SW' INFORMATIE r OVERHEID ZIE PAGINA Chantelle Tweede druk kalender 'Zeeland in beeld' WEGENS OPHEFFING!!! KWALITEITS SCHOENEN TRUIEN ninaiuif of SSGM VOERT MUSICAL RUE ST. PIERRE OP Al onze mm tot w korting Al onze VLISSINGEN Uw kerst schotel tot in deverzorgd. JeHUBfKIR brasserie FOTO WENSKAARTEN VA 99 CL De doenkere zes weken Problemen Verbroedering „Mooi hè!" Regisseur Jan Burggraaf springt overeind na de laatste tonen van wat het klap stuk van de avond moet worden: een nachtclub achtig nummer met een venijnige tekst van de 'kat' Ariadne, compleet met 'striptease'. Muziek docent Leo Dreessen en scheikundedocent Ger Boer knikken instemmend. „Het begint te komen, ze krijgt er gevoel voor het publiek te bespelen." 'Ze' is Cathelijne van den Haak, een van de hoofdrolspelers in de musical 'Rue St. Pierre', die de Stedelijke Scholengemeenschap vanaf 7 december opvoert in de Stadsschouw burg in Middelburg. Beesten PZC WEEKBLADEN MODESCHOENEN LANGE ZELKE 24 zie onze advertentie van 14/12) Markt 19, 4331 L] Middelburg Tel. 01180 12998/24359 INFORMATIE VAN DE WALCHERSE GEMEENTEN, DE CENTRALE DIENST GEMEENTEWERKEN, HET WATERSCHAP WALCHEREN EN HET WEGSCHAP WALCHEREN 12 94e JAARGANG NUMMER 48 30 NOVEMBER 1994 Van kommer en kwel tot 'happy end' m Het Kleinkoor Toonkunst geeft donderdag 8 december een concert in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Op het programma staan werken van Johgann Sebastian Bach en Jan Dismas Zelenka. Het Kleinkoor Toonkunst is een semi- professioneel koor dat is opgericht mede op initiatief van het Rotterdam Philharmonisch Orkest. Het koor heeft een eigen concertpraktijk met een reperoire dat zich uitstrekt van de Renaissance tot hedendaagse muziek. De Vlissingse verhuurbedrijven Soolsma en Profaction Sound Equipment hebben hun krachten gebundeld. Soolsma-Profaction van Frans Meijer en Simon Krijger levert een totaalpakket op het gebied van evenementenorganisatie en verhuur. De filosofie achter de fusie - 'samen staan we sterk' - passen de ondernemers ook toe op andere bedrijven die hen mogelijk van dienst kunnen zijn. „Zeeland is een klein gebied en je hebt er niets aan dat verschillende bedrijven elkaar gaan beconcurreren." Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult, Bedrijfskundig Bekeken en Gelezen. Wie maakt de origineelste wenskaarten binnen l-uur vanaf 99 Ct. per afdruk? juist! Geldig lol I5dec.'94 FOTO VERSCHOORE Goes, Grote Markt 7, 01100 16159 Middelburg, Lange Ceere 28 (naast ANWB) 01180 34225 'Wete julder wè, da' me in de doenkere zes weken bin? Dan moejje mèr is nè buuten kieke. Zö lange licht is 't nie mi. Me draoie a aordig nè den kort- sten dag!' De doenkere zes weken zijn de sombere zes weken voor Kerstdag, volgens andere bronnen echter de drie weken ervóór en de drie erna. 'Kerstdag' zegt de Zeeuw, natuurlijk niet 'Kerstmis', dat zou te Rooms lijken en 'Kerst' is een moderne afkorting. Laten we het nog eens over het weer hebben. Wilt u weten of er regen komt Wrijf de handpalmen over elkaar en als uw handen glad aanvoelen, is er regen op komst. Een oude Walcherse boerenwijsheid die ik de afgelopen jaren dikwijls getest heb. Volgens mij klopt het; ook buiten Walcheren! Nu nog wat minder bekende termen op het gebied van het weer. 'Zêêdamp' is een ver schijnsel dat mensen uit Mid delburg en het centrum van het eiland misschien niet eens kennen. Aan de kust des te meer: het is de doordringend koude mist die soms onver wachts uit zee komt opzetten. Het kan in Domburg bij voor beeld dicht zitten, terwijl in 'het binnenland' de zon schijnt. 'Deurdruupe' is het verschijn sel dat bomen pas enige tijd na het begin van een regenbui het water doorlaten. Soms wan neer de bui al over is. Dan moet je juist niet daar lopen, waar het eerst nog droog was. 'Eirrebeiersregen' is een spot tend bedoelde aanduiding voor hagel. Ze komt uit de praktijk van vroegere tijden, toen landarbeiders wel geacht werden door te werken wan neer het begon te hagelen. Van hagel werd je immers in eerste instantie niet nat! Jan Zwemer Langeviele 36 Middelburg ten er in. Thom hechtte altijd aan een mooi plaatje, de voor stelling moest er mooi uitzien. 