Provincie Zeeland Weidevogels PROVOOST NAVEST WINTER OPRUIMING MODE IS FEEST WINTERMODE RESTANTEN Onderzoek naar stemgedrag BEL:01184-6406 HET FINSE WINKELTJE VOORAL NU!! COMMISSIES Beestenboel Emancipatiebureau Bevelanden WIJ LATEN U NIET IN DE KOU ZITTEN CV INSTALLATEURS - LOODGIETERS De seizoensopruiming is in volle gang. Doe daarom nu uw voordeel: 2 want op de hele lingeriekollektie 10% KORTING watersehapsboiid NUMMER-EEN-EFFECT VOORLICHTING CONCLUSIE Woensdag 11 januari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Abdij Sluis, Wissingen De statencommissie welzijn komt maandag 16 januari, 09.30 uur, bijeen. De volgende onderwerpen staan op de agenda: subsidiëring Stich ting behoud onderwaterschatten, rijksbijdrage provinciale bevorde ring beeldende kunst, belevingson derzoek ziekenhuiszorg, plan be jaardenoorden, rapport VMC over deelname mbo en hbo in Zeeland, overzicht bestedingen kadervor ming en deskundigheidsbevorde ring, scholing en arbeidsmarkt van personen in achterstandssituaties, subsidie VMC voor project vrou wenhulpverlening, subsidie Stich ting emancipatiebureau Zeeland, wijziging looptijd project steunpunt voorlichting kindermishandeling, subsidie samenwerkingsproject 'Opvallend Tussenin', capaciteits reductie bejaardenoorden De Be- velanden, subsidie ondersteu ningsfunctionarissen ouderenbonden, subsidie Stichting Tabatila voor de oprichting van een woonzorgcentrum Molukse ouderen, algemene subsidieveror dening Zeeland en de nieuwbouw van het NI00-CEM0 in Yerseke. De statencommissie water staat en verkeer vergadert maandag 16 januari. De bij eenkomst begint om 13.30 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: ontwikkelingen in de vervoerregio, rapport gecombi neerd kleinschalig vervoer, conve nant WOV provincie-gemeente Bor- sele, aanpassing veerschip Prinses Christina aan nieuwe vei ligheidseisen, vervanging spoor brug over het Kanaal door de Ou de Arne, verbetering kruispunten rondweg Kapelle, overdracht ei gendom, beheer en onderhoud weggedeelte in de gemeente Ka pelle, onttrekking aan het open baar verkeer van een viertal weg gedeelten in de gemeente Oostburg, algemene subsidiever ordening Zeeland en de renovatie van de elektrische installatie van de sluis in Vlissingen. Maandag 16 januari, aanvang 14.00 uur, vergadert de afdeling voortgezet onderwijs en volwasse neneducatie (vove) van de onder wijsraad. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: gevolgen rijksbezui nigingen op het onderwijs in Zee land, ROC-vorming, overlegstelsel in het onderwijs, reactie op wet educatie en beroepsonderwijs en vaststelling van het jaarversdlag van de onderwijsraad. De statencommissie economie vergadert woensdag 18 janu ari, aanvang 15.30 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: bijdrage uit Seof voor papiertrafiek beheersgebied Havenschap Terneuzen, begroting '95 recreatieschap Veerse Meer, algemene subsidieverordening Zeeland, technologienota Maak Werk van Innoveren, eindverslag project 'Bureau positieve actie', nieuwbouw NI00-CEM0 in Yerseke en de jaarrekening SEOZ. De statencommissie ruimtelij ke ordening schuift vrijdag 20 januari, 9.30 uur, aan de ver gadertafel. De volgende onderwerpen staan op de agenda: landinrichtichtings- plan ruilverkaveling Oud-Vosse- meer, verslag ROM-project Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen, Mer locatiekeuze berging baggerspe cie, werkplan stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg, handleiding be stemmingsplannen buitengebied, evaluatieverslag provinciaal be leidsplan recreatie en toerisme, subsidie Stichting Landschapsver zorging voor project weidevogels, subsidie aan Vereniging Natuurmo numenten voor de inrichting van relatienotareservaat Levensstrijd polder en wallen van Aardenburg en aan de Stichting Het Zeeuws Landschap voor soortgelijke ge bieden op de wallen van Aarden burg, aan de Keihoogteweg bij Wissenkerke en de Clingepolder bij Hulst waarvoor ook geld moet worden vrijgemaakt voor een zo geheten traditioneel natuurgebied. De statencommissie milieu komt vrijdag 20 januari, aan vang 14.00 uur bijeen. De vergadering is in het gebouw van de directie Milieu en Water staat, Groene Woud 1 in Middel burg. De onderwerpen die ter sprake komen zijn: de samenvat ting van het BVD-rapport 'Zuiver handelen in een vuile context', ont werp tussentijdse wijziging meer jarenplan gevaarlijke afvalstoffen Nieuws Weidevogels hebben bescherming nodig. Het rijk heeft er een "plan van aanpak project weidevogels" voor opgesteld. De provincies haken hier op in met activiteiten voor de bescherming van