aan op herdenking wederopbouw Herinrichting winkelstraat sluit Tien kinderen en Architect kiest voor zitelementen en vitrines op centrale as in de straat verwoeste winkel Hoe een monumentale stad werd herbouwd i— BOEKEN VERLOOT DRIE DAGEN FEEST OP BURGPROMENADE MIDDELBURG HERINNERINGEN VAN GERR/T JOSIASSE De vader van Gerrit Josiasse, de tegenwoordige ei genaar van de gelijknamige dames-modezaak aan de Nieuwe Burg, had tijdens het gedenkwaardige bom bardement van 17 mei 1940 ook al een winkel in de ze straat, die toen nog Lange Burg heette. Zijn zaak in Zeeuwse klederdrachten werd totaal verwoest. Vanuit hun schuilplaats in een boeren schuur bij Koudekerke, zagen de tien kinderen Josiasse hoe Middelburg plat brandde. Noodwinkels Nonnetjes Zes zitelementen Kosten MEER RUIMTE VOOR WANDELAAR NIEUWE BURG Voor de ondernemers van de Nieuwe Burg in Middelburg worden 17, 18 en 19 mei belangrijke dagen. Op donderdag, de 17e, wordt in hun straat het eerste van de vijf oorlogsmonumenten op Walcheren onthuld, waarbij herdacht wordt dat een halve eeuw gele den bij het bombarde ment op Middelburg het grootste gedeelte van de binnenstad in puin ver anderde. Daarbij bleef ook van de toenmalige Lange Burg nauwelijks een huis overeind. BOEK OVER DE RENAISSANCE VAN MIDDELBURG 1940-1948 Reichskommissar i[»m»3 Streekeigen Goed en fout J Dr.ir J.A. Ringers, regeringscommissaris wederopbouw. Hoewel vijftig jaar na dato steeds minder mensen het bombardement van Middelburg op 17 mei 1940 kunnen navertellen, leeft de herinnering eraan nog volop voort. Op die gedenkwaardige dag veranderde het centrum van één van de fraaiste steden van Ne derland in een puinhoop. Achttien openbare gebou wen, waaronder het stadhuis en de Abdii, en 573 andere panden werden vrijwel met de grond gelijk gemaakt. DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 16 mei 1990 OR RE VERNIEUWDE BURG- „In de dagen voorafgaand aan het bombardement werden de mensen al gewaarschuwd en aangeraden via de kranten en de omroepers in de straten om de stad zo snel mogelijk te verlaten", vertelt Josiasse, die in dat eerste oorlogsjaar nog maar tien jaar oud was. „Zo trokken wij, mijn ouders en alle kinderen op de fiets naar Koudekerke, waar wij bij familie onderdak vonden in de schuur. Als kind vind je het alle maal wel spannend en zie je niet zo het gevaar van een oorlog. Zo gierden een keer tientallen scher ven van kettingbommen om mijn oren, toen ik niet ver van het vliegveld speelde, dat toen nog bij Vlissingen lag. Een waar spel letje met de dood", zegt de heer Josiasse glimlachend in zijn wo ning, die nog steeds boven de zaak ligt. omdat mijn vader ook grossier was en net een aantal rollen Zeeuws bont op voorraad had genomen. Hij had er niet aan ge dacht iets in veiligheid te bren gen. De mensen wisten eigenlijk niet goed wat een oorlog inhield. Het was trouwens goed dat wij niet met zijn allen in de kelder ge- schuild hadden, want door de hitte hadden wij dat niet over leefd. Korte tijd heeft men in de stad nog gedacht dat de familie Josiasse niet gevlucht was en onder in het huis met zijn allen was omgekomen. Dat was geluk kig een gerucht", zegt de nu zestigjarige Gerrit opgelucht. „Later werden er noodwinkels op de Dam ingericht, waar wij met de zaak ook terecht konden. Ons gezin woonde toen in een huis aan de Nadorstweg, dat mijn va der daar bezat". De meeste winkels aan de Burg, die bij de wederopbouw een iets andere loop kreeg dan daarvoor en daarom voortaan Nieuwe Burg heette, werden weer opge bouwd. Ondanks de herbouw- plicht lukte het Abraham De winkel van Joziasse vroeger. Josiasse toch om van de ene naar de andere kant van de straat te verhuizen. „Oorspronkelijk woonden wij aan de kant waar nu de juweliers Hackenberg zit ten. Vlakbij ons stond nog een klein klooster en zo toefden wij vaak tussen de nonnetjes", put Josiasse uit zijn herinnering. De nieuwe zaak kwam in twee pan den, nummer 33 en 35. Geleide lijk aan werd daar ook meer huishoudtextiel en tricotage ver kocht, want inmiddels was ook zoon Abraham junior tot de zaak toegetreden. „Mijn vader had er na de oorlog niet meer zoveel zin in", legt Ger rit Josiasse nader uit. „Zelf ben ik via verschillende baantjes nog in Canada geweest, maar uiteinde lijk kwam ik toch achter in de ja ren vijftig ook in de zaak