'In de ban van een ring' ging dan ook over sprookjesachtige figuren en speelde in een trol- lenbos. Zoiets wilde hij weer, maar dan met beesten." Thom Schooleman maakte de synopsis van het verhaal. Vorig jaar is hij overleden en de produktie 'Rue St Pierre' is aan hem opgedragen. Jan Bruggraaf, die aanvankelijk samen met Schooleman zou regisseren, nam de regie over en sloeg aan de hand van het vier A4-tjes tellende concept aan het schrijven. In december vorig jaar lag er een vijftig pagina's tellend script. „Dat was ook noodzakelijk," vertelt Boer. „De toenmalige rector had de druk op de ketel gezet: als wij in december '94 een musical wilden opvoeren, moest de tekst 1 december 1993 klaar zijn." De hoofdrolspelers van 'Rue St. Pierre': (vlnr) Simon Veender (Joachim), Age-Pieter Kamermans (Christophe), Jan Willem Linskens (Leonard) en Cathelijne van den Haak (Ariadne). De musical 'Rue St. Pierre' (de titel is een verwijzing naar de St. Pieterstraat, waar een deel van de SSGM is gehuisvest) gaat over een vervallen schoolgebouw. De conciërge Leonard krijgt een brief waarin de sluiting van de school en zijn ontslag worden aangekon digd. In de school leeft een aantal katten en in de kelder een groep ratten. De katten geven de ratten de schuld van de sluiting - ten onrechte natuurlijk. De buurtbewoners dwingen de conciërge rattegif te strooien. De kat Joachim - die er toch al een beetje uitligt omdat hij iets moois heeft met de rat Fifi - eet van het gif en dreigt het loodje te leggen. De zwerver Christoph, die in de school bivakkeert, weet hem te redden en zorgt ervoor dat het conflict tussen de katten en de ratten wordt opgelost. Ten slotte blijkt dat de school na renovatie gewoon weer open WÊ c&W -ï-J*8* mKÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊIIÊÊÊIÊÊÊm%**m!^*^: John Riekwel (links) en Martin van der Louw van de Stadsdrukkerij Vlissingen tijdens de tweede druk van de Zeeland in Beeld-kalender. Foto: Ruben O reel. De Stadsdrukkerij Vlissingen, vanaf 1 januari 1995 de nieuwe naam voor drukkerij Robro in de Vlissingse binnenstad, is begonnen aan de tweede druk van de Zeeland in Beeld-kalen der. Het eerste exemplaar werd drie weken geleden officieel overhandigd aan Dennis de Nooyer. De verkoop is zo suc cesvol dat nu al een tweede druk nodig is. Dat al zo snel een tweede druk nodig is had niemand ver wacht. „De kalender met foto's van fotografen Lex de Meester en Ruben Oreel blijkt duidelijk een schot in de roos", aldus Martin van der Louw, sinds een jaar eigenaar van Robro Druk en uitgever van de kalen der. „Toen het idee voor het uitgeven van een Zeeland kalender ontstond, stond van af het begin vast dat wij alleen de hoogste kwaliteit wilden nastreven." Een intensieve voorbereiding ging vooraf. Eerst passeerden honderden foto's de revue en werd een selectie gemaakt uit het archief van de fotografen. Daarna werd een vormgeving van de kalender bepaald en ook tijdens de druk werd uitge gaan van de hoogste kwali teitsnormen. Daarnaast moest een verkoop apparaat op poten worden gezet. In vijfendertig Zeeuwse winkels ligt de kalender in de schappen. „Op dat Zeeuwse hebben wij nog extra gelet", aldus Van der Louw. „Daarom is de kalender niet te koop in grootwinkelbe drijven. De kalender is een puur Zeeuws produkt: niet alleen de fotografen en de drukker/uitgever zijn Zeeuwen, ook de verkooppunten zijn dat." mag. „Een echte musical dus: in het begin allemaal kommer en kwel en later de verbroede ring en het happy end - dat hoort bij een musical. Het bre dere verhaal is natuurlijk dat je niet in conflicten maar in har monie moet denken," aldus Boer. Toen het script klaar was, kon de rest van het produktieteam aan de slag. Leraar techniek Richel Cominencia nam de lei ding van de decorbouwploeg op zich. Naast twee decors was hij verantwoordelijk voor de produktie van onder meer een gigantische appel en een enorm stuk kaas: een deel van het decor is de kelder waar de ratten leven en de etenswaren moeten zo groot zijn om in ver houding te staan tot de 'rat ten'. De kleding en de schmink hadden zo hun eigen proble men. Kattepakken, dat ging nog wel. Maar ratten? Het onderscheid tussen een rat en een muis speelde de kostuum en schminkploeg parten - net zoals het de ontwerper van het logo van de musical wat hoofdbrekens kostte. Het logo toont een kattekop en een rat- tesnuit 'en profil', versmolten tot een soort hartvorm. Het ontwerp van een leerling van de school siert posters, swea ters, t-shirts en het hoesje van de cd, waarop de complete soundtrack van de musical is vastgelegd. „Dat is denk ik uniek voor Zee land, dat we de muziek op cd hebben uitgebracht," meent Boer. „Dat was ook altijd een grote wens van Thom Schooleman. We maken nor maal altijd een videoband en de liedjes komen op cassette, maar Thom wilde eens een echte cd maken als herinne ring