deze vogels buiten de zogeheten ecologische hoofdstructuur. Onder voorbehoud van goedkeuring door provinciale staten gaat ook Zeeland meedoen. Weidevogels komen niet alleen voor op graslanden. De kievit, scholekster en kluut bijvoorbeeld voelen zich heel goed thuis op het akkerland, vooral ook om er te broeden. Van de kluut is bekend dat die het liefst broedt op akkers in de buurt van kreken. Moderne landbouwmethodes en het gebruik van sommige soorten bestrijdingsmiddelen waren er de oorzaak van dat tot in het recente verleden tal van weidevogels een vroegtijdige dood vonden. Vooral ook jonge vogels en nesten met broedsel waren de dupe. Al met al liep de vogelstand behoorlijk te rug. en concept-nota van aanpassing en de algemene subsidieverorde ning Zeeland. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en vinden, tenzij anders vermeld, plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg. De statencommissies beginnen met spreekrecht voor het publiek. Op die manier kunnen belangheb benden statenleden op de hoogte stellen van hun mening over een van de onderwerpen die op de agenda staan. Agenda's en vergaderstukken lig gen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. T A 1 1 Vooral ook de boeren doen er de laatste tijd veel aan om de vogels en hun nesten te be schermen. Maar een boer weet niet ieder nest op zijn land te vinden en als je op een grote trekker over de akkers rijdt is een ongelukje snel ge beurd: zeker in het voorjaar. Dat is immers de drukste tijd voor de boeren, maar het is dan ook hoogseizoen voor broedende vogels. Kortom, boeren en loonwerkers hebben hulp nodig, en dat moet worden georganiseerd. Met de or ganisatie van de vogelbescher ming is een halve baan gemoeid. Het is de bedoeling dat het rijk en de provincie ieder de helft van de loonkosten van deze coördinator voor zijn rekening neemt. Vrijwilligers Het uiteindelijke werk is vooral het opsporen van deze nesten en ze markeren. Als uitgangspunt geldt dat dit werk is voor vrijwilligers on der 'leiding' van een regionale coördinator, eveneens een vrijwilli ger. Deze persoon gaat in zijn re gio (Walcheren, Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de Bevelanden, Tho- len en St. Philipsland, Schouwen- Duiveland) aan de slag om vrijwilli gers te werven, ze op te leiden en te begeleiden. De provinciale coördinator moet de hele organi satie opbouwen, bij boeren inte resse wekken voor het werk van 'Kijk naar je eigen' is het thema van de eerste Beestenboelmiddag dit jaar in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Woensdag 18 januari van 14.00 tot 16.00 uur kunnen kinderen in de leeftijd van 6 tot 13 jaar er te recht om met hun zintuigen aan de gang te gaan. Zo zijn er ge luidsopnamen, is er een voelbak, zijn er gehoorkokers en is er van alles te proeven. Een kijkspel com pleteert het 'zintuigenspel'. Bij goed weer zijn een deel van de activiteiten buiten. Maximaal dertig kinderen zijn welkom tegen betaling van 5,-p.p. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de balie van het museum. Even bellen kan ook: 01188-2620. de vrijwilligers, zorgen voor mate riaal en gegevens verzamelen. In de toekomst zullen onge veer 100 vrijwilligers nodig zijn. De ervaring in andere provincies heeft geleerd dat op die manier 2.500 ha. kan worden beschermd. Dat komt neer op zo'n 20% van de voor raad bouw- en grasland. Soorten vogels In Zeeland gaat het met name om de volgende vogelsoorten (achter de soortnaam staat eerst het aan tal dat in Zeeland voorkomt en daarna hoeveel procent dat is van de soort in Nederland): Kievit, 6000 -8000, 3%; scholekster, 5750-6750, 6%; tureluur, 2750- 3500, 11%; grutto, 600-750, 0,75%; kemphaan, 5-20, 2%; wulp, 10-15, 0,2%; watersnip, 5-15,0,3%. Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Halverwege vorig jaar zijn de Stichting Zeeuws Ontwikkelingsbu reau Vrouwenemancipatie (Z0E) en de Stichting Zeeuwse Vrouwen raad gefuseerd tot het Emancipa tiebureau Zeeland. GS stellen de staten voor in te stemmen met het beleidsplan van de nieuwe stichting. De stichting krijgt jaarlijks een subsidie van ruim 6.3 ton. Het ZOE had bij de fusie nog ruim 20.000,- in kas. Dat geld mag worden gebruikt voor de zogeheten fusie- en in- tegratiekosten. De Vrouwen raad had bij het aangaan van de fusie een tekort van dik 15.000,-. Dit tekort komt voor rekening van de provin cie. Provinciale staten besluiten 10 fe bruari over dit voorstel van het da gelijks provinciebestuur. GS hebben het beheers- en be grenzingenplan Bevelanden '94 vastgesteld. De beheersperiode is 1 januari ingegaan. Ondernemers die