terecht. Op verschillende plaatsen in de stad en ook in Vlissingen en Sou burg verschenen winkels van ons, waaronder een sportwinkel en een boetiek aan de Lange Delft. Uiteindelijk heb ik mij ver der vanaf 1986 alleen toegelegd op de damesmodezaak hier aan de Nieuwe Burg. Mijn broer heeft zich al veel eerder teruggetrok ken, maar twee van mijn drie dochters voelen er veel voor de winkel voort te zetten, dus dat is sinds de oprichtingsdatum 1903 de vierde generatie die de zaak in deze straat gaat bestieren". De Nieuwe Burgpromenade doet sinds kort zijn naam weer eer aan. Wie door de vernieuwde winkelstraat wandelt, wordt veel minder dan in het verleden gehinderd door verspreid opgestelde fietsenrekken, bankjes en bloembakken. Ook de grote vitrine aan de Marktzijde moest het veld ruimen. Archi tect Lijn Sturm uit Middelburg koos voor een indeling van al le elementen op de centrale as van de straat. Zo ontston den twee brede loopgedeel tes, die het de bezoeker mogelijk maken de wandel promenade op en af te gaan zonder allerlei opstakels te moeten omzeilen. „De winkeliersvereniging van de Nieuwe Burg had de duidelijke wens de vele obstakels in de straat op één of andere manier weg te werken", vertelt architect Lijn Sturm, die via de Bouwwin- kel Zeeland werd aangezocht om de herinrichting van de promena de vorm te geven. Vanaf septem ber 1988 boog een werkgroep, waarin naast de winkeliers, de Bouwwinkel en de architect, ook de gemeente zitting had, zich over de mogelijkheden. „Daarbij wilden de ondernemers bij de vernieuwingen in de straat ook een kunstwerk integreren. Helaas bleek dat toen te duur en ook de Het nieuwe ziteiement herbestrating moest op de lange baan geschoven worden. Nu komt er uiteindelijk dus toch een oorlogsmonument, maar dat gaat uit een andere pot", vertelt Sturm, die zijn oorspronkelijke ideeën om water door de as van de straat te laten vloeien, helaas ook gedwarsboomd zag vanwe ge de kosten. De uiteindelijke keus viel op een combinatie van een vitrine, zit bank en plantenbak, die alledrie als taartpunten zijn onderge bracht in een stalen cirkelvormig frame. Deze zes elementen, drie grote en drie kleinere zijn ver spreid over de as van de straat geplaatst en voorzien van verlich ting en een dakje. „De vitrines zijn van gebogen glas, hetgeen een mooi effect geeft. Het frame is in neutraal lichtgrijs geschil derd met een betonnen base ment in de kleur van natuursteen en dat sluit goed aan bij de vaak oude stoepen van de winkels", zegt de architect. De kwetsbaarheid van het glas bij vandalisme ziet Sturm niet als een probleem, omdat hij denkt dat iets dat werkelijk mooi is niet uitnodigt tot vernieling. „Boven dien is er in de straat een grotere sociale controle, daar de wonin gen boven de winkels vaak be woond zijn". Met de herinrichting van de Nieu we Burg was een bedrag van rond de f 170.000 gemoeid, waarvan de gemeente ongeveer één derde voor zijn rekening nam. Lijn Sturm: „Helaas is er nu niets meer over om ook de bestrating aan te passen, want het liefst zouden wij daar grote lichte te gels zien, die de straat nog rui mer doen ogen. Waar ik echter wel op hoop, is dat de winkeliers heel terughoudend worden met hun borden en stellingen voor de deur en als ze iets neerzetten, dat dan in het midden doen. Want anders heeft de hele nieuwe her indeling natuurlijk weinig zin ge had". De wederopbouw bracht voor deze winkelstraat naast een nieuwe naam ook een nieuwe route en sindsdien hebben de ondernemers samen met de gemeente verschillende mo derniseringen gerealiseerd. De jongste herinrichting van de Nieuwe Burg kwam deze week gereed. Reden genoeg voor de winkeliers om drie da gen lang evenementen te or ganiseren voor de bezoekers van de binnenstad. Een enthousiaste winkeliersvere niging, die er niet voor terug deinst iets leuks te organiseren in de straat. Zo kenschetst voorzit ter Dick Anbeek de 22 winke liers, die stuk voor stuk lid zijn van De Nieuwe Burg en in geza menlijk overleg de straat zo aan trekkelijk mogelijk proberen te maken. „Bij de herinrichting zijn wij er van af het begin van uit ge gaan dat de feestelijke in-gebruik- neming gelijk zou moeten vallen met de herdenking van het bom bardement en de onthulling van het monument", zegt Anbeek boven in zijn kantoor bij Boekhan del Fanoy. „Tijdens