DOE 'Sigarenrook moet je laten balanceren in de mond' OVER AIDS Lavooy presenteerde mode in bloempracht Intratuin Mode staat centraal bij Lentemarkt Scheldestraat Combi Back helpt milieu Een 'Jolig' kinderfeest bij Bijou Lederwaren ZWANGERSCHAPSVERLOF S/GARENHU/S ANNO 1920 BIJ EL/TE-VERKOPERS Door drs. Thomas Klabbers CHEMOKAR-JERRYCANS TEGEN KOSTPRIJS Model van de Santa Maria, het vlaggeschip van Columbus Het milieu als bestuursprobleem Figuurcorrectie met callanetics 320 METER KRAAMPJES, RINGRIJDEN EN OPTREDENS Woensdag 16 mei 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART mjfflis Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen 011 84-17810 Breestraat 15 Middelburg 01 180-84000 Het zeventig jaar oude Siga- renhuis Anno 1920 aan de Segeersstraat in Middelburg kreeg onlangs de eer zich voortaan concessionaire te mogen noemen van de Haje- nius kwaliteitsprodukten. Dat betekent dat het sigarenhuis de verwende roker kan helpen aan een topsigaar, die alleen nog in één tabakzaak in de hoofdzaak te krijgen is. Of het nu om een cigarillo, een coro na of een tuitknakje gaat, Ha- jenius heeft dit allemaal in zijn assortiment. Van huis uit was hij kruidenier, maar de hobby van het sigaren roken werd uiteindelijk toch ook zijn beroep. De heer R.J. van de Waart staat nog maar drie jaar in het Sigarenhuis Anno 1920, maar hij kan de klant feilloos van advies dienen op rookgebied. Dat was waarschijnlijk ook de reden waarom hij onlangs benoemd werd tot concessionaire van het respectabele huis Hajenius, waarvan er slechts 126 in Neder land zijn. Na een heuse ballotage door de andere tabakzaken in de stad werd Het Sigarenhuis uitein delijk toegelaten tot de kring van selectieve verkopers. „Natuurlijk heb ik de grootste omzet in sigaretten", vertelt de Combi Back met vestigingen in Vlissingen, Middelburg en Goes is begonnen met een nieuwe milieu-actie. Ter ondersteuning van de gemeentelijke chemokar- aktiviteiten verkoopt eigenaar Hans Back sinds kort tegen kost prijs tien-liter jerrycans voor de opslag van klein huishoudelijk chemisch afval. „Omdat wij zelf chemicaliën voor doka-gebruik verkopen, hebben wij ook de verantwoordelijkheid om mee te helpen aan een milieu-vriendelijke verwerking van het afval", legt eigenaar Hans Back uit. „De mensen zelf zijn ook best bereid mee te wer ken aan de oplossing van het af valprobleem, dat blijkt wel uit de reacties van onze klanten". Een initiatief als de chemokar wordt zeer gewaardeerd, merkte Back. „Het probleem was alleen de tus sentijdse opslag. De chemokar komt maar vier keer per jaar langs en waar laat je het spul tot De heer R.J.van de Waart met Hajenius. tabakspecialist. „Ondanks alle negatieve publiciteit wordt er steeds meer gerookt. Er zijn wel mensen die stoppen, maar vooral die tijd?". Overleg met de ge meente leerde Back dat afsluitba re emmers of jerrycans niet gratis verstrekt konden worden. Te duur. „Dus waarom zou ik dan geen jerrycans in mijn zaak ver kopen?". De jerrycans van Back kosten f 2,50 per stuk. „Dat is de inkoopsprijs. Winst hoef ik er niet op te maken, want zoals ik al zei, ik zie het als mijn taak mee te helpen aan een schoner milieu". Overigens is het jerrycan-project niet het eerste milieuvriendelijke idee van Back. Eerder al nam hij het initiatief tot een originele batterij-inleveractie. Wie bij Hans Back zijn oude batterijen inlevert en tegelijkertijd nieuwe koopt krijgt een kwartje per nieuwe batterij cadeau. „Dat loopt fan