en voor belangstellen den." De cd is volgens Boer niet een 'extraatje' ter ere van het 25-jarig jublieum van de SSGM, dat eveneens dit jaar wordt gevierd. „Ik doe nu een aantal jaren mee met de pro duktie van de Grote Avond en ik merk dat er per keer een stukje aan wordt toegevoegd. Nu is dat de cd. En misschien wordt ook dat een traditie. Op het schijfje staat vermeld 'SSGM.01', dus er kan ook een nummer twee, drie enzovoort komen." De bandopname waarvan de cd is gemaakt is geheel opge nomen in het muzieklokaal van de SSGM. „Vooral door Leo Dreessens inzet heeft muziek hier op school hoge prioriteit. Hij beschikt dus over nogal FOTO ANDA VAN RIET wat spullen, waaronder een drumcomputer en de noodza kelijke opname-apparatuur. De opnames waren in oktober. De band is naar Amsterdam gestuurd en vorige week kre gen we een doos met cd's. We moesten alleen met z'n allen een paar avonden kaartjes en tekstboekjes in de hoesjes schuiven." De cd bevat acht tien nummers: twaalf liedjes en de zes instrumentale stuk ken van het ballet. Uiteenlo pende muziekstijlen zijn op de cd te vinden. De katten en de ratten hebben elk een eigen muzikaal thema dat regelmatig terug te horen is, in het 'ver broederingsballet' wordt samengesmolten en in het slotlied tweestemmig door elkaar wordt gezongen. Wie het tekstboekje erbij houdt kan het hele musicalverhaal volgen. „Net als bij een 'echte' musical vormen de verschil lende onderdelen - toneel, bal let en liedjes - een vloeiend geheel: het verhaal loopt door, de liedjes zijn niet een soort samenvatting van de gespro ken tekst. Het was dus belang rijk bij de auditities in februari dat iedere speler - twintig leer lingen en zes volwassenen - niet alleen goed kon acteren, maar ook kon zingen, want dit jaar moet iedereen een keer iets solo zingen, al is het maar een regel. Wat overigens ook voor het eerst is: dit jaar heb ben we twee jongens in het ballet. Die deden auditie samen met veertig of vijftig meisjes, dus die hebben we natuurlijk gekozen." Zaterdag volgt nog een volle dige oefendag in de school en vanaf maandag verhuist de hele ploeg naar de Middel burgse schouwburg. Zodra het decor is opgebouwd kunnen de spelers daar tot en met de generale repetitie van woens dagmiddag oefenen. Woens dagavond 7 december is de première - „waarvoor overi gens nog kaarten beschikbaar zijn. Gewoon even contact opnemen met de school." Zaterdag 10 december is de vierde en laatste voorstelling, die onder meer zal worden bij gewoond door een groot aan tal reünisten van de SSGM. En dan zit het er weer op, voorlo pig. Over twee jaar is de vol gende produktie gepland. Ger Boer wijst even op de donkere kringen achter zijn brillegla- zen. „Het is allemaal eigen werk en de meeste volwasse nen hebben een volledige baan. We moeten ons zelf wel een beetje rust gunnen." door Liesbet Mallekoote Al sinds eind augustus zijn de spelers bezig de voorstelling vorm te geven. Aanvankelijk werden drie repetities per week gehouden. Elke keer werd een aantal scènes geoe fend, zodat in het begin niet iedereen elke repetitie hoefde bij te wonen. Geleidelijk werd het aantal scènes per avond uitgebreid en moesten dus steeds meer spelers steeds vaker aantreden. De laatste weken wordt de druk extra opgevoerd. Twee volle zater dagen zijn zeventig leerlingen en twintig volwassenen bezig de puntjes op de i te zetten. „Alles wat nu nog fout gaat of ontbreekt, moet de komende week worden hersteld. De laat ste keer moet alles perfect zijn," zegt produktieleider Ger Boer. Als de dag van de première aanbreekt is het ongeveer twee jaar geleden dat de eer ste ideeën voor de musical 'Rue St Pierre' voorzichtig kwamen boven borrelen. Ger Boer: „Dat was eigenlijk al tij dens de opvoering van de vori ge musical 'In de ban van een ring', eind 1992. Die was geschreven door leraar Neder lands en onze vaste regisseur Thom Schooleman. Hij wilde graag een musical met bees- ID© IFtam Oplage: 24.600. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Vlissinger. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J.L. Saija, tel. 01184-18686. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215. Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Markt 51, 17.00 uur, Postbus 5017,4330 KA Middelburg, tel. 01180-81000 Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, tel. 01184-84000. De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-hulsbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025 20 80% v/d WOUW

de Faam | 1994 | | pagina 1