deze dagen zal er in de straat muziek uit de oorlogsjaren klinken en ook in de etalages zijn foto's uit die tijd te zien". Wie tijdens deze dagen bij Boek handel Fanoy over de drempel stapt krijgt als klant een lot, dat kans geeft op het boek Architec tuur en Stedebouw in Oor logstijd, waarin de wederopbouw van Middelburg centraal staat. Fanoy stelt daarvan duizend exemplaren ter beschikking. Bo vendien krijgt ieder kind in alle winkels op de Burgpromenade een sinasappel, als symbool voor het appeltje van Oranje. Daar naast hebben de ondernemers in hun zaken aantrekkelijke aanbie dingen en wie nu langs de etala ges loopt zal ervaren, dat de straat door de nieuwe indeling veel ruimer werd. Hoe dat tot stand kwam vertelt architect Lijn Sturm elders op deze pagina. Een dag na de aanval ging vader Abraham Josiasse terug naar de stad en vond er een totaal ver woeste straat. Zijn winkel lag in puin en de hele klederdrachten- voorraad was verloren gegaan. Josiasse: „Dat was deste erger Architect Lijn Sturm op zijn Burgpromenade Gerrit Josiasse De wederopbouw begint al in de oorlog, daarover ver scheen in 1988 een monu mentaal boek 'Architectuur en stedebouw in oorlogstijd, de wederopbouw van Middel burg 1940-1948' onder re dactie van Koos Bosma. Het is een uitgave van De Hef in Rotterdam en Fanoy Boeken in Middelburg. Ter gelegen heid van de herinrichting van de Nieuwe Burg en vanwege de onthulling van het oor logsmonument daar, worden duizend exemplaren van dat boek door Boekhandel Fanoy verloot. Rijkscommissaris Seys-lnquart zegt onder de indruk te zijn van de verwoesting van de Zeeuwse hoofdstad en bezweert dat Mid delburg zal herrijzen. Gelukkig is de stad nooit verworden tot een monument van nationaal- socialistische cultuurpolitiek, zo als de 'Reichskommissar' dat ge wild had. Dat is met name te perspectief. Hoewel het een spe cialistisch boek is, kan deze ar chitectuurgeschiedenis worden beschouwd als een leesbaar ge schreven verantwoording. Royaal danken aan een handvol goede Nederlanders, die de niet altijd even waterdichte regels van de bezettingsmacht handig wisten te omzeilen. Zo werd Middelburg dan wel herbouwd, maar dan wel in de rustige sfeer van de Delftse School. De streekeigen architec tuur, steunend op traditie en kleinschaligheid bleef hiermee behouden. Hoogstens werden er wat concessies gedaan aan het moderne verkeer. Het boek 'Architectuur en ste denbouw in oorlogstijd' belicht de wederopbouw van de Zeeuw se hoofdstad vanuit een breed geïllustreerd geeft het boek een uitgebreid beeld van de Middel burgse renaissance. Want zo mag de wederopbouw van dit in de Middeleeuwen geboren monu ment wel genoemd worden. In steden als Nijmegen en Arnhem werd het karakter van de nieuw bouw destijds bepaald door de in ere herstelde gemeente raden en het economisch belang. In Mid delburg kwamen de grote lijnen al in de oorlog - met alle beper kingen van dien - tot stand. Hier ging het méér om het reconstru eren van wat toen werd gezien als een 'Middelburgse sfeer', dan om royale avenues voor een win kelend publiek. Het streekeigen bouwen had in die tijd nog een andere betekenis. Voor topmen sen als de algemeen gemachtig de voor de wederopbouw en de bouwnijverheid ir. J.A. Ringers en ir. R Verhagen was het tevens een daad van verzet, doordat er typisch Nederlandse verworven heden mee werden benadrukt. Dat er overigens wel degelijk een felle richtingenstrijd werd uitge vochten wordt door de auteurs Bosma, Taverne en Verschoor niet ontkend. Daarbij ging het vooral om de verschillen van in zicht tussen de avantgarde van het Nieuwe Bouwen en de archi tecten rond de Delftse School. Volgens de tekst op de omslag van het boek moet hier echter genuanceerd naar worden geke ken: 'Als in dit boek een ding dui delijk wordt, dan is het wel dat de na-oorlogse beoordeling van het gedrag van betrokken Neder landers in termen van 'goed' en 'fout' met de grootste voorzich tigheid moet worden bekeken. Ook de na-oorlogse visie op het traditionalisme in de architectuur, de Delftse School als tegenhan ger van het Nieuwe Bouwen' geldt niet voor de periode van de bezetting. Als nationaal produkt genoot het streekeigen bouwen grote populariteit als profilering tegenover de vreemde mogend heid'. Middelburg 1940.

de Faam | 1990 | | pagina 25