tastisch", zegt Back vergenoegd. „Mensen, met name kinderen, komen met hele zakken oude batterijen aanzetten". In de win- j kei zijn ook folders met tijden, plaatsen en data van de chemo kar verkrijgbaar. de restaurant-sigarendoos van de jeugd en de vrouwen roken steeds meer. Lichte sigaretten, maar een groter aantal per dag. De sigarenroker wordt ook steeds meer kwaliteitsbewust. Hij (of zij) kiest een goede sigaar met af en toe een andere smaak. Sigaren rook je ook niet over je longen, maar die proef je in de mond, terwijl je de rook laat ba lanceren op je tong", zegt Van de Waart lyrisch. Vooral zakenmensen tussen de 35 en 50 jaar, die het gemaakt hebben, zijn volgens hem aan de sigaar. Voor de modieuze dunne cigarillo's kiest vooral de jeugd. Van de Waart, die ook lid is van de Vereniging van Tabakshande laren, de Compaenen, waardoor hij ook bijzondere rookwaren als Russische Prawdashag of pijpta bak met rozeblaadjes kan verko pen, zegt zich niet schuldig te Alhoewel eigenlijk niemand precies weet hoe het vlaggeschip, waar mee Columbus in 1492 de nieuwe wereld ontdekte, er heeft uitge zien, zijn er toch vele pogingen gedaan om tot een zo goed mogelijke rekonstruktie te komen. Het ontwerp van dit model is gebaseerd op zowel Spaanse als Italiaanse bronnen waarbij vooral het Spaanse re geringsontwerp als leidraad heeft gediend. Het model op schaal 1:50 is ca. 81 cm lang, 16 cm breed en 60 cm hoog. De tekening is geheel op ware grootte, met bijzondere aan dacht voor details en met een duidelijke bouwbeschrijving zodat het schip ook door beginnelingen gebouwd kan worden. Moeilijk ver krijgbare onderdelen zijn desgewenst bij Karweipost verkrijgbaar. In formatie hierover vindt u op de bouwtekening. De tekening kunt u bestellen door f 25,- over te maken op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 4516 F/VL. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u hem per omgaande toe gestuurd. Op zaterdag 26 mei wordt voor de vijfde keer AIDS Me morial Day gehouden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Deze dag is bedoeld om ieder een die aan AIDS is overleden, te herdenken. Naar Amerikaans voor beeld zullen weer doeken met geborduurde namen van de overledenen ('quilts') tentoon gesteld worden. Voor velen een zeer emotionele gebeurtenis, vooral omdat de ziekte AIDS zoveel jonge mensen treft. Laatste cijfers Tot 1 april 1990 zijn er in Nederland 1189 mensen met AIDS gemeld. Daarvan is meer dan de helft overleden. Gemiddeld komt er in ons land per dag één nieuwe AIDS- patiënt bij: en dit kan alleen maar toenemen. Hoewel het grootste aantal mensen met AIDS nog onder homosexuele mannen wordt aangetroffen, groeit het aantal AIDS- patiënten onder spuitende druggebruikers momenteel sneller. Verwacht wordt dat er eind 1991 wereldwijd zo'n 1 miljoen mensen met AIDS zul len zijn. Verantwoord helpen In mijn vorige stukje over AIDS heb ik al uitgelegd hoe we in Nederland mensen met AIDS en seropositieven wèl besmet, maar nog niet ziek) opvangen. Maar afgezien van deze deskundige hulpverlening, is de opvang 'in eigen kring' minstens zo belangrijk. Om ie mand met AIDS een zo goed mogelijk bestaan te kunnen la ten leiden, is het belangrijk dat de naaste omgeving er goed mee om weet te gaan. Steun van familie, vrienden, buren en anderen is voor de AIDS- patiënt onmisbaar. Hoe rea geert u wanneer iemand in uw omgeving AIDS heeft? Wat kunt u doen? Natuurlijk bent u bezorgd om degene die AIDS heeft of seropositief