaat over het idee altijd te willen winnen, of het nu is in spel, wedstrijd of de liefde. Het tweede stuk is 'Dagboek van een Kamermeisje'. Raïs Depoortere, Annick Muiier en Shirley Sintobin reconstrueren het verhaal van Célestine. Ze creëren de personages over wie Célestine het heeft. Als Célestine aan het kletsen gaat over 'monsieur en madame' en over allerlei vertrouwelijke huislijkheden komt spoedig een en ander aan het licht. De regie is van Rose Calmeyn. Het Volk levert regelmatig de nodi ge juweeltjes van absurd realisme af, getoonzet in een wrange humor. 'Nooit meer dansen' (geen dansproduktie) vertelt het verhaal van Meneer de Ridder, de man die na een leven vol teleurstellingen al zijn kaarten heeft ingezet om nog één keer te schitteren in een door hem zelf bedachte choreografie. Met klassiek bal let als expressiemiddel doet hij een ultieme poging zijn bestaan waardig af te sluiten. In dit oprechte streven wordt hij bijgestaan door twee pro fessionele begeleiders van zelfmoordbureau Nirwana, die hem binnen de kortst mogelij ke tijd moeten zien klaar te sto men voor zijn 'danse maca bre'. Dan begint bij zijn begeleiders de twijfel te groeien. Kan iemand in één klap een verlo ren leven goedmaken? De voorstelling op 18 januari begint om 20.30 uur. Hoewel het nog flink wintert is het in schaapskooi De Kamer- se Kooi in Heinkenszand al een drukte van belang: de dames heb ben al weer heel wat lammetjes op de wereld gezet. Wie het jonge kroost van de schaapskooi wil bewon deren kan terecht tijdens een van de open dagen in januari. Omdat het een beetje feest is, worden de kinderen getracteerd op beschuit met muisjes. De open dagen worden gehouden in de weekein den van 14 en 15, 21 en 22 en 28 en 29 januari van 13 tot 16.30 uur. De schaaps kooi is te vinden aan de Nieuwkamerseweg in Hein kenszand en wordt vanaf het einde van de Dorps straat in Heinkenszand met borden aangegeven. Restaurant Amigo biedt na de verbouwing een plek aan tafel voor zeventig gasten.

de Faam | 1995 | | pagina 13