het aangaat kun nen voor in aanmerking komende gebieden beheersovereenkomsten sluiten met het Bureau Beheer Landbouwgronden, postbus 6, 4460 AA Goes, tel 01100-37241 of 37247. De beheersovereenkomsten moe ten de instemming hebben van de zakelijk gerechtigden tot de grond. En dat betekent dat de za kelijk gerechtigden ook de hun handtekening onder de beheers overeenkomst moeten zetten. T PROVOOST NAMEST cv Provoost-N a vest kan veel werkzaamheden in en rondom de woning vakkundig voor u opknappen. Wij verzorgen de installatie, reparatie^Tjr onderhoud aan uw CV-installatie, alle sanitaire- en loodgieters- werken en nog veel meer. Andorraweg 1 4389 PG Vlissingen Oost Tel. 01184-64061 Fax 01184-78575 30 tot 50% KORTING Lange Viele 69 Middelburg Tel. 01180-29523 1/2 PRIJS LANGE ZELKE 48-VLISSINGEN zeeuwse In 1994 gingen velen voor het eerst naar de stembus om ver tegenwoordigers te kiezen voor de Zeeuwse water schapsbesturen. De hoge opkomstpercentages - het gemiddelde lag bij de meeste waterschappen boven de vijf tig procent - verrasten velen. Toch blijkt uit de resultaten van een stemonderzoek dat niet alleen het gelijktijdig hou den van deze stemmingen met de gemeenteraadsverkie zingen de oorzaak was van de grote belangstelling van de kiezers. 65 procent van de stemmers zou, zo blijkt uit de steekproef, ook naar de stem bus zijn gegaan als het kiezen van waterschapsbestuurders het enige doel was geweest. De uitslag van dit onderzoek, dat in opdracht van vijf Zeeuwse waterschappen werd uitgevoerd door de Hogeschool Zeeland, is te vin den in een evaluatierapport over de verkiezingen 'Nieuwe stijl' van de waterschappen. Ook de wijze waarop de ver kiezingen zijn voorbereid, uit gevoerd en een overzicht van de kosten treft u erin aan. Andere opvallende resultaten van dit onafhankelijke onder zoek zijn de onbekendheid van veel kiezers met het personen- stelsel en de goede informatie voorziening. Menig kiezer bleek onbewust op de num mer één van een categorie te hebben gestemd. Bij water- VOORLICHTINGSRUBRIEK VAN DE ZEEUWSE WATERSCHAPPEN schappen stellen individuen zich beschikbaar voor een bestuurszetel van één van de vijf categorieën: ingezetenen (inwoners), pachters, eigena ren van gebouwen, bezitters van gronden en de categorie bedrijfsgebouwd. Bij een las tenstelsel, zoals dat wordt gehanteerd voor verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenten worden alie stem men die nummer één "over dit belangrijke kenmerk van de waterschapsverkiezingen. Over de voorlichting zoals die door de waterschappen was verstrekt, toonden veel onder vraagden zich positief. Ruim 85 procent van de stemmers herinnerde zich informatie te hebben ontvangen via de brie venbus. De inhoud van de ver kiezingskranten werd door de heeft", doorgeschoven naar de volgende op de lijst. Water schappen zijn geen organisa ties met specifiek politieke belangen; daarom werken deze verkiezingen anders. De volgorde op de kandidatenlijst is daarbij niet van belang: om die reden was er ook geloot voor een plaats op de lijsten. Bij de volgende verkiezingen voor de waterschappen (in 1998) zal er daarom nog meer aandacht worden besteed aan Waterschapsverkiezingen "Nieuwe stijl", het eva luatierapport over de ver kiezingen van de Zeeuwse waterschapsbesturen op 2 maart 1994, kunt u tele fonisch besteilen bij uw waterschap of bij de Zeeuwse Wate rsch a ps- bond, Postbus 179, 4330 AD Middelburg, tel, 01180-71581. Waterkeringen, wegen, en waterbeheer: het werk voor de waterschapsbestuurders meerderheid als voldoende en duidelijk gekwalificeerd. Tien procent was van mening dat de informatie onduidelijk en te weinig was. Ook niet stemmers gaven hun mening over de waterschaps verkiezingen. Zo zei 46 procent van degenen die hun stem niet uitbrachten dat zij te weinig kennis hadden van de water schappen. Deze en andere gegevens die de niet-kiezers verstrekten, zijn voor de water schappen van groot belang. Het is juist deze groep waarbij een volgende campagne grote winst kan worden behaald. Het nog meer betrekken van u als belanghebbende bij het waterschapswerk is een belangrijke taak van het water schap. Het regelmatig ver strekken van informatie is daarvoor noodzakelijk. Niet alleen via verkiezingskranten zetten de waterschappen 'hun deuren' open. Eind januari/begin februari wordt huis aan huis een krant ver spreid met informatie van uw waterschap. Ook aan de lande lijke waterschapsdag nemen de Zeeuwse waterschappen deel: op 20 mei bent u op diverse lokaties van harte wel kom. U wordt er t.z.t. uitge breid over geïnformeerd.

de Faam | 1995 | | pagina 11