is, maar misschien bent u ook 'n tikje angstig. Angstig omdat het moeilijk is met iemand om te gaan die een dodelijke ziekte heeft (of kan krijgen). Of angstig omdat u bang bent voor besmetting. Welnu, over die laatste angst kunnen we kort zijn: die is onterecht! Met een AIDS- patiënt kunt u precies hetzelfde sociale contact onderhouden als met ieder ander. Er is géén besmettingsgevaar. Dat bete kent dag u dus daadwerkelijk iets kunt doen voor een beken de met AIDS. Vergezellen naar afspraken (ziekenhuizen) bij voorbeeld. Dingen voor hem/haar regelen met hulpver leningsinstanties of geestelijke verzorgers. Zijn/haar belangen behartigen wanneer de patiënt opgenomen is. Maar óók gezel lig mee gaan stappen of ge woon boodschappen voor diegene doen. Vult u zelf maar in. Hoe dan ook, af en toe wat extra begrip tonen, daar zal niemand iets aan overhouden. Informatie Volgende keer méér over AIDS in deze krant. Heeft u nu al behoefte aan uitgebreide in formatie, dan heb ik twee infor matiebronnen voor u: - Het gratis boekje "Alles over AIDS" ligt voor u klaar op postkantoor en openbare bibliotheek. Dit handige boekje zal op veel vragen een duidelijk antwoord geven. - Als u persoonlijke vragen heeft, kunt u de AIDS- infolijn bellen (06-0222220; gratis; op werkdagen bereik baar van 14.00 tot 22.00 uur). Dr. H. Bijkerk Oud-inspecteur Infectieziekten. voelen bij de verkoop van tabaks artikelen. Ook al wordt er be weerd dat die de gezondheid schaden. „Als ik iemand iedere week met een slof sigaretten de deur uit zie gaan, weet ik dat dat niet goed is, maar die keuze moet men zelf doen. En niet iedereen die rookt hoeft daar aan dood te gaan". Mode-impressie van Lavooy-dames- en herenmode. Herenmo de Premier - Middelburg. Tussen de bloesems en planten- weelde van Intratuin in Koudeker- ke presenteerde Lavooy dames- en herenmode vorige week woensdag feestelijk een uitge breide collectie. Dat gebeurde in het kader van 90 jaar Lavooy da mes en herenmode. Lavooy's uit gebreide collectie werd gecombineerd met Premier's he renmode. De show van beide Middelburgse zaken had een ver assend zonnig karakter. Grootvader Jacob Lavooy richtte in 1900 het bedrijf op. Hij vestig de zich als 'meesterkleermaker' in het pand Gortstraat 32-34 en specialiseerde zich in het op maat maaken van heren kostuums. Het bedrijf breidde door de jaren heen uit en werd aangevuld met kwaliteits- dameskleding. Greet Lavooy kwam op het idee om dit jaar de collectie te presen teren in de natuurlijke omgeving van de Intratuin. „Zelf ben ik dol op tuinen. Ik liep hier rond en vond het een uitstekende lokatie voor onze jubileumshow. De heer Joziasse, eigenaar van Intratuin, vond het ook een prima idee, ze ker na de ingrijpende verbouwing en naamsverandering van voor heen Moesbosch". Mevrouw C. Zuidema van adviesburo Eszeth hielp Lavooy aan modellen, Wil van Son fungeerde als ladyspea ker. De damescollectie heeft in het assortiment de exclusieve ver koop van bijvoorbeeld Valmeline en Tony Dress. Vlotte en makke lijk draagbare mode in actuele kleuren en dessins, wisselden de wat meer klassieke en minder trend-gebonden mantelpakken af. Kwaliteit en pasvorm zijn prio riteit, goedzittende blazers com bineren prima met een broekrok Milieuproblemen blijven mede in stand doordat het overheidsbe leid intern vaak in onvoldoende mate op elkaar is afgestemd. Mi lieubeleid is dan ook tevens een managementprobleem. Dat is de stelling die professor P. Glasber gen dinsdag 22 mei om 20.15 uur toelicht in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De afstemmingsproblemen doen zich vooral voor bij het realiseren van milieudoelen met betrekking tot watersystemen. In de lezing 'Bestuurlijke problemen bij het realiseren van milieudoeleinden' maakt Glasbergen met behulp van voorbeelden van een beek-, een plassen- en een polder systeem duidelijk wat de proble men en de achtergronden daarvan zijn. Glasbergen is hoog leraar milieukunde aan de Open Universiteit in Heerlen en de Ka tholieke Universiteit van Nijme gen. Zijn specialisatie is vraagstukken voor planning en beleid in het openbaar bestuur. De toegang tot de lezing is gratis. en fraaie pullover. Ook de Marine- look voor dames en heren is bij Lavooy verkrijgbaar. Premier, met als eigenaar Frank Lavooy, richt zich meer op de jon gere herenkleding. Volgens Frank is het assortiment gespeciali seerd in „waar de jeans ophou den, daar pikken wij de draad op". Kostuums en vlotte combi naties van de betere ontwerpers, zoals Frank Molenaar, worden bij Premier betaalbaar aangeboden. Prachtige stropdassen met po chets van zijde geven net even de finishing touch aan een mooi gesneden kostuum. Bermuda's zijn dit seizoen draagbaar voor dames en heren. In zijn studio aan de Vlissingse Vredehoflaan begint de fysiothe rapeut Rob Harmsen maandag 21 mei met een eerste cursus groep callanetics. Callanetics is een nieuwe manier om de spie ren te verstevigen en het figuur te verbeteren. .Hoewel callanetics-oefeningen ook op muziek worden gedaan, is het niet te vergelijken met het be kende aerobics. Volgens de in Amerika ontwikkelde methode worden bepaalde spieroefenin- gen op een rustige en nauwkeuri ge methode geoefend. Volgens Harmsen'is er al na zo'n tien we ken resultaat te zien. Deelnemers kunnen zich opgeven bij Rob Harmsen, Vredehoflaan 4 in Vlis singen, telefoon 01184-13367. Bent U in verwachting? Goed nieuws. Het zwangerschaps- en bevallingsverlof is sinds kort ver lengd met enkele weken. In totaal duurt het verlof nu minstens 16 weken. Het gaat om verlof vlak voor, tijdens en na de bevalling. Tijdens dat verlof ontvangt U zie kengeld, evenveel als uw salaris. Sinds 2 maart 1990 hebben vrouwen in Nederland recht op minimaal 16 weken zwangerschaps- en bevallings verlof. Dat geldt als U in het be drijfsleven werkt, maar evengoed als U bij de overheid zit of bijvoor beeld onderwijzeres bent. Ook vrouwen die vrijwillig voor de Ziektewet zijn verzekerd, hebben recht op z&b-verlof. U mag zelf bepalen wanneer U het z&b- verlof in laat gaan: Vier, vijf of zes weken voordat U "uitgerekend" bent. Wel U moet in ieder geval vier weken voor de bevalling stoppen met werken. Stel, U besluit om 5 weken zwangerschapsverlof (Verlof vooraf) te nemen. Dan houdt U 11 weken bevallingsverlof over. Maar het kan natuurlijk altijd ge beuren dat uw kind eerder of la ter dan verwacht wordt geboren. Wat gebeurt er dan met het verlof? Als de kleine bijvoorbeeld 2 we ken te vroeg komt, gaan er ge woon 2 weken over naar het bevallingsverlof. Na de geboorte heeft U in dit geval nog 13 weken de tijd voordat U weer aan de slag moet. Het totale z&b-verlof blijft 16 weken. Als hij of zij bij voorbeeld 1 week te laat wordt geboren, wordt die "over-tijd- periode" wel bij het zwanger schapsverlof opgeteld, maar niet van het bevallingsverlof afgetrok ken. Dat blijft 11 weken. Het to tale verlof is in zo'n geval dus 17 weken. Alle kinderen die in de afgelopen week een kleurplaat van Bijou Le derwaren hebben gekregen wor den zaterdag 19 mei verwacht in de circustent die staat opgesteld voor de winkel van Bijou Leder waren aan de Lange Delft in Mid delburg. Van 11 tot 16 uur kunnen zij dan samen met de Clown Joli Jolig een leuk feestje bouwen. Het is de bedoeling dat de kinde ren als Bijou-Clown (de kleurplaat is namelijk een Clownsmasker) naar het feestje komen. Voor ie dereen is er een presentje. Daar naast zijn er een paar grotere prijzen te winnen in de leeftijds groepen 3 tot 5, 6 tot 9 en 10 tot De down Jo/i Jolig. 14 jaar. Kinderen die nog geen kleurplaat hebben kunnen deze dit jaar regelmatig plaatsvinden alsnog afhalen bij Bijou Lederwa- ter gelegenheid van het vijftigja ren. Het kinderfeestje vormt een rig bestaan van Bijou Lederwa- onderdeel van de festiviteiten die ren. een 'scharrelkraam', kens demonstreren waar hoe var- het Zaterdag 19 mei is het feest in de Vlissingse Scheldestraat. Tijdens de jaarlijkse Lentemarkt staan Schelde-winkeliers deze keer eens niet gewoon achter de kassa, maar presenteren zichzelf in zo'n driehonderdtwintig meter aan kraampjes. Cen traal staat dit jaar de mode; er zijn maar liefst tweeëntwintig modestands. Maar dit is natuurlijk niet het enige wat de Lente markt te bieden heeft. Op het programma staan verder tal van optredens, modeshows en een ringrijderij. „Het is weer eens wat anders tijdens de Lentemarkt bovendien dan achter de kassa staan, een veel persoonlijkere benadering naar de klanten toe",zegt Kees Sehroevers van boekhandel de Vrijbuiter. „Alle winkeliers doen er aan mee maar ook enkele ver enigingen ,zijn van de partij. De klapper van de Lentemarkt is na tuurlijk de debuutmodeshow van de Vlissingse mannequinschool Souplesse met de bekende lady speaker Wil van Son". De man nequins van Souplesse showen de damesmode van Shop 54 en Eva Couture, herenmode van De Looff, schoenmode van Roelse en brillenmode van opticiën Til- roe. Er zijn twee shows: om 11 uur en om 14.30 uur. scharrelleven er in de praktijk uitziet. En alsof dit alles nog niet genoeg is, zijn er ook demonstraties dia- mantslijpen en kantklossen, is er een cactusstand en kramen van de Windmolenvereniging en vere niging De Verzamelaar. De mu ziek wordt verzorgd door het looporkest de Melody Makers, een groep van vereniging Ons Genoegen, die dit jaar honderd jaar bestaat, en een orgeldraaier. Twee bloemenmeisjes bieden het winkelend publiek leuke attenties aan en er is gelegenheid om bij de horecastand van Skandia Sau na wat lekkers te eten en drinken. Voor de kleintjes zijn er ballonnen met surprises en een luchtkus sen. De Lentemarkt is geopend van 9 uur tot 17 uur. In de Kasteelstraat strijdt de Rit- themse ringrijdersvereniging Het Klaverblad de hele dag om de wisselbeker van de gemeente Vlissingen, die uitgereikt wordt door burgemeester Jaap van der Doef. Winkeliers en buurtbewo ners hebben eveneens prijzen be schikbaar gesteld. Verder is er 's middags een optreden van de volksdansgroep Vranje. Dit optre den wordt ondersteund door koorzang. „Vermeldenswaardig is het feit dat slagerij Muilwijk ver schillende kraampjes ter beschik king heeft gesteld aan onder andere de stichtingen Bangla desh en Vluchtelingenwerk, het Foster Parents Plan, Terre des Hommes en nog vele andere or ganisaties", zegt een enthousi aste Sehroevers. Muilwijk heeft Deze kersverse mannequins van Souplesse maken hun debuut op de Lentemarkt in de Schel destraat.

de Faam | 1990 | | pagina 13